Błękitno-zielony NDM
Podtopienia przy obfitych opadach, nadmiernie nagrzewające się przy upałach przestrzenie publiczne (tzw. wyspy ciepła), wysychanie terenów zielonych – z takim wyzwaniami mierzy się na skutek rozwoju i zmian klimatu wiele miast w Polsce, w tym Nowy Dwór Mazowiecki. Wspólnie z ekspertami wychodzimy im naprzeciw! Nasze miasto jako jedno z kilkudziesięciu chętnych zakwalifikowało się do programu „Zielony lider”.
„Zielony lider” to roczny program ekspercki, który wspiera lokalnych liderów i liderki w działaniach na rzecz ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz przystosowania do zmian klimatu. Program oferuje e-learning, warsztaty stacjonarne i on-line, specjalistyczne doradztwo oraz wizyty studyjne. Wszystkie te elementy służą temu, by wypracowany plan działania był jak najlepiej przygotowany do wdrożenia, ale też dobrze dostosowany do wymogów programów grantowych. Usługi doradcze w ramach programu nie będą generować żadnych kosztów dla miasta.
Przedmiotem działania w programie będzie stworzenie w centrum Nowego Dworu Mazowieckiego bardziej zielonych i przyjaznych przestrzeni, ulic i lepsze zagospodarowanie wód opadowych. Nad projektem „Błękitno-zielony NDM” będzie czuwać Iwona Wagner, adiunkt w Katedrze Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, ekspert w zakresie ekohydrologii terenów miejskich. Projektowane zmiany w przestrzeni analizowane będą pod kątem potrzeb mieszkańców, założeń planu zagospodarowania i wymagań w stosunku do nowych inwestorów, ruchu ulicznego i schematów komunikacji.
Chciałbym, abyśmy tym projektem otworzyli kolejny rozdział w rozwoju i planowaniu urbanistycznym Nowego Dworu Mazowieckiego – mówi burmistrz, Sebastian Sosiński.
W ostatnich latach zrewitalizowano w centrum Park Wybickiego, Skwer Dobrogosta, Skwer Poniatowskiego, Plac Solny, ale potrzeb w czynieniu miejskiej przestrzeni bardziej przyjazną jest więcej. Projekt „Błękitno-zielony NDM” to próba innowacyjnej odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, opartej na dobrych praktykach z Polski i świata, gdzie w miastach powstaje coraz więcej ulic typu woonerf (deptak) - ciągów komunikacyjnych przyjaznych pieszym i rowerzystom oraz biznesom integrującym mieszkańców (np. gastronomia).
- autor: Martyna Oleśkiewicz