Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Co w Puszczy Piszczy

Jak ten czas leci. W pamięci wciąż świeże są wspomnienia z pierwszego spotkania, a tu już szesnaste za nami. Najmłodsi uczestnicy  I edycji Regionalnego Konkursu Ekologicznego „Co w Puszczy Piszczy" są już dojrzałymi ludźmi, a organizatorzy i realizatorzy konkursu pozostają wciąż ci sami, i wciąż niezmiennie wysokie pozostaje  zainteresowanie konkursem wśród dzieci i młodzieży a także ich wychowawców.

W sobotę 14 maja 2011 roku w siedzibie Nowodworskiego Ośrodka Kultury odbyła się XVI edycja Regionalnego Konkursu Ekologicznego  „Co w Puszczy Piszczy”. Impreza rozpoczęła się konkursowym hymnem pt. ”Co w Puszczy Piszczy” w wykonaniu chóru ze szkoły podstawowej w Śladowie. Po powitaniu zebranych przez Krzysztofa Borowskiego i Ludwikę Kwiadas-Wierzbicką, w imieniu patronów , oficjalnego otwarcia konkursu dokonała z-ca dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Małgorzata Mickiewicz. Jak zwykle konkurs odbywał się w dwóch sferach artystycznej – konkurs plastyczny i wiedzy.
Na konkurs plastyczny, w bieżącym roku pod hasłem, „Obrazy na powierzchni wody malowane” wpłynęły 43 prace.
Jury w składzie :
Maria Dębska – przewodnicząca, pedagog, plastyk,
Małgorzata Omelańczuk-Pawluk – artysta plastyk,
Ludwika Kwiadas-Wierzbicka – Ośrodek Dydaktyczno Muzealny KPN w Granicy,
Piotr Pawłowski – plastyk, Nowodworski Ośrodek Kultury, 
po wnikliwym oglądzie prac  przyznało:

w kategorii szkół podstawowych

II miejsce ex  aequo Paulinie Nitek z Brochowa i Joannie Pieczarka  ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim,
III miejsce  Wiktorii Ogonowskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim;

w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce Kacprowi Grot z Leszna,
II miejsce Marii Kozłowskiej z gimnazjum Nr 2 w w Dziekanowie Leśnym,
III miejsce Aleksandrze Gądzik z Leszna;

wyróżnienie Aleksandrowi Markiewicz z Sowiej Woli.

Wystawę pokonkursową nadesłanych prac można oglądać w galerii Łącznik w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Do finału konkursu wiedzy zgłosiło się 29 trzyosobowych reprezentacji, w tym: 12 ze szkół gimnazjalnych i 17 ze szkół podstawowych ze  Śladowa, Leoncina, Brochowa Izabelina, Kaliszek, Borzęcina Dużego, Łomianek, Dziekanowa Leśnego, Nowego Dworu Mazowieckiego, Sowiej Woli, Kazunia Nowego, Kazunia Polskiego, Łomny, Nowych Grochali, Koczarg Starych, Lasocina  i Kampinosu.
Finał konkursu wiedzy realizowany był w trzech etapach w pierwszym i drugim drużyny rozwiązywały testy.
Do drugiego etapu kwalifikowało się po dziesięć zespołów z najlepszymi wynikami w każdej kategorii wiekowej.
Do trzeciego etapu, ścisłego finału, gdzie należało odpowiadać na pytania i rozwiązywać zadania poglądowe kwalifikowało się po sześć zespołów w każdej kategorii wiekowej.
Wśród reprezentacji szkół podstawowych udział w ścisłym finale wywalczyły zespoły ze Śladowa, Leoncina, Brochowa, Kampinosu, Izabelina i Kaliszek. Gimnazja reprezentowane były przez uczniów z  Leoncina, Lasocina, PG Nr 2 z Nowego Dworu Mazowieckiego, Kampinosu, Sowiej Woli i Koczarg Starych.
W wielkim skupieniu przebiegała walka o punkty w ścisłym finale, zawodnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą z zakresu flory i fauny Puszczy Kampinoskiej, historii płn.-zach. Mazowsza, szeroko rozumianej ekologii i ochrony środowiska naturalnego, w tym właściwych zachowań w obcowaniu z przyrodą.
Konkurs „Co w Puszczy Piszczy” należy do jednych z najtrudniejszych. Pytania charakteryzują się bardzo wysokim stopniem szczegółowości. Wybiegają daleko poza program nauczania w szkołach. Sukces w konkursie  wymaga bardzo starannych przygotowań w procesie samodzielnej pracy, przez cały poprzedzający go rok.
Wśród uczniów szkół podstawowych najlepiej wypadł zespół ze Śladowa (84,5 pkt.), drugie miejsce przypadło uczniom z Leoncina (77,5 pkt.), trzecie miejsce zajęła drużyna z Brochowa (77,5pkt.) - w tym przypadku o lokacie zadecydowała dogrywka, z  której zwycięsko wyszła drużyna z Leoncina, czwarte z Kampinosu (75 pkt.), na piątym miejscu uplasowała się drużyna z Izabelina (71 pkt.) a szóste miejsce przypadło reprezentacji z Kaliszek ( 66,5 pkt.). 
Wśród szkół gimnazjalnych zwyciężył zespół z Leoncina (79 pkt.), a tylko o jeden punkt mniej uzyskała reprezentacja gimnazjum z Kampinosu (78 pkt.), trzecia była drużyna z Lasocina (69,5 pkt.), a na czwartym miejscu uplasował się zespół z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim ze stratą tylko 0,5 punkta do poprzedzającego go zespołu (69 pkt.). Piąte miejsce przypadło reprezentacji z Sowiej Woli (66 pkt.), na szóstym miejscu zakończyła konkurs drużyna z I Gminnego Gimnazjum w Koczargach Starych (62 pkt.).
Należy podkreślić wysoki poziom wiedzy uczestników konkursu. Wszyscy przygotowali się bardzo dobrze, ale do ścisłego finału dostali się najlepsi z najlepszych. O ich wiedzy świadczą  bardzo małe różnice punktowe, a w niektórych przypadkach wręcz minimalne. Kilkugodzinne zmagania konkursowe zakończyły się najprzyjemniejszą częścią imprezy, wręczaniem nagród.
Za swój trud uczestnicy konkursu plastycznego i wiedzy ekologicznej zostali docenieni przez organizatorów fantastycznymi nagrodami rzeczowymi w postaci laptopów, rowerów, aparatów fotograficznych, namiotów, odtwarzaczy MP4. Organizatorzy przewidzieli także nagrody dla szkół, które najefektywniej wspierały swoich uczniów w przygotowaniach do konkursu i to dzięki efektom tej pracy, szkoły których reprezentacje zajęły trzy najlepsze lokaty w obydwóch kategoriach wiekowych otrzymały sprzęt elektroniczny w postaci projektorów multimedialnych i wizualizerów. Nagrody wręczali finalistom goście, którzy w tym dniu towarzyszyli im podczas konkursowych zmagań: dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak, z-ca dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego Małgorzata Mickiewicz, Antoni Krężlewicz wójt gminy Czosnów, Mirosław Łukowski p.o. wójta gminy Leoncin, Krystyna Szulc reprezentująca starostwo powiatu warszawskiego-zachodniego, Marek Bojanowicz prezes Towarzystwa Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego, Krzysztof Borowski dyr. Nowodworskiego Ośrodka Kultury.Jak każdego roku dla uczestników konkursu i ich opiekunów przygotowany był bufet z napojami i słodyczami, oraz ciepły posiłek.
Podczas całej imprezy wyświetlany był pokaz multimedialny z logami organizatorów, gmin, instytucji, firm, funduszy i stowarzyszeń  wspierających organizację imprezy.
Impreza o tak dużym zasięgu i na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i merytorycznym nie mogłaby być zrealizowana bez poparcia i wsparcia wielu partnerów. Dziękujemy zatem bardzo serdecznie wszystkim dyrektorom i nauczycielom za poświęcenie czasu i przygotowanie tak licznej rzeszy dzieci i młodzieży do konkursu, zarówno plastycznego jak i wiedzy ekologicznej. Władzom i instytucjom samorządowym, a także związkom i stowarzyszeniom oraz firmom prywatnym, które wsparły konkurs finansowo i materialnie, a należą do nich: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Związek Międzygminny Kampinos, Władze Samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, Leoncina, Starych Babic, Kampinosu, Brochowa, Izabelina, Czosnowa, Łomianek, Starostwo Powiatu Warszawskiego-Zachodniego, Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, Towarzystwo Przyjaciół Kampinoskiego Parku Narodowego, Firma MODEL Opakowania Sp. z o.o., nowodworskie cukiernie: DUET i M.W. Janczewscy.
Cieszymy się niezmiernie, że idea upowszechniania wiedzy ekologicznej i kształtowania postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży Mazowsza, realizowana od 16 lat w formie programu „Co w Puszczy Piszczy” przez Nowodworski Ośrodek Kultury i Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Kobendzów w Granicy wciąż znajduje zainteresowanie i zrozumienie wśród tak licznych władz samorządowych, instytucji, firm i osób prywatnych. Ich praca byłaby bezowocna gdyby nie znaleźli na swojej drodze ludzi żywo interesujących się ochroną przyrody oraz upowszechnianiem kultury w każdej dostępnej formie. To ich ofiarność i bezinteresowność pomaga przetrwać takim imprezom jak ta, która nie przynosi szybkich namacalnych profitów, ale jest bezcenna w kształtowaniu charakterów młodych ludzi ich wrażliwości, bezcenna w procesie wychowania  ludzi dla ludzi i ludzi dla ich środowiska naturalnego.

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie