Nowy Dwór Mazowiecki

Kalendarz

Wtorek, 21.11.2017 r.  
Janusza, Konrada

:

Menu

Nawigacja

Nawigacja: Strefa Mieszkańca    Honorowi obywatele    Odznaczeni w roku 2004    Stanisław Bohdan Nowodworski   

Treść strony

Stanisław Bohdan Nowodworski

Urodził się w 1928 w Kielcach. Do wybuchu wojny zdołał ukończyć tylko 5. klasę szkoły powszechnej. W lutym 1939 r. wstąpił do ZHP i złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Podczas okupacji kontynuował naukę na "kompletach", zdając małą maturę (kończąc gimnazjum) w r. 1944. Od jesieni 1939 w Tajnym Harcerstwie a od wiosny 1943 r. w Szarych Szeregach. Był drużynowym Zawiszy, a od wiosny 1944, także dowódcą patrolu BS (Bojowe Szkoły - harcerskie).
We wrześniu 1944 r. wywieziony do niemieckiego obozu pracy w Nadrenii. Po dwóch nieudanych próbach ucieczki w kierunku Polski, za trzecim razem przedostał się przez front do oddziałów amerykańskich. Tam zatrudniono go jako tłumacza.
W czerwcu 1945 zgłosił się do polskich władz wojskowych w Paryżu. Skierowany został do 2-go Korpusu, do którego dotarł w sierpniu i otrzymał przydział do 10-go pułku artylerii ciężkiej. W styczniu 1946 został przyjęty na Kursy Maturalne. Kilka miesięcy później 2-gi Korpus został przerzucony z Włoch do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Rezerwowego
Po demobilizacji pracował w przemyśle włókienniczym. Na początku roku 1949 został przyjęty do Szkoły im Józefa Conrada w Haydon Park. Pół roku później zdał maturę angielską i rozpoczął studia ekonomiczno-socjologiczne. W 1952 r. uzyskał pierwszy stopień naukowy zwany Bachelor of Science w zakresie ekonomii. Po kilku latach pracy w różnych firmach w londyńskiej City znalazł dziedzinę, która mu odpowiadała - informatykę. W tym okresie ożenił się z dziennikarką z Polski, której ojciec major łączności, mieszkał w Londynie. W r. 1965 objął stanowisko Data Processing Manager w National Mutual Life Assurance. Na stanowisku tym pozostawał do roku 1981 r., kiedy rozpoczął pracę dziennikarską w Polskiej Sekcji BBC, w której poprzednio pracował dorywczo przez kilkanaście lat.
Po przejściu na emeryturę przez 6. lat pracował we własnej firmie maklerskiej.
W roku 1990 został zaangażowany przez brytyjskie Ministerstwo Obrony (MoD) jako nieetatowy tłumacz angielsko-polski; pełni także funkcję tłumacza i opiekuna polskich delegacji wojskowych przybywających do Wielkiej Brytanii na zaproszenie MoD, dla Scotland Yardu i dla brytyjskiego MSZ. Tłumaczy także i pisze dorywczo dla londyńskiego Dziennika Polskiego i do Jane's Defence Weekly (czołowy tygodnik poświęcony wojskowości).
W czasie studiów i przez kilka lat po studiach był członkiem zarządu londyńskiego Zrzeszenia Studentów i Absolwentów Polskich; był współzałożycielem i pierwszym prezesem warsztatu teatralnego "Pro Arte", a także członkiem zarządu Fundacji AK. Od przeszło 20-tu lat wraz z żoną współpracują z Medical Aid for Poland Fund.
W roku 1998 został członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu.
Posiada Krzyż A. K., Medal Wojska oraz brytyjski Defence Medal.
Mieszka w Londynie.

Kontakt

Urząd Miejski
w Nowym Dworze Mazowieckim
ul. Zakroczymska 30
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000,
(22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl
pracuje w następujących
godzinach:

poniedziałek:
od godz. 9.00 do 17.00

wtorek, środa, czwartek, piątek
od godz. 8.00 do 16.00

Zadaj pytanie burmistrzowi

Zadaj pytanie Burmistrzowi

Newsletter

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami

Mapka miasta

Mapka miasta

Intranet

-
ngo
Park Trzech Kultur
Zamówienia poniżej 14 000 Euro w ramach projektu "Poprawa dostępności Nowodworskiej dzielnicy przemysłowej poprzez opracowanie dokumentacji połączenia ulic Granicznej i Przemysłowej"
© 2010-2017 UM w Nowym Dworze Mazowieckim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Licznik odwiedzin: mamy już 6011622 wejść.