Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Twierdza Modlin na filmowo

Zwiedzaj Twierdzę Modlin szlakiem swoich ulubionych filmów i seriali. Powstało ich tu całe mnóstwo. Nie bez powodu, Modlin jest jednym z kluczowych punktów na mapie projektu "Mazowsze na filmowo". 

Już "u progów" Twierdzy Modlin będziesz miał okazję zobaczyć na własne oczy obiekty, które zagrały w filmowych produkcjach.

Jeśli podróżujesz pociągiem, wysiądź na stacji Modlin. W filmie „Tam i z powrotem” Jurek (Jan Frycz) wysiada z pociągu w Głusku. To modliński dworzec kolejowy. Powstał w dwudziestoleciu międzywojennym i, jak widać, stylem nawiązuje do dawnych dworów. W ostatnich latach budynek przeszedł gruntowny remont i odzyskał dawny blask, przy czym należy zaznaczyć, że modernizacji dokonano z ogromną dbałością o historyczne detale (patrz np.: zegar na elewacji od strony peronów). 

  • -
    Stacja w Modlinie kiedyś i dziś. Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.
  • -
    Fot. Damian Ochtabiński

Jeśli podróżujesz samochodem, przejedź most na Wiśle (w ciągu drogi krajowej nr 85). Mogłeś widzieć go już w teledysku Moniki Brodki do piosenki „Ten”.

Most nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Była to przeprawa o strategicznym znaczeniu dla Twierdzy Modlin, ma więc burzliwą (dosłownie) historię. Pierwszy most w tym miejscu istniał jeszcze przed I wojną światową, lecz w 1915 r. został doszczętnie zniszczony. Odbudowany w 1934 r., lecz nie na długo. W 1939 r. doznał ponownie znacznych uszkodzeń. W 1945 r. został wysadzony przez Niemców. Odbudowano go w latach 50.

Gdy już dotrzemy do Twierdzy Modlin, warto obejrzeć Bramę Ostrołęcką z 1836 r. – jedną z sześciu miejsc kontrolowanej komunikacji do i z Twierdzy. To ona ukazuje się naszym oczom na początku „Pułkownika Kwiatkowskiego” (od strony ulicy Mieszka I).

  • -
    Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.

Następnie warto brzegiem Narwi dojść do kojca Meciszewskiego, z którego możemy podziwiać tajemniczy Spichlerz z 1844 r. – niegdyś najpiękniejszy gmach Królestwa Polskiego. Dziś - choć znacznie zniszczony (jedno skrzydło zostało zbombardowane podczas II wojny światowej), nadal potrafi oczarować. Spichlerz grał w „Panu Tadeuszu” (zamek Horeszków), „Cudzoziemcu” z S. Seagalem, „Avalonie”, teledysku Stachurskiego, „Szatanie z siódmej klasy”, „Hansie Klossie. Stawce większej niż śmierć” (0.26 zwiastuna). 

  • -
    Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.

Brama Napoleona, która znajduje się przy kojcu grała z kolei w „Jarosławie Dąbrowskim”. Znać ją mogą też fani serialu „Kryminalni”. Ten dłuuugi budynek, który widzimy to koszary (najdłuższy budynek w Europie, ponad 2 km długości).

Kolejny punkt na filmowej mapie Twierdzy Modlin to dawne kasyno garnizonowe – obiekt pałacowy z początku XX w. Tu trenują bohaterowie „Kochaj i tańcz” (dramatyczny taniec Mateusza Damięckiego i Anny Bosak). Wyjątkowe wnętrza kasyna można zobaczyć także w teledysku Urszuli.

  • -
    Zdjęcie z "PROJEKTU 640" Damiana Ochtabińskiego.

Przechodzimy na drugą stronę ulicy (Ledóchowskiego), wchodzimy na szlak za Pomnikiem Obrońców Twierdzy Modlin. Schodzimy w dół, odbijamy w lewo. Wygląda znajomo? Skojarzenia? Scena przysięgi z „Miasta 44” (Józef Pawłowski – odtwórca głównej roli pochodzi z Nowego Dworu Mazowieckiego).

Wracamy do rozwidlenia dróg, wchodzimy pod górę, czerwienią się przed nami mury koszar. Idziemy w prawo, aż docieramy do Bramy Poniatowskiego z 1836 r. Ją z kolei widzieliśmy przed napisami końcowymi pierwszej części „CK Dezerterów”. Występowała także w „Bitwie Warszawskiej” Hoffmana. Stanowiła tło dla Marszałka Piłsudskiego.

  • -
    Fot. Grzegorz Sokołowski
  • -
    Plan filmowy na terenie Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin
    Fot. Grzegorz Sokołowski

Idąc dalej, mijamy po lewej Wieżę Czerwoną. Pod nią obozowali żołnierze z „Dzwonów wojny”. Tę ścieżkę przemierzali także bohaterowie „Czasu honoru”. Dochodzimy do prawdziwego filmowego zagłębia – terenu Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin (www.twierdzamodlin.pl). Właściwie większość scen „CK Dezerterów” powstała w tym miejscu. Dawny ciąg aprowizacyjny (elewator, młyn, piekarnia) gościł też ekipy „W ciemności” (np. 1.51 zwiastuna), „Róży” i wielu, wielu innych. 

Pobliska działobitnia Dehna (charakterystyczny budynek w kształcie podkowy) występowała z kolei w „Weselu” i „Operacji Dunaj” (0.06 zwiastuna).

Na koniec możemy dotrzeć do dawnej pralni wojskowej, a obecnie Hotelu Royal, gdzie całkiem niedawno kręcono sceny do jednego z odcinków „Ojca Mateusza”. 

  • -
    Źródło: facebook.com/ojciecmateusztvp

To tylko jedne z wielu przykładów filmowych ról Twierdzy Modlin. Więcej inforacji o zabytkach oraz mapę, która ułatwi Ci pokonanie tej trasy znajdziesz TU

Serdecznie zapraszamy!

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

Pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie

Newsletter