Kolektory – podpisanie umowy
W związku z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o dofinansowanie realizacji projektu – „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców” zapraszamy wszystkich zainteresowanych na uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pomiędzy Miastem Nowy Dwór Mazowiecki reprezentowanym przez Pana Jacka Kowalskiego, Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki a Województwem Mazowieckim, reprezentowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego w imieniu, którego umowę podpisze Pan Wiesław Raboszuk, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Zawarcie umowy nastąpi w dniu 11 kwietnia 2012 o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej (410) Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim przy ul Zakroczymskiej 30.
Priorytet IV „Środowisko, zapobieganie zagrożeniom i energetyka”, Działanie 4.3 „Ochrona powietrza, energetyka” – Schemat „Odnawialne źródła energii i kogeneracja”– RPO WM „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Benefis Krzysztofa Kowalewskiego
14 kwietnia 2012 roku o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury gościć będziemy niezwykle popularnego i lubianego aktora Krzysztofa Kowalewskiego, który już od pięćdziesięciu lat zachwyca nas swoim talentem.
Spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim to zaproszenie do wspomnień o stworzonych przez niego kreacjach teatralnych, filmowych i radiowych, o kolegach aktorach, reżyserach, z którymi pracował i o kulisach aktorstwa. Nie zabraknie także anegdot i zabawnych opowieści związanych z pracą na scenie. Podczas wieczoru artysta zaprezentuje widzom próbkę aktorskiego kunsztu, przedstawiając fragmenty opowiadań Sławomira Mrożka, Jerzego Dobrowolskiego i rosyjskiego pisarza Michaiła Zoszczenki.
Całość spotkania dopełnią fragmenty filmów i spektakli teatralnych, w których Krzysztof Kowalewski stworzył niezapomniane kreacje.
Benefis poprowadzi znany felietonista i satyryk Michał Ogórek.
Jesteśmy przekonani, iż spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim dostarczy widzom wielu niezapomnianych wrażeń.
Po spotkaniu można będzie nabyć książkę Romana Dziewońskiego pt. ”Skarpetka w ręku. Krzysztof Kowalewski w garderobie”, a także uzyskać autograf jej bohatera.
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury
od dnia 2.04.2012 r. od godz.12:00.
Ilość miejsc ograniczona.
Pierwszy dzień wiosny w PG1
Samorząd Uczniowski przygotował wybory na Królową Wiosny. Udział brały wszystkie klasy. Trzy osobowe jury oceniało wszystkie kandydatki, biorąc pod uwagę: pomysłowość, zastosowanie elementów królewskich i wiosennych, estetykę wykonania stroju, sposób i treść prezentacji.
Wygrała klasa 3 c.
Kolejnym punktem spotkania było obejrzenie przedstawienia pt. „Blind date” przygotowanego według własnego scenariusza przez młodzież z koła języka angielskiego „English Club” pod kierunkiem pani Moniki Graczyk.
Po przedstawieniu przedstawiciele wszystkich klas brali udział w Konkursie Wiedzy Przyrodniczej.
- autor: Hanna Twardowska
Pierwszy dzień wiosny w SP4
Pierwszy dzień wiosny w klasach I-III w Twierdzy
Do szkoły przyszliśmy na 8.00. Na początku mieliśmy lekcje, ale już na trzeciej godzinie poszliśmy palić marzannę. Dzieci z klasy trzeciej wzięły grabie oraz szpadle i poszyliśmy ulicami miasta do Doliny Muminków. Klasa trzecia zgrabiła liście i zrobiła miejsce na ognisko. Pani A. Kolanek zapaliła pierwszą kukłę. Dobrze się paliła. Następnie wszyscy podawali swoje boginie, aby spalić je w ognisku. Żegnaliśmy ją okrzykami. Gdy już nie było żadnej, chłopcy z trzecich klas przysypali popioły piaskiem. Pani wicedyrektor kontrolowała dogaszanie ogniska, a dzieci mogły pobiegać. W końcu ogłoszono zbiórkę i trzeba było wracać. Na początku poszli uczniowie i uczennice zerówki, a potem pozostali.
I tak pożegnaliśmy zimę, a przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny.
Tomek Rosiak z klasy III c
Szkoły Podstawowej nr 4
w Twierdzy
Dni Teatru w PP1
„Wierszyki przedstawiają smyki”
27 marca 2012 roku obchodziliśmy Dni Teatru w naszym przedszkolu. Celem organizacji tej uroczystości było rozbudzanie zainteresowań teatrem poprzez udział najmłodszych w scenkach teatralnych. W tym dniu odbył się przegląd artystyczny, w którym udział wzięły dzieci z całego przedszkola. Dla każdego było to wyjątkowe wydarzenie. Na scenie przedszkolaki mogły bowiem podziwiać umiejętności aktorskie swoich kolegów i koleżanek. Każda grupa przygotowała wspaniałe przedstawienie, bogate w stroje i rekwizyty, co dodało atrakcyjności występom.
Dzieciom bardzo podobały się występy nagradzane przez nie brawami. Mam nadzieję, że takie wydarzenie dostarczyło im wiele pozytywnych emocji.
- autor: Joanna Socha
Warszawska Syrenka
Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka” jak co roku ściąga do naszego ośrodka najlepszych recytatorów z nowodworskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tegoroczny konkurs to już 35. edycja i nadal cieszy się dużą popularnością. W poniedziałek 19 marca 2012 gościliśmy 39 uczestników, którzy wygrali eliminacje szkolne i walczyli u nas o jedno miejsce w kategorii nauczania początkowego, jedno w kategorii klas 4-6 i jedno w kategorii gimnazjum. Uczniowie klas 0-3 mówili jeden wiersz, a starsi dwa wiersze lub jeden wiersz i fragment prozy. Gościem specjalnym, a zarazem jurorem była przesympatyczna i znana z telewizji aktorka Małgorzata Lewińska. Mówienie wierszy jest jej bliskie bo sama jako młoda osoba wiele recytowała i pamięta przeżycia związane z pierwszymi scenicznymi występami. Recytatorzy, a szczególnie ci najmłodsi mówili wiersze J. Brzechwy, D.Wawiłow, W. Chotomskiej. Starsi najliczniej prezentowali wiersze zmarłej noblistki Wisławy Szymborskiej. Wybór trzech finalistów był bardzo trudny, tym bardziej, że Małgorzata Lewińska bardzo skrupulatnie i indywidualnie podchodziła do każdego uczestnika. Wspólny wybór jurorek M. Lewińskiej i L. Godlewskiej (przedstawiciela NOK) był spójny i jednomyślny. Do finału, który odbędzie się w Warszawie zakwalifikowali się Szymon Grenda ze Szkoły Podstawowej nr 4 klasy 0-3, Martyna Kazimierska ze Szkoły Podstawowej nr 4 klasy 4-6 i Aleksandra Wiśniewska z Publicznego Gimnazjum nr 4. Finaliści nagrodzeni zostali czytnikami do e-booków ufundowanymi przez Nowodworski Ośrodek Kultury, a wszyscy uczestnicy zostali obdarowani gadżetami Urzędu Miejskiego z logo naszego miasta. Po zakończeniu części oficjalnej nasz miły gość przez 2 godziny wyjaśniał grupowo lub indywidualnie zawiłości związane z recytacją wierszy, były też wspólne zdjęcia i autografy. Pani Małgorzata Lewińska ujęła wszystkich swoim zaangażowaniem oraz bezpośrednim i ciepłym podejściem do naszych młodych recytatorów, życzyła też wszystkim dalszych sukcesów do czego przyłączyła się cała publiczność i pracownicy Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Do zobaczenia za rok.
- autor: NOK
Piąte urodziny Trzech Rzek
Dokładnie 30 marca mija 5 lat od wpisania Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak na 3 Rzeki przystało, uczczono to 3 dni wcześniej podczas Walnego Zebrania Członków.
- autor: LOT3RZEK
Ostatnie pożegnanie wdowy Katyńskiej
27 marca 2012 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe Ireny Kalpas – wdowy po zamordowanym w Katyniu mjr. Ryszardzie Kalpasie – oficerze Batalionu Elektrotechnicznego. Irena Kalpas zmarła 23 marca 2012 r. w wieku 97 lat.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, na którą przybyło liczne grono przyjaciół, znajomych, a także delegacje „Warszawskiej Rodziny Katyńskiej”, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie, Urzędu Dzielnicy Bielany w Warszawie, Społecznego Komitetu Wspierania Samorządności „Nasza Gmina – Nasz Powiat”. Członkowie nowodworskiego Koła i Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wystawili posterunek honorowy przy trumnie i stanowili asystę wojskową. Irena Kalpas była członkiem podopiecznym ZOR RP.
Irena Kalpas była związana z Nowym Dworem Mazowieckim w latach 1936 – 1939, kiedy to po zawarciu związku małżeńskiego z ówczesnym por. Ryszardem Kalpasem, zamieszkała przy ul. Paderewskiego. W 1940 r. jej mąż został zamordowany w Katyniu. Nigdy nie wyszła powtórnie za mąż. Ponownie do Nowego Dworu Mazowieckiego przyjechała w 1992 r. w związku z odsłonięciem przez 1. batalion remontowo-budowlany tablicy poświęconej żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego. W słowie pożegnalnym płk rez. Alfred Kabata – prezes Okręgu Mazowieckiego powiedział m.in.: Gdy przyjechała do Nowego Dworu Mazowieckiego odżyły wspomnienia, szczęśliwe lata małżeństwa. Miasto się zmieniło, ale kościół pozostał takim jakim go zapamiętała. Za każdym razem, gdy przyjeżdżała do Nowego Dworu, najpierw na odsłonięcie w 1994 r. tablicy Katyńskiej, a później na uroczystości Katyńskie, była szczęśliwa. Tutaj jej mąż był adiutantem dowódcy, tutaj na powrót czuła się żoną polskiego oficera. Pani Irena była osobą niezwykle ujmującą, pogodną, pełną optymizmu. I to udzielało się wszystkim, którzy się z nią stykali. Niejednokrotnie powtarzała pani, że pamięć musi przetrwać, żeby była ciągłość tradycji. Zapewniam panią, że pamięć o Katyniu, Batalionie Elektrotechnicznym, pani mężu i pani była jest i będzie kultywowana w Nowym Dworze Mazowieckim. Pani na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Trumna z ciałem złożona została w grobie na cmentarzu w Rembertowie k. Tarczyna.
Wspomnienie pośmiertne
Irena Kalpas 13.08.1915 – 23.03.2012
Irena Kalpas – wdowa po mjr. Ryszardzie Kalpasie – oficerze Batalionu Elektrotechnicznego, zamordowanym w Katyniu, urodziła się w 13 sierpnia 1915 r. w Warszawie. Gdy miała 10 lat, rodzice postanowili przeprowadzić się do Poznania. Tam podjęła naukę w Gimnazjum Sióstr Urszulanek. Na wakacje i ferie świąteczne przyjeżdżała do Warszawy do wujostwa. Jej wuj, Alfons Kühn z wykształcenia inżynier, pełnił funkcję dyrektora Tramwajów Miejskich, potem Elektrowni Warszawskiej. Przez pewien czas w latach 1928 – 1932 piastował także tekę ministra komunikacji. 22 lutego 1936 r. wyszła za mąż za por. Ryszarda Kalpasa. Ślub odbył się w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Po ślubie zamieszkała w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie mieścił się Batalion Elektrotechniczny, jednostka jej męża.
W początkach sierpnia 1944 r., wraz z matką została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w Niemczech. Po wojnie wróciła do stolicy, gdzie pracowała w Polskim Radiu, a następnie w telekomunikacji.
Pani Irena Kalpas była członkiem Warszawskiej „Rodziny Katyńskiej” i Koła nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jako osoba, której mąż mjr Ryszard Kalpas został w 1940 r. zamordowany w Katyniu podejmowała wiele inicjatyw mających na celu upamiętnienie oficerów - ofiar zbrodni Katyńskiej. Kilkakrotnie uczestniczyła w wyjazdach do Katynia organizowanych przez władze państwowe i Federację Rodzin Katyńskich.
Była jedną z fundatorek tablicy poświęconej żołnierzom Batalionu Elektrotechnicznego - obrońcom ojczyzny w latach 1920-1939, odsłoniętej w Nowym Dworze Mazowieckim 10.11.1992 r. Dwa lata później - 6.08.1994 r. była jedną z osób, z inicjatywy których w kościele parafialnym w Nowym Dworze Mazowieckim odsłonieto tablicę Katyńską upamiętniającą oficerów Batalionu Elektrotechnicznego zamordowanych w Katyniu i Charkowie. Od 1994 r. do 2008 r. (później nie pozwalał jej na to stan zdrowia) brała udział w organizowanych w Nowym Dworze Mazowieckim uroczystościach Katyńskich oraz była wspólorganizatorką spotkań rodzin oficerów Batalionu Elektrotechnicznego, których 30 zostało zamordowanych w Katyniu i Charkowie.
Jej wspomnienia o przedwojennej Warszawie, kiedy to wiele czasu spędzała w mieszkaniu swojego wujostwa przy ul. Filtrowej 27 oraz o własnych przeżyciach wojennych, spisane przez Marcina Ludwickiego, znalazły się w wydanej w 2007 r. książce zatytułowanej „F.27. Czy tu jeszcze rosną róże ?”.
Jej relacje, a także przekazane materiały były bardzo przydatne do ukazania losów oficerów Batalionu Elektrotechnicznego, zamieszczonych w książce zatytułowanej „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani w Katyniu i Charkowie” autorstwa płk rez. Alfreda Kabaty, a wydanej przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim w 2010 r.
31.01.2011 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i męczeństwa nadała Irenie Kalpas na wniosek Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
16.09.2011 r. podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowanej przez „Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r.” była jedną z wdów, którą uhonorowano specjalnym medalem Katyńskim.
Pani Irena Kalpas, ponad 70 lat żyła w cieniu Katynia. Wybuch wojny był końcem jej beztroskiej młodości. W ten dzień jej szczęśliwy świat umarł. A to był dopiero początek jej życia.
Powojenne lata wypełniała jej opieka nad matką i pamięć o bliskich zmarłych, a szczególnie o jej ukochanym Ryszardzie, któremu była wierna całe życie. Uważała, że ma dług wobec niego, bo przez cztery lata małżeństwa nie dała mężowi niczego poważnego. Była bowiem młoda i niedojrzała. Miała nadzieję, że z tego co zrobiła w swoim życiu jej mąż będzie z niej zadowolony.
- autor: (ak); foto: Artur Błoński
Poranek z teatrem
Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o.o. zapraszają 14 kwietnia 2012r. o godz. 10:00 na przedstawienie pt. "Koguty i kury".
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.
"Koguty i kury" - chłop i baba mają farmę kurzą, gdzie mieszka ptactwo o bardzo dużych ambicjach. Czas Wielkiej Nocy sprzyja spotkaniom kur z kogutami i rozmowom o cudzie powstawania życia w jajku i z jajka. Wielkanocne spotkanie w kurniku spisane wierszem przez wielkich polskich poetów.
Finał PLKA 2012
Już 31 marca w Pomiechówku. Szczegóły na plakacie.
Zimo zimo uciekaj!
21.03.2012r. w naszym przedszkolu w Modlinie Twierdzy jak co roku odbyło się święto „Pierwszego Dnia Wiosny”, do którego dzieci przygotowywały się już od kilku dni. Dzieci razem z paniami wykonywały Marzannę. Nasze przedszkolaki korowodem, za Marzanną przemaszerowały ulicami miasta, śpiewając piosenki i mówiąc wierszyki specjalnie przygotowane na tę okazję. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, Marzanna nie została wrzucona do pobliskiej rzeki Wisły, lecz spalona, w wyznaczonym miejscu, w ogrodzie przedszkolnym. Wracając do przedszkola przedszkolaki trzymały już w rękach piękne, własnoręcznie zrobione, kwiatki wiosenne - żółte żonkile i filetowe krokusy. Powróciły do swoich sal z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita tak upragniona wiosna.
- autor: Ewelina Wyszko
Wielkie sprzątanie
Nauka - zabawa - sport
17 marca 2012 roku uczniowie klas III i IV szkół podstawowych spotkali się w Szkole Podstawowej nr 7 im. Orła Białego w Nowym Dworze Mazowieckim, aby zmagać się w ramach XI Otwartych Mistrzostw Nowego Dworu Mazowieckiego w Tabliczce Mnożenia.
W zawodach wzięły udział reprezentacje: Brochowa, Nasielska i szkół nowodworskich: SP 4 i SP 7.
W czasie Mistrzostw rozegrano konkurencje: Szeryf, Prymus, Olimpijczycy, Krzyżak. Pod nazwami kryją się gry wymagające perfekcyjnej znajomości tabliczki mnożenia, ale także szybkości, refleksu, koordynacji i doskonałej orientacji w przestrzeni. Dużo emocji wzbudziły konkurencje rozgrywane na czas (Olimpijczycy, Krzyżak), obserwowane przez kibicujących zawodników i opiekunów oraz widowiskowy Ekspres – gra zespołowa, której punktacja liczy się do klasyfikacji drużynowej.
W grze zespołowej Ekspres zwyciężyła drużyna Szkoły Podstawowej nr 4, na drugiej pozycji uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 7, na trzeciej Szkoła Podstawowa w Nasielsku, zaś na czwartej Szkoła Podstawowa z Brochowa. Bardzo cieszy fakt, iż każda z drużyn wykonała swoje zadanie bezbłędnie. Starty różnił tylko czas wykonania zadania.
Zawodnicy w oczekiwaniu na wyniki mogli wziąć udział w grach poza konkursem: „Królowa skakanki” i „Piłkarz matematyk” oraz uczestniczyć w zabawie „Bystre oko” opartej na zasadach Sudoku.
Serdecznie dziękujemy za udział w zawodach Szkole Podstawowej z Brochowa. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia pomogą im doskonalić strategie rozgrywania gier i ułatwią odniesienie sukcesów podczas następnych rozgrywek.
Zwycięstwo w XI Otwartych Mistrzostwach Nowego Dworu Mazowieckiego w Tabliczce Mnożenia zapewniła sobie drużyna – reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 7, zaś III miejsce Szkoła Podstawowa w Nasielsku. Spośród startujących wyłoniono najlepszego zawodnika – ucznia klasy IV b Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim – Jana Pawełasa, który uzyskał maksymalną ilość punktów - 31- w klasyfikacji indywidualnej.
Nagrody książkowe sponsorowane przez Burmistrza Miasta p. Jacka Kowalskiego oraz puchary, medale i statuetki ufundowane przez sponsorów p. Bożenę i Jacka Trojanowskich wręczyły Panie Dyrektor: Urszula Kamińska, Elżbieta Pikuła i Małgorzata Kozioł.
Udział w Mistrzostwach uczy dzieci współdziałania w zespole, dążenia do postawionego sobie celu na miarę możliwości, przy maksymalnej koncentracji. Pozwala na dzielenie się wiedzą, nawiązanie nowych znajomości. Jednak, aby zwyciężać i osiągać dobre wyniki należy ćwiczyć systematycznie i cały czas doskonalić własne umiejętności. Wytrwałość staje się najważniejszą cechą.
Szkoła Podstawowa nr 7 serdecznie zaprasza za rok
na XII Otwarte Mistrzostwa Nowego Dworu Mazowieckiego
w Tabliczce Mnożenia.
Serdecznie dziękujemy władzom miasta oraz sponsorom za ufundowanie nagród.
Sędzia Główny Mistrzostw
Małgorzata Kulesza
Laureaci XI Otwartych Mistrzostw Nowego Dworu Mazowieckiego
w Tabliczce Mnożenia
Klasyfikacja zespołowa
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Nasielsku
Kategoria C III | Kategoria D III |
1. Eryk Flis SP 7 2. Jakub Stankiewicz SP 4 3. Piotr Pawełas SP 7 |
1. Natalia Michoń SP 4 2. Olga Szurmak SP 7 3. Ada Gańko SP 7 |
Kategoria C IV | Kategoria D IV |
1. Jan Pawełas SP 7 2. Mateusz Biniek SP 4 3. Szymon Milczarek SP 7 |
1. Aleksandra Chlebowska SP 4 2. Aleksandra Sadlakowska SP 4 3. Natalia Ducka SP 7 |
Kategoria C III | Kategoria D III |
1. Jakub Stankiewicz SP 4 2. Eryk Flis SP 7 3. Dawid Redman SP 4 |
1. Olga Szurmak SP 7 2. Natalia Michoń SP 4 3. Ada Gańko SP 7 |
Kategoria C IV | Kategoria D IV |
1. Jan Pawełas SP 7 2. Mateusz Biniek SP 4 3. Karol Gutkowski SP 4 |
1. Aleksandra Sadlakowska SP 4 2. Aleksandra Chlebowska SP 4 3. Martyna Żelechowicz SP Nasielsk |
Kategoria C III | Kategoria D III |
1. Dawid Redman SP 4 2. Eryk Flis SP 7 3. Piotr Pawełas SP 7 |
1. Natalia Michoń SP 4 2. Olga Szurmak SP 7 3. Klaudia Tomczyk SP Nasielsk |
Kategoria C IV | Kategoria D IV |
1. Jan Pawełas SP 7 2. Szymon Mielczarek SP 7 3. Karol Gutkowski SP 4 |
1. Aleksandra Chlebowska SP 4 2. Paulina Cywińska SP 7 3. Natalia Ducka SP 7 |
Gra zespołowa Ekspres
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Nasielsku
Dwa ognie w SP7
1 marca w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się turniej klas III w dwa ognie. Zwycięską okazała się klasa III d.
Turniej rozgrywany był systemem pucharowym, a do walki o zwycięstwo stanęło 5 klas. Dlatego też, losowane były tzw. wolne losy (drużyna losowała wirtualnego przeciwnika i bez gry przechodziła do następnej fazy rozgrywek przyp. red.).
Podczas turnieju uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności techniczne. Wszyscy zawodnicy przestrzegali zasad fair play.
Po zaciętym boju I miejsce zajęła klasa III d, drugie - III b , a trzecie III e. Na kolejnych pozycjach plasowały się klasy III c i III a.
Rozgrywkom towarzyszył duży doping ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców przybyłych na turniej.
Na koniec drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Zawodnikom dziękujemy za włożony trud oraz życzymy dalszych sukcesów.
Gratulujemy zwycięzcom.
- autor: Dorota Przygoda
Medal i książka dla Sekretarza Rady Ochrony Pamięci
20 marca 2012 r. delegacja Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego spotkała się z sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr. hab. Andrzejem Krzysztofem Kunertem.
Podczas spotkania prezes Okręgu Mazowieckiego płk rez. Alfred Kabata i wiceprezes Marcin Łada uhonorowali Andrzeja Krzysztofa Kunerta medalem okolicznościowym Okręgu z okazji 90 - lecia ZOR RP. Płk rez. Alfred Kabata przekazał także swoją książkę „Pamięć o Katyniu w Nowym Dworze Mazowieckim. Oficerowie Batalionu Elektrotechnicznego zamordowani
w Katyniu i Charkowie”, wydaną przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim. Poinformował, że historią Batalionu Elektrotechnicznego i oficerami tego batalionu zamordowanymi w Katyniu i Charkowie zajmuje się od 20 lat. Dodał także iż doroczne uroczystości Katyńskie w Nowym Dworze Mazowieckim odbędą się 15 kwietnia 2012 r. Sekretarz Rady zapewnił, że on lub jego przedstawiciel wezmą udział w tych uroczystościach. Marcin łada przekazał iż z inicjatywy Związku w Starych Babicach utworzono Aleję „Dębów Katyńskich”. Wśród 29 posadzonych dębów jest również dąb upamiętniający poprzedniego sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Przedstawiciele Okręgu poinformowali sekretarza Rady o planowanych przedsięwzięciach w 2012 r., w tym o wyjeździe z delegacją samorządu babickiego do Murnau, gdzie na tamtejszym cmentarzu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona bohaterskiemu obrońcy Reduty Babice (z 1939 r.) mjr. Jackowi Decowskiemu. Wśród wielu zamierzeń zaplanowanych w 2012 r. jednym z najważniejszych jest ogólnopolski konkurs historyczny „Marszałek Józef Piłsudski jako mąż stanu, polityk i dowódca w oczach współczesnego młodego pokolenia”, nad którym patronat objął szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Andrzej K. Kunert zapowiedział, że Rada przekaże na nagrody dla uczniów mazowieckiego finału konkursu książki i albumy.
Na zakończenie spotkania płk rez. A. Kabata i M. Łada otrzymali od sekretarza Rady reprint wydania książki z 1931 r. „Harcerze w bojach w latach 1914 – 1921” autorstwa Władysława Nekrasza – komendanta Chorągwi Wołyńskiej. Na prośbę płk rez. A. Kabaty Andrzej K. Kunert wpisał też dedykację w książce „Katyń. Ocalona pamięć”, której jest autorem.
- autor: (ak); foto: Marcin Łada
Kiermasz wielkanocny
O słowiku i cesarzu Pik-Piku
Sobotni poranek 17 marca 2012 roku przywitał wszystkich pięknym wiosennym słońcem, a na scenie "Poranka z teatrem" w Nowodworskim Ośrodku Kultury zagościł teatr „Kuffer” ze spektaklem pt. „O słowiku i cesarzu Pik-Piku” opartym na bajce Andersena. Historia o słowiku i cesarzu została nieco uwspółcześniona, a najmłodsi widzowie dowiedzieli się o złych skutkach długiego użytkowania komputera. Jedna z bohaterek spektaklu Wielka Cesarzowa została uratowana dzięki małemu, niepozornemu słowikowi, który został wyrzucony i zapomniany, ale w trudnych chwilach powrócił, aby pomóc przyjaciołom. Spektakl w wykonaniu Anny i Andrzeja Musiałów oprócz walorów dydaktycznych, rytmicznych piosenek i wspólnej zabawy z dziećmi jest olbrzymim źródłem humoru sytuacyjnego, który rozbawiał do łez naszą publiczność, a radosny stan ducha wyjątkowo pasował do wiosennego i słonecznego stanu pogody.
- autor: NOK
Wiosna w TNT Motocross
Dzięki ogromnemu wsparciu Motocyklowego Centrum Serwisowego MCS i zaangażowaniu kilkunastu zwolenników technicznej jazdy motocyklami szosowymi założyliśmy team startujący w zawodach Honda Gymkhana. Otrzymaliśmy też wsparcie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki w postaci ogromnego placu do treningów i dzięki temu jesteśmy w stanie zapraszać na treningi wszystkie osoby chcące podnieść swoje umiejętności w technicznej jeździe motocyklem pod okiem Mistrza Polski Gymkhana 2011. Chętni będą mogli wystartować w zawodach Honda Gymkhana 2012 w naszych barwach. Zapraszamy też osoby chcące podszkolić swoje umiejętności w jeździe motocyklem i skuterem - mile widziana jest młodzież posiadająca karty motorowerowe i pojazdy o pojemności do 50 cc. Najprawdopodobniej w okresie letnim zorganizujemy własne otwarte zawody, w których wystartować będą mogli wszyscy posiadacze motocykli, skuterów w tym skuterów do pojemności 50cc. Oczywiście ustalimy podział na klasy pojazdów. Niebawem dalsze informacje.
TNT MOTOCROSS
Kontakt:
Mistrzostwa NDM w tenisie ziemnym
18.03.2012r. w hali NOSiR odbyły się Mistrzostwa Nowego Dworu Mazowieckiego w tenisie ziemnym chłopców. Zawody zostały zorganizowane w dwóch kategoriach, do 12 oraz do 16 lat. Wśród uczniów szkół podstawowych wystartowało siedmiu graczy, w grupie starszej zaś dziewięciu. Turniej był rozgrywany systemem pucharowym (kto przegrywa, ten odpada), więc zwycięzcy nie mogli sobie pozwolić nawet na najmniejsze potknięcie.
I tak, w kategorii młodszych pewne zwycięstwo odniósł Jan Boniecki, który pokonał swoich rywali bez straty seta. W meczu finałowym pokonał Kacpra Korczyńskiego 6/3, 6/3. Warto jednak zwrócić uwagę na brak zaliczanego do tego przedziału wiekowego, najzdolniejszego w tym momencie reprezentanta naszego miasta, Kacpra Żuka, który przebywał na zgrupowaniu kadry.
Na pochwały zasługują Michał Januszewski, zdobywca trzeciego miejsca, a także dwójka najmłodszych zawodników turnieju Jaś Pawełas oraz Marcin Siwek. Pech chciał, że musieli oni zmierzyć się ze sobą już w pierwszej rundzie turnieju. Wygrał ten pierwszy i ostatecznie zajął trzecie miejsce ulegając w półfinale zwycięzcy zawodów. Drugi z nich wykazał się spokojem i dużą odpornością psychiczną jak na swój wiek (10 lat). Obronił trzy piłki meczowe i dzielnie walczył do samego końca pomimo przebytej choroby tuż przed mistrzostwami.
W kategorii do lat 16 mistrzem został najbardziej regularnie grający zawodnik, Bartłomiej Chojna. Po rozegraniu trzech wyczerpujących spotkań (jedno z nich było rundą wstępną) w finale, najdłuższym meczu rozgrywek pokonał Jakuba Nowakowskiego. Trzecie miejsce zajęli Rafał Daniszewski oraz Maciej Frączak.
Wyniki:
Kategoria do lat 12:
Ćwierćfinały:
Boniecki Jan – wolny los;
Pawełas Jan – Siwek Marcin 6/4, 7/6(7/5);
Januszewski Michał – Piórkowski Krzysztof 6/3, 6/3;
Korczyński Kacper – Pamięta Michał 6/3, 7/6(7/4).
Półfinały:
Boniecki J. – Pawełas J. 6/3, 6/3;
Korczyński K. – Januszewski M. 6/3, 6/4.
Finał:
Boniecki J. - Korczyński K. 6/3, 6/3.
Kategoria do lat 16:
Runda wstępna:
Chojna Bartłomiej – Szumski Jakub 6/4, 6/3.
Ćwierćfinały:
Chojna B. – Pawełas Krzysztof 5/7, 6/3, 7/4;
Daniszewski Rafał – Pańczyk Kamil 6/4, 6/4;
Nowakowski Jakub – Borowik Daniel 6/4, 6/4;
Frączak Maciej – Szulc Jan 7/5, 6/3.
Półfinały:
Chojna B. – Daniszewski R. 4/6, 6/4, 7/4;
Nowakowski J. - Frączak M. 6/3, 6/3.
Finał:
Chojna B. – Nowakowski J. 7/5, 7/6(7/5).
- autor: AŻ
Ratujmy kasztanowce
Stowarzyszenie Rozwoju Twierdzy Modlin zaprasza wszystkich do udziału w akcji „Ratujmy kasztanowce” cz. II.
W ubiegłym roku inwentaryzowaliśmy drzewa i grabiliśmy liście kasztanowców. Teraz kontynuujemy próbę ratowania tych drzew, wyniszczanych przez szrotówka. Wczesna wiosna jest odpowiednią porą na oklejanie pnia drzewa bezbarwną taśmą nasączoną feromonami samicy tego szkodnika. W ten sposób można zapobiegać dostaniu się szrotówka w górną partię drzewa, gdzie znajdują się liście, stanowiące jego pokarm. Chcemy uchronić liście, a w efekcie całe drzewa.
Spotykamy się 31 marca o godz. 9.30 przy muszli w parku. Stamtąd w grupach wyruszymy w Twierdzę. Zapraszamy Was do uczestnictwa w tej akcji! Każda para rąk jest na wagę złota. Jeśli to możliwe, zabierzcie też własne narzędzia, tj. obcęgi lub kombinerki do obcinania drutu, którym będzie mocowana taśma.
Spróbujmy sprawić, aby kasztanowce w Twierdzy były zielone aż do jesieni!
Więcej informacji na www.srtm.pl i www.facebook.com/StowarzyszenieSRTM.
Dyżurny Satyryk Kraju na scenie Zaułek
Kolejne spotkanie ze sceną Zaułek upłynęło pod znakiem satyry. W piątek 16 marca 2012 r. gościliśmy bowiem „Dyżurnego Satyryka Kraju” lub "Dr. Ozdę" jak kto woli. Na obydwa miana artysta Tadeusz Drozda w pełni zasłużył swoją 40-letnią pracą nad naszym dobrym samopoczuciem, zwłaszcza, że mimo upływu czasu nic nie stracił ze swojej świeżości artystycznej. Poza tym jest sympatycznym i bezpośrednim człowiekiem, „nie gwiazdorzy” i nie unika bezpośrednich kontaktów z „narodem”, o czym przekonali się technicy przygotowujący przedstawienie jak i nowodworzanie bezpośrednio po koncercie, kiedy to artysta podpisywał swoje płyty i rozmawiał z ludźmi „o wszystkim”.
Sam występ Dr.Ozdy to nieprzerwany potok satyrycznych monologów, żartów i piosenek. Przez blisko półtorej godziny sam na sam z publicznością, co chwila wybuchającą salwami radosnego śmiechu. A to nie lada sztuka. Z drugiej strony nic dziwnego, albowiem Tadeusz Drozda reprezentuje starą, dobrą szkołę kabaretu, opartą na dobrym tekście, wyobraźni, inteligencji, refleksie, wielkiej kulturze scenicznej, mistrzowskiej interpretacji. A w związku z tym nie potrzebne mu żadne rekwizyty, przebieranki, wystarczy mu mikrofon – „... słychać? słychać - to dobrze. Widać? Widać – to dobrze. No to po próbie…” Tadeusz Drozda jako jeden z niewielu satyryków nie narzeka na to, że obecnie nie ma tematów dla kabareciarzy. Jego monologi i żarty to cięte komentarze dotyczące paradoksów w dzisiejszej rzeczywistości naszego kraju, zarówno w sferze politycznej jak i społecznej. A skąd się biorą tematy, oprócz codziennej prasy i innych źródeł, także z rozmów z ludźmi „o wszystkim” – bo z dołu widać lepiej i szerzej. Szkoda, że zniknął z ekranów telewizyjnych, z drugiej strony nic dziwnego, bo jeżeli z dołu lepiej widać, to po co jeszcze o tym gadać? A miało być inaczej i tak pięknie, czy cóś takiego.
W dobry nastrój wprowadził publiczność gospodarz sceny Zaułek Wojtek Gęsicki, który w nietypowy, bardzo zabawny sposób, przedstawił gościa wieczoru, ujawniając przy tym, poza znanymi nam talentami, nowe stricte kabaretowe zacięcie.
Zaułek z Tadeuszem Drozdą, to był niezwykle udany Bardzo Kulturalny Wieczór w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
- autor: NOK
Pierwszy dzień wiosny w PP1
Wiosna to piękna pora roku. Przyroda budzi się do życia, dni są dłuższe i słoneczne. Czekaliśmy na nią z niecierpliwością.
21.03.2012r. w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy więc pierwszy dzień wiosny.
Dzieci z grupy III wraz z panią Agnieszką przygotowały wiosenną niespodziankę i zaprosiły wszystkich kolegów i koleżanki z przedszkola na przedstawienie pt. „Witaj wiosno”.
Przedszkolaki były zachwycone tym pomysłem. Z wielką przyjemnością i zainteresowaniem oglądały występy.
Mali aktorzy w wiosennych strojach z dużym zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności, a ich wysiłek został nagrodzony gromkimi brawami. Podczas żegnania zimy nie zabrakło też wspólnego śpiewania piosenek przygotowanych przez pozostałych przedszkolaków.
Ten dzień był dla nas bardzo wesoły. Mamy nadzieję, że teraz „Pani Wiosna” nagrodzi dziecięce wysiłki ciepłą, słoneczną pogodą, na którą tak bardzo wszyscy czekamy.
- autor: Joanna Socha
Rekcja czasownika
Drugi międzyszkolny konkurs dla LO „Rekcja czasownika”
12 marca 2012 roku w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy odbył się drugi międzyszkolny konkurs dla Liceów Ogólnokształcących „Rekcja czasownika”. Wzięło w nim udział 21 uczniów z trzech szkół: Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy, Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Każdy z uczniów musiał zmierzyć się z sześcioma zadaniami. Były to, między innymi zadania polegające na tłumaczeniu zdań i uzupełnianiu luk, na przykład: rodzajnikami, czasownikami lub przyimkami. Gdy uczniowie wypełnili testy, dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy p. Zdzisław Szmytkowski przygotował dla uczestników słodki poczęstunek w postaci pączków i soków.
Po sprawdzeniu prac, komisja podała wyniki:
I. miejsce zajęła Klaudia Grela z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim – 54/55;
II. miejsce zajęli ex equo: Damian Lewandowski z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy i Paulina Narzymska z Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim – 51,5/55;
III. miejsce zajęła Martyna Nowakowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim – 51/55.
Zwycięzcy uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz etui do telefonu komórkowego w kolorach flagi niemieckiej. Na zakończenie nauczycielki: p. Ewa Głowacka i p. Agnieszka Nowakowska otrzymały podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Wydarzenie to przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Koło Dziennikarskie
Dominika Poniedziałek
Justyna Skonieczna
Nowodworskie Spotkania Jazzowe
W ubiegłą środę, 14 marca 2012 r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury odbył się kolejny koncert z cyklu "Nowodworskie Spotkania Jazzowe". Bohaterami wieczoru byli znakomici muzycy Jorgos Skolias i Artur Dutkiewicz. Same nazwiska stanowiły o tym, że należało liczyć na niesamowite muzyczne przeżycia. Kto przybył nie zawiódł się.
Charakterystyczna technika wokalna Jorgosa Skoliasa w połączeniu z grą Artura Dutkiewicza na klawiszach, dawały zachwycające i nietypowe brzmienia, które nowodworska publiczność chłonęła w całkowitym milczeniu. A swoje emocje wyrażała gromkimi oklaskami po każdym utworze. Jako, że artyści podczas koncertu wykonywali swoje własne kompozycje i że współpracują ze sobą od dłuższego czasu - na estradzie „bawili się” swoimi utworami co owocowało świetnymi improwizacjami z jednej strony i wspaniałą atmosferą koncertu z drugiej, atmosferą którą budował także bardzo bezpośredni i dowcipny Jorgos Skolias. Zafascynowani kunsztem muzyków nowodworzanie brawami na stojąco podziękowali muzykom za półtorej godziny super dzwięków.
- autor: NOK
O’beeBOK
Pierwsze sukcesy młodych wokalistów
18 lutego 2012 roku w Białołęckim Ośrodku Kultury odbył się II Festiwal Piosenki Polskiej i Anglojęzycznej "O'beeBOK". W kategorii licealistów, w konkursie piosenki anglojęzycznej wzięli udział przedstawiciele naszego ośrodka kultury. Jury w składzie: Anna Przybysz, Marek Kościkiewicz, Kuba Sienkiewicz, Iwona Prugar - Fiedorowicz i Przemysław Hindera uznało wysoki poziom wykonawczy naszych przedstawicieli przyznając: Pawłowi Ziółkowskiemu II miejsce i Kamili Różańskiej III miejsce. Serdecznie Gratulujemy zarówno młodym wokalistom jak również ich nauczycielce Pani Alicji Kabacińskiej.
Miła uroczystość wręczenia nagród i koncert laureatów odbyła się w Białołęckim Ośrodku Kultury 4 marca br.
- autor: NOK
Wystawa Psów Rasowych
Zielony ogródek w Misiach
Dzieci z grupy 5-latków Publicznego Przedszkola nr 3 niecierpliwie wyczekują wiosny. Aby przyszła do nas szybciej postanowiliśmy założyć w naszej sali „zielony kącik”. Dzieci zasiały rzeżuchę, żyto, fasolę, ziemniaki, cebulę, pietruszkę, buraki oraz koperek. Przedszkolaki troszkę się martwiły, że nie będą potrafiły, ale jak się okazało było to dla nich łatwe. Wspólnie ustaliliśmy, że będziemy podlewać roślinki oraz obserwować zmiany we wzroście, a później wspólnie ich skosztujemy.
Na początku marca realizując temat „W oczekiwaniu na wiosnę" razem z dziećmi zastanawiałyśmy się skąd wiadomo, że kończy się zima a zbliża się wiosna. W czasie zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jakie kwiaty zakwitają wczesną wiosną, które zwierzęta budzą się ze snu zimowego, które ptaki powracają do Polski z ciepłych krajów. W czasie spacerów wspólnie poszukiwaliśmy zwiastunów wiosny w najbliższej okolicy, a także obserwowaliśmy zmieniającą się pogodę. Nasze obserwacje dotyczące pogody były zaznaczane na „Kalendarzu pogody". Dzięki temu dzieci widzą, że staropolskie przysłowie „w marcu jak w garncu" jest prawdziwe, bo ta nasza pogoda na przedwiośniu jest kapryśna i zmienna, i każdego dnia inna. Nie mogąc się doczekać nadejścia „Pani Wiosny" postanowiłyśmy założyć wspólnie z dziećmi „Zielony ogródek" w naszej sali. Chciałyśmy, aby dzieci mogły same posadzić rośliny, dbać o nie, a przy okazji obserwować ich rozwój. Dzięki pomocy rodziców zgromadziłyśmy doniczki, ziemię, nasiona i cebulki potrzebne do realizacji naszego planu. W piątek, 2.03.br., razem z dziećmi rozpoczęłyśmy pracę przy sadzeniu roślin. Wspólnie przygotowaliśmy doniczki, do każdej nasypaliśmy ziemię potrzebną do zasadzenia nasion i cebulek. Każde dziecko wybrało jaką roślinę będzie sadziło. Przedszkolaki mogły samodzielnie wysiać nasiona do doniczek, a następnie podlać sadzonki. Z wcześniejszych zajęć dzieci wiedziały, że do rozwoju roślin niezbędne są woda i słońce, więc postawiliśmy nasze doniczki na parapecie, żeby słońce przyspieszyło kiełkowanie roślin. Nie minęło kilka dni, a na naszym parapecie zrobiło się zielono i wesoło. Teraz dzieci każdego dnia sprawdzają co się zmieniło w naszym małym ogrodzie - które rośliny wykiełkowały, jak bardzo urosły od poprzedniego dnia. Najwięcej radości sprawia dzieciom dbanie o rośliny, podlewanie ich. Rozumiejąc znaczenie nowalijek dla zdrowia niektóre dzieci postanowiły dodawać do kanapek jedzonych na śniadanie rzeżuchę, którą wcześniej wysiały. Muszę przyznać, że bardzo im te kanapki smakują. Państwa także zachęcam do zaproszenia wiosny do waszych domów. Na każdym parapecie znajdzie się miejsce na małą doniczkę, w której dzieci będą mogły samodzielnie zasadzić rośliny, a potem patrzeć jak rosną. Wspólna praca zbliża, a dbanie o rośliny uczy odpowiedzialności i sumienności.
- autor: Elżbieta Lewandowska
Koncert chóru "Soli Deo"
25 marca 2012 roku o godz. 16:30 w Kościele Parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim odbędzie się koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru "Soli Deo" pod dyrekcją mgr Józefy Łuszczyńskiej.
W programie następujące utwory:
"O domine Jesu Christe" G. Palestrina,
"Popule meus" Luis de Victoria,
"Ofiara krzyża" T. Jarzęcki,
"Stabat Mater" G. Palestrina,
"W ciszy nocnej" nieznany,
"O Jezu Christe" J. Berchem,
"Boleściwa Matka stała" A. Gouzes,
"Jużem dość pracował" J. Gałuszka.
Więcej informacji nt. "Soli Deo" na podstronie Federacji Caecilianum, do której należy chór.
- autor: Ryszard Nowak
Wielkie sprzątanie
Mieszkancy osiedla Modlin Twierdza coraz bardziej odczuwają zbliżającą się wiosnę. Tak jak przyroda budzi się do życia tak też i osiedle otrząsa się z zimowego snu.
Dopóki ciepłe promienie słoneczne nie wpływały na śnieg, wszystko wygladało w miarę czysto.
Sprzyjająca aura szybko rozpuściła śnieżną pierzynkę ukazując prawdziwe oblicze osiedla.
W jasnych promieniach słońca widać jak na dłoni co krył, humorystycznie nazywany przez mieszkanców "przyjaciel wojska” - śnieg.
Jak okiem sięgnąć brud, brud i jeszcze raz brud.
Wspólnoty nie nadążają z usuwaniem nieczystości nanoszonych przez wiatr z terenów należacych do agencji mienia wojskowego i wojskowej agencji mieszkaniowej.
Największy bałagan jest jednak wokól garaży, bez względu gdzie się znajdują.
Jest to jedno wielkie nielegalne wysypisko śmieci.
Można zadać sobie proste pytanie, kto to zrbił? Odpowiedz jest też prosta. My mieszkańcy osiedla, a w przypadku garaży ich właściciele i nie tylko oni.
Dlatego też nie mogąc liczyć na pomoc wojska tak jak to bywało dawniej, musimy sami posprzatać po sobie, szczególnie w rejonie garaży.
Jest to nasz wspólny teren i utrzymanie porządku należy do nas, dopóki nie powstanie wspólnota garażowa i nie zawrze umowy z firmą sprzątającą.
Ale to przyszłość.
Chcąc jak najszybciej usunąć zalegające śmiecie, zwróciłem się jako radny reprezentujący osiedle Modlin Twierdza do Burmistrza Miasta o pomoc w tym tak wstydliwym dla nas temacie.
Moja propozycja została przyjeta.
Jak stwierdził Burmistrz, władzom miasta bardzo zależy na dobrym wizerunku osiedla.
Zostaną w wyznaczonych miejscach i określonym czasie wystawione kontenery.
Jest tylko jeden warunek. Śmieci posprzatać musimy sami.
Uważam, że dla mieszkanców osiedla nie jest to żaden problem.
W ramach tak zwanego czynu społecznego, pokażemy na co nas stać.
Kontenery będą wystawione w rejonie garaży przy ul. Obwodowej, ul. Ledóchowskiego i ul. Chrzanowskiego od 30 marca.
Na dzień 31 marca zapraszam wszystkich chętnych do posprzątania terenu przynajmniej wokół własnego garażu. Dla wszystkich będą przygotowane worki na śmieci.
- autor: Włodzimierz Oleksiak
Dancemania 2012
W sobotę 18 lutego zespół tańca nowoczesnego działający przy Nowodworskim Ośrodku Kultury uczestniczył w I Konfrontacjach Tanecznych ”Dancemania 2012” w Młocku. W przeglądzie udział wzięło blisko 70 młodych tancerzy z całego województwa. Artyści prezentowali się w kilku kategoriach wiekowych oraz różnorodnych stylach tanecznych takich jak jazz, hip hop czy disco dance.
Celem młockich konfrontacji była prezentacja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży, oraz doskonalenie umiejętności warsztatowych uczestników. Jury oceniało przede wszystkim dobór repertuaru tanecznego i muzycznego, technikę wykonania, kostiumy oraz wyraz artystyczny.
Grupa NOKaut reprezentująca Nowy Dwór Mazowiecki w każdej prezentującej przez siebie dyscyplinie zajęła miejsca na podium i tak:
- Grupa 9-12 lat w kategorii formacja powyżej 8 osób zajęła II miejsce,
- Duet: Dominika Boczkowska i Anna Momot III miejsce,
- Solo: Ola Sobczyńska II miejsce.
Warto podkreślić, że był to pierwszy udział grupy tanecznej z Nowodworskiego Ośrodka Kultury w tego typu przeglądzie, wychowankowie są dużym powodem do dumy dla instruktorów oraz całego ośrodka. Miejmy nadzieję że już niedługo pozostałe grupy taneczne będą mogły poszczycić się równie dużymi sukcesami tym bardziej że łączna liczba uczestników na zajęciach ruchowych wynosi około 130 osób.
Życzymy wielu sukcesów.
- autor: NOk
Zabijemy narkotyki i alkohol na śmierć
13.03.2012r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury zaprezentowany został młodzieży z nowodworskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych program profilaktyczny "Zabijemy narkotyki i alkohol na śmierć", którego ideą jest uratowanie chociaż jednej młodej duszy od piekła narkotyków i alkoholu.
Autorem programu jest Andrzej Piasecki znany muzyk rockowy, który wraz z kolegami z zespołu „Na ostatnią chwilę”, Kamilem Biegańskim – gitara i Danielem Wernerem – perkusja, organizując koncerty muzyki rockowej w połączeniu z pogadankami wspartymi pokazami multimedialnymi, oraz eksperymentami z udziałem młodzieży, stara się dotrzeć do ich umysłów, aby wskazać im starty jakie niesie za sobą przyjmowanie ewidentnie szkodliwych używek, głównie alkoholu i narkotyków. Andrzej Piasecki bardzo łatwo nawiązuje kontakt z młodzieżą, zawdzięcza to bezpośrednim sposobem zachowania, szczerością i jasnością wypowiedzi. Każda teza o szkodliwości stosowania narkotyków i alkoholu poparta konkretnymi, z życia wziętymi przykładami, wywierała każdorazowo bardzo duże wrażenie na odbiorcach. Młodzież mogła sama przekonać się jaki zgubny wpływ na organizm człowieka mają przyjęte dawki narkotyków czy alkoholu uczestnicząc w eksperymentach przeprowadzanych podczas spotkania m.in. z użyciem specjalnych okularów pozwalających na imitowanie zachowań człowieka po spożyciu różnych dawek alkoholu. Wszyscy obecni na sali mogli bezpośrednio przekonać się jakie są różnice w reakcjach organizmu na bodźce przed i po spożyciu, a ich zgubne skutki, z realu, mogli zobaczyć na ekranie. Dużą atrakcją dla młodzieży było też wspólne z zespołem wykonywanie znanych utworów rockowych, co stanowiło jasny przykład na to, że można się fajnie bawić bez konieczności zażywania używek, zwłaszcza, że często bywa tak, że ten pierwszy raz jest zarazem ostatnim. Młodzież z bardzo dużym zainteresowaniem chłonęła informacje przekazywane przez Andrzeja, a prezentowane, niekiedy bardzo drastyczne przykłady skutków nadużywania „różnych wynalazków”, wywierały na niej ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że po spotkaniu młodzi odbiorcy wprowadzą w życie zdobytą wiedzę i będą szanować i chronić swoje zdrowie i życie.
Dziękujemy dyrekcji Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II, Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Ryszarda Kaczorowskiego, oraz Liceum Ogólnokształcącego im.Wojska Polskiego za zainteresowanie się proponowanymi zagadnieniami.
- autor: NOK
Tango Fuerte w NDM
9 marca 2012 roku w sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury wystąpił zespół Tango Fuerte, który specjalizuje się w wykonywaniu utworów mistrza bandoneonu Astora Piazzolli. Ma to odzwierciedlenie w składzie instrumentalnym zespołu, który odpowiada składowi „Quinteto Tango Nuevo” – zespołu założonego w 1976 r. przez samego Astora Piazzollę.
W Nowym Dworze Mazowieckim wystąpili: Maciej Chwała - fortepian, Rafał Grząka - bandoneon, Maksymilian Grzesiak - skrzypce, Wojciech Gumiński - kontrabas i Mateusz Szemraj – gitara.
Tango Fuerte istnieje od października 2006 r. Tworzą go absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wybitni muzycy, laureaci wielu prestiżowych, krajowych jak również zagranicznych konkursów solowych i kameralnych, których połączyła fascynacja Tango Nuevo Astora Piazzolli.
Dla większości obecnych na sali słuchaczy zetknięcie się z kompozycjami Astora Piazzolli było niezwykłym przeżyciem, zwłaszcza, że dla wielu osób, było to pierwsze spotkanie z jego twórczością. Specyficzne brzmienie zespołu, sposób gry na instrumentach odbiegające od brzmień, do których byliśmy przyzwyczajeni, wymagało kilku chwil na oswojenie się z novum.
Jednakże z każdym utworem publiczność coraz bardziej utożsamiała się z kompozytorem i wykonującymi jego utwory muzykami. Każda kolejna kompozycja przyjmowana była coraz goręcej. Zwłaszcza, że muzycy, których połączyło zamiłowanie do twórczości Piazzolli, dawali temu wyraz na scenie. Miłość, zdrada, namiętność, zmysłowość, nostalgia, smutek i radość to uczucia, towarzyszące nam przez całe życie, były bardzo czytelnie odzwierciedlane w interpretacjach muzyków. Muzyka Piazzolli stawała się coraz bliższa naszym słuchaczom. Południowo-amerykański temperament udzielił się nowodworzanom, a temperaturę koncertu podniósł znacznie gościnny występ Kaliny Kasprzak, która wykonaniem Libertango z miejsca zjednała sobie nowodworską publiczność i stanowiła znakomite uzupełnienie koncertu instrumentalnego. Niezwykle emocjonalne spotkanie z kulturą argentyńską, w mistrzowskim, polskim wykonaniu, było niezwykłym i pięknym przeżyciem.
- autor: NOK
Na szlaku cesarzy
Synoptycy zapowiadają iście wiosenny weekend. Warto spędzić go na świeżym powietrzu. Np. w Twierdzy Modlin. Aby ułatwić Ci zwiedzanie, przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest "Twierdza Modlin. Przewodnik historyczny z mapą" autorstwa naszego krajana - Piotra Oleńczaka. Aby zdobyć przewodnik, trzeba odpowiedzieć na pytanie:
Ile razy, według Wielkiej Encyklopedii Powszechnej, w Twierdzy był car rosyjski, Mikołaj I Pawłowicz Romanow (1796-1855)?
Mamy dla Was jeden przewodnik, więc wygrywa najszybszy. Na odpowiedzi czekamy pod adresem: martyna.kordulewska@nowydwormaz.pl.
* W konkursie nie mogą brać udziału przedstawiciele mediów lokalnych
10.45 - Przewodnik wciąż czeka na Właściciela. Do tej pory obstawianymi odpowiedziami były: raz i sześć razy. Obie odpowiedzi są błędne. Car bywał tu częściej. Pytanie niełatwe, ale nagroda - bardzo cenna! Zachęcamy do dalszych starań.
11.41 - Padła odpowiedź: około 20 razy. Blisko, ale to nadal zbyt ogólna odpowiedź. Czekamy i podpowiadamy: kto szuka, nie błądzi.
13.43 - Przewodnik czeka. Tak, jak odpowiedź na naszej stronie internetowej.
14.24 - Mamy Zwycięzcę! Jest nim Pan: Grzegorz Wilk. Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie! Prawidłowa odpowiedź to: 17 razy.
Szczypiorniści z Piątki najlepsi w powiecie
7 marca w hali sportowej Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowodworskiego w piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych. W finale spotkały się Szkoła Podstawowa Nr 5 z Nowego Dworu Mazowieckiego i Szkoła Podstawowa z Nasielska. Wynik spotkania - 9 : 3. Tym samym reprezentacja SP5 wywalczyła awans do rozgrywek rejonowych w Warszawie.
Składy drużyn:
Szkoła Podstawowa Nr 5
- Filip Kępa (4 bramki), Tomasz Trębacz(1 br.), Norbert Boniecki (1 br.), Dominik Boruc, Hubert Słoński (1 br.), Igor Kwiatkowski (1 br.), Damian Biliński, Michał Januszewski (1 br.), Bartek Michalik Kacper Szczepański, Dominik Głowacki
Szkoła Podstawowa w Nasielsku
- Kamil Filipowicz (1 br.), Sebastian Bajno, Dominik Łukaszewski, Karol Chrustowski, Robert Łępicki (1 br.), Alex Chyliński, Daniel Falęcki, Michał Królak (1 br.), Przemysław Drwęcki, Kacper Wiśniewski.
- autor: NOSiR
Supermasters PZT – Turniej Nadziei Tenisowych
W ubiegły weekend (10-11.03.2012r.) na kortach PKT Pabianice Polski Związek Tenisowy zorganizował podsumowujący sezon zimowy turniej „Supermasters PZT – Turniej Nadziei Tenisowych”. Turniej ten wzorowany jest na zawodowym turnieju Masters, gdzie spotyka się ze sobą pierwsza 8-ka zawodników. W edycji zimowej Polski Związek Tenisowy zaprasza do udziału 6-ciu najwyżej sklasyfikowanych zawodników w kategoriach 12, 13 i 14 lat. Do udziału w turnieju, jako najwyżej sklasyfikowany został zaproszony również nasz mieszkaniec – Kacper Żuk. Turniej ten był kolejnym sprawdzianem naszego zawodnika na arenie krajowej, tym trudniejszy, iż Kacper udał się na niego bezpośrednio z lotniska, po dwóch wyczerpujących turniejach z cyklu Tennis Europe Junior Tour w Sztokholmie i Paryżu, gdzie miał okazję zbierać doświadczenia w rywalizacji z całą światową czołówką 14-to latków. W jednym z nich, wraz z czeskim partnerem wywalczył III miejsce w grze deblowej!
W Pabianicach, Kacper był niekwestionowanym faworytem w grupie 13-to latków i mimo zmęczenia turniejowymi zmaganiami odniósł pewne zwycięstwo oddając przeciwnikom zaledwie 5 gemów!!! „Inna galaktyka” – tak określają grę Kacpra inni trenerzy, gdy nasz mieszkaniec rywalizuje z Ich podopiecznymi. Turniej ten był jednym z nielicznych, krajowych turniejów Kacpra. Tata-trener, po konsultacjach z innymi fachowcami zdecydował, że Kacper będzie rywalizował głównie na arenie europejskiej, tylko wówczas jest szansa na progres i zbieranie doświadczeń, tak potrzebnych aby piąć się w górę po stopniach tenisowej kariery. W Europie Kacper również nie wypada najgorzej. Obecnie jest najwyżej sklasyfikowanym polskim tenisistą w kategorii U-14 (31 miejsce na liście światowej ETA), a wśród rówieśników (tylko rok 1999) jest 5 w Europie!. Mimo tych wyników, Kacper dalej boryka się z problemem braku sponsora, co znacznie ogranicza możliwości rozwoju kariery tenisowej Kacpra. Gratulujemy Kacprowi kolejnego sukcesu, miejmy nadzieję, że któryś z poważnych przedsiębiorców dostrzeże potencjał tego utalentowanego chłopca i zechce wspomóc rozwój jego kariery.
Wyniki Kacpra w Supermastersie:
Faza grupowa:
Kacper Żuk – Rafał Bednarczuk (KT AVIA Świdnik) 6/0, 6/0
Kacper Żuk – Michał Sikorski (KT Legia W-wa) 6/3, 6/0
Półfinał
Kacper Żuk – Andrzej Franko (KT Arka Gdynia) 6/0, 6/1
Finał
Kacper Żuk – Konrad Fryze (RKT Return Radom) 6/0, 6/1.
- autor: AŻ
Rally Mazowsze
Wszystkich pragnących spędzić sympatyczny weekend w sportowej atmosferze zapraszamy serdecznie 25 marca 2012r. (niedziela) do udziału w „IV Rally Mazowsze” o Puchar Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, który jest jednocześnie II Rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Pucharu Polski Centralnej, II Rundy PUCHARU „TEDEX WRC” i II Runda PUCHARU „126p”.
Impreza samochodowa ogólnodostępna.
25 marca br. na około 80 kilometrowej trasie w obrębie Nowego Dworu Mazowieckiego, Legionowa, Wieliszewa, rozegranych zostanie 11 prób „sportowych” w 5 lokalizacjach, na wydzielonych i zabezpieczonych uliczkach i placach. Próby wzorem ubiegłego roku będzie charakteryzowała szybka, technicznie przebiegająca trasa, w naturalne ukształtowanym terenie, bez zbędnych słupków, zróżnicowanej konfiguracji czytelnej nawigacji, dopuszczalnej długości przewidzianej przepisami. Wszystkie próby mają trwałe podłoże, asfalt, beton, częściowo zanieczyszczony po okresie zimy. Tak więc szybkie, techniczne i co najważniejsze - bezpieczne. Wszystko więc co potrzebne do sprawdzenia swoich możliwości, udziału w sportowej rywalizacji, możliwości zdobycia pucharów zarówno w klasyfikacji generalnej jak i poszczególnych klas.
Tradycyjnie w Nowym Dworze Mazowieckim rozegrane zostaną 2 widowiskowe Próby w tym „Super Próba” wieńcząca zakończenie rajdu - na terenie parkingu i targowiska miejskiego - 25.03.2012r. godz. 11:00-16:00.
Mając na uwadze zbliżający się „9 Rajd Mazowiecki”, z myślą o naszych Zawodnikach jak z innych Klubów, olbrzymim staraniem tak opracowaliśmy trasę, że będzie spełniać doskonałe warunki treningowe. Tak więc zapraszamy serdecznie Zawodowców do udziału w klasie „Gość”.
Z uwagi na doskonałą jazdę Pań, zapraszamy do udziału w „Pucharze Pań”. Warunkiem klasyfikacji jest zgłoszenie 3 załóg z Paniami za kierownicą. Pilotem może być Osoba towarzysząca płci odmiennej.
Kierujemy również zaproszenie do utytułowanych „Dinozaurów”, którzy w ostatnim okresie uwidaczniają się na forach. Pokażcie się w końcu Młodzieży i Kibicom na rajdowej trasie. Przy zgłoszeniu 3 załóg będą puchary.
Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest posiadanie ważnego prawa jazdy, samochodu z ważnym przeglądem technicznym, aktualnym ubezpieczeniem OC i NNW, Pilota, który ukończył 18 lat, 2 kasków, oraz chęć spędzenia wolnego czasu w miłej, towarzyskiej sportowej atmosferze.
Zapewniamy jak zawsze doskonałą towarzyską atmosferę, niespodzianki dla startujących jak i osób towarzyszących.
Dla Zwycięzców puchary, zgodnie z sugestią zawodników również dyplomy. Przewidujemy nagrody rzeczowe.
Dodatkowe informacje i szczegóły na stronie: www.ak-centrum.pl.
- autor: Automobilklub Centrum
Katarzyna Enerlich w NDM
6 marca 2012 roku, o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z Katarzyną Enerlich - pisarką, poetką, dziennikarką.
Pisarka zadebiutowała w wieku 12 lat artykułem o Mrągowie, który został wydrukowany w „Płomyku”. Honorarium w wysokości 487 złotych przeznaczyła na zakup akwarium. Debiut książkowy to 2009 rok i „Prowincja pełna marzeń”. W kolejnych latach ukazywały się: „Prowincja pełna gwiazd”, „Prowincja pełna słońca”, „Czas w dom zaklęty”, „Kwiat Diabelskiej Góry”, „Oplątani Mazurami” i „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu”.
Podczas spotkania Katarzyna Enerlich opowiadała o swoim życiu i książkach niezwykle barwnie, także o tym, że nieraz przypadkowe spotkania, stają się inspiracją do napisania kolejnej powieści. Atmosfera była bardzo ciepła i naprawdę wyjątkowa.
Autorka podzieliła się wiedzą, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a fikcją literacką w powieściach, którzy bohaterowie istnieją naprawdę, które miejsca miała okazję osobiście odwiedzić. Razem z Czytelnikami prześledziła główne wątki swoich powieści, podzieliła się energią, uśmiechem i opowieściami o swoim życiu.
Po spotkaniu pisarka rozdawała autografy, można było zakupić książki z dedykacją i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Biblioteka Miejska w swoich zbiorach posiada wszystkie tytuły książek Katarzyny Enerlich. Zachęcamy zainteresowanych do wypożyczania tych i wielu innych ciekawych pozycji znajdujących się w naszej Bibliotece.
- autor: MBP
Zajęcia otwarte w Misiach
Zajęcia otwarte dla rodziców to forma umożliwiająca obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy, jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami, a także ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy. Pogodna atmosfera tych spotkań, towarzyszący im nastrój w wielu przypadkach zapoczątkowuje porozumienie nauczycielki z domem rodzinnym dziecka.
29 lutego 2012 roku w Publicznym Przedszkolu nr 3 odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców dzieci z grupy 4 - latków „Misiów”. Zajęcie „Zimowe zabawy” poprowadziła pani Ilonka. Jego celem było usystematyzowanie wiedzy u dzieci na temat zimy oraz zaprezentowanie rodzicom i innym zaproszonym gościom ćwiczeń i zabaw wspomagających rozwój słuchu u dziecka, znajomość zabaw zimowych na powietrzu oraz bezpiecznych miejsc przeznaczonych do nich. Podczas zajęcia Misie zaprezentowały swoje umiejętności i wiedzę zdobytą podczas zajęć o zimie, odczytywały wyrazy pod obrazkami, dokonując ich analizy i syntezy sylabowej i głoskowej, rozpoznawały i dopasowywały ubrania dla swoich przytulanek, lalki i misia, identyfikując je z odpowiednią porą roku, reagowały na różne zmiany w słyszanej muzyce. W zajęciu czynnie uczestniczyły nie tylko dzieci ale również rodzice. Wspólny taniec przy piosence „Zimowa gimnastyka” dostarczyły wiele radości i uśmiechu nie tylko przedszkolakom, ale przede wszystkim dorosłym. Zajęcie upłynęło w radosnej atmosferze. Rodzicom bardzo podobały się zajęcia i wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych tego typu spotkaniach.
- autor: Elżbieta Lewandowska
Spotkanie z Jerzym Hoffmanem
Brawami na stojąco powitali nowodworscy kinomani jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kinematografii polskiej Jerzego Hoffmana, który na zaproszenie organizatorów programu "Więcej niż kino", 7 marca 2012 r., zawitał do Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Po powitaniu i krótkim wprowadzeniu redaktora Stanisława Zawiślańskiego rozpoczęła się opowieść o jakże bogatym życiu osobistym reżysera, o jego pracy twórczej i przygodach z nią związanych.
Po tak ciepłym powitaniu wyraźnie wzruszony reżyser z wielką swadą i energią opowiadał o ciekawych wydarzeniach związanych ze swoim pobytem na Syberii, o młodości spędzonej w Bydgoszczy, o studiach w Moskwie i dlaczego w Moskwie. Bardzo chętnie odpowiadał także na liczne pytania z widowni. Między innymi o filmie, z którego jest najbardziej niezadowolony, o różnicach w produkcji filmów w latach tzw. realnego socjalizmu i w czasach obecnych, o wspomnieniach związanych z produkcją Bitwy Warszawskiej w modlińskiej twierdzy, o samym filmie, o planach na przyszłość. Bardzo szerokie i wielowątkowe wypowiedzi, okraszone zabawnymi dykteryjkami przykuwały uwagę i jednocześnie bawiły słuchaczy. Dobra energia i wzajemna życzliwość z obu stron sceny spowodowały, że spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej wręcz domowej atmosferze.
Ale na tym nie koniec. Środowy wieczór obfitował w wiele niespodzianek. Władze samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego nie zapomniały o zbliżającej się (15 marca) 80. rocznicy urodzin artysty. W imieniu Burmistrza Miasta, dyrektor ośrodka kultury, przekazał na ręce Jubilata najserdeczniejsze urodzinowe życzenia wraz z obrazem przedstawiającym pejzaż naszego miasta oraz bukietem pięknych róż. Ale o urodzinach Wielkiego Jerzego nie zapomnieli także nowodworscy kinomani, w imieniu których przedstawiciel organizatorów programu "Więcej niż kino" Krzysztof Borowski, wręczył Jubilatowi pamiątkową plakietę z życzeniami urodzinowymi oraz kosz kwiatów.
Pomiechowski artysta malarz Jerzy Kłoczko podarował Mistrzowi Kina jeden ze swoich obrazów z wizerunkiem modlińskiego spichlerza, który do tego wieczora mogliśmy oglądać na wystawie „Świat(ło) wokół nas” prezentowanej w galerii Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Pierwsza część wieczoru zakończyła się gremialnym Sto Lat dla Jubilata.
Tego wieczora fani reżysera mieli także niepowtarzalną okazję, nabyć po preferencyjnej cenie książkę pt. ”Filmy, Wojny i Rozróby” – wywiad rzekę jaki przeprowadził z Jerzym Hoffmanem red. Stanisław Zawiślińki. Korzystając z obecności obydwu panów mogli również, uzyskać od nich autografy, które wspaniałej nowodworskiej publiczności rozdawali z dużą ochotą i zadowoleniem.
Podczas gdy kinomani oglądali film "Bitwa Warszawska 1920", gospodarze wieczoru sprawili szacownemu gościowi kolejną niespodziankę, zapraszając Go na jego ulubione pierogi, przygotowane przez szefową Cafe Nowa panią Henrykę Sosińską. Pierogi smakowały wybornie. A my mamy nadzieję, że wieczór w Nowodworskim Ośrodku Kultury, Jerzy Hoffman będzie wspominał bardzo miło, bo sympatycy kina w Nowym Dworze Mazowieckim, spotkanie z Mistrzem, na pewno.
- autor: NOK
Przedszkolaki w Urzędzie
W piątek 9 marca Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziły 5 i 6 latki z grupy „Nutki” Publicznego Przedszkola nr 5. Młodzi goście odwiedzali kolejne pokoje Urzędu zadając pytania pracującym urzędnikom.
Przy wejściu do budynku gości przywitał pan Jacek Kosiorek z wydziału promocji i komunikacji społecznej. Wcielił się on w rolę przewodnika. Pierwszym miejscem, do którego wszyscy się udali była sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego gdzie pani kierownik Bożena Kardasz pokazała najstarszą księgę liczącą już 100 lat. Za kilka dni zostanie zabrana do państwowego archiwum w Grodzisku Mazowieckim. Tak, więc goście mieli jedyną i niepowtarzalną okazję zobaczyć najstarsze zapiski z akt USC. Dzieci bardzo interesowały się archiwum, jakie znajduje się na parterze. Pani kierownik opowiedziała o tym, co takiego w księgach się znajduje oraz ile lat leżą w archiwum. Po wizycie w USC grupa przeszła na 1 piętro do pokoju 101 gdzie znajduje się punkt obsługi interesanta. Jest to serce jakby całego budynku. To tutaj wszyscy interesanci składają pisma i pobierają druki. Po wizycie w punkcie obsługi nadszedł czas na odwiedziny w najbardziej prestiżowym miejscu – gabinecie burmistrza Jacka Kowalskiego. Maluchy podziwiały puchary, jakie miasto zdobyło w różnych konkursach. Wszyscy byli pod wrażeniem stosu pism, jakie codziennie trafiają na biurko burmistrza. O pracy burmistrzów i całego sekretariatu w kilku zdaniach opowiedziała pani Anna Jurkowska – sekretarka. Po wizycie w sekretariacie wszyscy udali się na drugie piętro gdzie zobaczyli dwa ważne pokoje – dział dowodów osobistych gdzie akurat urzędnik wypisywał wniosek o dowód osobisty dla interesanta, zaś w sąsiednim pokoju Działalności Gospodarczej wymienili się swoimi planami, co do własnych firm, jakie w przyszłości chcą założyć. Dzieci przejawiały się duża troską o zwierzęta i ekologie. Wielu mówiło, iż chce zostać weterynarzem bądź ekologiem. Po wizycie na drugim piętrze nadszedł czas na 3 piętro, a tam centrum monitoringu miejskiego. Z bliska najmłodsi mieszkańcy zobaczyć mogli jak strażnicy miejscy oraz pracownicy monitoringu miejskiego pilnują bezpieczeństwa w Nowym Dworze Mazowieckim. W czasie wizyty u strażników byli również świadkami przyjmowania zgłoszenia przez oficera dyżurnego. Wspólnie ze strażnikami powtarzali numer, 9 8 6 który jest numerem alarmowym Straży Miejskiej.
Ostatnim miejscem, które odwiedzili przedszkolacy byłą sala sesyjna. Oczywiście od razu rozpoczęła się Sesja Rady Miejskiej z udziałem dzieci. Odbyło się nawet głosowanie oraz dyskusja. Dzwonek, który na sesji używa przewodniczący zakończył obrady. Tak zakończyła się wycieczka w Urzędzie. Z drobnymi upominkami od Straży Miejskiej zadowolone maluchy opuściły budynek przy ul. Zakroczymskiej i pojechały do przedszkola na Osiedle Młodych.
- autor: Nowodworski24.pl
Zwycięstwo piłkarzy PG 1
Piłkarze Gimnazjum nr 1 okazali się najlepsi w rozegranych 16 lutego br. na hali NOSiR Mistrzostwach Powiatu Nowodworskiego w halowej piłce nożnej.
W rozgrywkach wzięły udział 4 drużyny, wyłonione wcześniej w eliminacjach na szczeblu gmin. Zawody rozegrane były systemem każdy z każdym.
W mistrzostwach zwyciężyła reprezentacja Publicznego Gimnazjum nr 1 z Nowego Dworu Mazowieckiego. Na kolejnych miejscach uplasowali się piłkarze z Nasielska, Pomiechówka i Leoncina.
- autor: NOSiR
Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego
Po raz ósmy w Publicznym Gimnazjum nr 1 odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów gimnazjów gminy Nowy Dwór Mazowiecki.
Na teście konkursowym uczniowie musieli wykazać się umiejętnością rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz konstruowania zdań, znajomością słownictwa, a także wiedzą o krajach anglojęzycznych.
I miejsce zajęła uczennica z PG 4, II – uczeń z PG 2 i III – uczeń z PG 2.
Laureaci otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim.
Gratulujemy zwycięzcom i informujemy, że za rok gimnazjaliści naszej gminy znów mogą wziąć udział w rywalizacji międzyszkolnej w znajomości języka angielskiego.
Konkurs organizowała pani Urszula Dwórznik.
- autor: PG1
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pamięci Żołnierzy Wyklętych …
- uroczysty koncert w Nowym Dworze Mazowieckim -
Niezłomni bohaterowie – Żołnierze Wyklęci. 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych! Z tej okazji w całym kraju odbywały się uroczystości, koncerty, odczyty, seminaria. W Nowym Dworze Mazowieckim mieliśmy możliwość wzięcia udziału w uroczystym koncercie z udziałem kilku chórów.
Koncert poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” pod ogólnopolskim hasłem "Nie dajmy zginąć poległym" zorganizowała Fundacja „Ave Patria” z Ożarowa Mazowieckiego. Patronat Honorowy nad koncertem objął Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. W Komitecie Honorowym znaleźli się m.in. Jadwiga Zakrzewska - Poseł na Sejm RP, Jacek Kowalski - Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, Henryk Ruszczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Zakroczym oraz Ksiądz Kanonik Andrzej Kwiatkowski.
Licznie zebrani mieszkańcy mogli posłuchać wspaniałych utworów aż 8 połączonych chórów m.in. z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Łotwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Wśród nich był nasz rodzimy doskonały chór Soli Deo prowadzony przez Józefę Łuszczyńską.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; Foto Damian Ochtabiński
Pożegnanie Komendanta
W poniedziałek 27 lutego w uroczej scenerii Bramy Ostrołęckiej w Modlinie Twierdzy, przy fantastycznej jak na tę porę roku pogodzie, miało miejsce przekazanie dowodzenia Komendą Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Na emeryturę odchodzi dotychczasowy Komendant PSP Andrzej Hiszpański.
Nowym Komendantem Państwowej Straży Pożarnej został mł. bryg. Leszek Smuniewski – dotychczasowy zastępca komendanta w Legionowie. Na stanowisku zastapił odchodzącego na emeryturę, pełniącego służbę 25 lat Andrzeja Hiszpańskiego.
W uroczystościach udział wzięli liczni, wśród których nie zabrakło burmistrza Jacka Kowalskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego oraz radnych miejskich. Ponadto obecni byli: Komendant Główny PSP gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, Mazowiecki Komendant PSP nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, starosta nowodworski Krzysztof Kapusta, przewodniczący rady powiatu Zdzisław Szmytkowski, wójtowie okolicznych gmin, komendant powiatowy policji nadkom. Marek Ujazda, komendant Straży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim Piotr Rogiński, komendanci powiatowi Państwowej Straży Pożarnej zaproszeni goście oraz strażacy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim.
Podczas uroczystości przekazano też nowe wozy strażackie dla Komendy Straży Pożarnej w Nowym Dworze. Do służby w podziale bojowym włączono ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy oraz samochód operacyjny.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; Foto: Marek Karpowicz
Wiedeńskie klimaty …
W sobotę, 18 lutego nowodworzanie przenieśli się w świat wiedeńskiej operetki. Na scenie Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gościł Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Stuosobowy zespól artystów bawił publiczność wspaniałymi przebojami muzyki operetkowej w przedstawieniu pt. ''Przechadzki Wiedeńskie i Okoliczne''. W programie upleciono opowieść o miłości ludzkiej i miłości do Wiednia - jego nieodpartego, zniewalającego uroku. Zabawa była doskonała o czym świadczą wykonane przez artystów bisy.
Do hali NOSiRu na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Samo zainteresowanie koncertem było ogromne. Bezpłatne zaproszenia na przedstawienie rozeszły się w ekspresowym tempie.
Przedstawienie oglądaliśmy dzięki burmistrzowi Nowego Dworu Mazowieckiego Jackowi Kowalskiemu oraz Dowódcy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów płk Adamowi Przygodzie.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; Foto Damian Ochtabiński
Akcja Cała Polska czyta dzieciom w SP 7
27 lutego najmłodszych uczniów z naszej szkoły odwiedziły panie z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim, które współpracują z nami od wielu lat i chętnie angażują się w rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Pani Agnieszka Sokołowska i pani Anna Kukuryka przeczytały dzieciom z klasy 0a i 0b książkę E. Horn i P. Pawlak „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?" i opowiadanie „Kapciuszek” z książki R. Jędrzejewskiej-Wróbel „Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii”. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały figurkę czarownicy z książkami na rowerze i chętnie wysłuchały czytanych opowiadań. Uczniowie z zaangażowaniem i zapałem odpowiadały na pytania przygotowane przez naszych gości.
- autor: E. Ładniak
Mecze NOSiR Świt
Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, że zawody piłkarskie naszych drużyn NOSiR Świt, których jesteśmy gospodarzami odbędą się na stadionie NOSiR, ul.Sportowa 66 w następujących terminach:
Młodzicy U – 12 gr. II
NOSiR Świt – Białe Orły W-wa dn. 29.04. (niedz.) g. 12:00
NOSiR Świt – UKS Bródno W-wa dn. 13.05. (niedz.) g. 12:15
NOSiR Świt – Agape Warszawa dn. 26.05. (sob.) g. 11:30
LTR U - 14 gr. I
NOSiR Świt – Huragan Wołomin dn. 01.04. (niedz.) g. 13:30
NOSiR Świt – Białe Orły W-wa dn. 29.04. (niedz.) g. 14:15
NOSiR Świt – Dąb Wieliszew dn. 13.05. (niedz.) g. 17:00
NOSiR Świt – Rotavia Nieporęt dn. 26.05. (sob.) g. 18:15
NOSiR Świt – Sokół Serock dn. 10.06. (niedz.) g. 12:00
LTR U – 15 gr. I
NOSiR Świt – Hutnik Warszawa dn. 06.05. (niedz.) g. 14:30
NOSiR Świt – Varsovia Warszawa dn. 20.05. (niedz.) g. 14:00
NOSiR Świt – Legion Warszawa dn. 26.05. (sob.) g. 16:00
Orliki U – 11 gr. II
NOSiR Świt – Junak Warszawa dn. 14.04. (sob.) g. 12:00
NOSiR Świt – Białe Orły W-wa dn. 29.04. (niedz.) g. 10:00
NOSiR Świt – UKS Bródno W-wa dn. 13.05. (niedz.) g. 10:00
NOSiR Świt – Agape Białołęka dn. 26.05. (sob.) g. 9:30
NOSiR Świt – Orzeł Warszawa dn. 02.06. (sob.) g. 11:30
Orliki U – 10 gr. I
NOSiR Świt – Wisła Jabłonna dn. 06.04. (pt.) g. 10:00
NOSiR Świt – GKP Targówek dn. 22.04. (niedz.) g. 10:00
NOSiR Świt – Victoria Tarchomin dn. 06.05. (niedz.) g. 10:00
NOSiR Świt – Bóbr Tłuszcz dn. 20.05. (niedz.) g. 16:45
NOSiR Świt – Agape Białołęka dn. 02.06. (sob.) g. 9:30
II MLJMł. U – 17
NOSiR Świt – Podlasie Sokołów Podl. dn. 25.03. (niedz.) g. 13:15
NOSiR Świt – Dolcan Ząbki dn. 05.04. (czw.) g. 15:30
NOSiR Świt – Wulcan Zakrzew dn. 15.04. (niedz.) g. 11:00
NOSiR Świt – Mazowsze Miętne dn. 28.04. (sob.) g. 12:30
NOSiR Świt – Mazur Radzymin dn. 09.05. (śr.) g. 15:00
NOSiR Świt – Korona Ostrołęka dn. 19.05. (sob.) g. 16:00
NOSiR Świt – Radomiak Radom dn. 02.06. (sob.) g. 16:00
I MLJSt. U – 19
NOSiR Świt – Imielnica Płock dn. 25.03. (niedz.) g. 11:30
NOSiR Świt – Dolcan Ząbki dn. 31.03. (sob.) g. 11:00
NOSiR Świt – Tęcza Płońsk dn. 22.04. (niedz.) g. 12:30
NOSiR Świt – Dąb Wieliszew dn. 06.05. (niedz.) g. 12:15
NOSiR Świt – Agrykola Warszawa dn. 12.05. (sob) g. 11:00
NOSiR Świt – Olimpia Warszawa dn. 20.05. (niedz.) g. 11:00
NOSiR Świt – Junior Ursynów dn. 26.05. (sob.) g. 13:45
NOSiR Świt – Centrum Radom dn. 02.06. (sob) g. 13:45
A – kl. Seniorów gr. I
NOSiR Świt – Rotavia Nieporęt dn. 25.03. (niedz.) g. 15:30
NOSiR Świt – Wisła Jabłonna dn. 07.04. (sob.) g. 14:00
NOSiR Świt – Mewa Krubin dn. 15.04. (niedz.) g. 14:00
NOSiR Świt – Legion II Warszawa dn. 29.04. (niedz.) g. 16:30
NOSiR Świt – GKS Dąbrówka dn. 12.05. (sob.) g. 14:30
NOSiR Świt – Rządza Załubice dn. 27.05. (niedz.) g. 18:00
NOSiR Świt – Łomianki II dn. 02.06. (sob.) g. 18:15
Młode Orły – Młodzicy U – 13
Młode Orły – Legion Warszawa dn. 14.04. (sob.) g. 14:15
Młode Orły – Błyskawica W-wa dn. 22.04. (niedz.) g. 15:00
Młode Orły – Wisła Jabłonna dn. 13. 05. (niedz.) g. 14:30
Młode Orły – Korona Jadów dn. 19.05. (sob.) g. 18:45
Młode Orły – Huragan Wołomin dn. 10.06. (niedz.) g. 10:00
Młode Orły – Orliki U – 11
Młode Orły – Białe Orły dn. 14.04. (sob.) g. 10:00
Młode Orły – UKS Bródno dn. 28.04. (sob) g. 10:00
Młode Orły – Orzeł Warszawa dn. 06.05. (niedz.) g. 16:45
Młode Orły – NOSiR Świt dn. 20.05. (niedz.) g. 18:45
Młode Orły – Junak Warszawa dn. 03.06. (niedz.) g. 10:00
- autor: Mariusz Szczurowski
Bataliony Chłopskie - żywią i bronią
W Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin (ul. Ledóchowskiego 164) możemy podziwiać wystawę pt. „Bataliony Chłopskie – żywią i bronią”. Wystawa ukazuje dzieje powstania Batalionów Chłopskich i ich walki z okupantem. W Muzeum rozłożona jest na dwudziestu planszach. Jest to ekspozycja, która uzupełnia historyczny wysiłek Polski w walce z okupantem.
Wystawę można oglądać w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę w godz. 10:00 – 16:00 aż do 30 kwietnia br.
Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym będzie można ją oglądać także w inne dni tygodnia.
Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu 606 715 358.
Wystawa znalazła się w modlińskim muzeum dzięki życzliwości p. Bożeny Żelazowskiej – dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Do Twierdzy przyjechała dzięki uprzejmości członka Stowarzyszenia Przyjaciół MKWiTM Mariana Dziekańskiego.
Zapraszamy do oglądania wystawy!
Dzień Kobiet w PP1
„ Idą chłopcy parami niosą koszyk z darami.
Wszystkie panie i dziewczynki dziś dostaną upominki, zrobimy je sami.”
8.03.2012 roku chłopcy z naszego przedszkola uroczyście uczcili Dzień Kobiet.
Zadbali o to, aby każda Pani i Dziewczynka poczuła się wyjątkowo. Starsi chłopcy imponowali swoimi umiejętnościami kulinarnymi, młodsi wręczali kwiatki, składali życzenia.
Tak miłe gesty sprawiły, iż uśmiech gościł na twarzach każdej małej i dużej kobiety.
- autor: Joanna Socha
O fałszywej pobożności i łatwowierności z Teatrem Iluzja
W piątek, 24 lutego o godzinie 9.00 wszystkie pierwsze klasy Publicznego Gimnazjum nr 2 zebrały się przed budynkiem szkoły i wyruszyły raźnym krokiem do Nowodworskiego Ośrodka Kultury znajdującego się przy ulicy Paderewskiego.
Tam, specjalnie dla nas, Teatr Iluzja z Białegostoku przygotował inscenizację słynnej komedii francuskiego dramatopisarza Moliera pt. „Świętoszek”. I choć sztuka powstała w XVII wieku, to wszyscy mogliśmy się przekonać, że jest ona nadal aktualna.
Aktorzy, wciąż zmieniając maski i kostiumy, wcielali się kolejno w role bohaterów komedii. Poznaliśmy obłudnego tytułowego Tartuffe’a, naiwnego Orgona i jego wierną żonę, Elmirę, szczerą pokojówkę Dorynę i nieszczęśliwą córkę Orgona, Mariannę, która, zmuszona przez ojca, miała zostać żoną Tartuffe’a. Byliśmy świadkami najważniejszych scen, które wiernie oddały atmosferę panującą w mieszczańskim domu Orgona i nie raz żywo zareagowaliśmy śmiechem.
Występ nagrodziliśmy wielkimi brawami i wróciliśmy do szkoły pełni nadziei, że niebawem znów będziemy mogli obejrzeć kolejną sztukę przygotowaną przez Teatr Iluzja.
- autor: B. Majewska
Nowodworskie Spotkania Jazzowe
Zapraszamy na koncert, w którego programie znajdą się standardy jazzowe, bluesowe i rockowe, a także utwory z elementami muzyki etnicznej w wykonaniu znakomitych muzyków: nieprzeciętnego i utytułowanego pianisty Artura Dutkiewicza i najoryginalniejszego wokalisty jazzowego w Polsce Jorgosa Skoliasa.
Zajęcia otwarte w Słonecznej Krainie
29 lutego w naszej grupie „Plastusie” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Ponieważ w tym roku szkolnym pracujemy nad metodą projektu „W cztery strony świata”, a w lutym jednym z tematów przewodnich był: Wyprawa do Grenlandii”, razem z dziećmi postanowiłam podzielić się z rodzicami wiedzą na ten temat. Starszaki miały okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami, ogromną wiedzą, natomiast rodzice mogli przekonać się jak świetnie radzą sobie ze stawianymi zadaniami ich pociechy. Tm bardziej, że mieli okazję do wzięcia aktywnego udziału w zajęciach. Wspólnie przywitaliśmy się przy dźwiękach muzyki jak przystało na prawdziwych Eskimosów. Zanim wyruszyliśmy na wyprawę do Grenlandii, w trakcie rozmowy z dziećmi, rodzice dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat tej lodowej krainy i życia jej mieszkańców. Zaczęły się wspólne zabawy – z chustą animacyjną, przy muzyce, w parach i z całą grupą. Rodzice sprawnie i z uśmiechem na twarzach wędrowali po „lodowych krach”, wywoływali „śnieżną zamieć”, chowali się przed nią w „igloo”, wyruszali razem z przedszkolakami w „reniferowych zaprzęgach”, tańczyli przy piosence o „Pingwinku”. Podczas pracy zespołowej przy stolikach z dużym zaangażowaniem pomagali dzieciom w wykonaniu pingwinków. W ten sposób mogliśmy wkrótce podziwiać pingwinki z kół metodą orgiami, z rolek po papierze, z płyt CD, czy pingwinków na lodowej krze, z wykorzystaniem kawałka styropianu. Plastusie w podziękowaniu za wspólny udział z zajęciach wyrecytowały wierszyk o Eskimosie, a wszyscy otrzymali pamiątkowe znaczki z bałwankiem i eskimoskiem.
Wspólne zajęcia były dla rodziców okazją do poznania wybranych metod pracy, stosowanych podczas codziennych zajęć z dziećmi, wymiany swoich spostrzeżeń i doświadczeń z nauczycielem, a przede wszystkim do wspólnej zabawy. Ta forma współpracy to także okazja – jak mówi wielu rodziców – aby powrócić chociaż na chwilę do czasów dzieciństwa. Atmosfera panująca podczas zajęć jest ciepła, serdeczna, pełna życzliwości, akceptacji i bezpieczeństwa oraz swobody zachowań. Rodzice podkreślają również bezpośredni kontakt z innymi rodzicami podczas tych zajęć. Znajomość „tylko z widzenia” w szatni przedszkolnej nabiera zupełnie innego wymiaru. To nie jest już tylko przyglądanie się sobie podczas przyprowadzania i odbierania dzieci lub rzucane w pośpiechu „dzień dobry”, ale tworzenie zgranej grupy, zaangażowanej i chętnej do wspólnej zabawy oraz nawiązania bliższych kontaktów również z nauczycielkami. Czas poświęcony własnym dzieciom i wspólnej zabawie „topi nawet lody Grenlandii”.
- autor: Elżbieta Lewandowska
Dyskoteka szkolna
Dosłownie w ostatniej chwili, bo tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum nr 2 zorganizował długo oczekiwaną przez uczniów dyskotekę szkolną.
Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17.30, zakończyła chwilę po 20.00. Za nagłośnienie i oprawę muzyczną odpowiedzialni byli chłopcy z Klubu Radiowego i ich opiekun, pani Marta Żurawińska. Opiekę na uczniami sprawowali wychowawcy, nauczyciele i rodzice. Spragnieni i zmęczeni tańcem uczniowie mogli w sklepiku szkolnym kupić napoje chłodzące.
I chociaż nie było 100 % frekwencji, to ci, co zdecydowali się przyjść, bawili się świetnie. Bo, jak wiadomo nie od dziś, dobra muzyka i miłe towarzystwo potrafią każdego, nawet największego ponuraka, wprawić w szampański nastrój.
- autor: PG2
Współpraca ZS 2 z wyższymi uczelniami
Najważniejszą sprawą dla uczniów klas maturalnych w II semestrze jest oczywiście egzamin maturalny, jednakże równie istotny jest wybór kierunku studiów lub pracy zgodnie z kwalifikacjami i aspiracjami. W podjęciu tak ważnej w życiu decyzji mogą pomóc m.in. spotkania z przedstawicielami wyższych uczelni w ramach Salonu Maturzystów w Politechnice Warszawskiej lub w siedzibie Zespołu przy ul. Długiej.
W lutym 5 warszawskich uczelni (Akademia Koźmińskiego, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania, AlmaMer Uczelnia Wyższa, Wyższa Szkoła Technologii Informacyjnych) przedstawiło ofertę edukacyjną. Prezentacje – jak co roku – spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Krótkie wykłady i bogate materiały promocyjne z pewnością pozwoliły niektórym uczniom wstępnie podjąć decyzję dotyczącą dalszego kształcenia. Przedstawiciel Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przeprowadził warsztaty. Maturzyści ćwiczyli umiejętności w zakresie autoprezentacji. Uczniowie klas I liceum i technikum poznawali techniki efektywnego uczenia się.
Również w lutym w Zespole przy Długiej kampanię informacyjną, już po raz drugi, przeprowadziła Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia. Profesjonalnie zaaranżowano świetlicę szkolną, w której na czas prezentacji pojawiły się mini gabinety kosmetyczne. Wykładowca uczelni reklamował szkołę m.in. hasłem „Pracuj w branży, w której nie ma kryzysu”.
Wizualizacja bogatej oferty WSZKiPZ oraz zabawne konkursy z nagrodami stały się dodatkową atrakcją dla uczniów. Po wstępnej, teoretycznej części spotkania dwie sympatyczne wykładowczynie uczelni przystąpiły do prezentacji wybranych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy chętnie korzystali z parafinowej odnowy skóry dłoni, badali strukturę włosa, dowiadywali się, jaki mają rodzaj skóry twarzy, a także słuchali praktycznych porad dotyczących szeroko rozumianej pielęgnacji ciała. Uczennice miały okazję wykonać profesjonalny makijaż na dzień. Kampania skierowana była głównie do maturzystów, jednakże w pokazie chętnie uczestniczyli uczniowie pozostałych klas.
Prezentacje oferty edukacyjnej wyższych uczelni są znakomitym uzupełnieniem statutowych działań szkoły w zakresie doradztwa w budowaniu ścieżki edukacyjnej i drogi zawodowej. Pomagają uczniom świadomie wybrać kierunek studiów, a w efekcie – podjąć satysfakcjonującą pracę.
- autor: ZS2
Lubliniecki Szlem Biegowy
Jak co roku w Kokotku koło Lublińca Wojskowy Klub Biegacza wraz z 1 Pułkiem Komandosów organizuje cykl zawodów biegowych, tworzących tzw. Lublinieckiego Szlema. Rozpoczyna go Bieg Katorżnika. Przeważającą część jego trasy pokonuje się w jeziorze, błocie i rowach melioracyjnych, dlatego trudno go nazwać po prostu biegiem. Dodatkowym utrudnieniem na trasie są przeszkody w postaci rur, mostków, drabinek, lin, na które trzeba się wspiąć, przeskoczyć, przecisnąć, choć już samo przedzieranie się przez szuwary i gęste błoto, mocno wyczerpuje i fizycznie i psychicznie, a organizatorzy dbają, żeby nie było łatwo. Uczestnicy często biegną w bluzach z długim rękawem, długich spodniach, na rękach mają rękawiczki, ochraniacze na piszczelach, a buty zaklejają plastrami, by uchronić się przed ich stratą w gęstym błocie. Dziewczyny nie zwracają uwagi na makijaż i błoto na twarzy, a chłopaki na zadrapania, rany i siniaki. Najważniejsze, by po katorżniczej walce z trasą i rywalami dotrzeć do mety, za którą na szyi zawiśnie kilkukilogramowa podkowa katorżnika.
Po dwóch miesiącach przerwy w lublinieckich lasach na start przybywają reprezentanci służb mundurowych z całej Polski, by powalczyć o Nóż Komandosa. Trasa tego biegu, odpowiednio dla mężczyzn 10km, dla kobiet 5km, biegnie ścieżkami i leśnymi pagórkami, a pokonać ją trzeba w wojskowym umundurowaniu i wysokich wojskowych butach.
Spośród trzech etapów niewątpliwie najciekawszym biegiem, stanowiącym również efektowną zabawę, jest Katorżnik. Jednak to Maraton Komandosa stanowi prawdziwe wyzwanie i ściąga co roku coraz więcej uczestników. Jest on prawdziwym sprawdzianem siły organizmu, waleczności, odporności i wytrwałości.
Zasady są proste. Pokonać dystans 42,195km w maksymalnie 7h, w pełnym umundurowaniu (bluza z długim rękawem, buty typu wojskowego z wysoką cholewką, czapka i plecak, ważący nie mniej niż 10kg). Pokonanie jednak Maratonu Komandosa nie jest już takie proste, jak jego zasady i niejeden uczestnik musi pochylić przed nim czoło.
Dlaczego coraz więcej mężczyzn chce się z nim zmierzyć? Mimo ogromnego wysiłku i walki ze swoimi słabościami i możliwościami. A może właśnie dlatego, że nie jest prosto, że można udowodnić sobie, że można. Im trudniej, tym większa satysfakcja. Dlaczego kobiety próbują? W historii Maratonu Komandosa wszystkie go ukończyły, choć nie było ich wiele. Mały pierwiastek męski w drobnej posturze? Czy przez to kobiety czują się mniej kobiece? Na pewno nie. Tym bardziej, kiedy podczas uroczystej dekoracji cała sala wstaje i śpiewa im sto lat. Warto pokonać Maraton Komandosa, warto spróbować.
W 2011 roku Bieg Katorżnika, Bieg o Nóż Komandosa i Maraton Komandosa, czyli tzw. Lubliniecki Wielki Szlem Biegowy, pokonało 19 osób, w tym jedna kobieta, nowodworzanka Katarzyna Żurek (Katorżnik - 6 miejsce, czas: 2:50:37, Bieg o Nóż Komandosa - 11 miejsce, czas: 28:37, Maraton Komandosa - 6 miejsce, czas: 5:37:25).
- autor: Katarzyna Żurek; Fot. Mirosław Szraucner, Robert Pawłowski
Przedsiębiorcy wyszkoleni
Około dwudziestu przedsiębiorców uczestniczyło w bezpłatnym szkoleniu zorganizowanym przez Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim we współpracy z nowodworskim oddziałem Banku BGŻ.
Szkolenie odbyło się 6 marca w Nowodworskim Ośrodku Kultury. Wzięło w nim udział około 20 osób – głównie przedsiębiorcy z Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic reprezentujący różne branże i skale biznesu, ale i ci, którzy dopiero planują działalność. Wszyscy mieli okazję poznać nowoczesne usługi, które oferuje im współczesna bankowość, a które mają przede wszystkim ułatwić im prowadzenie firm i – jak powiedział Burmistrz, Jacek Kowalski – zarabiać dla nich.
Na zaproszenie szefa nowodworskiego oddziału BGŻ, Krystiana Makarewicza do Nowego Dworu przybyli specjaliści-praktycy, którzy kolejno referowali tematy takie jak m. in.: faktoring (sposób na poprawę płynności finansowej, polegający na wykupieniu przez bank faktur), treasury (przydatne tym, którzy prowadzą biznes w obcych walutach), nowoczesne formy zarządzania finansami (rodzaje rachunków, identyfikacja płatników), kredyty, bankowość w rolnictwie i leasing.
W szkoleniu wzięli udział także przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i Powiatowego Urzędu Pracy. Dzięki temu przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się, jak i gdzie szukać środków unijnych oraz jakie korzyści oferuje im PUP.
Niewątpliwie spotkanie było doskonałą okazją do bezpośredniej dyskusji, uwag i przede wszystkim zdobycia cennych informacji.
Mamy nadzieję, że to szkolenie będzie pierwszym z całego cyklu tego typu spotkań.
UWAGA !!!
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w szkoleniu informujemy, że w porozumieniu z MJWPU zbieramy listę mailingową tych, którzy zainteresowani są otrzymywaniem infromacji od MJWPU o planowanych szkoleniach itp. Jeżeli jesteś zainteresowany - wyślij e-mail na adres martyna.kordulewska@nowydwormaz.pl (w temacie wpisz MJWPU), a Twój adres e-mail zostanie dodany do bazy Wydziału Szkoleń Beneficjentów Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Zebrane adresy e-mail systematycznie będziemy przekazywać do MJWPU. Spiesz się, bo najbliższe szkolenia już wkrótce.
Edith Piaf
Edith Piaf, jej piosenki i historia życia w sobotni wieczór 25 lutego zagościła na scenie NOK-u w koncercie pt. „Mon Amur …”. W ikonę francuskiej i światowej piosenki wcieliła się Anna Przybysz znana naszej publiczności z cudownego koncertu poświęconego „Ordonce”. Kolejne spotkanie z wokalistką i jej muzykami: Jackiem Przybyszem (gitara) i Jarkiem Kuterą (akordeon) oczarowało i urzekło naszą publiczność. Anna Przybysz jako narrator opowiedziała o trudnym życiu Edith Piaf bez ubarwień, ujawniając wiele tragicznych wydarzeń i ogromną potrzebę miłości jaką artystka nosiła w sobie. Zobaczyliśmy Edith Piaf jako człowieka, który niczego nie żałuje „ani dobra ani zła” jak napisała w piosence pt. „No, Je Ne Regrette Rien”. Właśnie piosenki były żywym komentarzem do treści usłyszanych ze sceny i elektryzowały siłą wyrazu całą publiczność. Szczególnie te znane jak: „Milord”, „Padam Padam” czy „La Vie en rose”. Anna Przybysz to wyjątkowa wokalistka obdarzona talentem aktorskim i olbrzymim potencjałem, dzięki któremu stworzona przez nią Edit Piaf to prawdziwa charyzmatyczna artystka prezentująca najlepszy styl i charakter francuskiej piosenki, a my jako widzowie jedynie oklaskami i kwiatami możemy podziękować za tak porywający i poruszający koncert czekając na kolejne spotkania.
- autor: NOK
Poranek z teatrem
Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o.o. zapraszają dzieci na "Poranek z teatrem", podczas którego obejrzą przedstawienie "O słowiku i cesarzu Pik Piku".
"O słowiku i cesarzu Pik Piku" to adaptacja znanej wszystkim bajki Andersena mówiącej o tym że czasem to, co małe i niepozorne okazuje się najbardziej wartościowe. A kolorowe błyskotki dają tylko chwilową radość. Jest to opowieść o miłości i przyjaźni.
Gawęda o zachowaniu się przy stole
Grupa uczniów z klas technikum obsługi turystycznej ZS nr 2 w Nowym Dworze Maz., pod opieką nauczycieli: Renaty Jastrzębskiej i Nataszy Bętkowskiej- Lechoszest, wzięła udział w zajęciach „Gawęda o zachowaniu się przy stole‘’ w hotelu Zamek w Domu Polonii w Pułtusku.
Kuchnia i kultura jedzenia stanowią ważny element naszej kultury oraz pracy w turystyce. Pod kierunkiem zamkowego Mistrza Kelnerstwa mogliśmy dowiedzieć się, jak należy zachowywać się przy stole, spożywać posiłki, korzystać z zastawy stołowej. Poznawaliśmy zasady savoir-vivre'u, zachowania się, gdy zapraszamy gości lub sami jesteśmy zapraszani, oraz sztuki jedzenia. Nie jest to nauka prosta, a jakże się przydaje w rozmaitych sytuacjach towarzyskich. Opanowanie jej zasad pod okiem specjalisty z pewnością pozwoli nam w przyszłości swobodnie rozkoszować się przyjemnościami stołu i urokiem zgromadzonego przy nim towarzystwa. Wyjątkowa atmosfera hotelowych wnętrz pułtuskiego zamku niełatwą naukę zamieniała w przyjemność.
Podczas specjalnie przygotowanego dla nas obiadu mieliśmy możliwość wykorzystania zdobytych umiejętności w praktyce. Nie obeszło się bez dowcipnych i pełnych dobrej zabawy sytuacji. Polecamy „Gawędę o zachowaniu się przy stole‘’ nie tylko turystom!
- autor: ZS2
Spotkanie z poezja w bibliotece
Przy rozbrzmiewającej nastrojowo muzyce Enyi, w Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim odbył się Wieczór poetycki Pani Małgorzaty Affek. Licznie zgromadzone audytorium wysłuchało wierszy mieszkanki naszego miasta w recytacji nastoletniej córki Gabrysi i jej szkolnej koleżanki Kasi.
Usłyszeliśmy wiele urokliwych i skłaniających do zadumy wierszy. Pani Małgorzata - jak sama mówi - przelewa na papier wszystkie swoje emocje. Pisanie jest dla niej swoistą terapią, sposobem na pokonywanie codziennego stresu.
Wieczór z poezją pozwolił słuchaczom poddać się tym emocjom, zatrzymać na chwilę i skłonił do refleksji nad sensem życia. Przy niektórych wierszach zakręciła się nawet łezka w oku zasłuchanych gości.
Po zakończonej prezentacji twórczości Pani Małgorzaty był czas na rozmowę z poetką o wierszach i historii jej przygody ze słowem.
Mamy nadzieję, że Pani Małgosia będzie pisała nadal i zaprosi nas jeszcze na kolejne wieczory ze swoją poezją.
- autor: Ewa Borkowska
Wiosenna liga szóstek
Uczniowski Klub Sportowy „Reduta” zaprasza amatorskie drużyny piłkarskie do udziału w wiosennej lidze „szóstek” piłkarskich w Twierdzy, rozgrywanej o puchar Prezesa UKS ”Reduta”. Termin zgłoszeń do 23 marca 2012 r.
Drużyny proszę zgłaszać pod numer 501 277 383.
Projekt UNICEF-u w SP5
Szmaciana laleczka za życie dziecka.
W połowie lutego na korytarzu Szkoły Podstawowej nr 5 zaroiło się od niecodziennych „gości” – niemal sto pięknych lalek w strojach z różnych stron świata czekało na swych właścicieli.
Akcja była ukoronowaniem światowego projektu UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”, do którego przystąpiła również Szkoła Podstawowa nr 5, w której przedsięwzięcie koordynowały panie: K. Nowicka, A. Piszczek, B. Surwiło, B. Trojanowska.
W ramach tego projektu uczniowie wykonywali szmaciane laleczki, niezwykłe symbole pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
1,5 miliona dzieci umiera z powodu braku szczepionki
Warto bowiem wiedzieć, że każdego roku ponad 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób typowych dla wieku dziecięcego, chorób, którym można było zapobiec. Wystarczy podać szczepionkę. Niestety spośród dzieci corocznie przychodzących na świat, ponad 24 miliony nie otrzymuje podstawowych szczepień zaplanowanych w pierwszych latach życia. Tragiczna sytuacja panuje w Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie najczęstszą przyczyną zgonów dzieci do 5 roku życia jest odra i tężec.
Ratujemy dzieci ze Sierra Leone
Projekt UNICEF „Wszystkie kolory świata” ma na celu objęcie programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone, aby zredukować wskaźnik śmiertelności wśród najmłodszych mieszkańców tego ubogiego kraju.
Dzieci na całym świecie szyły laleczki, solidaryzując się ze swoimi kolegami z Afryki, a jednocześnie doświadczając tego, że pomaganie jest nie tylko pożyteczne, ale również przyjemne.
Uczniowie Piątki po raz kolejny udowodnili, że nie jest im obojętny los innych i stanęli na wysokości zadania , szyjąc – przy ogromnym zaangażowaniu rodziców, dziadków – przepiękne lalki, małe, szmaciane dzieła sztukiLaleczki pochodziły z różnych kontynentów, dzieci same wybierały dla nich strój, kraj pochodzenia, imię. Każda lalka otrzymała specjalny dokument „akt urodzenia”, zawierający wszystkie te informacje.
Wystawa i licytacja laleczek w Piątce
Najpierw przez kilka dni lalki zachwycały na specjalnie zorganizowanej wystawie, a następnie zostały wystawione na licytację. Cena wywoławcza każdej z nich wynosiła 10 zł i była to kwota nieprzypadkowa – 10 zł to bowiem suma, która umożliwi zaszczepienie 1 dziecka w Sierra Leone.
Zarówno wystawa, której towarzyszył konkurs na najpiękniejszą laleczkę, jak i licytacja, wzbudzały ogromne emocje wśród dzieci i dorosłych. „Bój” o niektóre lalki był zaciekły, dzięki czemu uzyskiwały one znacznie wyższe niż przewidziano ceny. W sumie zebrano kwotę 1220 zł, znacznie przekraczającą oczekiwania organizatorek aukcji, a zaangażowanie dzieci w to przedsięwzięcie po raz kolejny udowodniło, jak wiele empatii jest w uczniach Piątki.
Projekt „Wszystkie kolory świata” zakończył się podwójnym sukcesem – jeden: to zebranie funduszy na szczepionki dla dzieci, a tym samym uratowanie im życia. Drugi – mniej wymierny, ale niemniej istotny - to zaszczepienie w uczniach poczucia współodpowiedzialności za los innych i pokazanie, jak fantastyczna jest świadomość przyczynienia się do uratowania czyjegoś istnienia.
Przedstawiamy zwycięzców konkursu
na najbardziej oryginalną laleczkę:
I miejsce – Wojownik Chan, wykonany przez Kacpra Krakowiaka z IIIa
II miejsce – Apanaczi, Indianka z Ameryki Pólnocnej, wykonana przez Natalię Kuczyńską i Maję Bodetko z IIIc
III miejsce- Talisa1,5 milona dzieci umiera z Zambii, wykonana przez Basię Lubelska i Oliwię Wodzińską z Ve.
Gratulujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział z akcji, bo każda z lalek była piękna jedyna w swoim rodzaju.
Dziękujemy przede wszystkim dorosłym: rodzicom, dziadkom, ciociom dzieci za zaangażowanie i pomoc w wykonaniu laleczek. Dorośli dali tym samym swoim dzieciom niepowtarzalną lekcję – jak dzielić się z innymi, pomagać potrzebującym i czerpać z tego wiele radości i satysfakcji.
- autor: A.
Świat(ło) wokół nas
Po raz drugi Nowodworski Ośrodek Kultury gości w swojej galerii "Łącznik" prace pomiechowskiego malarza Jerzego Kłoczki. Po ubiegłorocznej wystawie "Nastroje", obecnie możemy oglądać cykl obrazów zatytułowany "Świat(ło) wokół nas".
Na wystawę składają się pejzaże, prezentujące cztery pory roku, martwe natury, oraz architekturę. Niezwykle pogodne, w swoim wyrazie prace, są bardzo chętnie oglądane przez publiczność. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło w piątkowy wieczór 24 lutego 2012 r., upłynęło w bardzo miłej atmosferze, stanowiło doskonała okazję do bezpośrednich rozmów z autorem na temat malarstwa, ale nie tylko.
Wystawę można oglądać do 19 marca 2012 r. w godzinach pracy ośrodka kultury.
- autor: NOK
Konkurs wiedzy Omnibus w SP 7
Wiedza - to majątek, którego złodziej nie ukradnie, ale i którego w spadku się nie otrzymuje.
Władysław Grzeszczyk
Jakże trafnie te słowa polskiego satyryka i aforysty oddają istotę wiedzy. Wiedza - cenne bogactwo, nabyte poprzez naukę i doświadczenie, bogactwo, które w danej chwili należy umiejętnie wykorzystać stała się podstawą organizowanego od wielu lat w naszej szkole konkursu wiedzy Omnibus. Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych. Młodsi uczniowie z klas drugich i trzecich stanowią I grupę, II grupę tworzą uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych. O tytuł Omnibusa rywalizuje po dwóch przedstawicieli z każdej klasy.
Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością, wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie wykazują się błyskotliwością, inteligencją i dużą wiedzą z wielu dziedzin. Tegoroczna komisja w składzie: p. W. Kępska, E. Ładniak, A. Muras, I. Ryńska-Pieluchowska, J. Wasilko, podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i wyłoniła dwóch zwycięzców, którzy zdobyli zaszczytne miano Omnibusa. W tym roku konkurs wiedzy w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się 22 lutego w kategorii klas starszych, gdzie niekwestionowanym zwycięzcą został Sebastian Leszkiewicz z klasy IV b, zaszczytne miejsce drugie zdobyła Katarzyna Nowakowska z klasy IV d, a miejsce trzecie Michał Hajduga z klasy IV a.
Konkurs w kategorii klas młodszych odbył się 23 lutego zwycięzcą został Jakub Kańduła z klasy III e, drugie miejsce zajął Eryk Flis z klasy III b, a miejsce trzecie Maciej Kicior z klasy II a.
- autor: E. Ładniak
Harcerski Krąg Seniorów "Nałęcz"
W Dzień Myśli Braterskiej 22 lutego 2012 roku łączymy się myślami z całą Rodziną Harcerską, z Władzami Miasta oraz z przyjaciółmi, którzy wspierają nas w wielu działaniach.
Pamiętajmy, że przyjaźń jest bardzo ważną częścią życia łączącą pokolenia każdej rodziny.
Zwracamy się z prośbą do przyjaciół i Władz Miasta o pomoc w remoncie budynku przy ulicy Harcerskiej, który został przekazany harcerzom w 2004 roku.
Naszym marzeniem jest żeby zaangażowanie i pomoc wielu ludzi przyczyniły się do tego, aby młodsze i starsze pokolenia harcerzy wspólnie spotykały się w wyremontowanej harcówce, dając radość ze spotkań Harcerskiej Rodziny.
Mamy głęboką nadzieję, że każdy następny Dzień Myśli Braterskiej będzie obchodzony w harcówce przy ulicy Harcerskiej.
Z harcerskim pozdrowieniem.
- autor: HKS "Nałęcz"
Historia nie musi być nudna
Jak zainteresować uczniów historią? Jak wprowadzić ich w fascynujący świat zamierzchłych czasów, faktów i dat? Jak rozbudzić w nich chęć poznania losów swojego kraju? Jak stymulować kreatywne myślenie? Jak uczyć krytycznego spojrzenia na historię? Jednym z ciekawych i efektywnych sposobów osiągnięcia tych celów jest z pewnością lekcja muzealna.
W obliczu dużych zmian, jakie zachodzą w polskim szkolnictwie, placówki kulturalne, takie jak muzea, mają za zadanie wesprzeć zarówno uczniów, jak i nauczycieli w zdobywaniu wiedzy oraz - w dalszej perspektywie - w sprostaniu wymaganiom współczesnego świata.
Historia jest bardzo obszernym i trudnym przedmiotem. Jej przyswojenie wymaga od uczniów dużo chęci oraz zaangażowania. Nie każdy się nią interesuje. Nie każdemu uczniowi zgłębianie wiedzy o przeszłości przychodzi łatwo. Lekcja muzealna to wyjście poza tradycyjne ramy szkolnego nauczania. Zwiedzając zbiory muzealne, dzięki odrobinie wyobraźni, uczniowie mogą przenieść się w samo serce historii. Taka forma przekazu rozbudza naturalną ciekawość młodych ludzi, a zdobyta wiedza zapada w pamięci na długo.
Lekcje muzealne, dotychczas postrzegane głównie jako miłe dopełnienie lekcji szkolnych lub odmienny od tradycyjnego oprowadzania sposób na zwiedzanie, zgodnie z duchem nowej podstawy programowej stają się niezwykle ważną częścią programu szkolnego.
Uczniowie klasy 2a i 1b Liceum Profilowanego Zespołu Szkół nr 2 w ostatnim czasie uczestniczyli w niezwykle wartościowych lekcjach w Muzeum Kampanii Wrześniowej w Twierdzy Modlin. Ponieważ Muzeum znajduje się w najbliższej okolicy, uczniowie mieli okazję poznać historię „Małej Ojczyzny”, co z pewnością dobrze posłużyło rozbudzeniu poczucia związku z regionem. Dyrektor Muzeum Kampanii i zarazem przewodnik, pan Władysław Wyruch, z dużym zaangażowaniem przybliżył młodzieży dzieje naszej okolicy, szczególnie modlińskiej twierdzy. Stworzył wspaniałą atmosferę, co uczniowie szybko docenili. Na terenie Muzeum młodzież czuła się bardzo swobodnie. Uczniowie mogli podejść do każdego eksponatu, obejrzeć go i dotknąć. Nawiązali twórczy dialog z przewodnikiem - zadawali wiele pytań. Następnie w sali konferencyjnej Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek młodzież obejrzała wystawę "Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęconą zbrodni katyńskiej oraz losom Polaków pomordowanych i cierpiących na wschodzie z rąk sowieckiego okupanta, który 17 dni po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę zaatakował nasz kraj. Uczniowie w skupieniu wysłuchali opowieści przewodnika na ten temat .
Lekcje muzealne dobrze służą podniesieniu jakości pracy szkoły - nie tylko pozwalają realizować w atrakcyjny sposób ważne cele programowe z przedmiotu, ale kształtują istotne we współczesnym życiu umiejętności kluczowe. Dzięki lekcji historii w muzeum uczniowie lepiej rozumieją, jak ważna jest tożsamość narodowa i wierność tradycji.
- autor: Aneta Jęczarek
Wszystkie Kolory Świata
"Wszystkie Kolory Świata” to międzynarodowy projekt UNICEF, w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim - Modlin Twierdza.
W ramach kampanii uczniowie przygotowali charytatywne laleczki. Nie są to zwykłe szmaciane zabawki – są one symbolem pomocy, jakiej dzieci udzielili swoim rówieśnikom w Sierra Leone.
Projekt „Wszystkie Kolory Świata” miał także na celu kształtowanie wśród najmłodszych postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Zanim uczniowie przystąpili do szycia laleczek odbyli „podróż przez kontynenty” tzn. wybrali region świata, starali się dowiedzieć jak najwięcej o kulturze kraju, zwyczajach w nim panujących i codziennym życiu ludzi. Ta wiedza pozwoliła im uszyć lalkę reprezentującą wybrane przez siebie państwo.
Kampanię „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF – Majka Jeżowska.
Podczas balu karnawałowego, który odbył się w szkole, zaprezentowano wszystkie laleczki uszyte przez dzieci. Rodzice, dziadkowie oraz osoby zainteresowane mogli zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w najbiedniejszych krajach. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone są na kampanię szczepień dzieci w Sierra Leone.
Wszystkie lalki wzięły również udział w konkursie - "Najpiękniejsza". Trzy lalki zdobyły pierwsze miejsce, pozostałe otrzymały wyróżnienia. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone. Sponsorami nagród byli: Pan W. Kręcisz - Euro Sklep w Modlinie Twierdzy, Pani Joanna Rosińska - Sklep Wielobranżowy w Modlinie Twierdzy oraz FPH Gardynik. Serdecznie dziękujemy.
W imieniu dzieci oraz własnym serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do projektu.
- autor: ZS w NDM-MT
Rok Korczaka
Dorośli znali go z audycji radiowych gdzie jako Stary Doktor prowadził pogadanki, dzieci czytały jego książki „Król Maciuś Pierwszy”, „Kajtuś Czarodziej”, "Józki, Jaśki i Franki", "Koszałki opałki". Dziś Janusza Korczaka – bo o nim mowa, postrzegamy jako wybitnego pedagoga, człowieka bezgranicznie oddanego dzieciom.
Sejm na swym posiedzeniu 16 września 2011 r. ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi.
Z wnioskiem o ustanowienie roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka, wystąpił rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W tym roku mija 70. rocznica tragicznej śmierci Janusza Korczaka w Treblince. W 2012 roku przypada także 100. rocznica utworzenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Korczak działał na rzecz ochrony praw dziecka, był też pedagogiem, lekarzem, autorem książek dla dzieci. W uzasadnieniu wniosku o ustanowienia Roku Janusza Korczaka napisano: „traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji”.
W obchody Roku Janusza Korczaka włączyli się nauczyciele i dzieci Publicznego Przedszkola nr 1. W ramach szkoleń doskonalących nauczyciele pogłębiają wiedzę z zakresu pedagogiki Janusza Korczaka, a także poznają Korczaka jako lekarza, pedagoga, pisarza i działacza społecznego, a przede wszystkim wspaniałego wychowawcę. Dzieci wezmą udział w zajęciach, na których dowiedzą się jak bardzo Stary Doktor był oddany dzieciom i wezmą udział w konkursie rysunkowym „Mój Król Maciuś Pierwszy”. Rodzicom postać wielkiego pedagoga przybliżą gazetki okolicznościowe.
Możemy śmiało powiedzieć, że Janusz Korczak poprzez swą działalność na rzecz dzieci, walkę o ich prawa, kreowanie takich wartości jak: miłość do bliźnich, sprawiedliwość, godność i szacunek był pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka.
- autor: Alina Kaszyńska
Pierwszy rok SRTM
Minął już rok
- pierwszy rok działalności Stowarzyszenia Rozwoju Twierdzy Modlin -
1 marca w gościnnych progach Hotelu Royal w Twierdzy Modlin odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności Stowarzyszenia Rozwoju Twierdzy Modlin. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski.
Na spotkaniu obecni byli także Starosta Nowodworski Krzysztof Kapusta, Przewodniczący Rady Powiatu Nowodworskiego Zdzisław Szmytkowski, proboszcz parafii Św. Barbary ks. dr. Cezary Siemiński, przedstawiciele innych organizacji i stowarzyszeń działających na terenie miasta.
Spotkanie rozpoczął sekretarz stowarzyszenia Arkadiusz Majewski, który po krótkim powitaniu gości oddał głos prezesowi SRTM Rafałowi Szklarskiemu. Przy pomocy prezentacji multimedialnej prezes podsumował pierwszy rok działalności stowarzyszenia, na który złożyły się m.in. takie akcje jak: wielkie sprzątanie parku w Twierdzy (IV’2011), w którym uczestniczyło ok. 40 osób, Piknik Rodzinny w parku (VI’2011), wycieczka rowerowa do Zakroczymia (VII’2011), zwiedzanie Twierdzy Modlin z Piotrem Oleńczakiem (X’2011), w której wzięło udział ok. 150 osób, akcja „Ratujmy Kasztanowce” (XI’2011) i turniej „FIFA 12”.
Jak podkreślił prezes Szklarski, przy organizacji tych akcji pomagały osoby i instytucje spoza stowarzyszenia, za co serdecznie podziękował, wręczając pamiątkowe tabliczki. Uhonorowani nimi zostali:
Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski, jego zastępca Jacek Gereluk, ks. Cezary Siemiński, p. Maciej Kostrzewski, prezes LOT 3 Rzek Sebastian Sosiński, Dyrektor Zespołu Szkół w Twierdzy Modlin Zdzisław Szmytkowski, Redaktor Naczelna Gazety Nowodworskiej Anna Daniszewska.
Z okazji urodzin zaproszeni goście składali na ręce prezesa najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów w pracy organizacyjnej i gratulowali dotychczasowych osiągnięć.
Burmistrz Jacek Kowalski zapewnił o gotowości urzędu miejskiego do współpracy i podziękował za dotychczas przeprowadzone akcje. Jak zaznaczył, szczególnie dobrze ułożyła się współpraca przy akcji Ratujmy Kasztanowce. Na tę okazję Urząd zakupił opaski lepowe, których umieszczenie na drzewach powinno pomóc w ochronie kasztanowców. Zadeklarował też chęć współpracy przy okazji innych akcji SRTM jak również zachęcił – co zaaprobował od razu obecny na spotkaniu komendant Straży Miejskiej Piotr Rogiński – do bliższych kontaktów ze Strażą Miejską. Na koniec wręczył na ręce prezesa prezenty, wśród których znalazł się m.in. obraz z widokiem Twierdzy Modlin.
Jak to przy okazji urodzin, impreza zakończyła się tradycyjną lampką szampana i kawałkiem pysznego tortu.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Nowe władze Okręgu Mazowieckiego ZOR RP
24 lutego 2012 r. w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze (zjazd delegatów) Okręgu Mazowieckiego Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokonano podsumowania minionego czterolecia, udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi i wybrano nowe władze.
Na prezesa Okręgu Mazowieckiego ZOR RP ponownie wybrano płk. rez. Alfreda Kabatę, a na wiceprezesów: ppłk. rez. Wiesława Patułę, por. rez. Sławomira Łazora i Marcina Ładę. Ponadto w skład Zarządu Okręgu weszli: płk rez. Dariusz Zielonka, ppłk rez. Henryk Marciniak, ppłk rez. Zbigniew Kotarski, kpt. rez. Jerzy Białoskórski i Artur Błoński. Do Komisji Rewizyjnej Okręgu wybrani zostali: mjr rez. Lech Tomasiak – przewodniczący, st. chor. sztab. w st. spocz. Bolesław Morawski – wiceprzewodniczący, st. sierż. rez. Zbigniew Frydrychowicz – sekretarz. Członkami Sądu Koleżeńskiego Okręgu zostali: ppłk rez. Marek Olszewski – przewodniczący, ppłk w st. spocz. Ryszard Pawłowski – wiceprzewodniczący, kmdr w st. spocz. Leszek Cichosz – sekretarz.
Przedstawiając sprawozdanie z działalności Okręgu Mazowieckiego ZOR RP płk rez. Alfred Kabata podkreślił, że w okresie minionej kadencji Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodził jubileusz 90-lecia swojego istnienia. 29 października 2011 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego uroczysta gala z tej okazji. Dodał również, że najdobitniejszym wykładnikiem oceny działalności Okręgu Mazowieckiego było nadanie mu przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Medalu „Pro Masovia” „za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego”. Medalem „Pro Masovia” uhonorowane zostało także babickie Koło ZOR RP.
W przyjętym planie działania na najbliższą kadencję duży nacisk położono na współpracę ze szkołami, samorządami, jednostkami wojskowymi, środowiskami kombatanckimi i organizacjami pozarządowymi. Kontynuowane będzie organizowanie uroczystości patriotyczno – religijnych (w tym katyńskich), konkursów, rajdów i sympozjów historycznych. Ważnym celem Związku pozostaje kształtowanie patriotycznych postaw młodzieży.
- autor: (ak)
Tango Fuerte
”…Miłość, zdrada, namiętność, zmysłowość, nostalgia, smutek i radość...
to uczucia, które towarzyszą słuchaczom niezwykłych koncertów prezentujących ten rodzaj muzyki…”
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza 9 marca 2012r. o godz. 19:00 na koncert muzyki Astora Piazzoli w wykonaniu zespołu "Tango Fuerte".
Tango Fuerte istnieje od października 2006 r. Tworzą go absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, których połączyła fascynacja Tango Nuevo Astora Piazzolli.
Zespól tworzą:
Maciej Chwała - fortepian,
Rafał Grząka - bandoneon,
Maksymilian Grzesiak - skrzypce,
Wojciech Gumiński - kontrabas,
Mateusz Szemraj – gitara.
Tango Fuerte jest odzwierciedleniem „Quinteto Tango Nuevo” - zespołu założonego w 1976 r. przez samego Astora Piazzollę. Podczas koncertów, zespół Tango Fuerte stara się oddać wszystko to, co zapisał w swoich utworach największy wirtuoz bandoneonu.
Kwintet tworzą wybitni muzycy, laureaci wielu prestiżowych, krajowych jak również zagranicznych konkursów solowych i kameralnych. Od początku 2009 roku zespół zaczął aktywnie uczestniczyć w warszawskim środowisku muzycznym.
Teatr Ochota, Fabryka Trzciny, Teatr Ateneum - to tylko kilka miejsc, w których wystąpił zespół. W marcu 2010r. zespół otrzymał stypendium francuskiego banku Societe Generale na nagranie i realizacje drugiego projektu płytowego z nowymi kompozycjami Piazzolli.
RAFAŁ GRZĄKA
Doktorant Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem ponad trzydziestu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Obecnie jest uznawany za jednego z najlepiej zapowiadających się artystów młodego pokolenia. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, stale współpracuje z warszawskimi teatrami, koncertuje jako solista i w zespołach kameralnych (USA, Austria, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Słowacja, Litwa, Łotwa, Białoruś, Arabia Saudyjska, Rosja).
WOJCIECH GUMIŃSKI
Wojownik każdej zagranej nuty. Swoją energię podczas koncertów zawdzięcza orkiestrom: Junges Klang Forum mitte Europe, Sommer Opera Bamberg, Youth Lutosławski Orchestra, Baltic Youth Philharmonic, Swedisch National Orchestra Academy, Intrenacionale Jugend Orchestra Bayreuth, Chopin Academy Orchestra, Open mind Orchestra, Radomskiej Orkiestrze Kameralnej, Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej, Zespołom: Propabanda, Alter Etno, Jelonek, Wujek Samo Zło, PGR, Poprostu, Kameleoni, Volver, Noth Quintet. Warszawskim Teatrom: ROMA, Kamienica, Rampa, Teatrowi Polskiemu i Teatrowi Powszechnemu w Radomiu.
MAKSYMILIAN GRZESIAK
W roku 2010 ukończył studia w klasie prof. Tadeusza Gadziny. Jest laureatem wielu międzynarodowych i krajowych konkursów skrzypcowych. Prowadzi bogate życie koncertowe zarówno jako solista jak i członek różnorakich formacji instrumentalnych, w swoim dorobku artystycznym posiada koncerty solowe m. in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Kameralną „LEOPOLDINUM”, Sinfonisches Musikschulorchester Sachsen-Anhalt.
MACIEJ CHWAŁA
Na fortepianie gra od 7 roku życia. Jest absolwentem Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. M. Stojek oraz Policealnego Studium Jazzowego w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jagodzińskiego. Na stałe współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego. Oprócz muzyki "klasycznej" i jazzowej interesuje się także muzyką dawną i etniczną. W takim repertuarze można go usłyszeć w zespołach Sabionetta oraz Lechistan.
MATEUSZ SZEMRAJ
Muzyk – gitarzysta, lutnista. W kręgu jego zainteresowań leżą wszelakiego rodzaju instrumenty strunowe, głównie szarpane – gitary: klasyczna akustyczna, elektryczna, bezprogowa czy instrumenty etniczne, oud, rubab, tar, saz, cymbały. Współtworzy wiele frup i projektów muzycznych, m in. Mosaic, Nisza, Nylon Strings Trio, Sentido del Tango, Maayan. Współpracowałz artystami i zespołami jak Dekameron, Lechistan, Jacek Mielcarek, Kuba Mielcarek, Mohammad Rasouli, Maria Pomianowska oraz orkiestrami m.in. Warszawskiej Opery i Filharmonii Narodowej. Wykonuje muzykę filmową i teatralną (m.in. Teatr Polski w Warszawie). Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych.
Przedszkolaki z wizytą w Bibliotece
„Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.
Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.
Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta!
Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej.”
21 lutego Bibliotekę Dziecięcą w Nowym Dworze Mazowieckim odwiedziły starszaki z grupy ”Plastusie" z Publicznego Przedszkola nr 3. Spotkały się z ciepłym i życzliwym powitaniem przez panią bibliotekarkę. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi mamami lub starszym rodzeństwem. Przedszkolaki obejrzały nową siedzibę biblioteki, w której jest dużo miejsca dla dzieci, a przytulny, kolorowy kącik zachęca do obejrzenia i poczytania swojej ulubionej książeczki. Dodatkowo czas umilały im pluszowi przyjaciele, z którymi dzieci czują się bezpiecznie i sympatycznie. Przedszkolaki zapoznały się z działalnością biblioteki, dowiedziały się, jakie warunki trzeba spełnić żeby zostać czytelnikiem. Z zaciekawieniem oglądały zgromadzone zbiory książek dla dzieci i poznały podstawowe reguły zachowania się w bibliotece oraz jak należy dbać o książki, jak je czytać i przeglądać. Zniszczone książeczki wywarły na dzieciach bardzo duże wrażenie i przejęcie. Zadaniem przedszkolaków było wymyślenie nazwy miejsca w bibliotece przeznaczonego dla dzieci. Od razu pomyślały o nazwie swojej grupy oraz swoim ulubionym bohaterze książki M. Kownackiej pt. „Platusiowy pamiętnik”, którą starszaki bardzo dobrze znają. W ten sposób powstał „Plastusiowy kącik bajek”. Przez najbliższe dwa miesiące dzieci będą pracowały nad plakatem, który zostanie umieszczony w bibliotece.
Całe spotkanie odbyło się w niezwykle miłej atmosferze. Wycieczka do biblioteki była dla dzieci wielką atrakcją i pozostanie w ich pamięci na długo. Na pewno jeszcze nie raz odwiedzą bibliotekę, aby kolorowe książki, książki ulubione - obrazkami, literkami przemówiły do nich.
- autor: Elżbieta Lewandowska
Karnawałowo
21 luty 2012 roku, we wtorek o godz. 17.00. za oknem lekko prószy śnieg, a w Nowodworskim Ośrodku Kultury - Karnawałowo”. Zawdzięczamy to Zespołowi Śpiewaczemu Seniorów „Marzyciele” prowadzonemu przez Marka Tomczaka.
Na tę okazję zaprezentowano program złożony z radosnych, pobudzających i romantycznych piosenek. Śpiewano popularne utwory muzyki rozrywkowej: „Przy kominku”, „Złoty pierścionek”, „Gdy mi ciebie zabraknie” i mniej znane przygotowane specjalnie na ten koncert np.: „Uśmiech” czy „Na parkanie siedzi Jaś” mało znana litewska piosenka ludowa. Solistkami karnawałowego występu były Panie: Halina Jabłońska , Alicja Gajewska, Krystyna Głowala, Jadwiga Mrówczyńska, Anna Rusin, Maria Wiechowicz wspomagane głosami całego zespołu. Dużą atrakcją wieczoru były wiersze napisane przez nasze nowodworzanki: Różę Jarosz pt. „Życzliwość” i Barbarę Malewską pt. „Myśl o Tobie” oraz bardzo znany wiersz o miłości Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”. Jednak prawdziwą furorę zrobiła brawurowo zaśpiewana piosenka pt. „Mexicana”, która jest esencją karnawałowych rytmów. Powtórzona na bis tak rozgrzała publiczność, że po zakończeniu koncertu niektóre panie w rytmie rumby wychodziły z sali i był to jak same powiedziały przemiły sposób na zakończenie wieczoru. Do zobaczenie na kolejnym koncercie.
- autor: NOK
Drozda w NOK-u
Bal karnawałowy w PP5
Karnawał to nieodłączny element dzieciństwa. Już od grudnia dzieci żyją myślą o już niedługo mającym nastąpić balu. Każda dziewczynka chce ustroić się w piękną suknię, każdy chłopiec zostać super bohaterem czy kowbojem.
Jak nakazuje tradycja naszego przedszkola, również i w tym roku odbył się wielki Bal Karnawałowy. Kolorowo przystrojona sala tworzyła radosny i niepowtarzalny nastrój. Wśród gości dominowały księżniczki, wróżki oraz super bohaterowie – Batman, Spiderman czy Superman. Gościł u nas również Harry Potter, Lord Wader i wiele innych wspaniałych znakomitości.
Przedszkolaki i nauczyciele pląsali wesoło w rytm skocznej muzyk, którą wykonywał dla nas Krasnal Maciej. Nie zabrakło takich przebojów jak: Kaczuchy, Jedzie pociąg, pojawiły się też najnowsze przeboje - Ai Se Eu Te Pego, Boso. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
W trakcie balu odbyły się ciekawe i zabawne pokazy sztuczek magicznych w wykonaniu Czarodzieja. Pokaz ten przeniósł naszych wychowanków do magicznej krainy pełnej uśmiechu i nieoczekiwanych wydarzeń. Niektórzy mogli spróbować swoich sił w magicznych sztuczkach i dzielnie pomagali Panu Czarodziejowi.
Zabawa była cudowna! Szkoda, że na kolejny bal trzeba czekać cały rok.
- autor: Lidia Wasiak
„Cinderella” czyli Kopciuszek
W ramach promocji nauki języka angielskiego na wesoło, 9 lutego 2012 roku, członkowie Koła Języka Angielskiego „English Club” wystawili kolejną bajkę w języku angielskim. Po zeszłorocznej Królewnie Śnieżce tym razem uczniowie przedstawili Kopciuszka. Proste dialogi, klasyczna muzyka i piękne stroje sprawiły, że przedstawienie bardzo się podobało i było łatwe w odbiorze nie tylko dla gimnazjalistów. English Club postanowił zachęcić do nauki angielskiego nie tylko uczniów gimnazjum, ale także młodsze dzieci. W związku z tym wystawiono przedstawienie w Przedszkolu Muzyczno-Językowym Nutka, w Publicznym Przedszkolu nr 1, a w najbliższym czasie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 też będą miały szansę obejrzeć tą ciekawą bajkę.
- autor: Hanna Twardowska
Współpraca z Policją
Owocna była ostatnio współpraca Straży Miejskiej z Policją na wspólnej służbie. Późnym wieczorem 25 lutego patrol mieszany został skierowany w rejon przystanku autobusowego na ulicy Warszawskiej, według zgłoszenia dwóch mężczyzn niszczyło wiatę przystankową. Funkcjonariusze, gdy tylko zjawili się na miejscu zauważyli jak młodzi ludzie, kopiąc w wiatę niszczą jej obudowę. Sprawcy na widok policjanta i strażnika miejskiego próbowali uciec, w bezpośrednim pościgu funkcjonariusze zatrzymali jednego ze sprawców. Ponadto strażnik zabezpieczył wypchniętą szybę z bocznej ścianki wiaty przystankowej i przeniósł ją do budynku Urzędu Miejskiego. Jak się okazało straty powstałe w wyniku uszkodzenia mienia należącego do miasta wynoszą około 1000 złotych. W sprawie prowadzone są czynności dochodzeniowo-śledcze.
- autor: SM
Koncertowy zawrót głowy
15.02.2012 r. w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II odbył się „Koncertowy zawrót głowy”, kolejna ciekawa lekcja muzyki pt. „Gra na maksa”. Temat występu obejmował następujące zagadnienia:
• instrumenty smyczkowe;
• historia muzyki wykonywanej na tych instrumentach;
• spacer muzyczny po krajach UE, z których wywodzą się światowej sławy kompozytorzy (J. S. Bach, W. A. Mozart, E. Graandos, J. Strauss, F. Chopin, N. Paganini);
• quiz - zgaduj zgadula z nagrodami.
Lekcję przeprowadzili dwaj znakomici muzycy, reprezentujący Łódzkie Biuro Koncertowe "Wirtuoz" panowie:
Wojciech Marcinowski: skrzypce, altówka oraz Krzysztof Orzechowski: wiolonczela, tamburyn, kastaniety.
Pan Krzysztof Orzechowski rozpoczął od zaprezentowania instrumentów smyczkowych z równoczesnym zademonstrowaniem brzmienia instrumentów oraz opowiedział ich historie i przedstawił kraj, z którego się wywodzą. Następnie Panowie omówili kwestie dotyczące wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zaprezentowali standardy muzyki klasycznej, country, pop. Zabrali nas w podróż do Niemiec, Austrii, Hiszpanii, Irlandii, Rumunii i Polski prezentując fragmenty utworów znanych kompozytorów.
Na zakończenie przeprowadzili Quiz z nagrodami – Jaka to melodia? Po wysłuchaniu fragmentu utworu, należało podać tytuł filmu lub serialu, z którego pochodzi. Młodzież i nauczyciele udzielali odpowiedzi na wszystkie zadane pytania, w nagrodę otrzymywali kalendarze muzyczne i długopisy.
- autor: Hanna Twardowska
Spotkanie autorskie
Miejska Biblioteka Publiczna
zaprasza
6.03.2012 r. o godz.17:00
(MBP, ul. Paderewskiego 22)
na spotkanie autorskie
z K A T A R Z Y N Ą E N E R L I C H
Czocher w NOK-u
Bohaterami sobotniego (18 lutego 2012r.) „Poranka z teatrem” w Nowodworskim Ośrodku Kultury byli Piotr Boruta wraz z mapetem Czocherem. Program wykonywany, dla naszych milusińskich, przez przesympatyczny i zabawny duet był mieszaniną kabaretu, cyrku i wspólnej zabawy. Aktor Piotr Boruta ujawnił wszechstronność swoich talentów (znanych z programu „Mam talent”), jako brzuchomówca prowadził dowcipne dialogi z przemądrzałym Czocherem bawiąc dzieci i dorosłych, jako cyrkowiec żonglował wieloma piłeczkami wykonując zabawne triki, jako klaun rozśmieszał całą publiczność. Wspólnie z Czocherem zaśpiewał piosenki mówiące o przyjaźni, tolerancji, potrzebie czytania książek i dla niektórych dzieci niezrozumiałej konieczności mycia się. Największą atrakcją było wspólne wykonywanie magicznych sztuczek, podczas których na twarzach najmłodszych malowała się mieszanina podziwu i zdziwienia. Sobotni występ sympatycznego duetu po raz kolejny udowodnił, że potrzeba radości i wspólnej zabawy potrzebna jest wszystkim od 5 do 105 lat. Na zakończenie na prośbę dzieci i rodziców Pan Piotr wspólnie z roześmianym Czocherem pozowali do wielu pamiątkowych zdjęć oraz rozdawali autografy.
- autor: NOK
Twierdza Modlin i Oscary...
Czy wiesz, że Twierdza Modlin miała swoje przysłowiowe pięć minut podczas tegorocznych Oscarów? Jeśli wiesz o co chodzi i znasz więcej filmów kręconych w naszej okolicy, weź udział w konkursie organizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną Trzech Rzek, której Miasto Nowy Dwór Mazowiecki jest członkiem.
Przy tej okazji polecamy Twojej uwadze także marcowe "Więcej niz kino" w Nowodworskim Ośrodku Kultury ... ale więcej już nie podpowiadamy.
Szczegóły na plakacie poniżej.
Charytatywny bal czwórki
Dnia 17 lutego 20112 roku w budynku Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy przy Bema 312, w sali gimnastycznej o godz. 9.00 odbył się bal karnawałowy. Na początku zabrał głos pan dyrektor Zdzisław Szmytkowski, prosząc wychowawców klas I-III o wystąpienie i wręczenie wraz z nim odznak „Wzorowy Uczeń” zasłużonym dzieciom. Po wręczeniu plakietek wszyscy zaczęli tańczyć. Następnie pani Kolanek ogłosiła konkurs dla klas pierwszych, który polegał na przelewaniu wody kubkami z jednego wiadra do drugiego. W tym konkursie zwyciężyła klasa I b. Drugi konkurs był dla najmłodszych uczestników balu, przedszkolaków - przeciąganie liny. Zwycięzcą w tej zabawie była grupa b. Następny konkurs przygotowany był dla klas drugich. Polegał na rozwijaniu rolek papieru na obu rękach jednocześnie. Zwycięzcami zostali uczniowie z klasy II b. Przed następną konkurencją pani Kielar ogłosiła występ taneczny uczennic z klasy III c, w którym tańczyłam ja i moja koleżanka Sylwia. Po naszym występie był dalszy ciąg potyczek. Ostatni konkurs przeznaczony był dla trzecioklasistów. Tańczyli wokół stojących krzeseł. Zabawa ta zakończyła się sukcesem dla naszej klasy, ponieważ wygraliśmy. Na koniec balu ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą laleczkę „UNICEF”, zebrane pieniądze w całym cyklu głosowań na lalki, wspomogą biedne dzieci z Afryki. Pani Mizerska rozdała nagrody dzieciom, które zwyciężyły. To był nasz ostatni, ale moim zdaniem najlepszy i najzabawniejszy bal karnawałowy.
Uczennica klasy III c
Szkoły Podstawowej nr 4
Natalia Tośka
Podsumowujący apel w ZS2
Apel podsumowujący pracę dydaktyczno-wychowawczą
w Zespole Szkół nr 2 w I semestrze roku szkolnego 2011/2012
W lutym w Zespole Szkół nr 2 odbył się apel, na którym dyrektor Ewa Malasiewicz podsumowała pracę dydaktyczno-wychowawczą w I semestrze.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów
Dwie uczennice z Liceum Profilowanego i Technikum odebrały Stypendia Prezesa Ministrów, przyznawane uczniom osiągającym najwyższe wyniki w danym typie szkoły, wyróżniającym się w jakiejś dziedzinie nauki. W grudniu w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie burmistrza ze wyróżnionymi stypendystami ze szkół prowadzonych przez Gminę.
Edukacja – zajęcia dodatkowe
ZS 2 już drugi rok uczestniczy w projekcie unijnym „Edukacja kluczem do sukcesu” , w ramach którego uczniowie uczą się języka angielskiego, matematyki, języka niemieckiego, języka rosyjskiego, a także przygotowują się do aktywnego funkcjonowania na rynku pracy.
Kształcenie zawodowe
Po raz czwarty uczniowie ZS2 wzięli udział w Światowym Dniu Przedsiębiorczości. Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim i Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek, dyrektor ZS2 i kierownik szkolenia praktycznego podpisały porozumienie dotyczące współpracy. Uczniowie technikum (zawód technik obsługi turystycznej) będą mogli odbywać obowiązkową praktykę w Centrum Informacji Turystycznej w Twierdzy Modlin. Uczniowie klas technikum w zawodzie turystycznym po raz trzeci wzięli udział w Targach Turystycznych w Warszawie.
Kultywowanie tradycji, wychowanie patriotyczne
Po raz czwarty uczestniczymy w projekcie edukacyjnym „Katyń – ocalić od zapomnienia”. W kwietniu 2012r. podczas uroczystości katyńskiej zostanie posadzony Dąb Pamięci poświęcony majorowi Kazimierzowi Grünerowi. Klasy 2aLP i 1b LP uczestniczyły w interesujących lekcjach muzealnych w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin; uczniowie - między innymi - obejrzeli wystawę „Zagłada Polskich Elit Akcja AB – Katyń”. Uczniowie 2T zwiedzali z przewodnikiem Twierdzę Modlin.
Promocja zdrowego stylu życia
W ramach kampanii „Promuj zdrowy styl życia” po raz kolejny w ZS2 odbyły się imprezy integrujące społeczność szkolną: Dzień chleba, Dzień surówek, Dzień bez papierosa. Jak co roku młodzież uczestniczyła w wielu ciekawych warsztatach, szkoleniach z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki .
Działania na rzecz innych
ZS 2 od czterech lat, z powodzeniem, współpracuje z lokalną społecznością Nowodworzanki. Organizujemy wspólnie: Wigilię, bal karnawałowy, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, a także zajęcia sportowe w ramach lata w mieście, finansowane przez Urząd Miejski. Samorząd uczniowski ZS2 zorganizował po raz kolejny akcję Góra Grosza. Uczniowie każdej klasy zbierali monety. Ogółem zebrano 773,54 zł. Najwięcej zebrała klasa 2 T - 226,29 zł., za co otrzymała nagrodę ufundowaną przez dyrektora – dofinansowanie do wycieczki. Młodzież z koła teatralnego zaprezentowała w Nowodworskim Ośrodku Kultury występ dla nowodworskich seniorów. Po raz kolejny graliśmy w WOŚP Jurka Owsiaka.
Udział w konkursach
Uczniowie ZS2 wzięli udział w półfinale 9. edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Panie, usłysz moje słowa”. W konkursie o zasięgu wojewódzkim „Mazowsze – moja mała ojczyzna” dwoje uczniów otrzymało wyróżnienia. Co roku bierzemy udział w Olimpiadzie Przedsiębiorczości, Olimpiadzie - Banki w akcji, Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Konkursie wiedzy biblijnej.
Sport
Co roku bierzemy udział w zawodach i innych imprezach sportowych. W I semestrze uczniowie zajęli III miejsce w piłce siatkowej dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Nowodworskiego oraz III miejsce w tenisie stołowym dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Nowodworskiego .
W Grand Prix Nowego Dworu Mazowieckiego w Biegach Przełajowych edycji 2011/2012 w dwóch rundach nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze, zajmując miejsca w pierwszych piątkach. Wiosną 2012 odbędą się kolejne dwie rundy – wiosenne. 11 listopada 2011r. w XXIII Biegu Niepodległości w Warszawie wzięła udział Paulina Ślusarczyk z klasy Ia LP, osiągając jeden z lepszych wyników.
W czasie apelu dyrektor szkoły pogratulowała wyróżnionym uczniom, wyrażając nadzieję, że w II semestrze będą równie twórczo i z sukcesem rozwijać swoje zainteresowania.
- autor: ZS2
Sportowy marzec w NOSiR-ze
Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na marcowe imprezy sportowe i nie tylko:
03.03.2012r. (sobota) godz. 17:00 - 20:00 - Koncert poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” - NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM – Hala NOSiR;
04.03.2012r. (niedziela) godz. 9:00 - 13:30 - Nowodworska Liga Piłki Nożnej Amatorów (I Liga) – Hala NOSiR;
04.03.2012r. (niedziela) godz. 14:00 - 17:00 - Nowodworska Liga Piłki Siatkowej Amatorów – Hala NOSiR;
05.03.2012r. (poniedziałek) godz. 9:00 - 15:00 - Mistrzostwa Szkół Średnich powiatu nowodworskiego w koszykówce dziewcząt - Hala NOSiR;
07.03.2012r. (środa) godz. 10:00 - 13:00 – Mistrzostwa Szkół Podstawowych powiatu nowodworskiego w mini piłce ręcznej chłopców – Hala NOSiR;
08.03.2012r. (czwartek) godz. 19:00 - 22:00 – Koncert zespołu Zakopower;
10.03.2012r. (sobota) godz. 9:00 - 12:30 - Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Nowy Dwór Maz. w mini piłce ręcznej dziewcząt – Hala NOSiR;
10.03.2012r. (sobota) godz. 13:00 - 17:00 – Nowodworska Liga Piłki Siatkowej Amatorów – Hala NOSiR;
11.03.2012r. (niedziela) godz. 9:00 - 12:30 – Nowodworska Liga Piłki Nożnej Amatorów ( II Liga) – Hala NOSiR;
11.03.2012r. (sobota) godz.15:30 - 17:30 – Mecz piłki koszykowej młodzików Młode Orły – NOSiR - Hala NOSiR;
12.03.2012r. (poniedziałek) godz. 9:00 - 12:30 – Mistrzostwa Gminy Nowy Dwór Maz. Szkół Gimnazjalnych w piłce ręcznej chłopców – Hala NOSiR;
13.03.2012r. (wtorek) godz. 10:00 - 13:30 – Mistrzostwa Szkół Podstawowych powiatu nowodworskiego w mini piłce ręcznej chłopców – Hala NOSiR;
14.03.2012r. (środa) godz. 10:00 - 13:30 – Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych powiatu nowodworskiego w siatkówce chłopców – Hala NOSiR;
15.03.2012r. (czwartek) godz. 9:00 -14:00 – Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych Gminy Nowy Dwór Maz. w siatkówce chłopców – Hala NOSiR;
16.03.2012r. (piątek) godz. 9:00 - 13:00 – Eliminacje gminne konkursu „Bezpieczna droga do szkoły” – Hala NOSiR;
17.03.2012r. (sobota) godz. 9:00 - 13:30 – Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Nowy Dwór Maz. w mini siatkówce dziewcząt i chłopców – Hala NOSiR;
18.03.2012r. (niedziela) godz. 9:00 - 13:30 – Nowodworska Liga Piłki Nożnej Amatorów (I Liga) Zakończenie Ligi – Hala NOSiR;
18.03.2012r. (niedziela) godz. 14:00 - 18:00 – Turniej Tenisa Ziemnego na hali – Hala NOSiR;
19.03.2012r. (poniedziałek) godz. 9:00 - 14:00 – Mistrzostwa Szkół Średnich powiatu nowodworskiego w koszykówce chłopców – Hala NOSiR;
20.03.2012r. (wtorek) godz. 10:00 - 12:00 – Mistrzostwa Szkół Podstawowych powiatu nowodworskiego w mini siatkówce chłopców – Hala NOSiR;
21.03.2012r. (środa) godz. 10:00 - 13:30 – Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych powiatu nowodworskiego w piłce ręcznej dziewcząt – Hala NOSiR;
22.03.2012r. (czwartek) godz. 10:00 - 13:30 – Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych powiatu nowodworskiego w piłce ręcznej chłopców NOSiR;
24.03.2012r. (sobota) godz. 9:00 - 12:30 – Turniej Tenisa Ziemnego na hali – Hala NOSiR;
24.03.2012r. (sobota) godz. 13:00 - 16:30 – Nowodworska Liga Piłki Siatkowej Amatorów (Zakończenie Ligi) – Hala NOSiR;
24.03.2012r. (sobota) godz. 17:00 - 19:00 – Mecz II Ligi Piłki Nożnej Świt – Pogoń Siedlce – boisko główne NOSiR;
25.03.2012r. (niedziela) godz. 9:00 - 13:00 – Nowodworska Liga Piłki Nożnej Amatorów (II Liga) Zakończenie Ligi - Hala NOSiR;
25.03.2012r. (niedziela) godz. 11:00 - 13:00 – Mecz Piłki nożnej I MLJS (U-19) NOSiR Świt – Imielnica Płock – boisko B NOSiR;
25.03.2012r. (niedziela) godz. 13:15 - 15:15 – Mecz Piłki nożnej II MLJM (U-17) NOSiR Świt – Podlasie Sokołów Podl. – boisko B NOSiR;
25.03.2012r. (niedziela) godz. 15:30 - 17:30 – Mecz Piłki nożnej II dr. A – kl. Sen. NOSiR Świt II – Rotavia Nieporęt - boisko B NOSiR;
27.03.2012r. (wtorek) godz. 9:00 - 14:00 – Turniej Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej – Hala NOSiR;
28.03.2012r. (środa) godz. 8:00 - 1400 – Powiatowy Finał Konkursu „Bezpieczna droga do szkoły” – Hala NOSiR;
31.03. / 01.04. (sobota/niedziela) – Wystawa Psów Rasowych - Hala NOSiR.
- autor: NOSiR
Więcej niż kino
Z ogromną radością możemy poinformować sympatyków kina, że gościem najbliższego spotkania w ramach cyklu "Wiecej niż kino" będzie okrzyknięty "hetmanem polskiego kina" wybitny reżyser Jerzy Hoffman.
"Więcej niż kino" to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość bezpośredniego spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu", producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami.
Rozmowę z Mistrzem poprowadzi jak zwykle red. Stanisław Zawiśliński.
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę traktującą o życiu i pracy Jerzego Hoffmana pt. ”Filmy, wojny i rozróby” oraz uzyskać autografy bohatera książki i jej autora.
Zwieńczeniem wieczoru będzie projekcja najnowszego filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920 ”.
Chusta
Na Ukrainie w kwietniu 1941r. kilkuset młodych ludzi (gównie licealiści i studenci) wstąpiło w szeregi niemieckiej brygady w celu późniejszego utworzenia Ukraińskiej armii wyzwoleńczej. Maksyma Strawińskiego - głównego bohatera przyjmują do jednostki "Nadchtigal”, co w tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza "Słowiki”. Batalion ten złożony głównie z Ukraińców miał za zadanie prowadzenie walk z Sowietami na terenie Ukrainy.
Maksym odbywa w Krakowie krótkie szkolenie, po czym jest skierowany do służby w Polsce. Już w październiku 1941r. „Nachtigal” i „Roland” zostają rozwiązane w skutek rozbieżnych zapatrywań Niemców i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów na misję żołnierzy obu batalionów.
Przełożeni Maksyma (są nimi wyłącznie oficerowie niemieccy), wiedząc o nadchodzącym zwolnieniu żołnierzy Ukraińskich ze służby, wykorzystują moment, by rękoma najemników dokonać aresztowań polskich partyzantów. Zadanie zostaje przydzielone Maksymowi - chorążemu „Nachtigal”. Dostaje on broń z rozkazem zabicia dwóch osób w kościele katolickim. Są nimi dowódca partyzantów Władysław i ksiądz Antoni Sulima. W tym samym czasie Sabina - siostrzenica proboszcza - spotyka się z Władysławem i księdzem w celu omówienia szczegółów jej przejścia przez granicę z przybraną córką Marią. W chwili, gdy Maksym stojąc na środku kościoła sięga po pistolet do płaszcza, na posadzkę wypada jego talizman - chusta, podarowana przed wymarszem na wojnę przez matkę. Chustę podnosi Sabina. Zachodzi nagła zmiana w świadomości chorążego; ostrzeżenie matki przed dokonaniem zbrodni ze zdwojoną siłą rozbrzmiewa w umyśle Maksyma. Uroda Sabiny jest niezwykle olśniewająca, dziewczyna ma niewinne niebieskie spojrzenie. Chłopak całkowicie traci głowę. Kiedy do kościoła wpadają esesmani, wspierający akcję Maksym mimo woli wykrzykuje, by Sabina, Władysław i ksiądz uciekali. Proboszcz zasłania Niemcom wejście do zakrystii, przez które uciekli Władysław i Sabina, po czym zostaje aresztowany wraz z Maksymem i przywieziony do miejscowego więzienia.
Współtowarzysz z oddziału niemiecko-ukraińskiego Wacław (z pochodzenia Słowak) namawia dowódcę partyzantów do uwolnienia osadzonych w więzieniu księdza proboszcza i Maksyma. Po wyswobodzeniu więźniów ksiądz zostaje kapelanem partyzantów. Słowak zaś dezerteruje z oddziału i przeprowadza Maksyma, Sabinę i Marię (małoletnią Żydówkę z warszawskiego Getta przygarniętą przez Sabinę) górskimi szlakami na Słowację, do swojego domu. Przybysze otaczani są tam niezwykłą troską. W pięknej scenerii występuje kulminacyjny moment tej historii - Sabina i Maksym wyznają sobie wzajemną miłość. Mimo wielu różnic zaręczają się.
Ponieważ SS depcze po piętach uciekinierom, Maksym postanawia jak najszybciej opuścić bezpieczny dom Słowaka, by nie narażać życia swojego przyjaciela, jego rodziny, Sabiny i Marii na niebezpieczeństwo. Żegnając się z Sabiną powierza jej chustę - symbol miłości i wierności.
- autor: NOK
Dzień Bezpiecznego Internetu w SP5
Bezpiecznie w sieci
Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez korzystania z Internetu. Dla większości jest on ułatwieniem codziennego funkcjonowania - dzięki internetowej sieci mamy łatwy dostęp do informacji, do rozrywki, za pośrednictwem sieci komunikujemy się, robimy zakupy, płacimy rachunki. Ale Internet to też szereg potencjalnych zagrożeń, o których co roku przypominamy uczniom Piątki przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange.
W tym roku DBI obchodziliśmy 7 lutego, a jego tematem przewodnim był „Internet jako łącznik między pokoleniami”. Wszystkie działania były realizowane pod hasłem: "Wyruszamy razem w cyfrowy świat... Bezpiecznie!".
DBI w Piątce
Piątka to szkoła, która od najmłodszych lat „zaprzyjaźnia” swoich uczniów z komputerem, tym bardziej istotne jest to, by wyrobić w dzieciach nawyk racjonalnego korzystania z Internetu, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Dlatego też w SP5 w na godzinach wychowawczych, lekcjach informatyki i techniki były przeprowadzone lekcje na temat bezpieczeństwa w Internecie. Ponadto zorganizowano konkursy mające na celu propagowanie wiedzy o Internecie: uczniowie klas czwartych wzięli udział w konkursie plastycznym, klasy piąte - w konkursie na najciekawszą gazetkę o bezpieczeństwie w Internecie. Przygotowana została wystawa na temat Internetu i Bezpieczeństwa w Sieci… – cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony zarówno młodszych jak i starszych dzieci.
Podsumowaniem tych działań był turnieju wiedzy pod hasłem „Bezpieczny Cyfrowy Świat”, w którym wzięli udział uczniowie klas szóstych.
W trakcie rozgrywki członkowie drużyn odpowiadali na pytana dotyczące historii Internetu, jego usług, ale też zagrożeń i sposobów zabezpieczenia się przed nimi. Uczniowie musieli też wykazać się sprytem, spostrzegawczością i kreatywnością przy wykonywaniu różnorodnych zadań. Każda z klas przygotowała specjalne hasło na temat Internetu, a poza tym miała za zadanie gorąco dopingować swoja drużynę.
Wyniki turnieju:
1. Miejsce I – klasa 6c
2. Miejsce II – klasa 6d
3. Miejsce III – klasa 6b
4. Miejsce IV – klasa 6a
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, oraz nagrody, a uczniowie klasy zwycięskiej drużyny również otrzymali pamiątkowe gadżety.
Bezpieczny Internet nie tylko od święta…
Działania związane z bezpieczeństwem w Sieci nie kończą się na 8 lutego. Planowana jest kontynuacja projektu. Klasy szóste w najbliższym czasie będą przygotowywały lekcje dla młodszych kolegów. W ramach edukacji rówieśniczej uczniowie starszych klas opowiedzą trzecioklasistom o tym, jak bezpiecznie surfować po Internecie. Planowane są również spotkania z przedstawicielami policji dla uczniów i ich rodziców na temat odpowiedzialności za działania w Sieci.
- autor: A.R. A.P.
Kącik plastyczny
Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim
ul. Wojska Polskiego 37 (Osiedle Młodych)
serdecznie zaprasza wszystkie dzieci
na zajęcia plastyczne.
Gwarantujemy twórcze i kreatywne spędzenie czasu oraz wspaniałą zabawę.
Pierwsze spotkanie odbędzie się
2 marca 2012 r. (piątek) o godz. 16:00
Nie dajmy zginąć poległym
Fundacja „Ave Patria” z Ożarowa Mazowieckiego
zaprasza
3 marca 2012 r. o godz. 18.00
do hal widowiskowo-sportowej
w Nowym Dworze Mazowieckim
(ul. Sportowa 66)
na uroczysty koncert poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”
NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM
z okazji Narodowego Dnia Pamięci
„Żołnierzy Wyklętych”
Patronat Honorowy
Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski
Komitet Honorowy
Jadwiga Zakrzewska, Poseł na Selm RP
Jacek Kowalski, Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki
Henryk Ruszczyk, Burmistrz Miasta i Gminy Zakroczym
Ksiądz Kanonik Andrzej Kwiatkowski
Wykonawcy:
Małgorzata Anna Kneć-Ajdukiewicz – sopran,
Anna Maria Pioterczak – sopran,
Wiesław Bednarek – baryton,
Andrzej Płonczyński – fortepian, Tadeusz Melon - skrzypce.
Prowadzenie koncertu:
Piotr Białek, Roman Pawlak
Chóry:
„Echo” ze Lwowa – Ukraina,
„Mościczanka” z Wilna – Litwa,
„Kraj Rodzinny” z Baranowicz – Białoruś,
„Jutrzenka” – Łotwa,
„Promień” – Łotwa,
„Polonia” z Dortmundu – Niemcy,
„Ave Verum” z Londynu – Wielka Brytania,
„Ab Imo Pectore” z Ożarowa Mazowieckiego,
„Soli Deo" z Nowego Dworu Mazowieckiego,
„Gregorianie” z Zakroczymia.
Dyrygenci:
Edward Kuc, Dariusz Zimnicki, Mariusz Latek, Barbara Twarowska.
Zapraszamy po odbiór kart wstępu na koncert
do Nowodworskiego Ośrodka Kultury, ul. Paderewskiego 1A.
Jerzy Filar w NDM
Gościem Sceny Zaułek, w piątkowy wieczór 17 lutego 2012 roku, był znany i do dzisiaj lubiany kompozytor, poeta, animator kultury, założyciel zespołu „Nasza Basia Kochana” Jerzy Filar, któremu na estradzie towarzyszył multiinstrumentalista Florian Ciborowski.
W balladowy nastrój wprowadził publiczność gospodarz i założyciel Sceny Zaułek Wojtek Gęsicki, który zaśpiewał, po raz pierwszy w Nowym Dworze Mazowieckim trzy swoje nowe utwory, które zostały bardzo gorąco przyjęte przez publiczność.
Występ gościa rozpoczął się od pięknej i bardzo znanej piosenki, napisanej dla Grażyny Łobaszewskiej, "Za szybą". A potem już popłynęło. Niezniszczalna, "Samba Sikoreczka", "Kiedy wstajesz lewa nogą", "Babie Lato", "Jola Ola", "Listopady liści", "Góry moje", "Mój stary Star". Koncert przebiegał w „rodzinnej” atmosferze, albowiem Jurek Filar nawiązuje doskonały kontakt z publicznością, błyskawicznie likwidując barierę między sceną a widownią. Liczne opowieści i anegdoty, w tym w dużej części z życia górali, jako że sam pochodzi z Zakopanego dostarczały dodatkowej porcji dobrego humoru i zabawy. Jak zwykle aktywna nowodworska publiczność ochoczo korzystała z zaproszenia i razem z artystą śpiewała, dobrze znane jej refreny piosenek. Spotkanie z Jurkiem Filarem dla dużej części widzów stanowiło powrót do czasów młodości, na szlaki turystyczne, rajdy, biwaki, do pierwszych ważnych znajomości, trwałych przyjaźni. Dobrze, że Jurek jest w dobrej formie i wciąż śpiewa stare, wciąż młode piosenki, oraz że wciąż pisze nowe piękne utwory. Wciąż potrzebujemy „krainy łagodności” i będziemy jej potrzebowali coraz bardziej. Wspólne śpiewanie w Nowodworskim Ośrodku Kultury trwało blisko dwie godziny. Publiczność opuszczała ośrodek z zapasem dobrej energii i we wspaniałych humorach.
- autor: NOK
Poranek z teatrem
Nowodworski Ośrodek Kultury i firma Model Opakowania Sp. z o. o. zapraszają dzieci na kolejny spektakl w cyklu "Poranek z teatrem".
Przedstawienie pt. "Motylek Emilek" opowiada historię pięknego, ale wciąż smutnego motylka. Inne motylki wesoło tańczyły nad łąką bawiły się, a on nie potrafił. Aby rozwiązać swój problem postanowił udać się do Króla Motyli. W drodze spotkał różne owady i ich zwyczaje taneczne. Jakie? Zobaczycie podczas spektaklu.
Światowy Dzień Kota w PP3
17 lutego w Publicznym Przedszkolu nr 3, starszaki z grupy "Plastusie" obchodziły Światowy Dzień Kota. Dzieci podczas zajęć i zabaw z panią Olą przypomniały sobie ważne wiadomości o znaczeniu kotów w życiu człowieka oraz o potrzebie niesienia pomocy kotom bezdomnym. Starszaki chętnie dzieliły się miedzy sobą przyniesionymi książkami, zdjęciami swoich pupili, naklejkami i maskotkami przyniesionymi z domu. Następnie każdy wykonał własną maskę kota i wcielił się w jego rolę przebierając się w koci kostium i malując z pomocą pani Oli piękne kocie wąsy na buzi. Ależ była zabawa! Dzieciom bardzo podobały się harce kotów i koci język. Na zakończenie dnia Plastusie bawiły się w zabawę "Uciekaj myszko do dziury", którą znają również ich rodzice z lat swojego dzieciństwa. Ten dzień napewno na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i rozbudzi zamiłowanie do zwierząt.
Dzień kota, który obchodzimy 17 lutego to doskonały dzień, aby porozmawiać z dziećmi w przedszkolu o ich pluszowych i prawdziwych kocich przyjaciołach. Obchodzimy święta tego typu, ponieważ w ten sposób uczymy dzieci przywiązania do kalendarza oraz stwarzamy im okazję do świętowania, które przedszkolaki tak lubią.
- autor: Elżbieta Lewandowska
Salezjańskie klimaty w SP 7
Szkoła Podstawowa nr 7 to miejsce realizacji bardzo ciekawych, innowacyjnych pomysłów nauczycieli, uczniów, rodziców. Nie tak dawano odbył się w naszej placówce bal karnawałowy w scenerii Dzikiego Zachodu i nadal rozkwita inwencja twórcza. Tym razem nauczycielki: religii, świetlicy oraz biblioteki (czyli p. Kasia, p. Iza oraz p. Wandzia) postanowiły połączyć swoje siły i zorganizowały dla młodszych uczniów konkurs plastyczny: Święty Jan Bosko - wychowawca dzieci i młodzieży. Nasze przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wśród młodego pokolenia postaci niezwykłego Świętego, który całe swoje życie poświęcił pracy z opuszczoną i zaniedbaną młodzieżą, stając się przyjacielem dzieci ulicy.
Na konkurs wpłynęło wiele prac, a ich autorzy wykazali się jak zwykle wielką pomysłowością oraz zmysłem artystycznym. Każda praca wskazywała na to, jak wiele serca włożył w jej wykonanie młody artysta. Komisja jury wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I i klasy III. W pierwszej kategorii zwyciężczynią została Weronika S. z kl. Ib, zaś z klas III ex aequo Maria P. z IIIe i Dawid M. IIIc.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza klasie IIIc za najliczniejszy udział w konkursie. Cieszymy się, że nasi uczniowie poznają postacie, od których mogą nauczyć się jak być dobrym i uczciwym człowiekiem.
Prace uczniowskie można było podziwiać na specjalnie przygotowanej szkolnej wystawie.
- autor: Katarzyna Dobruk; foto: Izabella Ryńska - Pieluchowska
Akcja dokarmiania zwierząt
Jesienią świetliki zbierały w lesie: żołędzie, kasztany, jarzębinę, tarninę, aby móc zimą wykorzystać „dary lasu” do przygotowania stołówki dla ptaków i innych zwierząt leśnych.
W związku z nastaniem silnych mrozów i intensywnych opadów śniegu dzieci ze świetlicy szkolnej razem z p. A. Maj i p. T. Chęć rozpoczęły dokarmianie ptaków i zwierząt dziko żyjących na terenie osiedla oraz w pobliskim lasku.
Aby było to możliwe wcześniej na zajęciach świetlicowych uczniowie przygotowali karmniki dla ptaków wykorzystując zebrane jesienią w lesie: żołędzie, kasztany, jarzębinę, tarninę.
- autor: Anna Maj
W rytmie italo disco, czyli o muzyce włoskiej
8 lutego 2012 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole, czyli Publicznym Gimnazjum nr 2, czterech artystów z Filharmonii Narodowej. Tematem koncertu była muzyka włoska. Ta dawna, renesansowa i współczesna z lat 80. XX wieku.
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy madrygału, uwertury, a także jednego z gatunków muzyki instrumentalnej. Dowiedzieliśmy się także, że Włochy uważane są za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej i przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Tam też rozwinęła się muzyka wokalna, powstała opera, a także liczne gatunki muzyki instrumentalnej.
Muzycy zaprezentowali nam również włoską popularną piosenkę Ricchi E Poveri –„Mamma Maria” i zachęcili do wspólnego śpiewania refrenu. A pożegnali utworem włoskiego wykonawcy Marino Mariniego „Nie płacz, kiedy odjadę”, wykonanym w języku polskim.
- autor: B. Majewska, Foto: E. Pietruszka
Wygrana w Mławie
Szybko, łatwo i przyjemnie tak można opisać ten mecz, gospodarze nie postawili najmniejszego oporu nowodworzanom, którzy skompletowali brakujące 3 pkt. i awansowali do Finał Six rozgrywek IV ligi. To bardzo duży sukces tej młodej drużyny, która jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. W trwającym 49 minut meczu zawodnicy UKS Jedynka pokazali, że można na nich polegać. Nie dali szansy drużynie gospodarzy na urwanie jakiegokolwiek seta. Najbliższy mecz już w środę o godzinie 18:00 w hali Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim. Tym razem UKS Jedynka podejmie zespół Zawkrze Mława.
- autor: Marek Karpowicz
Nasz kalendarz wyróżniony!
Dobrą nowinę przyniosła lektura dzisiejszego "Tygodnika Mazowieckiego" (Nr 8, 21 lutego 2012 r.). Na str. 11 ukazał się artykuł Marka Żbikowskiego "Czas na kalendarze '2012", w którym ogłoszono wyniki konkursu na najciekawszy kalendarz wydany na północnym Mazowszu zorganizowany przez gazetę. W szranki stanęło 21 kalendarzy od 20 wydawców: samorządów (w tym Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim), firm, szkół, stowarzyszeń, fundacji i osób prywatnych.
Miło nam poinformować, że nasz kalendarz został wyróżniony i nazwany w artykule "najciekawszym graficznie". Jak możemy przeczytać: "Na każdej stronie architektura i ludzie. Każde zdjęcie jest bardzo dokładnie opisane. Świetny pomysł na kalendarz i promocję miasta, jego logo i hasła: "Szczęśliwego Nowego Dworu". Tak, ten kalendarz na pewno autor niniejszego omówienia chętnie widziałby na cały rok w swoim biurze."
"Tygodnikowi Mazowieckiemu" dziękujemy za wyróżnienie!
A jeżeli Ty - nie masz jeszcze kalendarza ściennego, a chciałbyś 2012 rok przeżyć pod hasłem: Szczęśliwego Nowego Dworu! nie zwlekaj, napisz e-mail na adres martyna.kordulewska@nowydwormaz.pl z dopiskiem "kalendarz" w temacie wiadomości. Kto pierwszy, ten lepszy! Do rozdania: 1 egzemplarz kalendarza.
Uwaga! Zastrzegamy, że w konkursie nie mogą wziąć udziału przedstawiciele mediów lokalnych.
Kalendarz znalazł Właściciela. Dziękujemy za udział w konkursie i uważne śledzenie www.nowydwormaz.pl.
Nowodworzanie najlepsi w Warszawie
Grand Prix Warszawy w biegach przełajowych jest największym cyklem biegowym w Polsce. Zawody te rozgrywane pod honorowym patronatem Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz obejmowały w roku 2011 dziewięć imprez, w których przeprowadzane były biegi na 5 i 10 kilometrów, w których sklasyfikowano ponad 1500 zawodników i zawodniczek.
Warto dodać, że cykl tych biegów rozpoczął się w roku 1985 na Ursynowie w Lesie Kabackim i trwa nieprzerwanie do chwili obecnej. Uważany jest za nieoficjalne mistrzostwa Mazowsza w biegach przełajowych. W tej imprezie od wielu lat biorą udział sympatycy biegania z Nowego Dworu, członkowie Nowodworskiego Klubu Biegacza JOGGER-NOSiR, odnosząc w kolejnych startach wiele sukcesów zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Podobnie było w roku ubiegłym, na uroczystym zakończeniu, które odbyło się 10 grudnia w Sanktuarium na Siekierkach. W punktacji zespołowej wśród kilkudziesięciu drużyn najlepszym okazał się JOGGER, któremu przyznano okazały puchar. Na ten sukces złożyło się kilkanaście miejsc na podium zawodników i zawodniczek startujących w grupach wiekowych. Oto ich osiągnięcia: 5 kilometrów - OPEN: 3.Paulina Ślusarczyk, 5.Monika Choinka i Agnieszka Szymanska; K-1 - 1.Paulina Ślusarczyk, 2.Agnieszka Szymańska, 3.Monika Choinka, 4.Sandra Ordońska, 5.Angelika Dutkiewicz. K-2 - 1.Monika Zarzycka, 3.Anna Świstak. K-3 - 5.Barbara Mancewicz. M-1 - 1.Maciej Jajszczak. M-7 - 2.Marek Dobrowolski. M-12 - 1.Marian Kościelniak. 10 kilometrów - M-1 - 1.Tomasz Pietrzykowski. M-6 - 3.Krzysztof Jastrzębski. Zespołowo: 1.JOGGER - 6021 pkt, 2.aleTEMPO W-wa - 4014 pkt, 3.GP Poświetne - 2251 pkt. Sklasyfikowano 102 zespoły. Na zakończenie wywołani zostali najmłodsi biegacze. I tu również wystąpili nowodworzanie: na 5 km - 13 letnia Monika Choinka z PG 4 z Modlina i na 10 km - 18 letni Tomasz Pietrzykowski z LO N.Dwór.
- autor: Marian Kościelniak
Konkurs walentynkowy w SP7
14 lutego zostały ogłoszone wyniki konkursu manualnego na kartkę walentynkową. Termin składania prac od 1.02.2012r. do 13.02.2012 roku. Liczył się pomysł wykonania kartki i estetyka wykonanej pracy. W konkursie wzięło udział 60 uczniów.
Wybór najlepszych prac przez panie organizujące konkurs p. Karolinę Radomską i p. Annę Maj był niezwykle trudny, ponieważ dzieci wykazały się dużą pomysłowością w wykonaniu pracy.
Oto lista zwycięzców:
Klasy I:
1. Weronika Spalik Ib,
2. Julia Owoc Ia,
3. Michał Jedliński Ib;
Klasy II:
1. Piotr Jankowski IIc,
2. Bartosz Fabryc IId,
3. Patryk Kornaś IId Kornelia Wzorek IIb;
Klasy III:
1. Adrianna Łasek III c,
2. Natalia Markowska IIIa,
3. Klaudia Kornatowska IIId, Jakub Przychodzki IIIa.
- autor: Karolina Radomska
Zdążyć z pomocą
Uczniowie z świetlicowego koła origami oraz z koła technicznego z SP7 pod opieką swoich pań, przygotowali na zajęciach kartki walentynkowe.
W dniach od 8 do 13 lutego 2012r. sprzedawali kartki, dochód z nich został przekazany
FUNDACJI „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ”
na akcję Skarbonka. Celem akcji Skarbonka jest pozyskanie środków na budowę nowego ośrodka rehabilitacji.
- autor: Anna Maj
Dno w NOK
Kabaret "Dno" to „…kabaret absurdu, wizualno – muzyczny, kabaret rekwizytu technologicznie zaawansowanego i zaskakującego w swojej prostocie…”. Tak piszą o sobie. Nowodworska publiczność mogła się o tym przekonać na własne oczy i uszy. Organizatorom występu towarzyszyła obawa jak program kabaretu zostanie przyjęty przez widzów, bo przecież "Dno" to rzeczywiście kabaret nieszablonowy, czy ekwilibrystyka z użyciem rekwizytu technologicznie zaawansowanego spodoba się naszym mieszkańcom? Już po pierwszym numerze, „ powietrze zeszło”. Od pierwszych chwil na widowni rozbrzmiewały salwy śmiechu i brawa. Artyści w mgnieniu oka nawiązali wspaniały kontakt z publicznością, a nasi widzowie, starym zwyczajem, wdali się w bezpośredni dialog z aktorami. Tak więc wspólna zabawa rozwijała się w najlepsze. Temperatura na sali wzrastała osiągając poziom charakterystyczny dla młodzieżowych koncertów rockowych. No bo jak można inaczej zareagować na, bodajże, najbrzydszą, ale jednocześnie najsprawniejszą kurtyzanę na świecie. Czy ktoś widział bardziej wypracowany „Nadgarstek”? A kto tak potrafi walczyć z japońskim kurczakiem jak polski kucharz? A gościu od lodówki? – to dopiero była niespodzianka. A jakież było pożegnanie – wzruszający występ zespołu śpiewaczego „Zagłębianki”, „wyrywał” widzów z krzeseł, a kwilenie dzieci oczekujących św. Mikołaja wyciskało łzy z oczu obecnych – od śmiechu rzecz jasna.
Znakomity, różnorodny w treści i oryginalny w formie program przysporzył wiele radości zebranej w Nowodworskim Ośrodku Kultury widowni, za co chłopakom z Dąbrowy Górniczej serdecznie dziękujemy.
- autor: NOK
Uczniowie PG2 w Muzeum Techniki
8.02.2012r. klasy 2b i 2c Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Ryszarda Kaczorowskiego wybrały się na do Muzeum Techniki, aby wziąć udział w lekcjach muzealnych o tematyce: „Ciekawa fizyka”, „Ekologia” i „Telewizja bez tajemnic - o historii ruchomego obrazu”.
Na każdej lekcji uczniowie mogli dowiedzieć się coś ciekawego i interesującego. „Ciekawa fizyka” dała ogólny pogląd na fizykę. Uświadomiła uczniom między innymi w jaki sposób elektryzować ciała czy w jaki sposób wytwarzać prąd elektryczny. Ponadto uczniowie mogli wziąć udział w wielu doświadczeniach fizycznych, takich jak: ruch falowy czy zjawisko odbicia. Najciekawsze okazały się nowości techniczne - drut z pamięcią, który jest unikatową klasą stopów metali, mogących zmieniać kształt, przy podgrzaniu powyżej pewnej temperatury. Zmiana kształtu polega na powrocie materiału do kształtu wyjściowego, tego który został "zapamiętany".
Na lekcji „Telewizja bez tajemnic - o historii ruchomego obrazu” dowiedzieliśmy się o historii powstawania telewizji. Niezwykle fascynujące opowieści o początkach telewizji, „Kamera obscura ”, pierwszym filmie. Ponadto dowiedzieliśmy się ile ważył pierwszy telefon i telewizor. Zobaczyliśmy jak na przestrzeni czasu zmieniały się telewizory, aparaty fotograficzne i telefoniczne. Dowiedzieliśmy się trochę o Enigmie.
Kolejną interesującą lekcją była „Ekologia”, gdzie uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą źródeł energii odnawialnych. Mieliśmy okazją zobaczyć, a także dotknąć baterii słonecznej. W każdej sali uczniowie mogli zobaczyć wiele interesujących eksponatów, zawsze znalazło się coś, co mogli dotknąć i sprawdzić jak działa.
- autor: Aneta Rozmarynowska, Magda Myśliwiec, Krystyna Olszewska
Walentynki w świetlicy
15.02.2012r. w świetlicy szkolnej SP 7 odbyły się Walentynki prowadzone przez panią Karolinę Radomską i panią Annę Maj.
Zabawa Walentynkowa rozpoczęła się od występów karaoke, w których uczniowie klas I - III śpiewali polskie znane przeboje: „Choć, pomaluj mój świat”, „Chcemy być sobą” i kilka innych przebojów. Następnie wszyscy dali się ponieść emocjom w „Randce w ciemno”.
Kandydaci i kandydatki biorący udział w zabawie stanęli przed odpowiedzią na pytania:
„Co zaserwowałbyś mi na walentynkową kolację?, „Gdzie zabierzesz mnie ze sobą na wakacje?” i „Co mi kupisz, gdy wygrasz milion?” Widownia zawzięcie podpowiadała naszym małym „randkowiczom” wybór kandydata nr 1, 2 lub 3.
Zabawa zakończyła się wieloma pozytywnymi emocjami, uśmiechem i wspólnym poczęstunkiem.
- autor: Karolina Radomska
Walentynki w TPD
Walentynki w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Cały rok okazujemy sobie miłość i szacunek, cały rok kochamy, ale w Walentynki świętujemy to uczucie. Na Dzień Świętego Walentego cieszą się zakochani.
Nazwa „Walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, patrona zakochanych. Zakochani tego dnia obdarowują się „Walentynkami” - są to zazwyczaj wiersze walentynkowe, życzenia miłosne. Z okazji tego dnia darzymy się laurkami, symbolicznymi prezentami. Prezenty walentynkowe ofiarowane były anonimowo. W naszym „Ognisku” przygotowania walentynkowe trwały kilka dni - działała poczta walentynkowa. Pisaliśmy listy do swoich sympatii, dekorowaliśmy sale czerwonymi serduszkami. Były konkursy taneczne. Każde dziecko otrzymało serduszko i kwiatek od swojego sympatyka. Serduszkami i kwiatami obdarowane były również wychowawczynie wraz z panią kierownik. Dzieci otrzymały słodycze. W ten dzień w „Ognisku” było wyjątkowo fajnie i wesoło.
- autor: Dzieci i młodzież z „Ogniska” T.P.D
Dziki Zachód w SP 7
W czwartek, 9 lutego w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy dla klas 0-3 i 4-6, którego organizatorami była Rada Rodziców i nauczyciele SP nr 7.
Tego dnia sala forum zmieniła się w bezkresną prerię, ponieważ motywem przewodnim był Dziki Zachód. Sala robiła duże wrażenie – zawdzięczamy to ogromnemu zaangażowaniu rodziców, którzy bardzo licznie przybyli w środę i pomogli w zawieszeniu dekoracji.
Uczniowie klas 0-3 rozpoczęli zabawę w godzinach porannych, toteż od rana w szkole roiło się od kowbojów, kowbojek, Indianek i Indian, a także Batmanów, Supermanów, księżniczek i wróżek. Stroje dzieci były piękne, kolorowe, a przede wszystkim bardzo pomysłowe.
Całą zabawę prowadził profesjonalny zespół – kowbojka Jane i kowboj John. Kierowali oni zabawą, uczyli wciąż nowych figur oraz poprowadzili wiele konkursów m.in. na najciekawsze przebranie i najlepszego tancerza oraz tancerkę. Dzieci w rytm porywającej muzyki tańczyły w parach, osobno, w korowodach lub całą grupą wraz z paniami w kółku.
W przerwie balu czekała na przebierańców niespodzianka w klasach – słodki poczęstunek, a wszystko po to, aby nasi milusińscy wytrwali w dobrej kondycji do końca balu.
Uczniowie klas 4-6 zaczęli bal w godzinach popołudniowych. Tym razem na sali pojawiło się dużo wspaniałych strojów i fryzur. Doborem muzyki zajmowała się DJ-ka Patrycja, która grała hity młodzieżowe na czasie. Na początku tańczyło niewielu uczniów, ale później zabawa rozkręciła się. Wielkim powodzeniem cieszyło się karaoke, na wszystkich zrobił wrażenie pokaz laserów.
Bal nie trwał długo, ale za sprawą świetnej muzyki i atmosfery wszyscy mieli ochotę zostać dłużej. Ostatnie piosenki uczniowie bisowali kilka razy. Każdy tańczył do utraty tchu, by nie zmarnować szansy na karnawałowe szaleństwo w gronie przyjaciół.
Dziękujemy wszystkim za udaną zabawę, za pomoc w wykonaniu i wieszaniu dekoracji oraz jej demontażu.
Zapraszamy za rok!
- autor: Tomasz Szadkowski; foto: Mirka Franczak
BDC MarcPol Team - siła w młodości i doświadczeniu
9 lutego br. w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja zawodowej grupy kolarskiej BDC MarcPol Team. Pomysłowo zorganizowane wydarzenie sportowe zgromadziło wielu zaproszonych gości.
Spośród znanych osobistości ze świata sportu, swoją obecnością zaszczycili imprezę prezes PZKol Wacław Skarul, Ryszard Szurkowski oraz Irena Szewińska. Nowy Dwór Mazowiecki reprezentowali: Krzysztof Kapusta – Starosta Nowodworski, Henryk Mędrecki – Wicestarosta oraz Krzysztof Bisialski – Przewodniczący Rady Miejskiej.
Prezentację otworzył film o teamie podsumowujący sezon 2011. Następnie wszystkich gości przywitał dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński i przekazał dalsze prowadzenie prezentacji, dziennikarzowi Eurosportu, Tomaszowi Jarońskiemu.
Patronem spotkania został okrzyknięty Kazimierz Wierzyński – poeta, skamandryta, który był redaktorem naczelnym „Przeglądu Sportowego”.
Na scenie zaprezentowali się kolejno główni aktorzy - kolarze BDC MarcPol Team w tym znani i utytułowani: Dariusz Baranowski, Marcin Sapa, Robert Radosz, Adam Wadecki, oraz zawodnicy młodsi Konrad Kott, Kacper Gronkiewicz, Adrian Banaszek, Eryk Latoń, Konrad Dąbkowski, Piotr Kirpsza, Jarosław Kowalczyk, Damian Walczak, Mateusz Komar, Wojciech Ziółkowski, Dariusz Rudnicki.
BDC MarcPol Team jest najlepszą polską drużyną według klasyfikacji Union Cycliste Internationale (UCI – Międzynarodowa Unia Kolarska przyp. red.). Ranking stworzony został na podstawie punktów zdobytych przez poszczególnych kolarzy w danej ekipie. A lista sukcesów zawodników BDC MarcPol Team jest długa. Robert Radosz wygrał Memoriał Siemińskiego, Bałtyk-Karkonosze Tour, Złoty Pierścień Krakowa, Kryterium w Tarnowie, etap i cały wyścig Dookoła Mazowsza oraz etap na Małopolskim Wyścigu Górskim. Marcin Sapa triumfował w wyścigu Solidarności i Olimpijczyków wygrywając także etap do Kielc, okazał się także najlepszy w Wielkiej Nagrodzie Bełchatowa. Dariusz Baranowski w pięknym stylu wygrał królewski etap Tour de Czech, a klasyfikacji całego wyścigu był drugi, ponadto okazał się najlepszy w Memoriale Stanisława Królaka. Dariusz Rudnicki wygrał wyścig w Olsztynie, Mateusz Komar etap na Dookoła Mazowsza, a Wojciech Ziółkowski zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski na czas.
Marek Mikuśkiewicz, prezes tytularnego sponsora ekipy firmy MarcPol życzył kolarzom wielu sukcesów i zapewnił, że będzie wspierał kolarstwo.
"Od wielu lat jestem w kolarstwie, moje marzenie o grupie kolarskiej się spełniło, w zeszłym roku naszym mottem była "nie musimy, a możemy", w tym roku będzie "możemy, ale nie musimy". Liczę na to, że odniesiemy co najmniej tyle sukcesów, co w zeszłym roku. Głównym celem na ten rok są Mistrzostwa Polski oraz wyścigi w Europie. "Step by step" do przodu." - powiedział z kolei Dariusz Banaszek, dyrektor sportowy grupy i sponsor w jednej osobie, mistrz i wicemistrz Polski oraz zwycięzca wielu wyścigów.
Prezes PZKoL Wacław Skarul poinformował zebranych, że tego samego dnia o godz. 10:34 do PZKol-u wpłynęło oficjalne potwierdzenie, że BDC spełniło wszystkie kryteria i uzyskało status drużyny Professional Continental. Podkreślił także, że jest pod olbrzymim wrażeniem grupy, którą określił mianem mieszanki młodości i doświadczenia, co jego zdaniem sprawi, że w tym roku będzie to jedna z najmocniejszych drużyn w polskim peletonie, czego oczywiście drużynie BDC MarcPol Team oraz jej dyrektorom życzymy!!!
W imieniu Teamu BDC MarcPol i Sponsorów zapraszamy wszystkich do odwiedzania stron internetowych: www.bdcmarcpol.pl, www.bdc-bike.pl, www.naszosie.pl.
Tłusty konkurs
Dziś Tłusty Czwartek ... doskonała okazja na konkurs! 10 pierwszych osób, które prześlą nam zdjęcia z pączkiem otrzyma od nas albumy o Nowym Dworze Mazowieckim i coś w komplecie do pączka. Czekamy na zdjęcia pod adresem: martyna.kordulewska@nowydwormaz.pl. Zdjęcia umieścimy w galerii poniżej. Kto pierwszy, ten lepszy!
godz. 12.12 - 10 albumów znalazło swoich właścicieli. Cieszymy się, że media lokalne tak uważnie śledzą naszą stronę internetową.
Dorzucamy drugą dziesiątkę albumów! Internauci do dzieła!
godz. 13.10 - do rozdania zostały 4 ostatnie albumy
godz. 14.06 - ostanie 3 albumy szukają właścicieli
godz. 15.21 - ostatni album czeka
godz. 15.26 - konkurs zakończony, ostatni album znalazł właściciela
Dziękujemy Wszystkim za udział w konkursie!
Życzymy smacznych pączków przez resztę dnia!
Wniosek z konkursu: jeśli chcesz być dobrze poinformowany, zaglądaj systematycznie na www.nowydwormaz.pl.
I tura konkursu
II tura konkursu
Zmiany w zarządzie PCK
W poniedziałek, 6 lutego br. w siedzibie starostwa powiatowego w Nowym Dworze Maz. odbył się Zjazd Delegatów PCK z naszego powiatu. Wzięło w nim udział 35 osób. Zjazd został zwołany w związku z nowym statutem PCK i zmianami, jakie wnosi on w strukturę tej organizacji.
- Zmiany najpierw, jeszcze w listopadzie 2011r. zaczęły się od kół PCK, teraz przyszedł czas na kolejne etapy i dokonanie ich w strukturach powiatowych. Zmniejszona została np. liczba osób w zarządzie z 7 do 5 i w komisji rewizyjnej z 4 do 3 – informuje Marian Wasierzyński, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Nowym Dworze Mazowieckim.
- Takie zjazdy wyborcze odbywają się raz na cztery lata, ale zjazdy delegatów PCK z powiatu odbywają się co roku. To w zasadzie najwyższa władza, która może zarówno odwołać prezesa i zarząd, jak i podejmować inne decyzje – dodaje.
Podczas tego spotkania złożone również zostało sprawozdanie z ostatnich dwóch lat działalności nowodworskiego PCK. Dokonano również wyboru delegata na zjazd okręgowy PCK, który odbędzie się w kwietniu br. Został nim M. Wasierzyński.
W nowo wybranym zarządzie nowodworskiego PCK znalazło się pięć osób: Wioletta Popławska, Bożena Wyszyńska, Jarosław Trojak, Bogdan Jeziorski. Prezesem ponownie został Marian Wasierzyński. W skład nowej komisji rewizyjnej weszli: Małgorzata Stroińska, Celina Gronek i Dorota Kalinowska. Delegaci dokonywali wyborów w głosowaniu tajnym.
- autor: Marian Wasierzyński
Więcej niż kino
Mimo bardzo dużego mrozu, w piątkowy wieczór 3 lutego br., sala Nowodworskiego Ośrodka Kultury wypełniła się sympatykami kina. Gościem wieczoru był bowiem współautor scenariusza i reżyser, wielokrotnie nagradzanego filmu "Wymyk", Greg Zgliński. W pierwszej części wieczoru prowadzący spotkanie red. Stanisław Zawiśliński przedstawił gościa, a potem odbyła się pierwsza w Polsce projekcja filmu "Wymyk" z nośnika elektronicznego. Po projekcji odbyła się dyskusja na temat obejrzanego obrazu. Na widzach, film zrobił ogromne wrażenie. Podczas dialogu z reżyserem padło wiele pytań dotyczących problematyki produkcji filmu, pracy na planie, ale przede wszystkim dyskusja toczyła się wokół zagadnień dotyczących przeżyć i postawy głównego bohatera, w przełożeniu na życie w realnym świecie. Ciekawa rozmowa trwała ponad półtorej godziny.
Na kolejne spotkanie w cyklu "Więcej niż kino" zapraszamy już w marcu.
- autor: NOK
Walentynki na lodowisku
Serce jak lód – nie w Walentynki na lodowisku – pod takim hasłem w niedzielę 12 lutego odbyła się na Białym Orliku na Osiedlu Młodych impreza Walentynkowa.
W programie na uczestników czekał pokaz Zumby, gry, zabawy i konkursy. Do wspólnej zabawy przyłączyli się też starsi, którzy wraz z młodszymi hasali na lodzie. Wśród zaproponowanych przez organizatorów zabaw była gra w hokeja, tańce w rytm piosenki Shakiry „Waka Waka”, slalom na łyżwach. Pod okiem instruktora można było spróbować swych sił w tańcu Zumba.
Na zmęczonych i zmarzniętych, czekała ciepła herbata, ciasteczka i gorący posiłek.
Głównym organizatorem Walentynek na lodowisku było Publiczne Gimnazjum nr 2 w tym trener piłki nożnej i opiekun Orlika p. Adrian Zaremba. Ponadto imprezę wsparli: Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim, Nowodworska TV, Tygodnik Nowodworski, Hotel Royal, Biedronka, Sklep komputerowy Torro oraz firma Zumba Małgorzaty Steckiej.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak Foto: Nowodworski24.pl
Świat(ło) wokół nas
Już po raz drugi w galerii "Łącznik" w Nowodworskim Ośrodku Kultury gościć będziemy znanego już Państwu pomiechowskiego malarza Pana Jerzego Kłoczko. Wystawę jego prac zatytułowaną "Świat(ło) wokół nas" będzie można oglądać w naszej galerii od 24 lutego 2012 r.
Spotkanie z artystą i wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 24 lutego 2012 r. o godzinie 18.00.
Jerzy Kłoczko urodził się w 1941 roku w Brześciu nad Bugiem. Mając szesnaście lat przekroczył ówczesną granicę między Związkiem Radzieckim i Polską i podróżując po naszym kraju szukał swego miejsca na Ziemi. Osiadł w Rejowcu Fabrycznym, w Liceum im. Stefana Czarneckiego w Chełmie zdał maturę. Wybierał się na architekturę, ale brak dwóch punktów oraz tzw. zrządzenie losu spowodowało, że jako najstarszy syn w rodzinie musiał zarobić na jej utrzymanie. Pracował na kolei, w reklamie, był operatorem ciężkich maszyn budowlanych, aby jako człowiek w średnim wieku skończyć na bezrobociu.
Mimo różnych zawirowań życiowych Jerzy Kłoczko, od 14 roku życia kiedy to po raz pierwszy wziął pędzel do ręki, nigdy się już z nim nie rozstawał. Jak sam o sobie mówi jest malarzem-samoukiem. Jego prace można było oglądać w różnych miejscach na kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Od 24 lutego bieżącego roku będzie je można zobaczyć na wystawie w galerii „Łącznik” w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
- autor: NOK
Magiczny miód
Sobotni poranek, 4 lutego 2012 roku przywitał wszystkich siarczystym mrozem, ale nie wystraszył najmłodszej publiczności, która wspólnie z rodzicami przybyła na spektakl pt. „Magiczny miód” do naszego ośrodka, w ramach cyklicznych "Poranków z teatrem". Mróz za oknem, a na scenie Teatr „Igraszka” z Warszawy zaprezentował edukacyjną i pouczającą bajkę o przygodach sympatycznego niedźwiadka Maciusia, który wspólnie z zajączkiem Kleofasem wyruszają po magiczny miód, aby uratować chorą mamę niedźwiadka. Przyjacielskie wsparcie podczas wędrówki pomaga pokonać trudności i podstępnego węża Sobiesława. Uwieńczeniem podróży jest zdobycie cudownego lekarstwa - magicznego miodu i uzdrowienie mamy. Bajka ta jak wszystkie mądre bajki przekazała po raz kolejny młodym odbiorcom wartości nadrzędne: pomoc bliskim, troskę o innych i znaczenie przyjaźni. Dodatkowym atutem spektaklu były humorystyczne scenki budzące salwy śmiechu, a hitem okazały się uciekające marchewki, które rozśmieszyły nawet dorosłych, więc śmiejmy się wspólnie jak najwięcej bo tylko humorem i dobrym samopoczuciem odstraszymy tegoroczną uciążliwa zimę. Myślę, że miód i marchewki będą miały w tym swój udział. Do zobaczenia na kolejnym poranku, na który już dzisiaj zapraszają NOK i firma Model Opakowania Sp. z o.o.
- autor: NOK
Niewolnik pod żaglami
Wyjątkowo cenne źródło historyczne, wzbogacające naszą wiedzę na temat wojennych dziejów Elbląga, Tolkmicka, Krynicy Morskiej, Królewca, ale też Nowego Dworu Mazowieckiego. Wspomnienia te są tak niezwykłe, jak niezwykłe i burzliwe były wojenne losy A. Paruszewskiego .
Bal karnawałowy
W piątek, 10 lutego tradycyjnie, jak co roku, odbył się w świetlicy bal karnawałowy. Przy porywającej do tańca muzyce dzieci bawiły się świetnie. Kolorowe korowody, tańce w kółku, parami, indywidualnie czy grupowe – „Waka , Waka” i „ Makarena”, jednym słowem, każdy tańczył tak jak lubi. Były również konkursy: taniec parami na gazecie, taniec z balonem, krzesełka, a także quiz wiedzy o zwyczajach karnawałowych. Na wszystkich uczestników zabaw czekały słodkie nagrody. Tego dnia nikt nie był smutny, w tańcu uczniowie mogli wyrazić swoją radość, emocje i ogromną, w tym wieku, potrzebę ruchu.
Triodeon
Mon Amour ... o Edith Piaf śpiewa Anja z Triodeon
Wzruszająca i porywająca muzyczna podróż poprzez marzenia aż do chwały, poprzez udrękę do wielkiej wzniosłej miłości, od Belleville po Nowy York.
Niezwykłe wspomnienie o wielkiego ducha kobiecie, w której sercu pomieściły się wszystkie uczucia, a jej śpiew do dziś identyfikuje moc, styl, charakter francuskiej piosenki … i porusza nas do głębi.
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka.
Ilość miejsc ograniczona.
Odznaczenia dla nowodworskich członków PCK
W Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, w sobotę 4 lutego br. medalami i odznaczeniami państwowymi uhonorowani zostali krwiodawcy i działacze Polskiego Czerwonego Krzyża. W ponad dwustuosobowej grupie osób nagrodzonych z całego Mazowsza znaleźli się także mieszkańcy naszej gminy. Marian Wasierzyński od wielu lat związany z tą organizacją i pełniący od pięciu lat funkcję prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Nowym Dworze Maz. został odznaczony przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP. Takie wyróżnienie otrzymały tego dnia trzy osoby z naszego województwa.
Podczas tej uroczystości, której organizatorem był Mazowiecki Zarząd Okręgowy PCK, wręczono także Krzyże Zasługi (złote, srebrne i brązowe) oraz odznaczenia i medale resortowe PCK: Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża i odznaczenia Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu oraz Kryształowe Serce.
Złotym Krzyże Zasługi nagrodzony został Zdzisław Kołakowski, zaś Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: kpt. Krzysztof Staśkowiak z JW 2189 z Kazunia, Dariusz Borzyński i Jan Cichowski z Klubu HDK PCK „Kropelka” z Nasielska. Brązowym Krzyżem uhonorowano panią Mariannę Ujazdowską z Biura Rejonowego PCK w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Bernarda Kowalskiego i Norberta Wysockiego – strażaków z JRG w Nowym Dworze Mazowieckim. Odznaką Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu uhonorowany został pan Tomasz Dudek z JW 2189 z Kazunia.
Wielkim wyróżnieniem dla nas krwiodawców była na tej uroczystości obecność pana Jacka Gereluka zastępcy burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, który za olbrzymią pomoc dla naszego Stowarzyszenia odznaczony został Odznaką Honorową PCK III stopnia. Natomiast Kryształowe Serce najwyższe dla krwiodawcy odznaczenie przyznawane przez PCK wręczone zostało Marzenie Ujazda, mieszkance Nasielska działającej w Klubie HDK pracowników PKP. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
- autor: Marian Wasierzyński
Marzyciele karnawałowo
Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na kolejny program artystyczny przygotowany przez naszych Seniorów zrzeszonych w Zespole Śpiewaczym Seniorów "Marzyciele".
Hit kolejki dla AS-BUD Top Ten
W hicie kolejki AS-BUD Top Ten odniósł zwycięstwo z EKG Top Hotel 100:69. Swoje trzecie zwycięstwo w tym sezonie wywalczyli także koszykarze Bad Boys pokonując Młode Orły 58:48. W trzecim meczu do rozstrzygnięcia konfrontacji potrzebna była dogrywka. W niej wicemistrzowie, Znajomi Sędziego pokonali Space Dżem 57:50.
Mecz kolejki nie zawiódł. Gra była szybka, zacięta i bezkompromisowa. Po rozpoczęciu spotkania w miarę upływu czasu mistrzowie powiększali swoją przewagę. W całej rywalizacji zawodnicy AS-BUD Top Ten trafili zza linii 6,75 cm aż 11 razy (przy 3 trafieniach przeciwników), co z pewnością miało negatywny wpływ na morale EKG. Ostatecznie dwukrotni mistrzowie PLKA wygrali 100:69, dzięki czemu utrzymali się na prowadzeniu w rozgrywkach. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięzców okazał się Adam Śmietański, który zdobył 25 punktów (6/11 za trzy) i 8 zbiórek. Wśród przegranych wyróżnił się Maciej Chrustowski (21 punktów, 5 asyst).
Drugie spotkanie pomiędzy Bad Boys oraz Młodymi Orłami zakończyło się wygraną tych pierwszych. Trzeba jednak zaznaczyć, że był to mecz walki, a młodzi zawodnicy Orłów dzielnie stawiali czoła rywalom. Na tablicy po końcowym gwizdku widniał wynik 58:48. Do zwycięstwa kolegów poprowadził Rafał Ochocki (21 punktów, 5 asyst). Wśród przeciwników jak zwykle dobre zawody rozegrał duet: Jakub Mućka (20 punktów) oraz rozgrywający Filip Prasał, który zaliczył 15 punktów i 8 zbiórek.
Ostania konfrontacja to mecz pomiędzy Znajomymi Sędziego oraz Space Dżem. Był to niewątpliwie najbardziej wyrównany mecz 8 kolejki PLKA, a do jego rozstrzygnięcia potrzebna była pierwszy raz w historii dogrywka. Świadczy to, że rozkład sił w lidze uległ zmianie i co raz łatwiej będzie o niespodzianki i wyrównane mecze. W drużynie Znajomych Sędziego najlepiej zaprezentował się Tomasz Zakrzewski, który zaliczył swoje 10 double-double w karierze (32 punkty i 11 zbiórek). W Space Dżem najwięcej punktów zgromadził Tomasz Klusiewicz – 22.
Już za tydzień, 11 lutego kolejne koszykarskie emocje na hali w Pomiechówku. Startujemy od godziny 13, a w 9 kolejce rozegrane zostaną mecze: Red-Balls – Łomianki SuperSonics, Młode Orły – Space Dżem, Znajomi Sędziego – Mało Brakowało, Nowel Team – Bad Boys, EKG Top Hotel – Red-Balls. Zapraszamy wszystkich sympatyków basketu, a tych, którzy lubią statystyki i chcą się dowiedzieć coś więcej o PLKA odsyłamy na naszą stronę internetową www.plka.nowodworum.pl
Walentynki na lodowisku
Szczegóły na: http://www.nowydwormaz.pl/15,aktualnosci.html?wiecej=1392
Bal w wesołej Jedyneczce
Karnawał to wspaniały czas dla naszych przedszkolaków. Wszyscy z niecierpliwością oczekują na coroczny bal. W tym roku odbył się 9 lutego.
Ten dzień był więc wyjątkowy i różnił się od innych. Przedszkole przypominało bajkową krainę. Było bardzo kolorowo. Sale pięknie przystrojone w balony i serpentyny czekały na dzieci. Jednak w tym dniu wszystko okazało się możliwe. Na bal przybywali do przedszkola niezwykli goście. Można było spotkać księżniczki, motylki, rycerzy, kowbojów i inne postacie z bajek.
Nawet panie wyglądały inaczej niż zwykle. Stroje były przepiękne i oryginalne. Wszyscy chętnie tańczyli, brali udział w konkursach i sztuczkach cyrkowych. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, na który czekały małe łasuchy.
Ten bal dostarczył dzieciom wiele pozytywnych wrażeń, a uśmiechy na ich twarzach pokazały jak bardzo im się podobało.
Tekst i Foto Joanna Socha
SRTM Ping Pong Cup
Stowarzyszenie Rozwoju Twierdzy Modlin zaprasza na SRTM Ping Pong Cup!
Turniej tenisa stołowego odbędzie się 25 lutego 2012 r. w Zespole Szkół nr 4 w Modlinie Twierdzy. Startujemy o godz. 11.00.
Zapisy będą przyjmowane pod adresem michal.siewruk@srtm.pl do dnia 15 lutego 2012 r. Decyduje kolejność zgłoszeń. W treści maila należy podać: imię i nazwisko oraz wiek.
Więcej informacji na www.srtm.pl
Daj się poznać!
Drodzy Internauci!
Przypominamy, że na www.nowydwormaz.pl zamieszona jest ankieta na temat Wasz i naszej strony. Dajcie się poznać. Dla Was chcemy być lepsi.
Ankieta dostępna na: http://www.nowydwormaz.pl/216,badanie-internautow.html
Wśród chętnych, którzy podadzą swój adres e-mail rozlosujemy niespodzianki.
Napisali o lotnisku
W numerze 3 (249) "Wiadomości Turystycznych" (1-15 lutego 2012) ukazał się artykuł Marii Kilijańskiej "Ostatnia prosta dla Modlina". Zachęcamy do lektury.
Przy okazji wszystkich zainteresowanych turystyką w Mieście (i nie tylko) zapraszamy do polubienia na Facebooku Lokalnej Organizacji Turystycznej 3 Rzek, której Miasto Nowy Dwór Mazowiecki jest członkiem: https://www.facebook.com/3rzeki
Przeczytaj artykuł!
Wizyta kl. 0 B w Bibliotece Publicznej na Osiedlu Młodych
Dnia 19 grudnia 2011 roku z wizytą do biblioteki osiedlowej udali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Dzieci z klasy 0 B pod opieką p. Danuty Sińczuk i p. Ewy Ładniak odwiedziły pobliską bibliotekę. Kierownik biblioteki p. Barbara Hurec opowiedziała i oprowadziła dzieci po bibliotece. Dzieci poznały wypożyczalnię i czytelnię, dowiedziały się o rodzajach księgozbioru gromadzonego przez bibliotekę, o możliwości zapisu do biblioteki i o regulaminie, jaki obowiązuje w bibliotece i dotyczy każdego czytelnika. Pani Basia podczas spotkania przeczytała przepiękną opowieść świąteczną, którą dzieci wysłuchały z zainteresowaniem. Następnie z zapałem i niesamowitą precyzją kolorowały przygotowane kolorowanki. Dzieci mogły się również pobawić, pooglądać książki lub pograć na komputerze. Czas minął nam bardzo szybko i ciekawie za co dziękujemy pani bibliotekarce.
E. Ładniak
Serce jak lód?
Już w najbliższą niedzielę, 12 lutego – Walentynki na lodowisku przy PG 2 na Osiedlu Młodych. Przełam lody! Zabierz swoją drugą połówkę na łyżwy. Oprócz masy rozgrzewających atrakcji tego dnia mamy dla Ciebie konkurs. Czekamy na najbardziej „odjechane” zdjęcia par wykonane 12 lutego na naszym Białym Orliku! Opublikujemy je na www.nowydwormaz.pl i w „Faktach Nowodworskich”, a najlepsze nagrodzimy podwójnym zestawem miejskich gadżetów. Czyż to nie będzie oryginalna Walentynka? Na zdjęcia czekamy do środy, 16 lutego pod adresem: martyna.kordulewska@nowydwormaz.pl (prosimy o podpisanie zdjęć).
Sprosotowanie: Pomyłkowo podano datę - środa, 16 lutego. Chodziło oczywiście o środę, 15 lutego. Konkurs został unieważniony z uwagi na brak zgłoszeń.
Zobacz plakat!
Wieczory literackie w SP 7
W roku szkolnym 2011/12 jak i w poprzednich latach biblioteka szkolna SP nr 7 bierze udział w akcji C A Ł A P O L S K A C Z Y T A D Z I E C I O M. W ramach akcji przeprowadza cykl Jesienno-Zimowych Wieczorów z Książką, zatytułowanych „Skrzacie opowieści”.
Obóz sportowy w górach
Uczniowie z Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy pod patronatem UKS "REDUTA" uczestniczyli w obozie sportowym w Poroninie.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w dniach 13 -20 stycznia 2012r. grupa 25 dzieci z Modlina Twierdzy pod opieką nauczycieli B. Siwek, A. Biegaj i E. Markiewicz uczestniczyła w obozie sportowym w miejscowości Poronin koło Zakopanego.
Pod opieką instruktorów SKI odbywały się zajęcia na śniegu w grupach dla początkujących i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Uczestnicy obozu szusowali na stokach Murzasichle, Czarnej Góry, Małego Cichego oraz Białki Tatrzańskiej.
Siły regenerowano poddając się odnowie biologicznej w basenach termalnych "Bania" w Białce Tatrzańskiej oraz w Aqua Parku w Zakopanem.
Ponadto młodzież uczestniczyła w dwóch wycieczkach do stolicy polskich Tatr, gdzie podziwiano ich panoramę ze stacji Gubałówka. Spacerowano Krupówkami przybliżając folklor góralski i poszerzając wiedzę zdobytą podczas warsztatów z zakresu muzyki, tańców, strojów regionalnych. Dużą atrakcją był wieczorny kulig z pochodniami oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Dodatkowo czas wypełniały turnieje tenisa stołowego, bilard, piłkarzyki oraz inne atrakcje jak poszukiwanie skarbów i bitwa na śnieżki.
W przepięknej, śnieżnej scenerii górskiej czas minął bardzo szybko. Pamiętając o tych niezapomnianych chwilach bardzo dziękujemy osobom dzięki którym mogliśmy doprowadzić nasze przedsięwzięcie do realizacji - rodzicom, a także Burmistrzowi Miasta Nowy Dwór Maz. i Radzie Miejskiej, od których otrzymaliśmy ogromne dofinansowanie oraz sponsorom: Zarządowi Budynków Komunalnych, Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji, P. D. Banaszkowi oraz przychylności P. dyr. Z. Szmytkowskiego.
Tekst i Foto B. Siwek
Kolędnicy z SP5 - ISKIERKI MIŁOŚCI
Kolędnicy misyjni ze Szkoły Podstawowej nr 5 co roku tworzą orszak misyjny w święto Trzech Króli jako dar dzieci dla innych dzieci.
Tegoroczni kolędnicy misyjni z koła misyjnego "Iskierki" ruszyli kolędować 5 stycznia 2012 roku ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Dworze Maz. Tym razem kolędowali na rzecz Sudanu Południowego. Swoją modlitwę, trud i ofiarę złożyli na mszy świętej w dniu 6 stycznia 2012r., w parafialnym kościele św. Michała Archanioła, uświetniając tym samym i ubogacając Święto Trzech Króli i jednocześnie wypełniając nakaz misyjny Jezusa jak również Arcybiskupa Henryka Hosera - misjonarza.
Dzieci z koła misyjnego wraz z opiekunem pragną serdecznie podziękować pani Agnieszce Piszczek za pomoc w przygotowaniu atrybutów misyjnych, uczniom za zaangażowanie i Rodzicom za wspieranie działań misyjnych i pięknych strojów dla dzieci przypominających postaci z okresu dziecięctwa Jezusa. Ofiara na rzecz Sudanu została przekazana przekazem pocztowym do wglądu w dokumentacji misyjnej.
autor: K. N.
Sportowy luty w NOSiR
Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na lutowy imprezy sportowe:
Walentynki na lodowisku
Dzień Babci i Dziadka w PP1
„W całej Polsce wszystkie dzieci znają Święto Babci i Dziadka.
Jedne daja laurki, inne wręczają kwiatki. My jesteśmy jeszcze mali, niewiele umiemy, ale piękne wiersze i piosenki w tym dniu Wam podarujemy!”
Dzień Babci i Dziadka jest już tradycją w naszym przedszkolu. Dzięki takim uroczystościom wzmacniamy więzi dzieci z rodziną.
Z tej okazji wszystkie grupy przygotowały bogate programy artystyczne. Prezentowały swoje umiejętności aktorskie i wokalne w inscenizacjach, piosenkach i wierszach. W oku nie jednej babci i nie jednego dziadka pojawiła się łezka wzruszenia. Zachwyceni goście nie szczędzili artystom braw. Po występach dzieci wręczyły swoim ukochanym dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, co także sprawiło im wiele radości. Potem wspólnie zasiedli do słodkiego poczęstunku. Panował miły, rodzinny i serdeczny nastrój.
- autor: Joanna Socha
Scena Zaułek
Jerzy Filar założyciel zespołu "Nasza Basia Kochana", autor jednej z najbardziej znanych piosenek, niezniszczalnej "Samba Sikoreczki", poeta, kompozytor, animator kultury, będzie gościem Sceny Zaułek, prowadzonej przez poetę, kompozytora, barda, znanego Państwu Wojtka Gęsickiego.
Na bardzo kulturalny wieczór zapraszamy 17 lutego o godz. 19:00 do Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
Ilość miejsc ograniczona.
I Rajd UrwisÓFF w Twierdzy
W niedzielę, 29 stycznia w Twierdzy Modlin odbył się I Rajd UrwisÓFF - inicjatywa Stowarzyszenia Motocykliści Dzieciom pod honorowym patronatem Miasta.
- autor: Stowarzyszenie Motocykliści Dzieciom
- autor: Stowarzyszenie Motocykliści Dzieciom
Wizz Air z Modlina!
Port Lotniczy Warszawa/Modlin i Wizz Air, największa niskokosztowa linia lotnicza w Centralnej i Wschodniej Europie poinformowały o podpisaniu umowy dotyczącej rozpoczęcia operacji lotniczych z Lotniska Warszawa/Modlin od dnia 18 lipca 2012 r.
Nowodworskie Spotkania Jazzowe
8 lutego br. w ramach Nowodworskich Spotkań Jazzowych gościć będziemy znakomitego saksofonistę Piotra Barona. Podczas koncertu, który odbędzie sie w Nowodworskim Ośrodku Kultury, towarzyszyć mu będą równie znakomici, znani już nowodworskiej publiczności: Wojciech Pulcyn na kontrabasie i encyklopedia perkusji Kazimierz Jonkisz.
Piotr Baron to wybitny polski saksofonista jazzowy, kompozytor i pedagog. Od 20 lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie "Jazz Top" pisma "Jazz Forum" w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego. Jest też wspaniałym alcistą i barytonistą.
Współpracuje z najwybitniejszymi jazzmanami, takimi jak m.in.: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Karolak, Zbigniew Lewandowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Piotr Wojtasik czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Współpracował też ze znanymi muzykami z USA takimi jak choćby: Ray Charles, Art Farmer, Billy Harper, David Murray, Eddie Henderson, Ed Schuller, Ronnie Burrage i Karen Edwards.
Brał udział w nagraniu kilku płyt Jarka Śmietany, m.in. ''Songs And Other Ballads'' i ''Ballads And Other Songs''.
Podczas warszawskiego koncertu w ramach ''Jazz Jamboree'' miał okazję grać z samym Rayem Charlesem.
Na trzydziestolecie pracy artystycznej Piotr Baron został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Honorową Odznaką Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Maków okazał się lepszy
Pierwszy set (25:19) makowianie ocenili jako rozgrzewkę. W drugim secie (25:19) nowodworzanie rozpoczęli walkę. Często na tablicy wyników pojawiał się remis, ale mimo to UKS Dwójka wygrała również drugiego seta. W trzecim (25:13) makowianie grali ostro i agresywnie, co dało im zwycięstwo. Trener UKS Jedynka Maciej Renkiewicz jeszcze przed meczem przeczuwał, że mecz będzie wyrównany, nie podaje wyniku, bo jest to sprawa otwarta. Zobaczymy jak zagrają. Jak się okazało zagrali nie najlepiej, co wykorzystali gospodarze. Poproszony o komentarz Patryk Puszkarski – kapitan drużyny powiedział wprost - na pewno nie był to dobry mecz w naszym wykonaniu, powiem więcej był to jeden z najsłabszych meczy, jakie rozegraliśmy. Żaden element nie funkcjonował dobrze, oddaliśmy bardzo dużo punktów po własnych błędach, czego robić nie można. Na pewno, kolejna porażka z Makowem nas nie zadowala. Ale trzeba iść dalej, już w środę przed nami bardzo ważny mecz z Siedlinem który drepcze nam po piętach i ten mecz trzeba wygrać za 3 pkt. Musimy zapomnieć o Makowie i pokazać dobrą siatkówkę. Marcin Turkot grający na ataku po meczu powiedział naszemu reporterowi - graliśmy na swoim równym poziomie, ale u nas zawiodło przyjęcie, przez co rozgrywający nie mógł rozgrywać, a jedynie wystawiać piłki atakującym.
Uważam, że porażka wpłynęła na nas pozytywnie i wyciągniemy z niej wnioski, a następne trzy bardzo ważne spotkania zagramy z "zadziorem" i udowodnimy trenerowi oraz naszym kibicom, że potrafimy grać skutecznie i atrakcyjnie. Relacja z meczu UKS Jedynka z GKS Siedlinianie Siedlin już w czwartek.
Patronem Medialnym jest Nowodworski24.pl oraz Tygodnik Nowodworski.
- autor: Marek Karpowicz
Do Modlina nie tylko samolotem
Lotnisko Modlin pięknieje z dnia na dzień i coraz bardziej je widać. Pasy startowe, hangary, terminale – wszystko jest w trakcie budowy i niewiele potrzeba, żeby ten etap tworzenia można było uznać za zakończony. Planuje się, że pierwsi pasażerowie wylądują tu za kilka miesięcy. Ale jak stąd odjadą? I jak dojadą na lotnisko ci, którzy będą chcieli stąd odlecieć? Możliwości, jak się okazuje, jest kilka.
Samochodem
Wyjazd w Warszawy drogą E7 jest stosunkowo wygodny. Potem trzeba dotrzeć do drogi 62, a wreszcie – na wysokości Twierdzy Modlin – przejechać jeszcze 500 m w bok i już się jest przy wjeździe do lotniska. Jednak w godzinach szczytu jest na tej trasie kilka trudnych punktów, gdzie tworzą się korki. Pierwszy, to Łomianki. Następny w okolicach Czosnowa. Na koniec trzeba jeszcze przejechać przez dwa wąskie mosty - na Wiśle i na Narwi.
- W przyszłości ta droga ma być doprowadzona do kategorii drogi szybkiego ruchu. Miejmy nadzieję, że będzie to około roku 2015 – powiedział Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.
Koleją
O atrakcyjności i dostępności lotniska w duże mierze decyduje możliwość dojechania do niego pociągiem. Jeśli chodzi o Modlin, to dojazd taki jest zapewniony, bo linia kolejowa jest już modernizowana.
- Szacuje się, że modernizacja ta będzie kosztować w granicach 230 mln zł i koszty te rozłożą się na lata 2012, 2013 i 2014 – mówi Marek Miesztalski.
Pociągi – 16 składów typu ELF – zostały zakupione przez samorząd województwa mazowieckiego i jest to nowy tabor. Rozwijają one prędkość do 160 km/h. Na razie jednak na tej trasie nie jeżdżą tak szybko.
- Tor powinien być przystosowany do takiej prędkości – uważa Michał Panfil, członek Zarządu Kolei Mazowieckich. - Mogą być wprawdzie problemy z obiektami inżynieryjnymi, takimi jak mosty i przepusty, gdzie może nie wszystko jeszcze jest zrobione. Ale generalnie taka prędkość jest dopuszczalna. Jeżeli więc stan techniczny trasy, zbudowanej przez Polskie Linie Kolejowe będzie na to pozwalał, to nasze elfy taką prędkość na pewno będą mogły osiągać.
Do samego lotniska można będzie dojechać koleją, ale dopiero za kilka lat, kiedy wybudowana zostanie bocznica między stacją Modlin a lotniskiem. W różnych źródłach można znaleźć informację, że będzie to rok 2013 lub 2015.
- W tej chwili nie ma połączenia kolejowego z Modlina przez Warszawę Gdańską do Centralnej, ale ono będzie – zapewnia Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. – Pociąg z lotniska będzie jeździł do Warszawy Centralnej, a docelowo także do lotniska na Okęciu.
Dopóki jednak bocznica nie powstanie, dojazd do lotniska Modlin będzie łączony: najpierw pociągiem do stacji Nowy Dwór Mazowiecki, a dalej z dworca kolejowego pod terminal autobusem Kolei Mazowieckich.
- To nie będzie komunikacja zastępcza lecz stała, zaplanowana na czas do momentu zbudowania bocznicy – mówi Michał Panfil.
Inwestycję budowy bocznicy prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
- Trwają prace przygotowawcze. Pierwotnie planowaliśmy rozpisanie przetargu pod koniec pierwszego kwartału tego roku, ale jesteśmy uzależnieni od decyzji środowiskowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która jest kluczowym elementem tego przedsięwzięcia - mówi Krzysztof Strzałkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Decyzja o tym, że to Nowy Dwór będzie stacją przesiadkową wydaje się rozsądna tylko z jednego powodu: bo w Nowym Dworze wokół dworca jest więcej miejsca niż w Modlinie zarówno dla podjeżdżających i parkujących autobusów, jak i taksówek oraz prywatnych samochodów. Jednak słabym punktem tego rozwiązania jest most na Narwi, gdzie już w tej chwili w godzinach szczytu komunikacyjnego rano i po południu tworzą się spore korki.
- To jest projekt unijny i rozumiem, że ważna jest tzw. trwałość projektu i wynikające z niej unikanie rozwiązań tymczasowych. Jednak uważam, że stacją przesiadkową powinien być Modlin – mówi Jacek Kowalski. - To jest zdecydowanie bardziej logiczne rozwiązanie. Autobus dojeżdżający z Nowego Dworu będzie wjeżdżał w określonych godzinach w utrudniony ruch szczególnie na krajowej 85-tce. To zaś oznacza stratę cennych kilku czy kilkunastu minut. Natomiast od dworca w Modlinie do lotniska jest prosta droga bez żadnych korków i dojazd trwa najwyżej kilka minut.
Pociąg podmiejski czy pociąg specjalny?
Czas podróży uzależniony będzie m.in. od liczby przystanków. Jeśli będzie to przejazd z jednego lotniska do drugiego, potrwa ok. 20 minut. Każdy przystanek wydłuży ten czas.
- Planuje się, że do Modlina w każdej godzinie będą kursowały dwa pociągi, które zatrzymują się na wszystkich przystankach osobowych, a kończą i rozpoczynają bieg na stacji Warszawa Gdańska – mówi Michał Panfil. - Dodatkowo, raz w godzinie, zaplanowaliśmy kursowanie pociągu z Modlina przez stację Warszawa Centralna do portu lotniczego im. Chopina.
- Jestem zwolennikiem, żeby przystanków pośrednich było jak najmniej. Bo przecież chodzi o to, żeby dojechać jak najszybciej – mówi Jacek Kowalski. – Pociąg powinien zatrzymać się w Legionowie, a potem na stacji Warszawa Gdańska, bo tam można przesiąść się do metra, później jeszcze Warszawa Centralna i w końcu Okęcie.
Pociągi lotniskowe pomiędzy Modlinem i Okęciem zostały przewidziane jako pociągi przyspieszone. Decyzja o dodaniu dodatkowych stacji (Choszczówka, Płudy, Żerań, Chotomów, czy Janówek) będzie musiała być podjęta przez samorząd województwa mazowieckiego i zarządcę infrastruktury kolejowej.
Autobusem
- 17 stycznia br. na posiedzeniu zarządu urzędu marszałkowskiego przyjęto punkt o komunikacji autobusowej pomiędzy Nowym Dworem Mazowieckim a lotniskiem Modlin – powiedziała Marta Milewska, rzecznik urzędu marszałkowskiego. - W Nowym Dworze pasażerowie będą wysiadać z pociągu, żeby już na samo lotnisko dojechać autobusem. Pociąg jednak pojedzie dalej, do Modlina i tam będzie jego ostatnia stacja. W Modlinie będzie mógł zawrócić, a w Nowym Dworze jest to niemożliwe. Za tę komunikację autobusową odpowiadają Koleje Mazowieckie.
Jednak oprócz autobusów Kolei Mazowieckich, zapewne można będzie liczyć także na innych przewoźników.
- Trasy ich przejazdów wyznaczy urząd marszałkowski. My natomiast wydawać będziemy pozwolenia na korzystanie z przystanków – mówi burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
- Jak znam rynek i przedsiębiorczość polskich transportowców to bardzo szybko pojawią się bezpośrednie linie autobusowe, np. z warszawskiego dworca zachodniego, czy centralnego pod terminal w Modlinie – uważa Marek Miesztalski. - My jesteśmy na to otwarci, zwłaszcza że infrastruktura jest przygotowana na takie linie. Myślę też, że w ciągu dwóch, trzech lat zanim lotnisko osiągnie swoją docelową roczną przepustowość trzech milionów pasażerów, warunki dojazdu bardzo się poprawią.
Wszędzie bliżej
Lotnisko w Modlinie, to ogromna szansa rozwoju dla całego północnego Mazowsza. Szczególne znaczenie ma ono dla mieszkańców regionu w kontekście planów samorządu województwa mazowieckiego budowy linii kolejowej do Płocka.
- W tej chwili jesteśmy na etapie wstępnych prac przygotowawczych - mówi Krzysztof Strzałkowski. - Staramy się jednak, aby projekt budowy linii kolejowej Warszawa Płock uznano za przedsięwzięcie rangi krajowej.
- autor: Alicja Wejner
Wisła łączy
W sobotni wieczór 21 stycznia 2012 r., w galerii „Łącznik” dokonano uroczystego otwarcia wystawy malarstwa i rysunku pn. „Wisła łączy”. Na wystawie możemy oglądać ponad 40 akwareli, rysunków i obrazów olejnych, których autorami są architekci zrzeszeni, w działającym od 42 lat, kole plastycznym „Plener” przy Warszawskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na wystawie dominują pejzaże, martwa natura i architektura. Ekspozycja ma charakter zbiorowy, prezentowane są na niej prace około trzydziestu twórców, stąd też mamy do czynienia z bardzo różnymi formami plastycznymi i różnorodnymi emocjami utrwalonymi w materiale.
„Wisła łączy” to nie tylko tytuł wystawy, ale także nazwa programu jaki realizują od 2010 roku twórcy – architekci. Polega on na organizowaniu wystaw i plenerów wzdłuż biegu Wisły. Architekci biorący udział w programie spotykają się z lokalnymi twórcami, uczestniczą we wspólnym malowaniu. Są też spotkania z młodzieżą szkolną, rozmowy o tym co to jest architektura, ład przestrzenny. Podsumowanie tych wydarzeń artystyczno-społecznych odbędzie się w Warszawie w roku 2013. Gośćmi wówczas będą twórcy spotykani w nadwiślańskich miejscowościach. Podczas tego trzyletniego "malarskiego flisu” będzie miało miejsce 10 plenerów. Na te plenery zapraszamy wszystkich napotkanych pasjonatów malowania w terenie, w zmiennych, czasem trudnych warunkach pogodowych.
Kontakt dla zainteresowanych twórców lokalnych - Anna Wojterska-Talarczyk, przewodnicząca Koła Plener przy Oddziale Warszawskim SARP - tel. 600 815 003.
Dotychczasowy dorobek tychże plenerów możemy w części zobaczyć na wystawie w Nowodworskim Ośrodku kultury, która potrwa do dnia 17 lutego 2012 r.
- autor: NOK
Mecz siatkówki
Zapraszamy
1.02.2012r. o godz. 18:00 (środa)
do hali Publicznego Gimnazjum nr 1, ul. Słowackiego 2
na mecz siatkówki
UKS Jedynka Nowy Dwór Mazowiecki vs. GKS Siedlinianie Siedlin
Przyjdź na mecz ! Pomoż naszym!
Wstęp wolny.
Poranek z teatrem
Pewnego dnia niedźwiadek Maciuś przynosi smutną nowinę – mama jest chora!
Po wizycie u pani doktor – mądrej Sowy okazuje się, że choroba jest bardzo poważna, a jedynym antidotum jest magiczny miód. Maciuś musi wyruszyć w daleką podróż do tajemniczego lasu. Na szczęście w wyprawie towarzyszy mu przyjaciel, zabawny królik Kleofas.
Serdecznie zapraszamy na wyprawę po magiczny miód. Nasz spektakl to widowisko, które dostarcza młodym widzom wielu niezapomnianych wrażeń.
Ilość miejsc ograniczona.
Nocna Zmian Bluesa w NDM
Jeden z pierwszych jubileuszowych koncertów (30-lecie działalności artystycznej zespołu) Nocna Zmiana Bluesa zagrała 20 stycznia 2012 r. na deskach Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Podobnie jak w roku ubiegłym zespół zgromadził licznych fanów bluesa. Jednakże tegoroczna publiczność reprezentowała już nieco młodsze pokolenie nowodworzan, co z zadowoleniem zostało odnotowane przez członków zespołu.
Poza tym koncert niczym nie różnił się od ubiegłorocznego, mamy tutaj na myśli energię muzyków, którzy pokazali, że granie bluesa to wciąż dla nich olbrzymia przyjemność i radość. I tą radością bardzo chętnie dzielą się ze słuchaczami, a ta, z kolei, udzieliła się publiczności do tego stopnia, że ostatnie utwory wysłuchała na stojąco, bawiąc się muzyką wraz z zespołem. Podczas prawie dwugodzinnego koncertu wysłuchaliśmy 25 utworów z różnych okresów działalności zespołu. Usłyszeliśmy zatem "Pierwsze olśnienie", "Dylong Boogie", "Sun Blues", "Ja i on", "To był szok", "Blues bez szans", "Blues mieszka w Polsce", "John Lee Hooker" i na zakończenie koncertu "Chory na Bluesa". Każdy z utworów poprzedzony był jak zwykle dowcipnym, zawsze ciekawym komentarzem Sławka Wierzcholskiego, który z dużą łatwością nawiązuje kontakt z publicznością i równie szybko pozyskuje przyjaciół wśród słuchaczy. Na pewno wielu ich zyskał po piątkowym koncercie w naszym mieście.
- autor: NOK
Wyniki konkursu "Polski Internet"
Oficjalny serwis internetowy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki brał udział w konkursie "Polski Internet" na najlepszą stronę internetową organizowanym przez The World Internet Foundation w kategorii Portal Miasta i Gminy. 20 stycznia br. we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala wręczania nagród. Miło nam poinformować, że strona www.nowydwormaz.pl zdobyła uznanie Kapituły Konkursu, która przyznała nam nominację i, co dla nas szczególnie cenne, wyróżnienie od Internautów. Jeszcze raz dziękujemy za wszystkie, oddane na nas głosy! Wyniki konkursu i więcej informacji o nim dostępne są na stronie www.polskiinternet.org.pl.
Kabaret Dno bawi w NOK
Wdzięk, nieszablonowość oraz zaskakująca mieszanka humoru i szalonej wyobraźni - oto kabaret Dno!
Kabaret absurdu, wizualno – muzyczny, kabaret rekwizytu technologicznie zaawansowanego i zaskakującego w swojej prostocie.
Jeżeli nie boicie się zobaczyć znanego wam świata w krzywym zwierciadle, zanurzyć się w oparach absurdu, śmiać się z samych siebie i bliźnich, zobaczcie ich na żywo.
W najnowszym programie pt. „Pocztówki z lodówki” pokazują prawdopodobnie najbrzydszą i najsprawniejszą na świecie kurtyzanę, znerwicowanego strusia, breakedance prawdziwych raperów, a także ostatnie chwile japońskiego kurczaka oraz oczywiście tytułową lodówkę zamieniającą się w najnowszy cud techniki.
Zwycięski mecz Jedynki
Ostra walka do końca – tak można podsumować mecz siatkarzy UKS Jedynka vs. Star Lipowiec Kościelny, który odbył sie 22.01.2012r. w naszym mieście. Wszystkie trzy sety zwycięskie okazały się dla nowodworzan. Mecz po raz pierwszy od 3 lat został rozegrany na hali Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Już pierwszy set pokazał, że walka będzie wyrównana. Na tablicy wyników można było często zobaczyć remis. Trener gospodarzy Maciej Renkiewicz już przed meczem mówił, że będzie to ostra walka. Zespół z Lipowca wygrał mecz z Makowem, który zajmuje 1 miejsce w tabeli. Trzeci set pokazał ostrą walkę do końca, może o tym świadczyć choćby wynik 30:28 Szczęśliwi siatkarze UKS Jedynka wskoczyli na drugie miejsce w tabeli. Niedzielny pojedynek daje siatkarzom trenera Renkiewicza drugie miejsce w tabeli i możliwość awansu do III ligi.
- autor: Marek Karpowicz
Bezpieczne ferie
10 stycznia 2012 r. o godzinie 17:00 odbył się w świetlicy szkolnej I Turniej sportowy dla uczniów. Organizatorami imprezy były nauczycielki p. Anna Maj i p. Karolina Radomska. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie z klas III. Było wiele konkurencji zarówno sportowych jak i dotyczących bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Do zabawy włączyli się rodzice, dopingując swoje pociechy oraz biorąc udział w kilku konkurencjach. I edycja turnieju sportowego zorganizowana została w ramach działań „Bezpieczne ferie”.
- autor: Anna Maj
Portret babci i dziadka
21 i 22 stycznia obchodzimy święto Babci i Dziadka. Z tej okazji panie A. Maj i T. Chęć zaprosiły wszystkie dzieci z klas I — III do udziału w konkursie plastycznym pt. „Portret babci i dziadka”.
12 stycznia pani A. Maj wręczyła nagrody uczestnikom konkursu.
Oto nazwiska nagrodzonych:
I miejsce Julia Stabrowska,
II miejsce Aleksandra Galińska,
III miejsce Martyna Gudajtis.
Wyróżnienia:
Zofia Staroszczuk,
Amelia Nurczyńska,
Katarzyna Gumkowska,
Dalia Krajewska,
Małgorzata Majcher,
Natalia Jerzak.
- autor: Anna Maj
Operetka wiedeńska
Mamy zaszczyt zaprosić
Państwa
18 lutego 2012r. o godz. 17:00 do hali NOSiR
na koncert
Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego
Wojska Polskiego
pt. ”OPERETKA WIEDEŃSKA”
Dowódca Burmistrz Miasta
2 Mazowieckiego Pułku Saperów Nowy Dwór Mazowiecki
płk Adam Przygoda Jacek Kowalski
Zapraszamy pod odbiór bezpłatnych kart wstępu
do Nowodworskiego Ośrodka Kultury, ul. Paderewskiego 1A.
PRZEPRASZAMY WSZYSTKIE KARTY WSTĘPU ZOSTAŁY WYDANE
Zespół wystapi w 100 osobowy składzie.
Ilość miejsc ograniczona.
Żyrafa w nowodworskim szpitalu
Oddział dziecięcy i noworodkowy nowodworskiego szpitala wzbogacił się o kolejny, wysokiej klasy sprzęt medyczny. Dziś (20.01) miało miejsce przekazanie inkubatora na rzecz oddziału. Darczyńcy to fabryka Reckitt Benckiser wraz z pracownikami oraz firma GE Healthcare Polska.
Sprzęt został zakupiony dzięki zbiórce pieniędzy, którą przeprowadzono wśród pracowników fabryki Reckitt Benckiser. Jej inicjatorami byli Tomasz Pałka oraz Tomasz Bronny. W ten sposób udało się zebrać prawie 4 tys. złotych. Do akcji włączył się też dyrektor fabryki, który w imieniu firmy przekazał 35 tys. zł.
Potrzeb było wiele, jednak wspólnie z dyrekcją szpitala zdecydowano się na wspomożenie oddziału dziecięcego i noworodkowego.
Za zebrane pieniądze zakupiono dla Nowodworskiego Centrum Medycznego inkubator, którego uroczyste przekazanie miało miejsce 20 stycznia.
Zakupiony sprzęt to, jak twierdzą darczyńcy „Mercedes wśród inkubatorów”.
Jego zalety wymieniał oraz prezentował na oddziale Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa p. Ahmed Jadou. Inkubator dostępny jest dla anestezjologa i innych lekarzy z każdej strony, ma regulowany, obracający się o 180 st. materac, w pełni otwieraną kopułę, funkcjonalne szuflady dostępne z każdej strony, możliwość stworzenia kurtyny powietrznej i regulowaną wysokość. Dzięki tej ostatniej zalecie nazywany jest żyrafą.
Warto zaznaczyć, że kwota jaką zapłacono za urządzenie jest znacznie, bo o ponad 20 tys. zł. niższa od jego ceny rynkowej. Było to możliwe dzięki firmie GE Healthcare Polska, która zrzekła się zysków za sprzedaż sprzętu.
To nie pierwsza pomoc, jakiej udziela nowodworskiemu szpitalowi Reckitt Benckiser. Jak powiedział Dyrektor NCM Zbigniew Kończak, na przestrzeni ostatnich lat, dzięki pomocy fabryki udało się zamontować na budynku szpitala nowe rynny, wymieniono kominy na dachu placówki, wyremontowano dach i pomieszczenie po starej kotłowni. Ponadto, jak zapewnia Mateusz Gołembiewski, pracownik działu personalnego Reckitt Benckiser, współpraca i pomoc charytatywna dla szpitala będzie kontynuowana. Nowodworski szpital to jeden z głównych punktów w działalności charytatywnej fabryki na 2012 rok.
Więcej niż kino
"Więcej niż kino" to nie tylko szansa na obejrzenie ciekawych filmów, ale także możliwość spotkania się z wybitnymi przedstawicielami ze "świata filmu”: producentami, reżyserami, scenarzystami, operatorami, aktorami.
Podczas najbliższego spotkania 3.02.2012r. o godz. 18:00 w ramach cyklu "Więcej niż kino" obejrzymy film wg. scenariusza Grega Zglińskiego i Janusza Margańskiego, napisanego na podstawie opowiadania Cezarego Harasimowicza "Wymyk".
Film wyreżyserowany przez Grega Zglińskiego wszedł na ekrany kin w listopadzie 2011 r. Czas trwania 1 godz. 25 min. W rolach głównych zobaczymy: Roberta Więckiewicza, Łukasza Simlata, Gabrielę Muskałę.
"Wymyk" - to historia dwóch braci - Alfreda i Jerzego - którzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnej napaści na młodą dziewczynę. Jerzy bez namysłu staje w obronie kobiety, natomiast Alfred zawodzi - bojąc się o własną skórę reaguje poniewczasie i staje się biernym świadkiem tragedii młodszego brata.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem obrazu Gregiem Zglińskim i odtwórczynią jednej z głównych ról Gabrielą Muskałą. Spotkanie poprowadzi, jak zwykle, red.Stanisław Zawiśliński.
Greg (Grzegorz) Zgliński – rocznik 1968, reżyser filmowy, a także producent, scenarzysta, montażysta i kompozytor muzyki filmowej. Były gitarzysta w formacjach rockowych w Zurychu, w Szwajcarii, gdzie mieszkał przez 15 lat. Absolutorium w 1996r. pod opieką artystyczną Krzysztofa Kieślowskiego na wydziale reżyserii filmowej w "PWSFTViT" w Łodzi.
Dorobek artystyczny:
Reżyseria - liczne dokumenty oraz filmy fabularne:
1993 "Do samego końca",
1995 "Przed zmierzchem",
1999 serial "Na dobre i na złe",
2001 "Na swoje podobieństwo" – nominacja do Złotych Lwów Gdańskich
2004 "Cała zima bez ognia" – Nagroda Specjalna za debiut reżyserski oraz nominacja do złotych Lwów Weneckich,
2005 – 2008 "PitBull",
2008 – 2009 "Londyńczycy",
2011 "Wymyk" – Nagroda Jury Ekumenicznego, dwie nominacje, Złote Lwy Gdańskie za scenariusz.
Gabriela Muskała - ceniona aktorka polska, związana przede wszystkim z teatrem. Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień za dokonania sceniczne. Telewidzom znana jest głównie dzięki roli Ewy Malec w „Londyńczykach”.
Urodziła się 11 czerwca 1969 roku w Kłodzku. Studiowała na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, który ukończyła w 1994 roku. Zanim została dyplomowaną aktorką, zdążyła zasłynąć w środowisku artystycznym jako nieprzeciętny talent, wzbudzając powszechny zachwyt i zgarniając szereg nagród za monodram „Pani Dobra” wg Thomasa Bernharda.
Szturmem zdobywała kolejne laury. W 1995 roku została laureatką I nagrody Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W tym samym roku po raz pierwszy nagrodzono ją również Złotą Maską za największe osiągnięcia artystyczne poprzedniego sezonu teatralnego, za role w „Lekcji” Eugène’a Ionesco i w „Czarodzieju z Oz” L. Franka Bauma w Teatrze Powszechnym w Łodzi, którego aktorką była w latach 1993-97. Później związała się z tamtejszym Teatrem im. Stefana Jaracza, a od 2005 roku – również z warszawską sceną Teatru Dramatycznego.
Ma na koncie wiele ról teatralnych (również w spektaklach Teatru TV), które przyniosły jej w sumie kilkanaście różnych nagród i wyróżnień. Jedną z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych kreacji scenicznych Muskały jest rola Olgi w przedstawieniu „Merylin Mongoł” Nikołaja Kolady, w reżyserii Barbary Sas, na deskach Teatru im. Stefan Jaracza w Łodzi (premiera w 2002 roku).
Herbatka dla babci i dziadka
Babcie i dziadkowie zajmują szczególną rolę w naszym życiu, często nie wiemy tego, gdy jesteśmy dziećmi, ale uświadamiamy to sobie dopiero gdy jesteśmy dorośli, wspominamy minione lata i jesteśmy im wdzięczni za troskę i miłość. Uczniowie w świetlicy SP 7 uczcili wierszem i piosenką zbliżający się Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie przybyli na uroczystość, wszystkie przygotowane miejsca przy nakrytych stolikach były zajęte. Dziadkowie z wielką przyjemnością obejrzeli program artystyczny przygotowany przez panie: Izabellę Pieluchowską i Justynę Wasilko. Chętnie też uczestniczyli w konkursach: kto najlepiej zna swego wnuka, czego uczeń nie powinien mieć w plecaku, rebus rodzinny.
„Herbatka dla babci i dziadka” stała się tradycją naszej świetlicy, uroczystość ta ma niepowtarzalny klimat, wzmacnia więzi rodzinne i służy integracji pokoleń.
- autor: Izabella Ryńska - Pieluchowska
Czerwony Tulipan w NOK-u
14 stycznia 2012 roku gościem sceny Zaułek Wojtka Gęsickiego i zarazem nowodworskiej publiczności był olsztyński zespół Czerwony Tulipan. Zespół obchodzący w roku 2010, 25. rocznicę działalności twórczej, na sobotnim koncercie zaprezentował program ze swojego jubileuszowego koncertu i jednocześnie swojej ostatniej płyty „To Twoje oczy”.
Program ten stanowi hołd oddany poetom i kompozytorom, a należą do nich m.in. Jerzy Harasimowicz, Elżbieta Adamiak, Krzysztof Kamil Baczyński, Andrzej Zarycki, Agnieszka Osiecka, Seweryn Krajewski, Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Czesław Niemen, Julian Tuwim, Marek Sart, Henryk Wars, Jaromir Nohavica, Magdalena Samozwaniec, Lewis Carroll i wielu innych, dzięki którym od 27 lat członkowie zespołu mogą realizować się na scenie pozostając jednocześnie w krainie poezji, pięknego języka, intelektualnych rozważań, pięknych melodii, ale przede wszystkim w sferze pozytywnych emocji i jak sami mówią o sobie w świecie „uczucia”, zachowując przy tym dość sporę dozę poczucia humoru i dystansu do otaczającego ich świata.
Przez blisko dwie godziny wykonawcy miotali emocjami publiczności, od głębokiej refleksji i zadumy do beztroskiej zabawy i radosnego śmiechu. Artyści znakomicie panowali nad publicznością, a publiczność doskonale chwytała intencje wykonawców. Wspólne przeżywanie sztuki zapewne na długo pozostanie w pamięci zarówno jednych jak i drugich. A na to, że spotkanie z Czerwonym Tulipanem pamięta się bardzo długo są dowody. Otóż wśród widzów znalazła się dość duża grupa osób, które pamiętały koncert zespołu, który miał miejsce 13 lat temu, 12 grudnia 1998 roku w sali NOK-u przy ul. Mazowieckiej 8 i od tego czasu pozostali fanami zespołu.
Zespół tworzy pięć artystycznych indywidualności:
Stefan Brzozowski - kompozytor, wokalista, gitarzysta i "szef" ... odpowiedzialny za profil artystyczny zespołu;
Ewa Cichocka - wokalistka i recytatorka ... artystka z dużym temperamentem, posiada rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu;
Krystyna Świątecka - wokalistka i flecistka, zamknięta w sobie, oszczędna w środkach, wzruszająca liryzmem, uduchowiona;
Andrzej Czamara - gitarzysta, zatopiony całkowicie w swoim instrumencie, grę na nim opanował perfekcyjnie;
Andrzej Dondalski – gitarzysta basowy z rockowym rodowodem.
Foto: Tomasz Zawadzki
Nowodworskie Spotkania Jazzowe
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza 25 stycznia 2012r. o godz. 19:00 na Nowodworskie Spotkania Jazzowe, podczas których wystąpi Marek Napiórkowski Trio. W skład formacji wchodzi trzech niezwykłych muzyków: gitarzysta Marek Napiórkowski, basista Robert Kubiszyn i perkusista Cezary Konrad.
Koncerty zespołu to mieszanka żywiołowej, pełnej energii improwizowanej muzyki, ekspresyjnych partii solowych, ale także stonowanych, lirycznych ballad.
WSTĘP WOLNY
Marek Napiórkowski - gitarzysta, kompozytor - nagrał ponad 100 płyt z różnymi wykonawcami!
Grał i nagrywał m.in. z: Mino Cinelu, Adamem Holzmanem, Gregoirem Maretem, Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Klausem Doldingerem (Passport), Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Krzysztofem Ścierańskim, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim ...
W 2002 roku wziął udział w projekcie Anna Maria Jopek & Friends with Pat Metheny Upojenie (album i dwa koncerty w Sali Kongresowej w Warszawie z gigantem gitary, zdobywcą 15 nagród Grammy - Patem Methenym).
W 2005 roku wydał autorską płytę NAP (Universal Music Polska), na której znalazły się jego własne kompozycje. Album był nominowany do nagrody Fryderyk 2005 w kategorii Jazzowy Album Roku, a sam Napiórkowski otrzymał nominację w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. W 2007 roku ukazał się jego drugi, akustyczny album Wolno (Universal Music Polska), z udziałem Anny Marii Jopek, Mino Cinelu, Gregoire Mareta (harmonijka), Roberta Majewskiego, Michała Tokaja, Roberta Kubiszyna i Michała Miśkiewicza. Album zebrał entuzjastyczne recenzje w prasie i doczekał się imponującej trasy koncertowej, obejmującej 23 miasta Polski, trwającej od 16 stycznia do 10 lutego 2008!
1 maja 2008 roku Marek Napiórkowski zagrał koncert przekrojowy przez swoją twórczość w rodzinnej Jeleniej Górze z udziałem zespołów Funky Groove (Artur Lesicki), Full Drive (Henryk Miśkiewicz) oraz wokalistek Anny Marii Jopek i Doroty Miśkiewicz. Podobny koncert z okazji 20-lecia pracy artystycznej odbył się 22 listopada 2009 roku w ramach 12. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA 2009.
Marek Napiórkowski wziął też udział w projekcie Anny Marii Jopek ID (2007) z udziałem gwiazd światowego jazzu i muzyki world (gra m.in. w utworach z Christianem McBridem i Manu Katche), zagrał na koncercie z Richardem Boną i Dhaferem Youssefem 6 czerwca 2007 roku w Teatrze Polskim w Warszawie oraz na jesiennej trasie z udziałem m.in. Mino Cinelu i Dhafera Youssefa.
Prowadzi własny kwartet oraz jest współliderem zespołu Funky Groove (pierwszy album zespołu znajduje się w Universal Worldwide Jazz Catalogue, obie płyty zespołu zostały wybrane albumami roku przez czytelników profesjonalnego muzycznego czasopisma "Gitara i Bas").
W ankiecie Jazz Top czytelników pisma "Jazz Forum" zespół Funky Groove dwukrotnie został wybrany elektryczną grupą roku, a Marek Napiórkowski od kilku lat znajduje się w czołówce w kategorii gitary.
Obecnie nagrywa i koncertuje w Polsce i za granicą z Anną Marią Jopek, Krzysztofem Ścierańskim, Henrykiem Miśkiewiczem Full Drive, Dorotą Miśkiewicz, Funky Groove i własnym kwartetem.
Szkolny Festiwal Kolęd w SP 7
Śpiewanie kolęd oraz pastorałek to bardzo piękna tradycja związana ze Świętami i okresem Bożego Narodzenia. Pieśni te podkreślają znaczenie narodzin Zbawiciela, przynoszą nadzieję, radość. Stąd tak ważne jest, by tą tradycję pielęgnować w sercach młodego pokolenia.
Dlatego w Szkole Podstawowej nr 7 dnia 13.01.2012 od godz. 14.00 odbył się festiwal kolęd. W piątkowe popołudnie nasza placówka zmieniła się na chwilę w mały amfiteatr, gdzie swoje zdolności wokalne prezentowali uczniowie klas 0 – VI.
Ten niecodzienny konkurs poprzedzony był eliminacjami dokonanymi przez nauczycieli w dwóch grupach wiekowych: klasy 0 – III i IV – VI. Nad przebiegiem eliminacji w klasach młodszych czuwały panie: Kasia Dobruk, Wanda Kępska oraz Izabella Ryńska – Pieluchowska; zaś w klasach starszych: p. Agnieszka Antosik i Alina Kosińska. Do części finałowej konkursu zostało zakwalifikowanych 14 uczniów z klas 0 – VI.
Na początku festiwalu p. Katarzyna Dobruk przywitała wszystkich młodych wykonawców, ich rodziców, wychowawców oraz publiczność uczniowską zgromadzoną na sali forum. Zaprezentowała pokrótce przebieg festiwalu i przypomniała zasady obowiązujące podczas konkursu. Po powitaniu p. Alina Kosińska nawiązała do tradycji kolędowania oraz zachęciła uczniów do wspólnego zaśpiewania kolędy. Następnie przyszedł czas na występy uczniowskie. Jako pierwszy zaprezentował się uczeń klasy 0 – Kacperek M. który zaśpiewał kolędę: Bosy pastuszek.
Młodzi artyści wykazali wiele zaangażowania w wykonywane utwory. Kolędy śpiewane przez dzieci mają swój niepowtarzalny urok i bardzo chwytają za serce. Ponadto oprócz oprawy wokalnej, niezwykle ważne jest przełamywanie tremy, z którą nasi uczniowie świetnie sobie poradzili.
Komisja Jury w składzie: Izabella Ryńska Pieluchowska, Wanda Kępska, Katarzyna Dobruk Agnieszka Anosik i Alina Kosińska miała niełatwe zadnie. Szczególnie ważna była opinia specjalistki – p. Agnieszki, nauczyciela muzyki.
Po wyczerpujących dyskusjach laureatami zostali: w kategorii klas 0 – III: Julia Trzakoma z klasy IIId, zaś w kategorii klas IV – VI: Kacper Olejniczak z klasy IV b.
Zarówno Julia jak i Kacper wykazali się ogromnym talentem wokalnym. Nauczyciele zachęcili ich, by dalej rozwijali swoje uzdolnienia muzyczne.
Na zakończenie występów wszyscy uczestnicy otrzymali małe niespodzianki, które przygotowała p. Kasia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom festiwalu, którzy przygotowali się wzorowo do konkursu. Słowa szczególnego podziękowania należą się najmłodszym uczestnikom: Kacperkowi z kl. 0, jego wychowawczyni i rodzicom, oraz Wojtusiowi S. z kl. Ic. (II miejsce)
Cieszymy się bardzo, że nasza szkoła cały czas przyczynia się do poznawania i rozwijania talentów uczniowskich, a także kształtuje w młodym pokoleniu szacunek dla tradycji i wartości chrześcijańskich.
Zapraszamy za rok na kolejny Festiwal Kolęd w SP 7.
- autor: Katarzyna Dobruk
Ponad 1 000 000 wejść!
Miło nam poinformować, że licznik odwiedzin na www.nowydwormaz.pl wskazał ponad milion! Internauci, dziękujemy! Bądźcie z nami. Świeże informacje z pierwszej ręki zawsze w oficjalnym serwisie internetowym Miasta.
Kolejne trzy punkty dla nowodworzan
Spotkanie w Bieżuniu z UKS Zielona w pierwszym secie należało do gospodarzy. Pozostałe trzy to ostra walka nowodworzan. W każdym secie zawodnicy zgłaszali uwagi do pracy arbitrów. Co chwilę sędziowie nerwowo spoglądali na zegarki jakby spieszyli się na pociąg czy też autobus … Na boisku jak w każdym meczu można było zauważyć duże zaangażowanie Pawła Burczaka. Przed meczem trener gospodarzy oczekiwał wygranej – po meczu przyznał, że nowodworzanie są lepszym zespołem i mieli prawo wygrać. Po meczu Paweł Burczak oceniał mecz jako bardzo dobry – w końcówce brakowało zimnej głowy, ale zagraliśmy bardzo dobrze. Bardzo pozytywnie, chłopaki zagrali zespołowo i z wyjątkiem pierwszego seta kontrolowali przebieg meczu narzucając swój styl gry. Dobra gra w bloku i ataku zarówno ze środka jak i skrzydeł pozwoliła na zwycięstwo – uważa Bartosz Kujawski z UKS Jedynka. Rozgrywający Kamil Kędzior grał mimo kontuzji – mam wybity palec, ale usztywniłem - można powiedzieć, że wygraliśmy z bólem. Uważam, że zagraliśmy lepiej niż z Mławą. Starałem się rozłożyć grę na wszystkich i nie grać tylko Turkotem.
Szczęśliwi siatkarze powrócili do Nowego Dworu z trzema punktami.
- autor: Marek Karpowicz
Wisła łączy
Nowodworski Ośrodek Kultury
oraz
Koło Plener
działające przy Oddziale Warszawskim
Stowarzyszenia Architektów Polskich
zapraszają
21.01.2012r. o godz. 17:00
na wernisaż wystawy malarskiej
pt. "WISŁA ŁĄCZY".
Idea programu "Wisła łączy".
Koło PLENER, działające od 42 lat przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, skupia architektów-artystów – głównie rysowników i malarzy.
Koło PLENER, w latach 2010 - 2013, realizuje program "Wisła łączy". Polega on na organizowaniu wystaw i plenerów wzdłuż biegu Wisły: od źródeł do jej ujścia do Bałtyku. Do warszawskich architektów-artystów już dołączyli ich koledzy z różnych stron Polski: z Wisły, z Gdańska, z Krakowa, a nawet z Wrocławia. Dotychczasowe wystawy i plenery wskazują na celowość takiego przedsięwzięcia.
Architekci biorący udział w programie spotykają się z lokalnymi twórcami, uczestniczą we wspólnym malowaniu. Są też spotkania z młodzieżą szkolną, rozmowy o tym co to jest architektura i ład przestrzenny. Placówki kulturalne i galerie, które zechciały gościć wystawę "Wisła łączy", za każdym razem proponują inny charakter spotkań i to szalenie wzbogaca wszystkich uczestników, jak również przynosi owoce dla samego programu.
Podsumowanie tych wydarzeń artystyczno-społecznych odbędzie się w Warszawie w roku 2013. Gośćmi wówczas będą twórcy spotykani w miejscowościach nadwiślańskich.
Podczas tego ponad trzyletniego „malarskiego flisu” będzie miało miejsce 10 plenerów. Na te plenery zapraszamy wszystkich napotkanych pasjonatów malowania w terenie, w zmiennych, czasem trudnych warunkach pogodowych.
I - od 16 lutego 2010 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego;
II - od 17 marca 2010 w Wiśle w Galerii "U Dziadka";
III - od 30 kwietnia 2010 w MGOK w Strumieniu, Rynek 9;
IV - od 10 czerwca 2010 na Politechnice Krakowskiej w Galerii GIL;
V - od 15 lipca 2010 w Urzędzie Gminy w Czernichowie;
VI - od 10 września w Klubie WOLA w Krakowie na Zwierzyńcu;
VII - od 01 października 2010 w Tarnobrzeskim Domu Kultury;
VIII - od 04 listopada 2010 w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu;
IX - od 01 grudnia 2010 w Sandomierskim Centrum Kultury (koniec górnego biegu Wisły);
X - od 07 stycznia 2011 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście;
XI - od 01 lutego 2011 w Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisła;
XII - od 15 marca 2011 w Domu Architekta w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą;
XIII - od 08 kwietnia 2011 w Puławskim Ośrodku Kultury w „Domu Chemika”;
XIV - od 08 maja 2011 w Muzeum Regionalnym w Kozienicach;
XV - od 03 czerwca w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii;
XVI - od 14 września w Domu Pracy Twórczej w Powsinie, ul. Ptysiowa 3;
XVII - od 28 października w Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie;
XVIII - od grudnia w Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie.
- autor: NOK
Noworoczny turniej piłkarski w Twierdzy
Ledwo ucichły takty sylwestrowej muzyki i pogasły noworoczne fajerwerki, a na boisku Orlika w Twierdzy zrobiło się gorąco. Uczniowski Klub Sportowy „Reduta” zorganizował noworoczny turniej piłkarski, w którym wystartowały cztery drużyny amatorów. Mecze rozegrano w piątek i sobotę, na boisku trwała wyjątkowo sportowa rywalizacja, jak na tę porę roku. Spotkania rozgrywano systemem „każdy z każdym”.
Wyniki:
Fc Perła – Internazionale 1:4,
Jockersi – Reduta 0:6,
Fc Perła – Jockersi 6:4,
Internazionale – Reduta 3:1,
Internazionale – Jockersi 3:0,
Fc Perła – Reduta 2:2.
Miejsce | Zespoły | Mecze | Punkty | Bramki |
I | Internazionale | 3 | 9 | 10:2 |
II | Reduta | 3 | 4 | 9:5 |
III | Fc Perła | 3 | 4 | 9:10 |
IV | Jockersi | 3 | 0 | 4:15 |
Królem strzelców turnieju został Patryk Bujnarowski z Reduty. Nagrody i wyróżnienia ufundował Prezes UKS ”Reduta” Zdzisław Szmytkowski. Organizatorzy obiecali kolejne zawody, oby dopisała pogoda.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Wizyta pierwszaków z SP7 w bibliotece
12 stycznia bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy I b ze Szkoły Podstawowej Nr 7 z wychowawczynią p. Grażyną Nurczyńską oraz Paniami z trójki klasowej p. Beatą Spalik i p. Iwoną Jerzak.
Głównym tematem spotkania były Pierwsze Urodziny Misia Marzyciela. Dzieci złożyły Marzycielowi życzenia, zaśpiewały urodzinową piosenkę. Orliki wręczyły Misiowi prezent - plakat zatytułowany „Kochany Misiu” z rysunkami dzieci oraz wierszykiem dla Marzyciela.
W bibliotece została przygotowana wystawka o historii Misiów – bohaterach bajek i baśni. Dzieci rozwiązywały również zagadki na temat Misiów.
Po życzeniach na dzieci czekał urodzinowy tort Misia Marzyciela. Marzyciel został przekazany pod opiekę klasie, ku wielkiej uciesze dzieci.
Drugim tematem spotkania z dziećmi był karnawał. Na początku dzieci rozmawiały o tym czym jest karnawał, jego cechach. Orliki zostały podzielone na 5 grup, w których wykonały maski karnawałowe na bal.
Na zakończenie spotkania uczniowie I b wręczyli Paniom bibliotekarkom własnoręcznie wykonane bałwanki w formie figurek. Dzieci natomiast otrzymały od biblioteki trzecią, pamiątkową książkę ufundowaną przez panią Urszulę Czajkowską.
Serdecznie zapraszamy na wystawkę masek karnawałowych uczniów I b do biblioteki.
- autor: MBP Filia nr 2
Koncert kolęd w SP 7
Dzieci dla rodziców
- koncert kolęd w SP 7 –
Wspaniały wieczór słowno-muzyczny odbył się 11 stycznia w Szkole Podstawowej nr 7. Uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali dla rodziców koncert kolęd i pastorałek okraszony występami artystycznymi.
Koncert rozpoczął się punktualnie o godzinie 18 – ej. Sala Forum wypełniła się przybyłymi na tę okazję rodzicami, którzy z niecierpliwością oczekiwali na występ ich pociech. Nie zabrakło też innych członków rodzin – rodzeństwa, babć, dziadków, cioć, wujków i znajomych.
W czasie programu można było wysłuchać tych najbardziej znanych kolęd: Przybieżeli do Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Lulajże Jezuniu, Bóg się rodzi, Cicha noc, Pójdźmy wszyscy do stajenki, jak też utworów mniej znanych czy też rzadziej wykonywanych: Oj maluśki, O pastuszku, Kolęda domowa. Na zakończenie dzieci wspólnie odśpiewały „Dzień jeden w roku”.
W trakcie programu uczniowie zaprezentowali nie tylko piosenki, ale także przekazały zebranym sporo wiedzy nt. sensu świąt, znaczenia poszczególnych zwyczajów bożonarodzeniowych i tradycji śpiewania kolęd. Wiedzę na te tematy zaczerpnęły m.in. z ks. Jana Twardowskiego.
Pojawiający się między utworami narratorzy omówili historię powstania kolęd i pastorałek oraz różnice miedzy tymi utworami. Ich wejścia uatrakcyjniły występy małych aktorów. Podczas „Panie Jezu mały” na scenie tańczyli, zamaszyście wymachując ciupagami górale. Gdy śpiewano „Dziewczynkę z Andersena” tak jak w bajce, główna bohaterka czekała na pomoc ludzi. Tym razem jednak doczekała się pomocy, a chodzący wokół niej obojętni ludzie zniknęli jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki.
Na twarzach rodziców trudno było nie dostrzec wzruszenia i dumy. W imieniu ich wszystkich serdecznie dziękuję paniom wychowawczyniom za pomysł koncertu, za jego realizację i przygotowanie uczniów do występów oraz wszystkim, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu.
Dzieciom zaś gratuluję kolejnego, wspaniałego przedstawienia.
- autor: Aneta Pielach - Pierścieniak
Szczęście czy pech?
Nadchodzi piątek trzynastego! Ale my się nie boimy. W końcu nasze hasło to: Szczęśliwego Nowego Dworu! A nasze logo przypomina symbol szczęścia - podkowę. Dlatego jako anitodotum na ten feralny dzień, szykujemy małą niespodziankę. Zapisz się do naszego newsletter'a, a jutro poznasz szczegóły. Do dwóch setek subskrybentów brakuje nam już tylko 35 osób. Czekamy na Ciebie!
PS Od południa - brakuje nam już tylko 25 osób. Będzie nas dziś 200?
Stan na 15.48 - 184 osoby. Czekamy na szesnastkę!
13.01., godz. 7.51 - 198 osób ...
9.36 - mamy 200!!! DZIĘKUJEMY!!!
Inwestujemy w przyszłość
PROJEKT „EDUKACJA KLUCZEM DO SUKCESU”
realizowany jest w Zespole Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim ze środków EFS w ramach IX Priorytetu Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Celem projektu jest podniesienie kompetencji merytorycznych uczniów co zwiększy ich szanse zawodowe, pozwoli kształtować indywidualną ścieżkę kariery zawodowej. Działania zaplanowane w projekcie pozwolą również zwiększyć atrakcyjność szkolnictwa zawodowego w takim stopniu, aby spełniało oczekiwania edukacyjne uczniów oraz pracodawców.
Za nami pierwszy rok realizacji projektu. Działania projektowe rozpoczęły się w marcu 2011roku.
Młodzież ZS nr 2 uczestniczyła w zajęciach wyrównawczych i rozszerzających wiedzę z matematyki, języka angielskiego i niemieckiego. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z matematyki i języka angielskiego z uwagi na fakt ich zdawania na egzaminie maturalnym. Oprócz wymienionych zajęć uczniowie mieli możliwość nauki trzeciego języka obcego - języka rosyjskiego. Nauką dodatkowego języka szczególnie zainteresowana jest młodzież Technikum w zawodzie technik obsługi turystycznej. Z uwagi na rozwijającą się bazę turystyczną powiatu nowodworskiego oraz rozbudowę infrastruktury transportowej (lotnisko), będą to umiejętności szczególnie poszukiwane przez pracodawców.
Projekt obejmuje również warsztaty aktywnego poszukiwania pracy i zakładania działalności gospodarczej. Formuła warsztatowa pozwoliła uczniom poznać m.in. profil osobowości pod kątem predyspozycji zawodowych, między innymi dziewcząt – ich predyspozycji do tzw. „męskich kierunków kształcenia”. Ponadto uczniowie poznali zasady prezentacji własnej osoby, profesjonalnego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, szukania pomysłu na własną działalność gospodarczą. Te kluczowe kompetencje pozwolą uczniom zwiększyć ich szanse zawodowe i kształtować indywidualną ścieżkę kariery zawodowej. Rekrutacja na zajęcia odbywała się zgodnie z zasadą równości płci.
Łącznie w roku 2011 odbyło się 500 godzin zajęć dodatkowych, w których uczestniczyło 120 uczniów Zespołu Szkół nr 2. Dzięki udziałowi w projekcie szkoła wzbogaciła również swoją bazę dydaktyczną o sprzęt multimedialny (laptop, projektor), gry dydaktyczne do nauki języków, mapy, komplety brył geometrycznych, podręczniki i ćwiczenia, filmy edukacyjne.
W sierpniu 2011 dla najaktywniejszych uczniów w ramach projektu zorganizowano obóz naukowo-wypoczynkowy w Młyniku, koło Mrągowa.
Różnorodność form prowadzonych zajęć sprawia, że projekt „Edukacja kluczem do sukcesu” jest wysoko oceniany zarówno przez uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Przed nami kolejny rok realizacji zaplanowanych działań, których zakończenie nastąpi w czerwcu 2013 roku.
Projekt „Edukacja kluczem do sukcesu” współfinansowany
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Nocna Zmiana Bluesa
Nowodworski Ośrodek Kultury
zaprasza
20.01.2012r. o godz. 19:00
na koncert legendy światowego bluesa
Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa
Zespół zagra w składzie:
- Sławek Wierzcholski: śpiew, harmonijka ustna,
- Marek Dąbrowski: gitara akustyczna,
- Witold Jąkalski: slide guitar,
- Piotr Dąbrowski: akustyczna gitara basowa, śpiew,
- Grzegorz Minicz : perkusja.
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie NOK-u.
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa – Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 28 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów!
Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie, a nawet w Zimbabwe!
Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium, a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy „Chory na bluesa”.
Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka! Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii „Złota kolekcja” wydawnictwa EMI Poland czy niedawny występ w popularnym programie „Szansa na sukces” w TVP.
Sławek Wierzcholski to wirtuoz harmonijki i autor dwóch popularnych podręczników gry na tym instrumencie. Jest dziennikarzem radiowym i prasowym, organizatorem festiwali bluesowych, a przede wszystkim człowiekiem „Chorym na bluesa”!
Swe charakterystyczne brzmienie Nocna Zmiana Bluesa zawdzięcza nietypowemu (jak na grupę o charakterze bluesowym) instrumentarium. Wszyscy muzycy używają wzmacniaczy, lecz grają wyłącznie na instrumentach akustycznych.
Zespół z łatwością nawiązuje kontakt ze słuchaczami, zyskując akceptację tych słuchaczy, którzy o polskim bluesie wyrażają się sceptycznie.
Nocna Zmiana Bluesa ma już dwadzieścia osiem lat. Jej koncerty to połączenie tych wieloletnich doświadczeń z młodzieńczą energią, którą muzykom i słuchaczom daje blues!!!
Więcej dowiecie się na oficjalnej stronie zespołu: www.blues.ofek.pl
XX Finał WOŚP w NDM
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz dwudziesty. W ramach nowodworskiego Sztabu XX Finału WOŚP na ulice Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka wyszło 136 wolontariuszy, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków, oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych chorych na cukrzycę.
Na scenie Nowodworskiego Ośrodka Kultury wystąpili wokaliści, muzycy, tancerze, aktorzy … Wszyscy mieli jeden cel – zebrać jak najwięcej pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Jedno z haseł WOŚP brzmi: Gram w Finale - Nie Biorę Kasy!!! Tak też było u nas! Zagrał Ostry Zespół Grania, który podczas koncertu tradycyjnie wywołał entuzjazm publiczności. Fantastyczny był także zespół OffRoad, który przyjechał do nas z Warszawy. OffRoad to młody zespół rockowy grający autorskie utwory z wokalistą o fantastycznym głosie. W Wielkie Granie włączyli się uczniowie z nowodworskich szkół, ZHP, sprawujące także pieczę nad Główną Puszką w NOK-u oraz żołnierze carskiej armii z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Kampinos”. Na scenie zaprezentowali się młodzi wokaliści działający przy Nowodworskim Ośrodku Kultury, Studio Tańca Emotion wzbogaciło program artystyczny pokazem tańców standardowych. Spektakl Jedno Słowo Kochającej Kobiety został przygotowany przez „nokowską” Nową Grupę Teatralną. Szczególne podziękowania dla Mazowieckiego Gońca Lokalnego, który zajmował się Kiermaszem WOŚP oraz zaprosił stylistkę Lilę Gand, która oprócz indywidualnych porad wprawiła publiczność w pozytywny nastrój analizując na forum sposób ubierania ochotników i ochotniczek. To było świetne show! Ukłony dla wszystkich darczyńców, którzy wzbogacili Kiermasz – między innymi dla Pani poseł Jadwigi Zakrzewskiej za piękną kolekcję monet i Dianie SPA z Pomiechówka za bon na masaż kamieniami. Za dbanie o dobrą energię poprzez zorganizowanie słodkości dziękujemy Cukierni W. M. Janczewscy i Pani Grażynie Nadrzyckiej. Podziękowanie dla Urzędu Miejskiego za rozgrzewającą grochówkę i tradycyjne światełko do nieba. Bank Spółdzielczy W Nowym Dworze Mazowieckim jak co roku okazał nam bezcenną pomoc przy liczeniu góry pieniędzy. Nie dalibyśmy rady bez cudownych maszyn! Przy liczeniu pomagały także pracowniczki Miejskiej Biblioteki Publicznej. O bezpieczeństwo kwestujących i uczestników WOŚP-u skutecznie dbała Policja, Straż Miejska oraz Straż Pożarna.
Wielkie podziękowania dla wszystkich
WOLONTARIUSZY i DARCZYŃCÓW,
dzięki którym udało się zebrać aż 41000 zł.
To sporo więcej niż w ubiegłym roku.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu i Wielkiemu Sercu ten dzień był wyjątkowy.
- autor: NOK
Lodowisko Biały Orlik
Zapraszamy
do bezpłatnego korzystania
z lodowiska "Biały Orlik"
położonego
przy Publicznym Gimnazjum nr 2 na Osiedlu Młodych.
Lodowisko czynne codziennie w godz. 9:00-21:00.
Przed pójściem na "Białego Orlika" zapoznaj się z regulaminem korzystania z lodowiska.
REGULAMIN KORZYSTANIA
Z LODOWISKA
Właścicielem lodowiska „ORLIK BIAŁY” jest miasto Nowy Dwór Mazowiecki, gospodarzem Publiczne Gimnazjum nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim.
1) Wejście na obiekt jest równoznaczne z przyjęciem i przestrzeganiem regulaminu.
2) Harmonogram otwarcia Lodowiska „Orlik Biały” stanowi załącznik do regulaminu.
3) Jednorazowo na tafli lodowiska może przebywać maksymalnie 40 osób.
4) Lodowisko czynne jest w miesiącach umożliwiających wytworzenie nawierzchni lodowej (średnio połowa listopada – połowa marca, w zależności od warunków pogodowych).
5) Za ład i porządek na lodowisku odpowiedzialni są pracownicy obsługi lodowiska.
6) Osoby korzystające z lodowiska są zobowiązane do przestrzegania regulaminu, przepisów bhp i bezwzględnego stosowania się do poleceń pracowników obsługi lodowiska oraz:
- niezwłocznego zawiadomienia pracowników obsługi lodowiska w przypadku zauważenia wszelkich nieprawidłowości;
- jazdy w wyznaczonym kierunku (o kierunku jazdy decyduje obsługa lodowiska – zmiana kierunku jazdy następuje na sygnał podany przez mikrofon);
- dzieci do lat 7 korzystają z lodowiska pod opieką dorosłych będących na łyżwach i muszą być wyposażone w kask.
7) Osoby korzystające z lodowiska są zobowiązane do okazania dowodu tożsamości, pobierania żetonów przy wejściu na lodowisko u pracownika obsługi lodowiska i oddaniu żetonu przy zejściu z lodowiska.
8) Warunkiem korzystania z lodowiska jest posiadanie łyżew.
9) W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom i korzystania z lodowiska zgodnie z przeznaczeniem zabrania się:
a) wnoszenia i używania sprzętu sportowego z wyjątkiem łyżew,
b) niszczenia płyty lodowiska i urządzeń przyległych,
c) wchodzenia na ogrodzenie i urządzenia sportowe,
d) palenia tytoniu, spożywania alkoholu, używania środków odurzających, wnoszenia jedzenia, picia oraz spożywania ich podczas jazdy,
e) niszczenia płyty lodowiska oraz urządzeń wytwarzających lód, a także zabezpieczających lodowisko,
f) zaśmiecania, wnoszenia opakowań szklanych, metalowych oraz niebezpiecznych przedmiotów, a także rzucania jakimikolwiek przedmiotami,
g) wchodzenia na lodowisko pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
h) przeszkadzania innym użytkownikom lodowiska, zakłócania ładu i porządku, używania słów wulgarnych, zachowań stwarzających niebezpieczeństwo dla siebie lub innych,
i) wprowadzania zwierząt,
j) korzystania z lodowiska bez zgody pracowników obsługi lodowiska,
k) jazdy w kierunku przeciwnym do nakazanego, wykonywania skoków, rzucania śniegiem,
l) trzymania się za ręce podczas jazdy,
m) siadania na bandach lodowiska,
n) używania otwartego ognia,
o) jazdy z kijami hokejowymi oraz plecakami, używania krążków hokejowych i innych przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla uczestników korzystających z lodowiska,
p) jazdy na długich łyżwach (panczenach) oraz przebywania na tafli lodowiska bez łyżew (w butach),
r) jazdy z dziećmi na ręku.
10) Rozstrzygnięcia dotyczące korzystania z lodowiska zgodnie z pkt. 9 podejmują pracownicy obsługi lodowiska, którzy w zależności od sytuacji mogą:
a) zwrócić uwagę za niewłaściwe, niezgodne z regulaminem zachowanie,
b) nakazać opuszczenie lodowiska i terenu szkoły,
c) wezwać straż miejską,
d) wezwać policję.
10) Dopuszcza się możliwość rezerwacji korzystania z lodowiska. Terminy rezerwacji są wywieszone na budynku wypożyczalni łyżew 2 dni przed terminem rezerwacji.
11) Poza planowymi zajęciami szkolnymi wymienionymi w harmonogramie otwarcia lodowiska:
a) szkoła nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe w trakcie korzystania z lodowiska,
b) użytkownicy korzystają z lodowiska na własną odpowiedzialność za pełni odpowiadają materialnie za wyrządzone szkody, w tym za zniszczenie lub zgubienie wypożyczonych łyżew.
12) Korzystający z lodowiska są zobowiązani do przestrzegania niniejszego regulaminu, a także do bezwzględnego stosowania się do poleceń pracowników obsługi lodowiska.
13) W sytuacji niekorzystnych warunków atmosferycznych o korzystaniu z lodowiska decydują pracownicy obsługi lodowiska.
14) Za rzeczy pozostawione na terenie lodowiska i na terenie przyległym (kompleks boisk Orlik 2012) pracownicy obsługi lodowiska oraz gospodarz lodowiska (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim) nie ponoszą dpowiedzialności.
15) W przypadku organizowania imprez zamkniętych gospodarz zastrzega sobie prawo do zmiany harmonogramu otwarcia.
16) Podczas przerw technicznych korzystający muszą opuścić taflę lodowiska.
17) Korzystający z lodowiska ponoszą ryzyko związane z amatorskim uprawianiem łyżwiarstwa.
18) W przypadku zauważenia pożaru lub innego zagrożenia osoby obecne na lodowisku powinny:
- natychmiast zawiadomić pracowników lodowiska,
- użyć sprzętu gaśniczego,
- unikać paniki,
- stosować się do poleceń pracowników obsługi lodowiska,
- nie utrudniać dojazdu służbom ratowniczym.
19) Na obiekt nie mają prawa wstępu osoby:
- wpisane do rejestru osób, którym zakazano wstępu na imprezy masowe,
- znajdujące się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- odmawiające wylegitymowania się wiarygodnym dokumentem zaopatrzonym w fotografię i adres.
Wyzwanie na odchudzanie
Mecz siatkówki
Zapraszamy
22.01.2012r. o godz. 17:00 (niedziela)
do hali Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Sportowa 66
na mecz siatkówki
UKS Jedynka Nowy Dwór Mazowiecki vs. UKS Lipowiec Kościelny
Przyjdź na mecz ! Pomoż naszym!
Wstęp wolny.
Komputerowy kurs dla Seniorów
Biblioteka zaprasza Seniorów
na bezpłatny kurs z podstaw obsługi komputera.
Planowany czas trwania kursu 01.02.– 31.03.2012r.
Bliższych informacji udzielamy w siedzibie Biblioteki
lub pod nr tel. (22) 713 01 01.
Miejska Biblioteka Publiczna
Filia nr 1 w Modlinie Starym
ul. Matejki 2
Kolędujmy wraz
UKS Jedynka wygrał z Zawkrze Mława 3:1
Siatkarze UKS Jedynka mimo niesprzyjającego im dopingu oraz grze w drużynie przeciwnej zawodnika z II ligi pokonali KS Zawkrze Mława podczas czwartkowego meczu wyjazdowego.
W Mławskiej Hali Sportowej w czwartkowy wieczór odbył się mecz UKS Jedynka Nowy Dwór Mazowiecki – KS Zawkrze Mława. Ostatnie mecze UKS Jedynka wygrywała – tak samo było i 5 stycznia br. Goście wygrali tylko pierwszego seta. Pozostałe trzy to już zwycięstwa nowodworzan. Przed meczem zarówno Maciej Renkiewicz trener UKS jak i Patryk Puszkarski kapitan drużyny obstawiali wygraną 3:0. Zaś trener KS Zawrze Tomasz Budny wierzył przez cały czas w swoją drużynę obstawiając wynik 3:1.
Niestety zawiedli zagrywający. Trener KS Zawkrze wytknął również błędy sędziom. Żałuje bardzo, że nie przyjeżdżają na takie mecze kwalifikowani obserwatorzy – dodał trener mławskiej drużyny.
Walka była duża, ale nie wiem, czego tak naprawdę zabrakło w naszej drużynie – mówił po meczu zawodnik grający w KS Zawkrze na pozycji Libero.
Pierwszy mecz noworoczny jest zawsze trudny. Błędy własne spowodowały przegranego jednego seta, ale ważne, że zdobyliśmy 3 punkty – mówił Libero UKS Jedynka Kamil Miklewicz. Na pewno w naszej drużynie dużo dobrej roboty zrobili dziś środkowi i można im wiele zawdzięczać. Patryk Puszkarski dał dobrą zmianę i pokazał, że jest pełnowartościowym zawodnikiem. Tak samo Paweł Burczak czy Kamil Kędzior to są ludzie, którzy robią postępy i są silni na boisku – dodał Miklewicz.
Patronem medialnym siatkarzy jest portal www.nowodworski24.pl oraz Tygodnik Nowodworski.
- autor: Marek Karpowicz
Ferie z MBP
Nowodworskie Biblioteki Publiczne
proponują dzieciom i młodzież w okresie ferii
ciekawe książki i czasopisma
oraz ciekawe zabawy!
Informujemy czytelników, że w MBP przy ul. Paderewskiego 22 w związku z przenoszeniem oddziałów do nowych pomieszczeń Oddział dla Dzieci będzie nieczynny w dniach 16-20.01., a Wypożyczalnia i Czytelnia dla dorosłych w dniach 21.01.-04.02.2012r.
Za niedogodności przepraszamy!
Biblioteka przy ul. Paderewskiego 22 Wypożyczalnia i Czytelnia dla dorosłych
21.01 – 4.02 biblioteka zamknięta
Oddział dla Dzieci, ul. Paderewskiego 22
poniedziałek, czwartek, piątek 12.00-18.00;
wtorek godz. 11.00-16.00; środa godz. 11.00-15.00
16 – 20. 01. biblioteka zamknięta;
23 – 27. 01. gry i zabawy komputerowe, zajęcia świetlicowe (w godzinach otwarcia biblioteki).
Biblioteka w Modlinie, ul. Matejki 2
16 – 27.01 „Ferie z komputerem” - gry i zabawy multimedialne (w godzinach otwarcia biblioteki);
16.01 godz. 12.00 „Zimowy krajobraz” – konkurs rysunkowy;
17.01 godz. 12.00 „Karnawałowe cuda z papieru” – zajęcia plastyczne z origami;
19.01 godz. 12.00 „Bajkowy poranek” dla najmłodszych;
20.01 godz. 12.00 „Wesołe zabawy” – gry, quizy i zabawy literackie;
23.01 godz. 12.00 „Okładka mojej ulubionej książki" – konkurs plastyczny;
25.01 godz. 12:00 „Bajkowy poranek” dla najmłodszych;
27.01 godz. 12.00 „Godziny pełne fantazji” – tworzenie własnego komiksu.
Biblioteka na Osiedlu Młodych, ul. Wojska Polskiego 37
16.01.2012 (poniedziałek)
godz. 12.00 - „Przygoda z książką” prezentacja nowości książkowych dla dzieci i młodzieży.
godz. 13.00 - „Ulubieni bohaterowie książek" – zajęcia plastyczne.
godz. 14.30 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: Wanda Chotomska – 30 lutego.
17.01.2012 (wtorek)
godz. 12.00 - "Mój pomysł na ferie" - konkurs plastyczny.
godz. 14.30 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: Joanna Papuzińska - Asiunia.
18.01.2012 (środa)
godz. 12.00 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: An Vrombaut – Zebra Zed.
godz. 13.00 - „Przygoda z krzyżówką” – dzieci samodzielnie układają pytania i diagram krzyżówki.
19.01.2012 (czwartek)
godz. 13.00 - „Tajemnice morza” - rozmowa o wodnych zwierzętach.
godz. 14.30 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: Niemycki Mariusz – Liczy baca owce, liczy.
20.01.2012 (piątek)
godz. 13.00 - „365 bajek i baśni” – rozmowa na temat najciekawszych zdaniem dzieci bajek i baśni. Wykonanie projektu okładki do bajki.
godz. 14.30 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie wierszy. Wykonanie ilustracji do przeczytanych wierszy.
23.01.2012 (poniedziałek)
godz. 12.00 - "Zabawy z komputerem" – gry i zabawy edukacyjne dla dzieci.
godz. 13.00 - „Zimowe zwierzaki - zimowe zabawy” – konkurs lepienia z plasteliny.
godz. 15.00 - „Literkowy miks” – rebusy dla dzieci.
24.01.2012 (wtorek)
godz. 12.00 - „Smerfy” – czytanie bajek o smerfach, malowanie farbami smerfnego obrazka.
godz. 14.30 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: Edyta Zarębska – Zosia i fiołkowy kapelusz.
25.01.2012 (środa)
godz. 12.00 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: Małgorzata Strzałkowska – Bajki mamy wrony.
godz. 13.00 - „Sto zagadek wierszem” - rymowane zagadki dla dzieci.
26.01.2012 (czwartek)
godz. 13.00 - „Świat w kawałkach” – układanie puzzli.
godz. 15.00 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: Anna Onichimowska – O jeżu który znalazł przyjaciela.
27.01.2012 (piątek)
godz. 12.00 - „Biblioteka moich marzeń” – konkurs plastyczny.
godz. 14.30 - „Skarbnica bajek” – głośne czytanie: Olech Joanna – Bolek i Lolek - bal przebierańców.
godz. 16.00 - „Co do czego, mój kolego” – zgadywanki i rebusy dla dzieci.
Zapraszamy także do korzystania z komputerów i dostepnych u nas gier planszowych.
Uczestnicy konkursów zostana nagrodzeni!
Czerwony Tulipan
Po latach ponownie w Nowym Dworze Mazowieckim zobaczymy i usłyszymy zespół, do muzyki którego chce się wracać. Gościem gospodarza Sceny Zaułek Wojtka Gęsickiego będzie olsztyński "Czerwony Tulipan".
Czerwony Tulipan - to zespół złożony z pięciu artystycznych indywidualności: Stefan Brzozowski - kompozytor i "szef", dzięki ambitnym aranżacjom zapewnia wysoki poziom muzyczny i wokalny; Ewa Cichocka - artystka z dużym temperamentem, posiada rzadki talent aktorski z dużym wyczuciem komizmu; Krystyna Światecka - zamknięta w sobie, oszczędna w środkach, wzruszająca liryzmem, uduchowiona ... ; Andrzej Czamara - fenomenalny gitarzysta, zatopiony całkowicie w swoim instrumencie, który opanował perfekcyjnie; Andrzej Dondalski - gitarzysta basowy z "rockowym rodowodem" (dawniej zespół ART-Rock).
Czerwony Tulipan tworzy i śpiewa piosenki "uczucia", czyli poetyckie i kabaretowe ... zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy "piosenki artystyczne". Współpracuje z "Kabaretową Sceną Trójki" ... i należy do "Krainy łagodności". Koncertował w Europie (Rosja, Niemcy, Francja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa), był z koncertami w USA i Kanadzie, gra koncerty w całej Polsce. Brał udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych. Związany z Olsztynem (miejscem zamieszkania). Inicjuje koncerty, przeglądy, festiwale na terenie Warmii i Mazur. Wydał 10 płyt CD ... oraz DVD zatytułowane "Obrazy i obrazki" - koncert na Zamku w Olsztynie (25 czerwca 2007 roku).
NOWODWORSKI OŚRODEK KULTURY
ul. Paderewskiego 1A
14 stycznia 2012 r. godz. 17:00
Karty wstępu w cenie 10 zł do nabycia w kasie Ośrodka Kultury.
Ilość miejsc ograniczona.
Wigilia Ludzi Złotego Wieku
W sobotę 17.12.2011 r. w Zespole Szkół nr 3 w Nowym Dworze Maz. odbyła się Wigilia „Ludzi Złotego Wieku”.
Już od 28 lat, tradycyjnie mieszkańcy osiedla spotykają się przy wigilijnym stole. Organizatorem spotkań jest dyrektor Mariola Zielińska, która pozyskuje środki, koordynuje pracami, czuwa nad przebiegiem uroczystości. Z panią dyrektor pracuje sztab innych osób „dobrej woli”. W przygotowaniach uczestniczą nauczyciele: p. Marzenna Rączka, Elżbieta Szałkowska, Agnieszka Ostrowska, Bartosz Ciecierski, panie kucharki, uczniowie i absolwenci. Są to osoby odpowiedzialne za „ucztę” duchową, kulinarną, stronę estetyczną spotkania. Ich zaangażowanie pozwala mieszkańcom spędzić miłe chwile na terenie szkoły, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii, za suto zastawionymi stołami.
W uroczystej wigilii brali udział:
- Burmistrz Miasta p. Jacek Kowalski,
- Przewodniczący Rady Powiatu p. Zdzisław Szmytkowski,
- Starosta Nowodworski p. Krzysztof Kapusta,
- Proboszcz Parafii ks. Kanonik Edward Pacek,
- byli dyrektorzy szkoły: p. Marianna Jabłonowska i p. Tadeusz Regulski, którzy złożyli wszystkim ciepłe, serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Spotkanie uświetnił chór pod kierunkiem p. Daniela Taraszkiewicza, występy dzieci i młodzieży, która na co dzień angażuje się w działania MOPR-u. Spotkanie przebiegało w atmosferze zadumy, radości, wspólnego kolędowania, sąsiedzkich rozmów. Uczestnicy wigilii wychodząc dziękowali, żegnali się, a organizatorzy zapraszali za rok.
- autor: Marzenna Rączka
II Sylwestrowy Turniej Halowej Piłki Nożnej
Znani na rzecz dzieci
- II Sylwestrowy Turniej Piłki Nożnej w NOSiRze -
Już po raz drugi hala Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gościła gwiazdy polskiego sportu, piłkarzy kolarzy, znanych aktorów, kabareciarzy, polityków i dziennikarzy. 30 grudnia ub. roku wzięli udział w Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta, z którego dochód przekazany był na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Nowym Dworze Mazowieckim.
Do walki o puchar oprócz drużyny burmistrza stanęli: Kabareciarze: Tomasz Jachimek, kabarety Limo i Ani Mru Mru, PUK, Jurki i Tiruriru, Dziennikarze: Andrzej Twarowski, Robert Błoński, Piotr Drzewicki, Gwiazdy Kolarstwa: Dariusz Baranowski, Robert Radosz, Reprezentacja Artystów i Polityków: Rafał Brzozowski, Liber, Rafał Mroczek, Andrzej Halicki, Drużyna BDC, której przewodził znany lokalny deweloper i jeden z głównych sponsorów turnieju Dariusz Banaszek.
Po bardzo zaciętych meczach ostatecznie zwyciężyła drużyna burmistrza, pokonując w ostatnim spotkaniu stosunkiem 3:2 ekipę Dziennikarzy.
Na drugim stopniu podium stanęli Artyści i Parlamentarzyści, a na trzecim miejscu uplasowali się Dziennikarze. Kolejne miejsca zajęli odpowiednio Kabareciarze, BDC i Kolarze.
W czasie turnieju zbierane były cegiełki i datki na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Każdy wchodzący na turniej mógł zakupić bilet – cegiełkę i tym samym wspomóc potrzebujące dzieciaki. One same uatrakcyjniły turniej wystawiając kramik ze swoimi pracami. Dodatkowo wzięły udział w losowaniu nagród dla publiczności. Nagrodę główną był rower, a ponadto można było wylosować koszulki reprezentacji Polski i Świtu Nowy Dwór, książki, piłki, gadżety i upominku ufundowane przez Urząd Miejski oraz prace TPD.
Kolejny taki turniej – za rok. Jak mówi burmistrz miasta Jacek Kowalski, prawdopodobnie zostanie on przeniesiony na styczeń 2013 roku. Będzie wówczas łatwiej zebrać więcej gwiazd i fanów futbolu, choć i tym razem, mimo dość niedogodnego terminu (piątek godz. 16:00) publiczność dopisała.
Wyniki poszczególnych spotkań:
Kabarety - Gwiazdy Kol. 2 : 3
B D C - Dziennikarze 2 : 6
R A P - Dr. Burmistrza 1 : 7
Kabarety - B D C 2 : 1
Gwiazdy Kol. - Dr. Burmistrza 2 : 9
R A P - Dziennikarze 7 : 2
Kabarety - Dr. Burmistrza 2 : 3
Gwiazdy Kol. - Dziennikarze 3 : 6
R A P - B D C 5 : 1
Kabarety - Dziennikarze 2 : 4
Gwiazdy Kol. - R A P 2 : 5
B D C - Dr. Burmistrza 2 : 6
Kabarety - R A P 6 : 3
Gwiazdy Kol. - B D C 2 : 7
Dziennikarze - Dr. Burmistrza 2 : 3
Miejsce | Drużyna | Punkty |
1. | Drużyna Burmistrza | 15 |
2. | Repr Art. i Parlam. | 9 |
3. | Dziennikarze | 9 |
4. | Kabarety | 6 |
5. | B D C | 3 |
6. | Gwiazdy Kolarstwa | 3 |
Foto: Dariusz Żurek, Marek Karpowicz
Wieczór z Teatrem Kwadrat
Nowodworski Ośrodek Kultury organizuje wyjazd do Teatru Kwadrat na przedstawienie sztuki Neila Simona "Przez park na bosaka" w reżyserii Tomasza Szafrańskiego z muzyką Adama Sztaby, w scenografii Wojciecha Szczepaniaka.
W obsadzie same znakomitości: Ewa Wencel, Maciej Kujawski, Grzegorz Wons, Andzrej Nejman, Andrzej Andrzejewski, Ewa Ziętek, Marek Siudym, Andrzej Szopa.
Opis spektaklu
Mija szósty dzień od chwili, kiedy Corie i Paul przyrzekli sobie miłość przed ołtarzem. Ich wiara w świetlaną przyszłość jest póki co niezachwiana, jak górujący nad okolicą Empire State Building. Jednak kamienica przy Czterdziestej Ósmej już wkrótce skonfrontuje ich z zaskakującą rzeczywistością ...
Mieszkanie na poddaszu sześciopiętrowego budynku, bez windy oczywiście, w niejednym wzbudziłoby uzasadnione wątpliwości. To, że na tak wysokim piętrze, w samym środku mroźnej zimy, nie działa centralne ogrzewanie, wydaje się być konsekwencją nie najlepszej lokalizacji. Jednak prawnicza kariera Paula w tym właśnie momencie wymaga bezwarunkowego skoncentrowania na pracy. A jak skupić się na obowiązkach, gdy z sufitu przez wybite okno sypie śnieg, szafa w sypialni otwiera się jedynie po wyniesieniu łóżka, a łazienka przypomina pokaźnych rozmiarów walizkę ...?
Niespodziewana wizyta teściowej w takiej sytuacji może przyprawić o zawał serca. Od lat samotnie wychowująca córkę, pani Banks jest bowiem przepełniona nieopisaną tęsknotą, co nie wróży młodej parze niczego dobrego. Jedynym sposobem na wyjście z impasu wydaje się być skojarzenie mamy z jakimś uroczym mężczyzną ...
Wyjazd 19 lutego 2012 roku, o godz. 16:30.
Koszt 99 zł (bilet + transport).
Zapisy i wpłaty przyjmujemy w Nowodworskim Ośrodku Kultury
do 16 stycznia 2012 roku.
NIE PRZEGAP
Podpisane kolejne porozumienie
Wyjątkowe spotkanie odbyło się 30.12.2011r. w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim. Burmistrz Miasta Jacek Kowalski w towarzystwie Komendanta Straży Miejskiej Piotra Rogińskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego podpisał porozumienie z Komendantem Powiatowym Policji nadkom. Markiem Ujazdą. Porozumienie dotyczyło współpracy Policji ze Strażą Miejską w Nowym Dworze Mazowieckim.
Od początku istnienia nowodworska Straż Miejska współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Nowym Dworze Mazowieckim. Współpraca opiera się na podpisywanych cyklicznie porozumieniach i polega nie tylko na przekazywaniu informacji dotyczących zagrożeń i zdarzeń występujących, ale również na wspólnych patrolach. Tak zwane patrole mieszane, czyli funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz policjanci z Zespołu Patrolowo Interwencyjnego pełnią wspólnie służby w patrolach pieszych i zmotoryzowanych.
W ostatnim okresie na terenie miasta każdej nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę dwóch strażników wspomaga nowodworskich policjantów w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Ostatnim przykładem takiej współpracy było zatrzymanie dwóch mężczyzn podejrzewanych o zniszczenie mienia w lokalu gastronomicznym na terenie Modlina Twierdzy.
Ponadto podczas takich służb strażnicy razem z policjantami zabezpieczają miejsca zdarzeń, podejmują interwencje w stosunku do osób popełniających wykroczenia i inne czyny zabronione, biorą udział w zatrzymaniach osób niszczących mienie, udzielają pomocy podczas ujawniania i zatrzymywania nietrzeźwych kierujących, asystują podczas interwencji domowych gdzie najczęściej dochodzi wówczas do zakłócania spoczynku nocnego.
Funkcjonariusze podczas nocnych patroli są wspomagani przez operatora monitoringu miejskiego, dzięki czemu mogą szybko zareagować w celu zatrzymania sprawcy czynu zabronionego, gdzie zdarzenia zostało ujawnione i zarejestrowane przez kamery monitoringu.
Mamy nadzieję, że ostatnia w tym roku wspólna służba w noc sylwestrową, okaże się jak zawsze bezpieczna i w spokoju pożegnamy stary rok, życząc sobie wspólnie, aby kolejny również okazał się bezpieczny dla mieszkańców naszego miasta oraz funkcjonariuszy, którzy o to dbają.
ij/na podst. mat. nowodworskiej Straży Miejskiej
Wigilia WTZ
Obchody Wigilii Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowym Dworze Mazowiecki 2011 r.
14 grudnia 2011 r. wpisał się jak co roku w dzień w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Nowym Dworze Mazowieckim w poczet bożonarodzeniowej atmosfery, w której uczestniczyły dzieci z „ogniska” oraz młodzież z Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Jak tradycja nakazuje wspólnie dzieliliśmy się opłatkiem. Nie zabrakło wśród nas zaproszonych gości tj. przedstawicieli władz samorządowych, księdza proboszcza-rezydenta, dyrektorów szkół, placówek, firm, przedstawicieli mediów lokalnych, przedstawicieli innych stowarzyszeń pozarządowych oraz rodziców i opiekunów.
Świąteczny klimat uwiecznił występ uczestników W.T.Z. wraz z dziećmi z ogniska T.P.D. Wspólnie śpiewane kolędy, składane życzenia oraz Wieczerza Wigilijna wypełniły ten wyjątkowy dzień.
W imieniu pracowników, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz dzieci z Ogniska T.P.D. pragniemy serdecznie podziękować sponsorom za okazane serce oraz serdeczny gest między innymi: Burmistrzowi Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Staroście Nowodworskiemu, Panu Prezesowi Zarządu Wodociągów i Kanalizacji, Prezesowi firmy „Druk Pol”, Caritas przy Parafii św. Michała Archanioła, firmie „Darex”, Piekarni-Cukierni „Ania”, Piekarni „Duet”, pracownikom „Sklepu rybnego” oraz wszystkim gościom, którzy w tym dniu zaszczycili nas swoją obecnością i obdarowali nas słodyczami i upominkami.
Wszystkim naszym Przyjaciołom życzymy, aby 2012 r. upłynął w zdrowiu, szczęściu, w owocnej pracy i w dalszej przyjaźni z nami.
- autor: WTZ
Nowodworskie Spotkanie Wigilijne
Już po raz czwarty odbyło się przed Świętami Bożego Narodzenia organizowane przez władze miasta Nowodworskie Spotkanie Wigilijne. 19 grudnia 2011r. do hali Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przybyli mieszkańcy miasta, burmistrz i radni, z przewodniczącym Krzysztofem Bisialskim na czele.
Tegoroczna wigilia dla mieszkańców odbyła się w hali sportowej NOSiR. Ponad 100 osób przybyło aby przełamać się opłatkiem w gronie znajomych, mieszkańców i władz miasta. Przed wieczerzą, życzenia świąteczne i noworoczne złożyli wszystkim zgromadzonym burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski i ks. ks. Andrzej Kwiatkowski - proboszcz parafii św. Michała Archanioła. Następnie życząc sobie wesołych, zdrowych i spokojnych Świat wszyscy przełamali się opłatkiem po czym zasiedli do wieczerzy.
Na pięknie udekorowanych stołach królowały pierożki z kapusta i grzybami oraz tradycyjny czerwony barszcz z uszkami.
Za rok prawdopodobnie wigilia w tym samym miejscu – już dziś serdecznie zapraszamy.
Foto Marek Karpowicz
Poranek z teatrem
Nowodworski Ośrodek Kultury i firma MODEL Opakowania Sp. z o.o. zapraszają najmłodszych na pierwszy w nowym roku "Poranek z teatrem", podczas którego dzieci obejrzą bajkę pt. "Królowa Śniegu" wg. Ch. Andersena w wykonaniu aktorów Teatru Gong.
Tematem spektaklu jest odwieczna walka dobra ze złem. Akcja rozwija się w dwóch planach. W planie żywym postać Królowej Śniegu i Złego Czarodzieja. Lalkowym - Gerda, Kaj, Renifer, Kruk.
Sztuka stawia ważne pytanie - czy świat bez miłości może istnieć?
Wigilia - czas radości i refleksji
Tradycji stało się zadość. Wigilijne spotkania opłatkowe i szkolne jasełka pozwoliły w radości oczekiwać Świąt Narodzenia Pańskiego, a zarazem głębiej zastanowić się nad istotą Bożego Narodzenia.
19 grudnia 2011r. mieszkańcy Nowodworzanki – jak co roku – spotkali się na wspólnej Wigilii w Zespole Szkół nr 2. Na zaproszenie przewodniczącego Rady Osiedla p. Ryszarda Brzezińskiego przybyli również burmistrz Nowego Dworu p. Jacek Kowalski oraz ks. Łukasz Krupa. Tradycyjnie już spotkanie wzbogaciły jasełka w wykonaniu szkolnego koła teatralnego. Goście znakomicie się bawili, oglądając zabawne scenki z udziałem „diabłów”, „policjanta”, „lekarza”, „nauczyciela” i „wójta”. Wzruszały „anioły” i kolędy wykonywane przez chórek, do którego spontanicznie przyłączyła się publiczność. Sceny rozgrywające się w „supermarkecie”, przedstawiające komercjalizację Bożego Narodzenia, skłaniały do głębszej refleksji.
Jasełka przygotowane przez opiekunki koła teatralnego – p. R. Jastrzębską i M. Możdzyńską – obejrzała również społeczność Dwójki.
- autor: M. Możdżyńska
Grudniowe rocznice
Druga dekada grudnia upłynęła w Zespole Szkół nr 2 pod hasłem obchodów dwóch rocznic.
12 grudnia uczciliśmy pamięć lokalnej społeczności żydowskiego pochodzenia. W dniu tym przypadła 69. rocznica likwidacji nowodworskiego getta i odjazdu ostatniego transportu do obozu śmierci w Oświęcimiu. Uczniowie klas pierwszych uczcili około cztery tysiące pomordowanych, składając przed pomnikiem na miejscowym cmentarzu żydowskim kamyki – symbol trwałej pamięci.
13 grudnia - pamiętną datę ogłoszenia w Polsce stanu wojennego - przypomnieli nauczyciele historii. Uczniowie nie tylko poszukiwali informacji o tym wydarzeniu, ale wykonali różne w formie prace. Przedstawiały one to, co według młodzieży mogło stać się symbolem stanu wojennego. Na utworzonej z nich gazetce pojawiły się „kartki żywnościowe”, portrety generała Jaruzelskiego wygłaszającego pamiętne orędzie, karykatury i publikacje wydawane przez podziemie.
- autor: M.Możdżyńska
Zima z NOK-iem
Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w imprezach zorganizowanych w okresie ferii zimowych, w dniach 16 - 27 stycznia 2012 roku.
Zapisy i wpłaty na imprezy przyjmujemy w NOK-u od 9.01.2012 r., od godz. 8:30.
Data | Godz. | Treść | Miejsce | Uwagi |
16.01.12 | 9:30 | Wyjazd na kręgle, Mc Donald`s | Warszawa | koszt 11zł, Mc Donald`s na własny koszt |
17.01.12 | 9:00-13:00 |
Warsztaty ceramiczne "Stwory i potwory" - tworzenie glinianych figurek |
NOK | grupy do 12 osób |
18.01.12 | 9:00 | Wyjazd do kina IMAX na film "Kot w butach" 3D, Mc Donald`s | Warszawa | koszt 21 zł, Mc Donald`s na własny koszt |
19.01.12 |
10:00
11:30 |
Pokaz cyrkowy Klauna Kluseczki
|
NOK | na warsztaty trzeba przynieść: czarny bristol A1, watę, białą bibułę, białą farbę, pastele, nożyczki, klej |
20.01.12 | 9:30 | Kulig w stadninie Dorado: sanna, wizyta w stajni, ognisko | Nowy Secymin | koszt 33 zł, kiełbaski na ognisko własne |
23.01.12 | 9:30 | Wyjazd na kręgle, Mc Donald`s | Warszawa | koszt 11 zł, Mc Donald`s na własny koszt |
24.01.12 |
10:00
12:00 |
"Kinowy poaranek"
Warsztaty taneczne |
NOK | - |
25.01.12 | 9:30 | Wyjazd do Centrum Sztuki Współczesnej na warsztaty "Charakteryzacja", "Magia kolorowych świateł", Mc Donald`s | Warszawa | koszt 9 zł, Mc Donald`s na własny koszt |
26.01.12 | 10:00 | Teatr Wariacja przedstawia "Czesio Miłosz" | NOK | - |
27.01.12 | 9:00-13:00 |
Warsztaty ceramiczne "Nie święci garnki lepią" - rzeźbienie form użytkowych |
NOK | grupy do 12 osób |
Koncert Noworoczny
29 grudnia 2011 roku w hali sportowej Nowodworskiego Ośrodka Sortu i Rekreacji rozbrzmiewały dźwięki najpiękniejszych pieśni neapolitańskich oraz arii operowych i operetkowych. A stało się tak za sprawą Nowodworskiego Ośrodka Kultury, który wspólnie z Nowodworskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przygotowali, tradycyjny już w naszym mieście, Koncert Noworoczny, którego wykonawcą był, obchodzący w bieżącym roku 50-lecie pracy artystycznej, światowej sławy tenor, maestro Wiesław Ochman. Artyście na estradzie towarzyszyła Gliwicka Orkiestra Kameralna Promenada pod dyrekcją Adama Żaaka, oraz solistki Aleksandra Stokłosa - sopran i Renata Dobosz - mezzosopran, a także para Śląskiej Formacji Tańca Towarzyskiego Aneta i Grzegorz.
Zgrabnie wyreżyserowany przez Stanisława Skulskiego program został bardzo gorąco przyjęty przez nowodworską publiczność. Mistrz Ochman okazał się znakomitym gawędziarzem, zabawiał publiczność licznymi żartami i anegdotami z życia nie tylko wyższych sfer, wykorzystując je jako zabawne komentarze do pieśni, które zaraz potem wykonywał osobiście, lub któryś z zaproszonych przez Niego Gości. Dużym zaskoczeniem dla publiczności, bo zupełnie niespodziewanym, był popis dyrektora orkiestry Adama Żaaka, który brawurowo wykonał przed nią, bardzo zabawny, utwór wokalno – „taneczny”.
Niezwykle pogodny, różnorodny i barwny koncert w wykonaniu Maestro Wiesława Ochmana i zaproszonych przez Niego Artystów, przez ponad dwie godziny bawił nowodworzan i w radosnych nastrojach, w rytmie walca, wprowadził ich w zbliżający się nowy 2012 rok.
Na pożegnanie publiczność, wraz z życzeniami zdrowia i jeszcze wielu lat na estradzie, odśpiewała Jubilatowi tradycyjne "sto lat", a za wspaniały wieczór podziękowała wykonawcom burzą braw i symbolicznymi bukietami kwiatów.
Foto: Sławomir Maliszewski, NOK
Koncert kolęd
8 stycznia 2012 roku o godz. 17:00 w Kościele Parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru "Soli Deo" pod dyrekcją mgr Józefy Łuszczyńskiej.
W programie następujące kolędy:
"Nie było miejsca" autor anonimowy,
"Zaśnij Jezuniu" A. Uruski,
"Miasto betlejemskie" W. Zdoliński,
"Wśród nocnej ciszy" autor nieznany sł.M. Mioduszewski,
"Lulajże Jezuniu" A. Borzym,
"Mizerna cicha" ks. A. Nodzyński,
"My też pastuszkowie" pastorałka góralska,
"Nad Betlejem" pastorałka angielska,
"Święta panienka" J. Maklakiewicz,
"Jezusek czuwa" F. Nowowiejski.
Więcej informacji nt. "Soli Deo" na podstronie Federacji Caecilianum, do której należy chór.
- autor: Ryszard Nowak
Ferie z NOSiR-em
Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji
zaprasza
16-27.01.2012r.
dzieci i młodzież
na ferie z NOSiR-em
w ramach "Akcji zima w mieście"
Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 14:00, uczestniczyć w nich mogą dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat. Należy przynosić z sobą obuwie sportowe oraz ubranie sportowe. Każdy uczestnik zajęć musi mieć pisemną zgodę jednego z rodziców lub opiekuna prawnego na udział w naszej akcji, jednocześnie określając godziny wyjścia dziecka z naszych obiektów. Deklaracja uczestnictwa do pobrania w NOSiR-ze. Prowadzona będzie ewidencja udziału w zajęciach polegająca na odnotowaniu godzin przyjścia i wyjścia z obiektów NOSiR poszczególnych uczestników. Każdy otrzyma poczęstunek (pączek lub drożdżówka i napoje).
NOSiR oferuje każdego dnia:
- piłkę nożną halową,
- piłkę siatkową,
- piłkę koszykową,
- tenis ziemny,
- tenis stołowy,
- ćwiczenia ogólnorozwojowe na siłowni,
- bilard,
- piłkarzyki,
- Zimową Akademię Boksu (w Publicznym Gimnazjum nr 1).
Wszystkie zajęcia odbywać się będą pod opieką wykwalifikowanej kadry trenersko – instruktorskiej Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Uczestnicy zajęć będą ubezpieczeni w ramach grupowego ubezpieczenia NOSiR-u.
Jednocześnie w ramach tej akcji odbywać się będą obozy dochodzeniowe naszych sekcji: piłki nożnej, siatkówki i innych dyscyplin.