Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Szczepienie pacjentów w domu

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Ponad 100 dodatkowych punktów w kraju uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.
Wyjazdowe punkty szczepień są wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. Na Mazowszu punktów, które zadeklarowały taką możliwość, jest 623.

Szczepienie w domu

Wyjazdowe zespoły szczepień zostały zorganizowane dla tych pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Zespoły te uzupełniły sieć punktów populacyjnych, które mają zespoły mobilne, gotowe do szczepienia pacjentów w miejscu zamieszkania. Punkty wyjazdowe nie będą zatem zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a wspierać ich pracę.
Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Pacjent potrzebuje szczepienia w domu? Powinien skontaktować się ze swoim POZ

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.
Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Należy się skontaktować z własną poradnią POZ. Lekarz POZ potwierdzi, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku

1. Poradnia POZ przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub jego opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ, tzn. jest na aktywnej liście poradni.
2. Poradnia POZ sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ w oparciu o dokumentację medyczną i przeprowadzony wywiad wystawia skierowanie na szczepienie przez wyjazdowy zespół; odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje odpowiednią informację do wyjazdowego punktu szczepień.
3. Lekarz POZ może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w miejscu zamieszkania bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
4. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
5. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.
Procedura szczepienia wyjazdowego jest podobna jak w przypadku szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentowi w domu.

Identyczne wymogi dla stacjonarnych i wyjazdowych punktów szczepień

Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać wszystkie warunki wymagane przez NFZ w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Dotyczy to kadry i wyposażenia, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi i profesjonalne przygotowanie do szczepienia w warunkach domowych.

WAŻNE!
Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego.
Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.

Zasady finansowania

Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu, Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 zł. Stawka dotyczy mobilnych zespołów szczepiących, które działają przy punktach stacjonarnych, i wyjazdowych punktów szczepień. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.
Szczegóły w Zarządzeniu Prezesa NFZ nr 19/2021/DSOZ z 27 stycznia 2021 roku

ABC szczepień wyjazdowych
• Zespół mobilny populacyjnego punktu szczepień – ma go stacjonarny punkt szczepień. Zespół szczepi pacjentów, którzy zapisali się na szczepienie w populacyjnym punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w miejscu zamieszkania. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
• Wyjazdowy punkt szczepień – szczepi pacjentów w miejscu ich zamieszkania; dotyczy to osób, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie się poruszać; jest uzupełnieniem dla mobilnych zespołów przy populacyjnych punktach szczepień. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ. Osoby będące pod opieką długoterminowej opieki pielęgniarskiej mogą skorzystać również z tego pośrednictwa. Szczepienie dla pacjenta jest bezpłatne.
• Transport do punktu szczepień – to specjalny bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do punktu szczepień i z powrotem, organizowany przez samorządy lokalne. Mogą z niego skorzystać osoby z niepełnosprawnościami i te, które nie zdołają  samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień (np. ze względu na wykluczenie komunikacyjne).

Pliki do pobrania 
Zasady organizacji szczepień realizowanych w miejscu pobytu pacjenta w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przez wyjazdowe punkty szczepień 
Procedura przyjmowania i przechowywania szczepionek dla punktów szczepień przeciwko COVID -19 w ramach Narodowego Programu Szczepień

Wyjazdowe punkty szczepień

Nowodworskie Centrum Medyczne
Grupa powiatów : grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, sochaczewski, warszawski zachodni, wołomiński, żyrardowski
Tel. 22 775 47 40, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki, ul. Miodowa 2
Petra Medica Sp. z o.o. 
Grupa powiatów: makowski, m. Ostrołęka, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, wyszkowski 
Tel. 693 099 053, 07-415 Drężewo, ul. Cisowa 7
CORTEN MEDIC TOMASZ SIKORA 
Grupa powiatów : grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, sochaczewski, warszawski zachodni, wołomiński, żyrardowski  
Tel. 608 489 388, 05-822 Milanówek, ul. Szkolna 6
CORTEN MEDIC TOMASZ SIKORA 
Grupa powiatów: gostyniński, m. Płock, płocki, sierpecki 
Tel. 608 489 388, 09-400 Płock, ul. Kobylińskiego 21a
CORTEN MEDIC SP. Z O.O.  
Grupa powiatów: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, m. Radom, radomski, szydłowiecki, zwoleński
Tel. 530 687 213, 26-600 Radom, ul. Beliny Prażmowskiego 17
CORTEN MEDIC TOMASZ SIKORA 
Grupa powiatów: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, m. Radom, radomski, szydłowiecki, zwoleński
Tel. 608 489 388, 26-610 Radom, ul. Beliny Prażmowskiego 17
Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach 
Grupa powiatów: garwoliński, łosicki, miński, m. Siedlce, siedlecki, sokołowski, węgrowski  
Tel. 667 679 955, 08-110 Siedlce, ul. Poniatowskiego 26
CENTRUM MEDYCZNO-DIAGNOSTYCZNE Sp. z o.o. 
Obszar garwoliński, łosicki, miński, m. Siedlce, siedlecki, sokołowski, węgrowski
Tel. 519 134 112, 08-110 Siedlce, ul. Generała Franciszka Kleeberga 2
ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie 
Grupa powiatów : grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, sochaczewski, warszawski zachodni, wołomiński, żyrardowski 
Tel. 46 864 95 01, 604209576, 96-500 Sochaczew, ul. Batalionów Chłopskich 3/7
CORTEN MEDIC TOMASZ SIKORA 
Grupa powiatów: ciechanowski, mławski, płoński, pułtuski, żuromiński 
Tel. 608 489 388, 06-516 Szydłowo, ul. Mazowiecka 62
Stołeczne Centrum Opiekuńczo - Lecznicze Sp. z o.o. 
Warszawa 
Tel. 728 527 263, 03-131 Warszawa, ul. Mehoffera 72/74
SP ZOZ WAWER 
Warszawa 
Tel. 22 590 09 24,  04-564 Warszawa,  ul. J. Strusia 4/8
TOKARMEDIC Damian Tokarski 
Warszawa 
Tel. 609 793 694, 04-197 Warszawa, ul. Dęblińska 6
CLEAN-ARD ARTUR CIBOR 
Warszawa 
Tel. 534 057 099, 03-188 Warszawa, ul. Obrazkowa 18

  • autor: Andrzej Troszyński

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie

Newsletter