Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Skrzydlaty Generał

Ponad 60 fotogramów obrazujących niemal całe życie gen. Tadeusza Góry zostało zgromadzonych w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. W maju mogliśmy oglądać tam wystawę "Skrzydlaty Generał" poświęconą jego pamięci. 2 maja na uroczyste otwarcie przybyli córka i syn zmarłego w ubiegłym roku generała.

Przygotowana przez Tadeusza Chwałczyka i Dariusza Kudenia, wystawa fotograficzna "Skrzydlaty Generał", prezentująca wybitną postać polskiego lotnictwa sportowego i wojskowego, zmarłego 4 stycznia 2010 r. gen. bryg. pil. Tadeusza Górę, od pół roku eksponowana jest w kolejnych miastach Polski.
Po Świdniku, Lublinie, Dęblinie i Białej Podlaskiej dotarła do Twierdzy Modlin, wszędzie ciesząc się dużym zainteresowaniem.
W modlińskim wernisażu uczestniczyli m.in. szef Wojsk Lotniczych gen. bryg. pil. Stefan Rutkowski, prezes Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego SSLW RP gen. bryg. pil. rez. Roman Harmoza oraz przybyli z zagranicy córka "skrzydlatego generała" pani Iwona Góra-Quadrelli i jego młodszy syn pan Jerzy Góra.
Po prezentacji w Klubie Garnizonowym filmu "Dziennik pilota Góry" i omówieniu jego realizacji przez reżysera Adama Ustynowicza w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, córka Tadeusza Góry, w towarzystwie gen. Rutkowskiego przecięła wstęgę dokonując otwarcia wystawy zatytułowanej "Skrzydlaty Generał".
Po ekspozycji złożonej z ponad 60 fotografii, oprowadził zwiedzających współautor wystawy red. Tadeusz Chwałczyk, przybliżając okoliczności wykonania poszczególnych zdjęć.
Prezentacja wystawy w Modlinie kończy w zasadzie pewien cykl ukazujący życie i lotniczą działalność gen. bryg. pil. Tadeusza Góry. Bardzo duże zainteresowanie społeczeństwa wszystkich pięciu miast, gdzie gościła wystawa świadczy o potrzebie organizowania tego rodzaju lekcji historii.
Zaangażowanie członków regionalnych oddziałów Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w przygotowanie ekspozycji było spore,  zwłaszcza w Białej Podlaskiej i Twierdzy Modlin.
Słowa podziękowania za pomoc inicjatorom w zaprezentowaniu wystawy należą się wszystkim, którzy wykazali swe zaangażowanie.
Warto przypomnieć - Tadeusz Góra był niezwykle zasłużonym dla polskiego lotnictwa pilotem.
Urodził się 19 stycznia 1918 roku w Krakowie. 20 lat później jako pierwszy pilot na świecie został wyróżniony najcenniejszym dla lotników trofeum - Medalem Lilienthala. Otrzymał go za pokonanie ponad 500 km w locie swobodnym na szybowcu PWS-101.
W czasie II wojny światowej generał Góra przedostał się do Anglii, gdzie po przeszkoleniu latał m.in. Hurricane`ach, Spitfire`ach i Mustangach. Za ich sterami spędził ponad 1060 godzin wykonując ponad 880 lotów. Za osiągnięcia w wypełnianiu zadań bojowych odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz brytyjskimi The 1939-1945 Star, The War Medal 1939-1945 i The Defence Medal.
Po powrocie do służby w 1957 roku latał m.in. w 38 Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym w Modlinie.
Zmarł 4 stycznia 2010 r. 

Na podst. www.sslw.poznan.pl opracowała Aneta Pielach - Pierścieniak

wyświetl galerię w Cooliris
  • -
  • -

« wstecz

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie