Wielki finał Merida Mazovia MTB Marathon 2014 w Nowym Dworze Mazowieckim
W pierwszą niedzielę października (05.10) do Nowego Dworu Mazowieckiego zjadą się miłośnicy MTB z całego kraju. Merida Mazovia MTB Marathon, największy cykl maratonów rowerowych w Polsce rozegra pod Warszawą swój finałowy XVII etap.
Miasteczko rowerowe stanie na terenie stadionu Świt. Tu odbędzie się również start sektorowy oraz meta zawodów. Do dyspozycji uczestników i kibiców będzie więc doskonała infrastruktura miejskiego obiektu.
Zawodnicy pojadą malowniczymi łęgami wzdłuż rzeki Narwii, zaliczą singiel tracki w Lasku Dębowym niedaleko Nowego Dworu Mazowieckiego, a dłuższe dystanse przejadą także całą Crossową trasę XC w Wieliszewie.
Będzie więc dużo leśnych ścieżek, polnych i gruntowych. Finisz maratonu odbędzie się na stadionie przy dopingu kibiców.
Organizatorzy przygotowali aż cztery dystanse przystosowane do każdej grupy wiekowej. Każdy amator znajdzie trasę odpowiedni dla siebie. Dla dzieci dystans Hobby (9 km), dla dorosłych Fit (24 km) i Mega (52 km), natomiast dla osób szukających mocnych doznań jest najdłuższa trasa Giga, która liczy aż (80 km)!
Podczas Wielkiego finału cyklu Merida Mazovia MTB Marathon w Nowym Dworze Mazowieckim o puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej powalczą strażacy z całej Polski. W trakcie zawodów, dzielni strażacy będą rywalizować ze sobą na dystansie Mega (52km). Zmagania zakończą się uroczystą dekoracją klasyfikacji generalnej całego Pucharu Polski Strażaków.
Wszyscy startujący po raz pierwszy w maratonie otrzymają w prezencie bidon firmy Merida, a po wyścigu na każdego uczestnika będzie czekał posiłek regeneracyjny. W miasteczku będzie dostępny serwis rowerowy oraz stoiska ze sprzętem i odzieżą kolarską. Z okazji zakończenia sezonu odbędzie się Rowerjada czyli wielką wyprzedaż posezonowa wszystkich marek rowerowych związanych z cyklem.
Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Podczas imprezy zaplanowano wyjątkowe zawody dla najmłodszych pod patronatem Telewizji MiniMini+. Zachęcamy wszystkie przedszkolaki do zabawy na rowerkach.
Dla tych, którzy pojawią się z rodzinami, organizator przygotował specjalną strefę. Na najmłodszych będą czekać liczne atrakcje zorganizowane przez platformę nc+ w specjalnym kąciku dziecięcym. Każdy mały uczestnik wydarzenia będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z Rybką MiniMini, które dostanie na miejscu w prezencie, wziąć udział w zabawach plastycznych i kole fortuny. Dla wszystkich dzieci przewidziane są drobne upominki. Dodatkowo każdy rodzic, który w dniu maratonu zdecyduje się podpisać umowę z platformą nc+, otrzyma w prezencie poduchę-Rybkę MiniMini. Impreza została objęta patronatem przez telewizyjne kanały dziecięce MiniMini+ i teleTOON+.
Organizator zaprasza wszystkich do udziału w zawodach. Aby wystartować wystarczy zarejestrować się biurze zawodów, dokonać niezbędnych formalności oraz mieć sprawny rower i kask.
Informacje o maratonie
Biuro Zawodów, start i meta
05.10, Nowy Dwór Mazowiecki, Stadion Świtu, ul. Sportowa 66
- godz. 10.30 - start dystansu Hobby;
- godz. 11.30 - start dystansów Fit, Mega, Giga;
- godz. 11.50 - start wyścigu Mini Mini
dystanse:
- HOBBY - 9 km
- FIT - 24 km
- MEGA - 52 km
- GIGA - 80 km
limit wjazdu na dystans Giga: 13.40
rozjazdy:
Fit -10 km
Mega/ Giga - 38 km
trudność (1-6):
Hobby - 2
Fit - 2
Mega -3
Giga-3
bufety:
Fit -14 km
Mega -18 km, 42 km
Giga - 18 km, 46 km, 68 km
opłata startowa: pkt 5 regulaminu
program zawodów:
sobota (4.10)
- godz. 15.00 - 17.00 zapisy w Biurze Zawodów;
niedziela (4.10)
- godz. 8.00 - 11.00 zapisy w Biurze Zawodów
- godz. 10.15 - ustawianie zawodników w sektorach startowych na dystansie Hobby i ich opiekunów;
- godz.10.30 - start dystansu Hobby;
- godz. 11.15 – ustawianie zawodników w sektorach startowych (dystanse Fit, Mega, Giga);
- godz. 11.30 - start maratonu, dystanse Fit, Mega, Giga;
- godz. 12.45 - dekoracja dystansu Hobby;
- godz. 13.30 - dekoracja dystansu Fit;
- godz. 14.00 - dekoracja dystansu Mega;
- godz. 15.00 - dekoracja klasyfikacji Najlepszego Mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego
- godz. 15.30 - dekoracja dystansu Giga;
W godz. 09.00-15.00 - atrakcje na terenie miasteczka sportowego
- godz. 11:00 - zapisy w Biurze zawodów do wyścigu Mini Mini+
- godz.- 11.40 - start wyścigu Mini Mini+ dla najmłodszych
- godz.11.50-14.00 - nauka jazdy na rowerach biegowych
- godz. 09.00-15.00 - strefa rozrywki dla dzieci, plac zabaw pod namiotem
Klasyfikacja Najlepszego Mieszkańca Nowgo Dworu Mazowieckiego
Na finałowej edycji cyklu Merida Mazovia MTB Marathon 2014 w Nowym Dworze Mazowieckim zorganizowana będzie klasyfikacja dla mieszkańców Miasta. Wyłonimy najlepszego mieszkańca miasta w kategorii Open na dystansach Hobby, Fit, Mega i Giga z podziałem na płeć.
W klasyfikacji mogą wziąć udział mieszkańcy Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
W związku z powyższym osoby zainteresowane proszone są do zgłoszenia się do w/w klasyfikacji:
- na adres biuro@mazoviamtb.pl do dnia 3 października 2014 r.
- w dniu maratonu w biurze zawodów w godz. 8.00-11.00.
Opłata startowa dla mieszkańców na dystansie Fit, Mega i Giga wynosi 50 zł bez względu na termin płatności.
(Nie)Legendy Nowodworskie
Rusz się z Trójką
Już tylko kilka dni dzieli Nas od wydarzenia RUSZ SIĘ Z TRÓJKĄ, organizowanego w ramach Tygodnia Ruchu. Podczas wydarzenia czekają na Was niezwykłe atrakcje. Pokażmy wspólnie ile radości sprawia aktywność fizyczna!
RUSZ SIĘ Z TRÓJKĄ jako wydarzenie realizowane pod szyldem Tygodnia Ruchu (MOVE Week) jest częścią europejskiej kampanii NowWeMove, której celem jest promocja aktywności fizycznej. W tym roku odbędzie się jej trzecia edycja, a Polska włącza się do akcji po raz drugi z rzędu.
W okresie od 29 września do 5 października – równolegle we wszystkich krajach uczestniczących – odbywać się będą festyny, pikniki, warsztaty i imprezy sportowe, angażujące społeczność lokalną i podkreślające rangę aktywności fizycznej dla naszego zdrowia. Do współpracy przy realizacji wydarzenia zaprosiliśmy Urząd Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim.
W Nowym Dworze Mazowieckim będziemy chcieli zachęcić wszystkich mieszkańców do ruchu organizując:
AKTYWNE PRZERWY - Dla dzieci w szkole w dniach 29.09 – 03.10.
Festyn RUSZ SIĘ Z TRÓJKĄ - dla wszystkich dnia 04.10.2014 - chcemy zaprezentować mieszkańcom powiatu różne formy aktywności fizycznej, które sprawiają dużo radości nawet wtedy, gdy pogoda nie jest sprzyjająca. Rusz się z Trójką rozumiemy jako:
- rusz się z kanapy,
- rusz się z domu,
- rusz swój rower,
- rusz swoje buty sportowe,
- rusz siebie i swoją rodzinę,
- rusz się z przyjaciółmi.
Powiedz TAK i RUSZ SIĘ Z TRÓJKĄ.
Koordynator
Agnieszka Ostrowska
Wszystkim zależy na Twierdzy Modlin!
We wtorek 16 września w hotelu Royal w Twierdzy Modlin odbyło się czwarte spotkanie Zespołu Roboczego ds. Ochrony i Zagospodarowania Twierdzy Modlin. Organizatorami spotkania byli Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele kilkunastu instytucji m.in. Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, Agencji Mienia Wojskowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, firmy KONKRET S.A., samorządowcy i przedsiębiorcy.
Zebranych powitał burmistrz Nowego Dworu Jacek Kowalski podkreślając, że Hotel Royal (tam odbyło się spotkanie red.) jest doskonałym przykładem zagospodarowania obiektu zabytkowego. Dodał też, że to iż Zespół nadal pracuje potwierdza, że organom rządowym i samorządowym zależy na tym, aby teren Twierdzy wrócił do dawnego blasku. Burmistrz podkreślił też, że miasto i jego instytucje są po to by usuwać bariery administracyjne i pomagać inwestorom. W tym celu jak powiedział, została powołana nowa instytucja tj. Miejski Konserwator Zabytków.
W trakcie spotkania odbyło się kilka wystąpień i prezentacji. Piotr Brzeski - Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego przedstawił opracowanie dot. możliwości rozwoju regionu w oparciu o lotnisko w Modlinie i stworzenie modelowego airport city. Podkreślił, że kierowane przez niego Biuro będzie zabiegać, aby omawiane działania zostały wpisane do dokumentów strategicznych województwa mazowieckiego.
Przedstawiciele firmy KONKRET S.A. omówili dotychczas zrealizowane na terenie cytadeli inwestycje, problemy z jakimi borykają się jako inwestor oraz przedstawili swoje propozycje dot. dalszego rozwoju Twierdzy Modlin.
Prezes Konkretu Wiesław Prusiecki wspomniał, że jako inwestor złożyli kilka aplikacji o dofinansowanie rewitalizacji obiektu do różnych instytucji. „Dostaliśmy zero” stwierdził ze smutkiem. Poruszył też problemy firmy związane z zakupem kolejnych obiektów na terenie Twierdzy Modlin, co jest niezbędne z punktu widzenia stworzenia w cytadeli modelowego smart city. Co więcej, utrudnia to prowadzenie remontów i napraw istniejącej infrastruktury.
Następnie zaprezentował wizję wypromowania Twierdzy Modlin poprzez jedną wspólną nazwę dla tego obszaru, którą jest słowo-klucz „Modlin” (angielska nazwa Fort Rivers). Wiesław Prusiecki przedstawił też plany budowy na terenie cytadeli dwóch, 21 piętrowych wież, w których docelowo miałoby się mieścić dwa tysiące pokoi. Pierwszy etap to realizacja tysiąca pokoi, w drugim etapie następny tysiąc pokoi. „Chcemy żeby nasz resort obsłużył całą środkową Polskę” – mówił. Inwestor ma też plany otwarcia się na nowe technologie. Twierdzą interesują się już takie firmy jak Siemens, Samsung i Hitachi.
Przedstawiciele firmy Konkret omówili też inwestycje, które dotychczas zostały zrealizowane na terenie cytadeli: wyremontowano dach, przeprowadzono serwis kanalizacji i instalacji wodnej, wykonano prace zabezpieczające obiekt przed dalszą degradacją, przeprowadzono remont kanalizacji deszczowej, wymieniono studnie chłonne, zagospodarowano zieleń.
W dyskusji głos zabrał także przedstawiciel Agencji Mienia Wojskowego, który poinformował, że do końca 2015 roku AMW chce „wyjść” z Twierdzy. To oznacza, że Agencja sprzeda wszystkie nieruchomości, którymi obecnie dysponuje, a którymi interesują się już inwestorzy prywatni.
Nie zabrakło też pytań o losy bodaj najistotniejszego dla mieszkańców i fortyfikacji budynku GKO. Jak mówił burmistrz, budynek nie zmieni swojego przeznaczenia. „Nadal będzie pełnił funkcje kulturalne, choć bardziej sprecyzowanej koncepcji co do jego zagospodarowania nie ma” stwierdził Jacek Kowalski.
Wiesław Prusiecki pytał też o losy spichlerza, na co przedstawicielka firmy Banaszek odpowiedziała, że prowadzone są prace zabezpieczające obiekt, i trwają też uzgodnienia z konserwatorem.
Konkluzja ze spotkania jest taka: wszystkie obiekty w Twierdzy Modlin muszą mieć swoich docelowych właścicieli. Tylko poprzez realizację ich pomysłów i wprowadzenie nowych funkcji w obiekty zabytkowe, teren ten ma szansę na powrót do dawnej świetności i blasku.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Spotkanie z nowodworskimi organizacjami pozarządowymi
Serdecznie zapraszamy przedstawicieli nowodworskich organizacji pozarządowych na spotkanie mające na celu skonsultowanie Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi na Rok 2015.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 2 października 2014 roku o godz. 18.00 w sali 410 (IV piętro) Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Zakroczymska 30.
Boxing Night
Po dwóch latach przerwy wielki boks powraca do Nowego Dworu Mazowieckiego. 18 października miejscowi sympatycy szermierki na pięści, będą mieli okazję zobaczyć pojedynek, jakiego nowodworski NOSiR jeszcze nie miał okazji gościć.
Niepokonany na zawodowych ringach Krzysztof Głowacki przystąpi do obrony pasa WBO Inter-Continental wagi junior ciężkiej, krzyżując rękawice z dysponującym świetnymi warunkami fizycznymi Francuzem Thierrym Karlem. Pięściarz z Wałcza już kilkanaście miesięcy temu został namaszczony przez Krzysztofa "Diablo" Włodarczyka jako przyszły mistrz świata. Od osiągnięcia tego celu Głowackiego dzielą już tylko dwie wygrane.
Zwycięstwo z 30-letnim Francuzem umożliwi Polakowi przystąpienie do ostatecznego eliminatora do tytułu mistrza świata federacji WBO, który od kilku lat dzierży Niemec Marco Huck, rekordzista wszech czasów pod względem liczby udanych obron mistrzowskiego pasa w limicie do 90,7 kg. Przygotowując się do pojedynku z Karlem, Głowacki sparował m.in. z Włodarczykiem oraz Pawłem Kołodziejem.
W Nowym Dworze Mazowieckim kibice doczekają się także powrotu na ring Macieja Miszkinia, który zaboksuje po raz pierwszy od czasu kwietniowej ringowej wojny z Pawłem Głażewskim. W oczekiwaniu na rewanż z "Głazem", pięściarz z Sokółki sprawdzi się z mocno bijącym Białorusinem Aliaksandrem Suszczycem.
Na bokserskich deskach lokalnego Nowodworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pokaże się także Kamil Szeremeta, jeden z najbardziej utalentowanych pięściarzy młodego pokolenia. Występujący w kategorii średniej białostoczanin zmierzy się na dystansie ośmiu rund z Francuzem Howardem Cospolite.
18 października swoje kolejne zawodowe walki stoczą także doświadczeni Krzysztof Szot i Łukasz Rusiewicz. Bilety na galę w cenie od 40 zł dostępne są na www.ebilet.pl.
- autor: Babilon Promotion
Złote i srebrne nowodworskie kanadyjkarki
Zawodniczki sekcji kajakowej NOSiR w dniach 12-14.09.2014 r. startowały w Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym rozgrywanym w Opolu na Odrze.
Rzeka na odcinku, gdzie rozgrywane są wyścigi zamknięta jest śluzami a kółka 3 i 6 kilometrowe wyznaczone są bojami. Nasze juniorki Dorota Borowska i Justyna Boniecka wystartowały na dystansie 14.5 km w C-1 (jedynki).
Faworytką w tym wyścigu była nasza utytułowana zawodniczka Dorota Borowska, która od startu wysunęła się na prowadzenie i do mety dopłynęła zdecydowanie zwyciężając i zdobywając kolejny tytuł Mistrzyni Polski w tym sezonie, tym razem w maratonie.
Nasza młodsza i jeszcze mało doświadczona kanadyjkarka Justyna Boniecka również bardzo dzielnie walczyła w jedynkach, mało zabrakło do brązowego medalu. Justyna dopłynęła do mety na czwartej pozycji do końca walcząc o medal z zawodniczką z Kresowi Białystok.
Kolejny wyścig, w którym wystartowała nasza zawodniczka to C-1 młodziczek, wystartowała w nim nasza najmłodsza kanadyjkarka Klaudia Szulecka. Klaudia już w tym roku w sierpniu na Mistrzostwach Polski Młodzików zdobyła srebrny medal i w tym wyścigu liczyliśmy na udany występ Klaudii. Młodziczki wystartowały na dystansie 5,6 km i od startu dzielnie walczyły, nasza zawodniczka po dobrym starcie i pewnym płynięciu w dystansie do mety dopłynęła na drugiej pozycji zdobywając srebrny medal Mistrzostw Polski w Maratonie.
Drugi dzień zawodów to wyścigi dwójek kajaków i kanadyjek i w tej konkurencji mieliśmy reprezentantki naszego klubu. W konkurencji C-2 wystąpiły Justyna Boniecka i Dorota Borowska, dziewczyny startowały na dystansie 17.5 km Ostatni miesiąc treningów poświęcony był na zgranie osady, wyścigi na treningach pokazywały już o dużym potencjale tej osady. Nasze zawodniczki wystartowały pewnie i szybko, już po pierwszych 6 km uzyskały przewagę i po każdych następnych ją zwiększały. Na metę Dorota z Justyną dopłynęły pierwsze pewnie zwyciężając i zdobywając tytuł Mistrzyń Polski w Maratonie kajakowym w C-2 juniorek. W klasyfikacji medalowej nasz klub zajął wysoką 4 pozycję na 36 klubów sklasyfikowanych. Na dobry występ w tych zawodach ciężko pracowaliśmy od wielu miesięcy trenując i startując na najnowocześniejszym sprzęcie firmy Plastex - światowego lidera w produkcji kajaków wyczynowych. Firma Plastex wspiera nasze kanadyjkarki użyczając sprzęt treningowy i startowy.
Mariusz Szałkowski
trener sekcji kajakowej
Bartosz Bramowicz oczarowany przyrodą
Nowodworski Ośrodek Kultury zaprasza do Galerii ŁĄCZNIK na wystawę fotografii Bartosza Bramowicza.
Bartosz urodził się w 1996 r. jest uczniem III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim. Miłośnik dzikiej przyrody, fotografik amator lubiący wyzwania, podróże i przygodę. Fotografowaniem flory i fauny zajmuje się od 6 lat. Tematem przewodnim jego prac jest piękno otaczającego nas świata, którego niejednokrotnie nie dostrzegamy mimo iż jest na wyciągnięcie ręki.
Podczas wydarzenia Bartek opowie nam o zdjęciach oraz miejscach, w których spotyka swoje „zwierzęce modele”. Ponadto udostępni przybyłym kolekcję poroży jeleni oraz innych ciekawych eksponatów, które wraz ze znajomymi udało mu się pozyskać.
- autor: NOK
Pamięci Obrońców Modlina
21 września zakończyły się dwudniowe obchody 75. rocznicy obrony Twierdzy Modlin. W programie były m.in. uroczystości pod pomnikiem I Portu Marynarki Wojennej, Bieg Czterech Generałów poświęcony pamięci Obrońców Modlina, msza polowa w Ich intencji oraz rekonstrukcja historyczna bitwy pt. „Obrona Modlina”.
Wszystko rozpoczęło się w sobotę 20 września o godz. 11:00 pod Tablicą Pamiątkową I Portu Marynarki Wojennej.
Marynarze uczcili rocznicę
Tematem przewodnim uroczystości była 75. rocznica samozatopienia Flotylli Wiślanej. W obchodach wzięła udział poseł na sejm RP Jadwiga Zakrzewska, władze samorządowe miasta i powiatu w osobach m.in. Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztofa Bisialskiego, Zastępcy burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego Janusza Mikuszewskiego, samorządowcy z innych gmin, młodzież szkolna, mieszkańcy, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej. Po krótkich wystąpieniach pod tablicą pamiątkową delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Organizatorem tej części obchodów wspólnie była Liga Morska i Rzeczna z Wyszkowa wspólnie z miastem Nowy Dwór Mazowiecki.
Po części oficjalnej, w budynku Centrum Informacji Turystycznej przy ciepłej grochówce była okazja do wspólnych rozmów i refleksji.
Pobiegli ulicami Czterech Generałów
W niedzielę odbył się pierwszy w historii Nowego Dworu Mazowieckiego Bieg Czterech Generałów ku czci Poległych w Obronie Modlina. Na starcie zlokalizowanym pod Bramą Kadetów zjawiło się 400 biegaczy. 10. kilometrowa trasa biegła ulicami pochodzącymi od nazwisk czterech, związanych z Twierdzą Modlin generałów: Bema, Chrzanowskiego, Prądzyńskiego i Ledóchowskiego.
Biegacze mieli do pokonania dwie 5-cio kilometrowe pętle. Na mecie najlepsi - w kat. Open byli: Rafał Szymborski(Wieliszew Heron Team) z czasem 0:33:31, drugie miejsce zajął Rafał Rusiniak (Entre Team PL) z czasem 0:33:43, a na trzecim przybiegł Przemysław Osełka (Entre Team PL) z czasem 0:34:200.
Wśród Pań najlepsza była Dominika Dąbrowska z Warszawy, która ukończyła trasę z czasem 0:46:10.
Prawie 50 uczestników Biegu reprezentowało powiat nowodworski. Najlepszy z nich Stefan Piotrowski, przybył na metę na 12 miejscu. Jego czas to 0:36:34.
Na mecie, także usytuowanej pod Bramą Kadetów na uczestników czekały pamiątkowe statuetki i medale za udział. Najlepsi otrzymali tez nagrody rzeczowe. Dekoracji dokonali burmistrz Jacek Kowalski oraz Marek Ciborowski – przedstawiciel organizatora, którym był Event Serwis.
Modlili się za Obrońców
21 września o godz. 13:30 rozpoczęła się msza polowa w intencji Obrońców Modlina, która rozpoczęła się złożeniem meldunku przez dowódcę kompanii honorowej Dowódcy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów pułkownikowi Adamowi Przygodzie. Nabożeństwo celebrował ks. Andrzej Redmer proboszcz parafii w Modlinie Starym wspólnie z ks. Januszem Nawrockim, proboszczem parafii w Twierdzy Modlin. Po części sakralnej uroczystości odczytany został Apel Poległych, a po nim, wystrzelono salwę honorową. Na koniec pod Pomnikiem Obrońców Modlina delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. W mszy św. uczestniczył gość specjalny obchodów, Obrońca Modlina 1939, major w st. spocz. Stanisłąw Sierawski oraz kombatanci AK z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Wśród delegacji były m.in. władze samorządowe Nowego Dworu - burmistrz Jacek Kowalski, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski, władze powiatu - Starosta Krzysztof Kapusta, dowództwo 2 pułku saperów, kombatanci i weterani oraz harcerze i młodzież szkolna. Wsparcia w organizacji uroczystości udzielił miastu 2 Mazowiecki Pułk Saperów.
Na finał – rekonstrukcja
Ostatnim punktem obchodów rocznicy była rekonstrukcja bitwy historycznej „Obrona Modlina 1939”. Wszystko działo się pod Bramą Północy w Twierdzy Modlin. Wydarzenia tamtych odtwarzali miłośnicy historii reprezentujący: Stowarzyszenie Historyczne Cytadela, Towarzystwo Historyczne Pancerni 39, Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Szewron”, Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2-go Morskiego Pułku Strzelców, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, Klub Kawaleryjski 18 Pułku Ułanów Pomorskich, Grupa Historyczna Dawny Garnizon Twierdza Modlin, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Patria”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Reko, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pionier 39, Grupa rekonstrukcji Historycznej „Narew”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe Nord, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Wolf, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Dromedar, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Grupa Bojowa Kielce, Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia. Narrację podczas widowiska poprowadził Marcin Ochman z Muzeum Wojska Polskiego. Za organizację odpowiedzialne było Pomorskie Centrum Filmowo Rekonstrukcyjne Piotr Czerepak.
To wydarzenie zgromadziło prawie 2 tys. uczestników, nie tylko mieszkańców Nowego Dworu.
W imieniu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy udzielili wsparcia w organizacji obchodów 75. rocznicy Obrony Twierdzy Modlin m.in. firmie Konkret S.A. za udostępnienie terenów, wojsku i służbom mundurowym: 2 Mazowieckiemu Pułkowi Saperów, Straży Miejskiej, Nowodworskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Miejskiemu Zakładowi Oczyszczania, harcerzom, dyrektorowi Zespołu Szkół w Twierdzy Modlin, Lokalnej Organizacji Turystycznej, patronom medialnym, którymi byli: Mazowiecki Goniec Lokalny, Nowodworski24.pl, Wirtualny Nowy Dwór, Legio24.pl,
e-nowydwor i Tygodnik Nowodworski oraz innym tu nie wymienionym.
Twierdza Modlin za półdarmo
W dniach 20-21 września odbyła się akcja Twierdza Modlin za półdarmo. Turyści, którzy tłumnie przybyli wtedy do Twierdzy mogli korzystać z licznych zniżek. 20 września odbyło się 8 tematycznych wycieczek z przewodnikami z Towarzystwa Przyjaciół Twierdzy Modlin oraz plenerowy seans „CK Dezerterów”.
Dziękujemy partnerom akcji, dzięki którym weekend w Twierdzy Modlin był tak atrakcyjny cenowo. Byli to:
- Bar Austeria
- Best Western Airport Modlin
- Fundacja Park Militarny Twierdzy Modlin
- Hotel Sokołowska
- Hotel Royal
- Kawiarnia Szarow
- Modlin History City
- Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin
- Nowodworskie WOPR
- Piano Restaurant
- Restauracja Borodino
- Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Modlin
- Versal Restaurant
- Villa Modlin Airport
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak, Foto: Urząd Miejski, 2MPSAP, fotomaraton.pl
Zajęcia fotograficzne
Zapraszamy na nową formułę zajęć fotograficznych.
Co nowego?
Częstotliwość: raz w tygodniu.
Czas zajęć: 2 h.
Zajęcie będą odbywały się w blokach 1,5 miesięcznych.
W październiku zapraszamy na pierwszy blok - Budowa i obsługa aparatu. Podczas 1,5 miesięcznego kursu zostaną omówione następujące punkty:
A
1. Budowa aparatu fotograficznego:
a: korpus,
b: obiektyw,
c: osprzęt dodatkowy - np: lampy błyskowe, przewody TTL, wyzwalanie zdalne, pierścienie do fotografii makro, filtry i nasadki, itp.
2. Ogólne omówienie wszystkich zewnętrznych przycisków aparatu i ich funkcji - sterowanie zewnętrzne.
3. Ogólne omówienie wszystkich funkcji wewnętrznych aparatu i ich zastosowanie przy fotografowaniu - sterowanie wewnętrzne.
4. Wpływ dodatkowego osprzętu na funkcjonalność aparatu z zaznaczeniem jego przydatności fotograficznej.
B
1. Parametry ustawień aparatów do zdjęć:
a. P - automatyka programowana przez aparat,
b. S - priorytet migawki,
c. A - priorytet przysłony,
d. M - ustawienia manualne,
e. A - tryb auto,
f. programy tematyczne,
g. ustawienia spersonalizowane.
C
1. Sposoby ustawień do różnych rodzajów zdjęć:
a. pomiaru światla,
b. balansu bieli,
c. głębi ostrości,
d. czułości ISO,
e. szybkości migawki.
D
1. Dopasowanie parametrów lub programów do sytuacji zdjęciowych:
a. sport,
b. makrofotografia,
c. portret,
d. architektura,
e. reportaż,
f. krajobraz,
g. ekstrema - zdjecia nocne, pod światło, astofotografia, fotografia podwodna.
E
1. Zasady robienia zdjęć:
a. kompozycja - przedni plan i bez,
b. ruch i bezruch,
c. panorama,
d. w HDR - zdjecia o rozszerzonej dynamice,
e. w RAW - zdjecia w zapisie bezstratnym.
F
1. Postanowienia szczególne - chcę uzyskać:
a. małą lub dużą głębię ostrości w zdjęciach portretowych i makro,
b. kontrastowe lub miękkie światło,
c. naświetlone prawidłowo lub prześwietlone, niedoświetlone zdjęcie,
d. ostre lub poruszone zdjęcie,
e. efekt nocny w dzień.
G
1. Lampa błyskowa:
a. zastosowanie,
b. sposób użytkowania.
2. Lampa zewnętrzna i lampa wbudowana w aparat:
a. lampa zewnętrzna - jej właściwości i możliwości - zastosowanie,
b. lampa wewnętrzna i jej zakres stosowania.
Zapraszamy na pierwsze spotkanie 9 października o godz. 17:00.
Zapisy pod nr telefonu: (22) 732 08 76.
Koszt: 30 zł.
- autor: NOK
32 Pułk Piechoty w obronie Nowego Dworu
Modlin: Już tylko 30 dni do otwarcia bazy Ryanair
Równo za miesiąc, 23 października na Lotnisku Warszawa/Modlin uruchomiona zostanie baza operacyjna Ryanair z 2 samolotami. Również w październiku w życie wejdzie zimowy rozkład połączeń z nowymi trasami: Wyspami Kanaryjskimi i Madrytem, i z większą częstotliwością połączeń krajowych: do Gdańska i do Wrocławia. Z tej okazji już dzisiaj, port lotniczy razem z Ryanairem rozpoczynają uroczyste odliczanie.
W terminalu pasażerskim pojawiła się duża tablica , na której każdego dnia będzie widoczna liczba dni pozostałych do uruchomienia bazy. Utworzenie bazy na Lotnisku Warszawa/Modlin daje nowe możliwości rozwoju. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji więcej połączeń, co dla portu oznacza większą liczbę rejsowych samolotów, a zatem lepsze wykorzystanie infrastruktury – mówi Prezes Spółki zarządzającej lotniskiem, Piotr Okienczyc.
Według zapowiedzi przewoźnika, w momencie uruchomienia bazy będą w niej stacjonowały 2 samoloty, z czasem liczba maszyn może się zwiększać. Dzięki utworzeniu bazy zmianie ulegną godziny operacyjne lotniska - samoloty wcześniej będą wylatywać i później wracać na lotnisko, a co najważniejsze zwiększy się dzienna liczba wykonywanych lotów. Również dzięki powstaniu bazy począwszy od sezonu letniego przewoźnik wprowadza 2 nowe trasy: do Aten oraz do Lizbony.
Od 28 października krajowe loty do Gdańska i Wrocławia będą odbywały się 2 razy dziennie.
Bardzo nas cieszą połączenia krajowe Ryanaira. Z niecierpliwością czekamy już na uruchomienie porannej rotacji lotów krajowych: do Gdańska oraz do Wrocławia, co pozwoli na 1-dniowe wizyty biznesowe w tych miastach oraz zwiększy ofertę naszego lotniska. Dodatkowo pasażerowie z Wrocławia oraz Gdańska będą mogli skorzystać z kierunków, których nie mają w ofercie swoich lotnisk np. z bardzo atrakcyjnych Wysp Kanaryjskich. Poza tym możemy się pochwalić, że jako jedyne lotnisko w Polsce Modlin oferuje pasażerom Ryanaira tzw. Fast Track czyli możliwość szybkiego, bezkolejkowego przejścia kontroli bezpieczeństwa i odprawy, co już po kilku tygodniach funkcjonowania jest znakomicie oceniane przez podróżujących – podsumowuje Prezes, Piotr Okienczyc.
Dzisiaj Ryanair ogłosił wielką obniżkę cen biletów do Gdańska i Wrocławia.
W październiku, listopadzie i grudniu będzie można polecieć do tych miast za 39 zł. Bilety w tej cenie będą dostępne w systemie rezerwacyjnym do północy 29 września (poniedziałek).
Zima 2014/2015
- 2 stacjonujące samoloty w bazie,
- 4 nowe kierunki na zimę: Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Madryt,
- Trasy krajowe do WRO i GDN 2 x dziennie (rano i wieczorem),
- wzrost liczby lotów z 174 do 276 tygodniowo,
- ok. 2 mln pasażerów rocznie (estymacja na podstawie rozkładu lotów na zimę 2014/15).
Częstotliwość nowych połączeń od końca października 2014 r.:
- Fuerteventura - 1 x tygodniowo.
- Gdańsk - 2 x dziennie.
- Gran Canaria - 1 x tygodniowo.
- Madryt - 4 x tygodniowo.
- Shannon - 2 x tygodniowo.
- Teneryfa - 2 x tygodniowo.
- Wrocław - 2 x dziennie.
Nowości LATO 2015 r.
Podczas ostatniej konferencji prasowej Ryanair ogłosił nowy kształt letniej siatki połączeń z dwiema nowymi trasami: do Aten oraz do Lizbony, które są już dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika: www.ryanair.com.
- 32 połączenia
- 153 loty tygodniowo (wzrost o 28%)
- 2,5 mln pasażerów rocznie
- Ateny – 1 x dziennie
- Lizbona – 2 x w tygodniu
- Fuerteventura – 1 x w tygodniu
- Glasgow – 3 x w tygodniu
- Gran Canaria – 1 x w tygodniu
- Madryt – 5 x w tygodniu
- Teneryfa – 2 x w tygodniu
Wzrost częstotliwości połączeń Lato 2015 r.:
- Alicante z 2 do 3 w tygodniu
- Barcelona z 3 do 5 w tygodniu
- Bruksela z 1 do 2 dziennie
- Eindhoven z 3 do 4 w tygodniu
- Gdańsk z 1 do 2 dziennie
- Mediolan z 4 do 7 w tygodniu
- Oslo z 6 do 7 w tygodniu
- Paryż z 3 do 7 w tygodniu
- Rzym z 6 do 7 w tygodniu
- Wrocław z 1 do 2 dziennie
Lotnisko Warszawa/Modlin jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się portem w Polsce. Pod względem wielkości ruchu pasażerskiego zajmuje 6. miejsce (po Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach). Lotnisko przyjmuje średnio 5 tys. podróżnych dziennie i prawie 150 tys. miesięcznie. W sezonie letnim można polecieć z Modlina do 26 miast europejskich: Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Barcelona, Chania, Trapani, Piza, Palma, Shannon, Alicante, Saloniki, Marsylia, Wrocław, Gdańsk.
- autor: Magdalena Bojarska
Papusza w NOK-u
Film "Papusza" trwa ponad dwie i pół godziny jednak dobre filmy mają to do siebie, że nie czuje się upływającego czasu. W piątkowy wieczór 12.09.2014r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury publiczność siedziała w skupieniu śledząc losy cygańskiej poetki Papuszy. W tytułowej roli reżyserzy, Joanna i Krzysztof Krauze, obsadzili jedną ze swoich ulubionych aktorek – Jowitę Budnik. Widzimy obraz epicki, niezwykle plastyczny, praktycznie pozbawiony ruchu kamery i czarno biały. Tutaj każdy, nawet najdrobniejszy gest i spojrzenie mają swój ciężar. Wszystko to sprawia, że widz niemal identyfikuje się z bohaterami, scala się z romskim taborem i wędruje w rytmie życia wyznaczanym przez pory roku i przeżywa to życie szybszym biciem serca, grymasem na twarzy i zdziwieniem, że tak też można.
Gościem wieczoru był Zbigniewem Waleryś, odtwórca roli Dionizego Wajsa, męża Papuszy. Podczas rozmowy ze Stanisławem Zawiślińskim, Zbigniew Waleryś opowiadał o atmosferze na planie, o specyfice pracy z Cyganami, o tym jak przygotowywał się do roli, o wyzwaniach i sukcesach podczas kręcenia filmu. Przyznał, że dla niego ten film to arcydzieło oddające hołd romskiej kulturze i tradycji zniszczonej przez kolejne dziejowe zawieruchy. Dzięki tej roli nauczył się języka romskiego i „wyrobił sobie chody” wśród polskich Romów, którzy jednogłośnie, po tak wybitnej kreacji aktorskiej, przyjęli go do swojej społeczności.
- autor: NOK
Poranek z teatrem - Kubuś i przyjaciele
Zapraszamy na spektakl Teatru Warszawski Koliberek pt. „Kubuś i przyjaciele”.
Do lasu przyszła jesień. Zwierzęta zbierają zapasy na mroźne zimowe dni zapełniając własną spiżarnię innymi specjałami. W pracy tej wspierają się i służą pomocą, aby przetrwać kolejną zimę. Spektakl edukacyjny opowiadający o zwyczajach leśnych zwierząt wzbogacony interaktywną zabawą, którego przesłanie brzmi „każdy jest inny, a wszyscy powinniśmy się lubić i pomagać sobie”.
Nowodworski Ośrodek Kultury
ul. I. Paderewskiego 1A
4 październik 2014 r., godz.10.00
Karty wstępu w cenie 5 zł do nabycia w kasie ośrodka kultury.
- autor: NOK
Spotkanie historyczne - Twierdza Modlin. Obrona w 1939
Finały wojewódzkie już czekają
V Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska gra pełną parą. Na ponad 1300 „Orlikach” rozgrywane są właśnie eliminacje gminne – pierwsza faza imprezy.
Do tegorocznego turnieju zgłosiło się blisko 177 000 dziewcząt i chłopców z 18 600 drużyn!
Turniej, rozgrywany od 2010 roku, to bez wątpienia największa i najbardziej prestiżowa impreza piłkarska dla dzieci i młodzieży w Polsce. Biorą w niej udział drużyny dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych 10-11 lat oraz 12-13 lat.
W czterech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad pół miliona najmłodszych adeptów futbolu.
Tegoroczna inauguracja odbyła się w Nowym Dworze Mazowieckim - na „Orliku” usytuowanym przy Zespole Szkół w dzielnicy Modlin Twierdza.
W niezwykłej atmosferze sportowego święta, wzięli udział m.in. minister sportu i turystyki - Andrzej Biernat, przedstawiciele Szkolnego Związku Sportowego, lokalne władze samorządowe, Ambasador Turnieju, mistrzyni Europy U-17 i najlepszą piłkarka w Europie do lat 17 w 2013 roku - Ewa Pajor oraz wiele gwiazd sportu i osób znanych ze świata show-biznesu.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w tym towarzystwie był Michał Kucharczyk – czołowy piłkarz warszawskiej Legii, który wielką karierę rozpoczynał właśnie w Nowym Dworze Mazowieckim, a wychował się na osiedlu Modlin Twierdza.
Wydarzeniu - jak i całemu turniejowi - towarzyszy hasło „Zagraj Smyku na Orliku” autorstwa Dominiki Jaworskiej ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Żabowie w zachodniopomorskim.
Po zakończeniu rozgrywek w lokalnych turniejach (18 wrześnie br.), odbędą się - na wybranych „Orlikach” - eliminacje wojewódzkie.
Finały wojewódzkie zorganizuje 16 ośrodków na terenie całego kraju.
Finał ogólnopolski – tradycyjnie już - odbędzie się w Warszawie, a formule 3-dniowych zawodów (16-18 października br.), zakończonych Wielkim Finałem Turnieju Orlika na Torwarze. Wówczas poznamy najlepsze drużyny w czterech kategoriach – dziewcząt i chłopców z rocznika 2001-2002 oraz dziewcząt i chłopców z rocznika 2003-2004.
Przypomnijmy, że Ambasadorami 5. Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska - oprócz wspomnianej Ewy Pajor - są czołowi polscy piłkarze: Artur Boruc, Jakub Rzeźniczak oraz dwie wielkie nadzieje naszego futbolu: Karol Linetty i Dawid Kownacki.
- autor: Tomasz Zabielski
Przyjaciół poznać czas! PP5 wita nas!
1.09.2014r dzieci z gr. VI integracyjnej „PEREŁKI” z PP5 na Osiedlu Młodych w Nowym Dworze Mazowieckim powitały swój „Bajkowy Świat”. Z powakacyjnym uśmiechem wkroczyły w progi przedszkola i z dużą ciekawością malującą się na twarzach zajrzały do sali. Każde dziecko zostało powitane piosenką i przedstawiło się podając swoje imię. Wszyscy wsiedliśmy do „Przedszkolnej karuzeli” i wyruszyliśmy w podróż w poszukiwaniu skarbów - perełek.
Pierwszy tydzień spędziliśmy na muzyczno-ruchowych zabawach integracyjnych, opracowaliśmy wspólnie KODEKS PRZEDSZKOLAKA, aby wiadomo było jak bawić się i uczyć, żeby wszystkim było miło i wesoło. Każdy jest bardzo ważny w naszej przedszkolnej grupie i o tym wie KAŻDA PEREŁKA. Malując swoje dłonie farbą i odbijając je na papierze stworzyliśmy czarodziejski ogród, w którym mieszkają słowa: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia, dobry wieczór, dobranoc. Codziennie uczymy się współpracować i współdziałać, jak w każdej rodzinie. Ćwiczymy chętnie z panem Tomkiem, bo zajęcia z nim to wielka frajda. Szkoda, że tylko raz w tygodniu…
„Perełki” podzieliły się już wrażeniami z wakacji. Wspominały polski Bałtyk, rysowały na piasku morskie fale i słuchały szumu morza. Muszelka przyłożona do ucha przeniosła wszystkich na piaszczystą, słoneczną plażę. Niektórzy przypomnieli nam, jak było w Krainie Mazurskich Jezior. Postawiliśmy żagle i wyruszyliśmy na jeziora. Bartek Ż. i Bruno, nasi wspaniali czytelnicy pomogli wszystkim wybrać te napisy, które kojarzą się z wakacjami nad jeziorem. Wiele emocji wyzwoliły w dzieciach letnie wspomnienia z pięknych, polskich gór Tatr. Dzieci, czyli góralki i górale wzbogaciły swoje słownictwo oglądając strój góralski i pamiątki z tego regionu.
Wszystkim PEREŁKOM życzymy:
Kwiatów słońcem pachnących,
przyjaciół kochających,
radości i śmiechu bez końca,
dni pełnych pogody i słońca.
Pozdrawiamy cieplutko.
Wychowawcy grupy:
Agnieszka Janicka
Jadwiga Kozłowska
Przygody małpki Malwinki
W sobotni piękny poranek 13.09.2014r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury rozpoczęliśmy nowy sezon cyklu skierowanego do dzieci pn. „Poranek z teatrem ”. Na scenie zaprezentował się znany i lubiany przez dzieci i dorosłych TEATR KUFFER stworzony przez Annę Markiewicz-Musiał i Andrzeja Musiała. Dla najmłodszej, nowodworskiej widowni przygotowali spektakl pt. „Przygody małpki Malwinki". Jest to historia małej, ale sprytnej małpki, która potrafi pokonać trudności i zaprzyjaźnić się z innymi zwierzętami. Dużym walorem przedstawienia jest zaangażowanie dzieci do działań interaktywnych, które nie tyko oswajają ze sceną, ale też wywołują salwy śmiechu z reakcji najmłodszych aktorów. Pomimo dużej ilości afrykańskich zwierząt i żywej akcji, bo opowieść toczy się w buszu, wszystko jest przyjazne i kończy się pozytywnie morałem „mały może mądrością pokonać większego”. Wspaniała gra aktorska, sympatyczny kontakt z publicznością i dużo humoru to atrybuty przedstawienia, które przyniosło publiczności, "13", dużo radości.
Przegląd Piosenki oraz Pieśni Powstańczej
RDC w NDM
W niedzielę 21 września br. studio plenerowe Polskiego Radia RDC pojawi się w Nowym Dworze Mazowieckim. Będzie to ostatnie spotkanie dziennikarzy RDC z mieszkańcami Mazowsza w ramach jubileuszowej akcji „20 miast na 20-lecie“.
Okazją do spotkania RDC z mieszkańcami Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic będzie 75. rocznica obrony Twierdzy Modlin. Gospodarzem studia otwartego będzie Beata Jewiarz, która zaprosi do rozmowy osoby zaangażowane w organizację obchodów rocznicy, ale także w codzienne życie miasta. Transmisja na antenie RDC po godz. 15:00. Mieszkańcom towarzyszył będzie również warszawski reporter Stacji – Lucjan Olszówka. Przygotowane przez niego relacje nadane zostaną w serwisach informacyjnych RDC o godz. 11:00, 13:00, 14:00, 15:00.
W 2014 roku Polskie Radio RDC obchodzi Jubileusz 20-lecia istnienia Stacji. Dwadzieścia lat temu, 31 grudnia 1993 roku, zarejestrowano instytucję o nazwie Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Warszawie „Radio dla Ciebie S.A.”. Jednak całodobowy program radiowy nadawany był już od 1990 r., a korzenie Stacji sięgają lat trzydziestych ubiegłego wieku. Od początku 1994 r. dziennikarze i pracownicy Stacji tworzyli program pod nazwą Radio dla Ciebie. Ostatnie trzy lata to czas przemian, które w sposób szczególny przyczyniły się do ostatecznego, publicystyczno-muzycznego formatu rozgłośni.
Polskie Radio RDC nadaje w Nowym Dworze Mazowieckim na warszawskiej częstotliwości 101 FM
Złote Gody
12 par odebrało z rąk burmistrza Jacka Kowalskiego medale i dyplomy z okazji Złotych Godów. Uroczystość odbyła się 12 września w Nowodworskim Ośrodku Kultury.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznawane są przez Prezydenta RP. Aby je otrzymać trzeba wspólnie przeżyć min. 50 lat. W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył burmistrz Jacek Kowalski.
W krótkim wystąpieniu pogratulował wszystkim 12 parom tak wspaniałego jubileuszu. Podkreślił, że są niekwestionowanym przykładem dla młodego pokolenia. Wspomniał też, że małżonkowie mieli przywilej przeżycia połowy wspólnych lat w poprzednim ustroju, a drugiej połowy w wolnej Polsce. Oprócz medali od prezydenta, wszystkie pary otrzymały pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz upominki od miasta. Były to ręcznie malowane filiżanki z widokami Nowego Dworu.
Odznaczenia otrzymali: Elżbieta i Stanisław Grzegolec, Teresa i Zdzisław Telechowscy, Leokadia i Stanisław Spaleniak, Zofia i Tadeusz Błaszczykowie, Barbara i Honorat Wróblewscy, Helena i Kazimierz Kulawiakowie, Marianna i Mieczysław Pogórscy, Teresa i Roman Owczarczykowie, Maria i Jan Waliszkiewiczowie, Anna i Stanisław Wytrwałowie, Alicja i Henryk Cieciera, Teresa i Julian Rybiccy.
Na widowni zasiadło liczne grono najbliższych jubilatów. Rodziny nie kryły wzruszenia i radości, życzyły dalszych lat w zdrowiu i szczęściu.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na symboliczną lampkę szampana i słodycze.
Była to pierwsza w historii miasta uroczystość wręczenia odznaczeń z tak liczną, (12 red.), grupą par. Dlatego na jej miejsce wybrano Nowodworski Ośrodek Kultury.
Wszystkim jubilatom składamy serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych wspólnych lat!
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak
Odsłonięto tablicę poświęconą ks. Czesławowi Żyle!
Pamięci Ks. Czesława Żyły poświęcona jest tablica, którą w niedzielę, 7 września odsłonięto w parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim. W uroczystości wzięła udział rodzina księdza Żyły, liczne grono parafian oraz władze miasta.
Dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci odprawiona została msza święta w intencji Zmarłego. Celebrował ją biskup pomocniczy diecezji warszawsko – praskiej – Marek Solarczyk. Po mszy, o godz. 13:00 biskup poświęcił pamiątkową tablicę, którą ufundowali wspólnie parafia i wierni. Tablica wykonana jest z czarnego granitu, na którym umieszczono żeliwny odlew, wizerunek ks. Czesława Żyły.
W uroczystościach oprócz wiernych wzięła udział rodzina księdza Czesława Żyły, w tym jego brat. Po uroczystościach, zostali zaproszenia na obiad. Na mszy obecny był także burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski.
Ksiądz Czesław Żyła był wieloletnim proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła. Dzięki jego staraniom wybudowano w Nowym Dworze Mazowieckim nowy kościół. Był też honorowym obywatelem miasta. Zmarł w ubiegłym roku, dokładnie 7 września, w wieku 86 lat.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak Foto Gazeta Nowodworska
Spotkanie z Władzami Miasta
Zarząd Osiedla Nr 4
(Pólko)
zaprasza mieszkańców osiedla
15 października 2014r. o godz. 17:00
do
Szkoły Podstawowej Nr 5
ul. Chemików 1a
na
SPOTKANIE Z WŁADZAMI MIASTA
Tematem spotkania będzie:
1) sprawozdanie z działalności Zarządu Osiedla Nr 4 za rok 2014,
2) rozstrzygnięcie konkursu „Osiedle w kwiatach” oraz wręczenie nagród,
3) omówienie spraw różnych zgłaszanych przez mieszkańców.
Spotkanie odbędzie się przy słodyczach, owocach, kawie, itp.
Pierwsze sukcesy młodych siatkarek
Po kilku miesiącach ciężkiej pracy, w maju tego roku startując w kategorii rok starszej siatkarki NOSiR z rocznika 2004 uplasowały się na szóstym miejscu Mistrzostw Mazowsza. Ta pozycja ostatecznie nie dała im awansu do Mistrzostw Polski (tylko miejsca 1-3 kwalifikują się do turnieju finałowego). Dziewczyny obiecały sobie, że w przyszłym roku, kiedy będą grały w we właściwej kategorii poprawią swój wynik.
Następnie przyszedł czas na miesięczny wypoczynek i w sierpniu zaczęły pracę na nowo. Od 1 do 10 sierpnia uczestniczyły w turnieju do Wałczu, na który zaproszenie dostają najlepsze zespoły z całej Polski w poszczególnych kat. wiekowych. Wyjazd był możliwy dzięki pomocy przedsiębiorstwa LINDAB, które niemal całkowicie zasponsorowało wyjazd. Współorganizatorami turnieju są Polski Związek Piłki Siatkowej i Fundacja Polskiej Siatkówki. Poza zawodami, które przebiegały w bardzo towarzyskiej atmosferze, dziewczyny mogły też trenować, bawić się w jednym z największych w Polsce parków linowych i brać udział w kilku imprezach kulturalnych, m.in. w przedstawieniu szkoły baletu z Ukrainy.
Po powrocie siatkarki musiały już przygotowywać się do następnego obozu tym razem w Ostródzie. Ten wyjazd trwał od 18 do 25 sierpnia. Za jego przygotowanie odpowiedzialna była kierownik sekcji piłki siatkowej NOSiR Joanna Krzywda. Dziewczyny trenowały tam 2-3 razy dziennie by dumnie reprezentować barwy swego miasta.
W dniach 12-14 września odbył się turniej w Wieliczce, którego organizatorami są Fundacja Polskiej Siatkówki i PZPS. Powszechnie mówi się, że są to nieoficjalne Mistrzostwa Polski, ponieważ co roku przyjeżdżają tam najmocniejsze ekipy z całego kraju i rywalizują w turniejowym reżimie o pierwsze miejsce. Nasze zespoły zdobyły tam odpowiednio 2 i 13 miejsce, zdobywając uznanie w oczach trenerów i widzów. Teraz szykują się na następne turnieje. Życzymy dalszych sukcesów!
- autor: Cezary Tulin, red.
Uczczono płk. Edwarda Malewicza
9 września br. dokładnie w 90. śmierci, uczono pamięć płk. Edwarda Malewicza.
Na symbolicznym grobie pułkownika, znajdującym się na cmentarzu fortecznym w Twierdzy Modlin zapalono znicze i złożono kwiaty.
Przy symbolicznym grobie płk. Malewicza spotkali się uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum w Twierdzy Modlin. W hołdzie pułkownikowi Malewiczowi, 10 lat temu jego imieniem nazwano gimnazjum w Twierdzy Modlin.
Podczas krótkiej uroczystości odczytano życiorys patrona szkoły, a potem złożono kwiaty oraz zapalono znicze.
Na cmentarzu obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu: burmistrz Jacek Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski oraz Starosta Powiatu Nowodworskiego Krzysztof Kapusta.
Nad całością czuwał Dyrektor Zespołu Szkół Zdzisław Szmytkowski.
Edward Malewicz był pułkownikiem artylerii Wojska Polskiego. Urodził się 8 lutego 1878 roku w Grodnie. W 1896 roku ukończył 2. Moskiewski Korpus Kadetów, a następnie, od września 1898 roku pobierał naukę w Konstantynowskiej Szkole Artylerii. Uzyskał dyplom technika dróg i komunikacji w Instytucie Dróg i Komunikacji.
W sierpniu 1917 roku zgłosił się do I Korpusu Polskiego, gdzie początkowo był dowódcą dywizjonu artylerii ciężkiej (fortecznej) w Mazurynie pod Witebskiem.
Od 4 listopada 1918 objął stanowisko inspektora artylerii w dowództwie korpusu i z nominacji J.Dowbór-Muśnickiego został zastępcą komendanta twierdzy Bobrujsk. Był członkiem delegacji, która 2 marca 1918 roku przybyła do Warszawy i złożyła Radzie Regencyjnej sprawozdanie z sytuacji w I Korpusie Polskim.
Po rozbrojeniu Korpusu przybył do Warszawy, został przyjęty do Wojska Polskiego i 15 listopada 1918 roku odkomenderowany w stopniu pułkownika na dowódcę Obozu Warownego Modlin. W maju 1919 pełnił czasowo funkcję dowódcy 9. brygady artylerii, w czerwcu tego roku był krótko dowódcą odcinka Frontu Mazowieckiego.
Był dowódcą grupy operacyjnej Modlin, podlegającej 5. Armii generała W. Sikorskiego. 19 czerwca 1920 został przeniesiony na stanowisko dowódcze Obozu Warownego Brześć nad Bugiem, a po dziesięciu dniach powrócił do Obozu Warownego Modlin na poprzednio zajmowane stanowisko dowódcy. W okresie od 5 marca do 19 kwietnia 1921 roku odbył kurs informacyjny dla wyższych dowódców w Warszawie.
Był nadal dowódcą Obozu Warownego Modlin, a jednocześnie oficerem nadetatowym 1. pułku artylerii ciężkiej, będącego jednostką macierzysta Modlina. 29 maja 1922 roku został zweryfikowany i zatwierdzony w stopniu pułkownika ze starszeństwem od 1 czerwca 1919 roku. Był autorem planów unowocześnienia i rozbudowy Obozu Warownego Modlin. Zmarł w Warszawie 6 września 1924 roku.
Odznaczony był:
- amarantową wstęgą I Korpusu Polskiego,
- Krzyżem Virtuti Militari V klasy,
- Krzyżem Niepodległości (pośmiertnie),
- Krzyżem Walecznych
oraz innymi medalami krajowymi i zagranicznymi.
Był żonaty z Marią Sadowską. Zmarł bezdzietnie.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak: foto: Zespół Szkół w Twierdzy Modlin
Współpraca ZOR RP ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK
12 września 2014 r. w siedzibie Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podpisano porozumienie pomiędzy tą organizacją, a Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Porozumienie w imieniu obu organizacji podpisali mjr w st. spocz. prof. dr hab. Leszek Żukowski – prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK i płk rez. Alfred Kabata – prezes Zarządu Głównego ZOR RP.
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, ścisłe współpracuje ze środowiskami kombatanckimi, gdyż w swoich szeregach skupia także kombatantów, w tym tych, którzy byli żołnierzami Armii Krajowej.
W podpisaniu porozumienia uczestniczył Łucjan Sokołowski – sekretarz ZG ŚZŻAK oraz członkowie ZG ZOR RP: Marcin Łada – wiceprezes, Artur Błoński i st. sierż. pchor. Jerzy Bogdan Raczek.
W podpisanym porozumieniu Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, postanowili, że będą współpracować ze sobą w celu:
- obrony dobrego imienia i pamięci Armii Krajowej i jej żołnierzy oraz struktur Polskiego Państwa Podziemnego;
- utrwalania i rozpowszechniania w społeczeństwie historii, tradycji i dziedzictwa ideowego – etosu Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego;
- wspierania wspólnych inicjatyw mających na celu wychowanie młodzieży w szacunku do ideałów ojczystej historii, w tym poprzez krzewienie wiedzy o historii Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego;
- upamiętniana miejsc związanych z działalnością Armii Krajowej.
Określono również szczegółowe formy realizacji tych celów.
Podczas spotkania prezes i sekretarz ZG ŚZŻAK otrzymali książki autorstwa Marcina Łady i Jerzego Raczka.
- autor: (ak); foto: Marcin Łada
Korpus Kadetów nr 2 Patronem Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim
7 września br. odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą powstania 2. Mazowieckiego Pułku Saperów oraz 95. rocznicą istnienia harcerstwa polskiego na ziemiach nowodworskich. Obchody odbyły się w Parku Miejskim im. Józefa Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Nowodworska Impreza była szczególna, tego dnia Korpus Kadetów nr 2 (Korpus Kadetów Nr 2 (KK-2), utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3) został oficjalnie Patronem Hufca ZHP Nowy Dwór Mazowiecki oraz tego dnia Hufiec ZHP Nowy Dwór Mazowiecki otrzymał sztandar z rąk Komendantki Chorągwi Stołecznej ZHP hm. Pauliny Gajownik.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Polową Mszą Świętą prowadzoną przez kapelana 2 Pułku Saperów, po której odbył się uroczysty apel poprowadzony przez harcerzy.
Najważniejszym momentem części oficjalnej było nadanie Hufcowi ZHP imienia Korpusu Kadetów nr 2 oraz wręczenie harcerzom nowego sztandaru. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu sponsorów, którzy w podzięce mogli wbić pamiątkowe gwoździe do drzewca sztandaru.
Fundatorami Sztandaru Hufca ZHP byli m.in.: doktor Franciszek Szmyd (który był jednym z fundatorów poprzedniego sztandaru), Pan Krzysztof Kapusta Starosta Nowodworski, Pan Jacek Kowalski Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Pan Tomasz Dąbrowski Burmistrz Łomianek, Pan Paweł Rusiecki Zastępca Burmistrza Łomianek, Pan Piotr Ciuchta Prezes Banku Spółdzielczego w Nowym Dworze Mazowieckim, Pani Halina Choroś Prezes Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Łomiankach, Pan Janusz Dąbrowski Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Dworze Mazowieckim, Pan Roman Głos Prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Nowym Dworze Mazowieckim, Stowarzyszenie Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Pozostałymi fundatorami były przedsiębiorstwa, prywatne firmy, mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego oraz sami harcerze.
Organizatorami imprezy byli: Hufiec ZHP Nowy Dwór Mazowiecki, Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz, służb mundurowych, kombatantów, harcerzy oraz mieszkańców, a także Członków i Sympatyków Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a. Wśród obecnych gości był Maciej Janaszek- Seydlitz syn wychowanka Korpusu Kadetów nr 2 ppłk Wacława Janaszka ps. ,,Bolek’’.
Po uroczystości harcerze wystawili księgę pamiątkową, gdzie zaproszeni goście mogli wpisać pamiątkowe życzenia i gratulacje:
Sztandar i nazwa to wspaniała rzecz dla młodej, 95 letniej organizacji, pełnej wspaniałych ludzi z pasją realizujących szczytne cele waszej organizacji Harcerz Hufca Nowy Dwór Mazowiecki im. Korpusu Kadetów nr 2 brzmi dumnie.
Czuwaj!
Jacek Kowalski
Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego
Krzysztof Bisialski
Przewodniczący Rady Miejskiej
Serdecznie gratuluję i proszę o codzienne kultywowanie tradycji zaklętej w słowa:
NIC DLA MNIE – WSZYSTKO DLA OJCZYZNY
Prezes Stowarzyszenia SALW-a
Grzegorz Leśniewski
Po części oficjalnej rozpoczął się piknik rodzinny połączony z wieloma atrakcjami zorganizowanymi przez służby mundurowe min: straż pożarną, wojsko, straż graniczną, które wystawiły sprzęt do pokazów oraz namioty promocyjne.
Na szczególną uwagę zasługują przygotowane przez harcerzy, przy współudziale Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW-a, wystawy poświęconej nowemu patronowi harcerzy, Korpusowi Kadetów nr 2, gen. Bronisławowi Duchowi oraz ciężkiej, niebezpiecznej i niezwykle odpowiedzialnej pracy saperów.
Dla najmłodszych przygotowano konkursy z nagrodami, zabawy w miasteczku harcerskim oraz możliwość wypróbowania sprzętu wojskowego. Nie zabrakło tradycyjnej grochówki wojskowej, której walory smakowe doceniali uczestnicy tej pięknej imprezy przy akompaniamencie zespołów muzycznych.
- autor: Artur Łęcki
Cykl spotkań historycznych
Narodowe Czytanie „Trylogii”
Burmistrz Miasta Pan Jacek Kowalski przy asyście Pana Starosty Krzysztofa Kapusty zainaugurowali w sobotę na terenie przed Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną Narodowe Czytanie „Trylogii”.
Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Narodowe Czytanie to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie powieści, które kształtowały całe pokolenia Polaków.
W tym roku do czytania wybrana została „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, dzieło napisane ku pokrzepieniu serc, w czasach gdy Polska była pod zaborami.
Z tekstem utworu Henryka Sienkiewicza zmierzyli się przedstawiciele władz i mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego. Zaprosiliśmy do wspólnego czytania lokalnych poetów, dzieci i przyjaciół Biblioteki.
Szczególną atrakcję przygotowała Grupa Rekonstrukcyji Historycznej Rota Strzelcza Prywatnego Zaciągu Imć Franciszka uzupełniając czytane teksty pojedynkami Kmicica z Wołodyjowskim i Bohuna z Wołodyjowskim. Oczywiście cała Grupa wystąpiła w strojach z epoki.
Wspólnemu czytaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona autorowi, zaprezentowano również różne wydania powieści Henryka Sienkiewicza.
Słuchacze mogli ostemplować przyniesione przez siebie książki pamiątkową pieczęcią.
Tegoroczną edycję Narodowego Czytania zorganizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta.
Byliśmy jednym z ponad 1500 miejsc w Polsce, w którym czytano „Trylogię”.
- autor: Ewa Borkowska
75. rocznica Obrony Twierdzy Modlin
Sprawdź też szczegóły akcji Twierdza Modlin za półdarmo na www.nowydwormaz.pl/zapoldarmo.
Witaj szkoło!
Koniec wakacji przyszedł szybciej niż się spodziewaliśmy. Choć były one bardzo udane to już czas wrócić do szkoły, do zajęć pozaszkolnych w „Ognisku” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Bardzo miło wychowankowie TPD wspominali początek wakacji. Przez dwa tygodnie mogli uczestniczyć w akcji „Lato w mieście” zorganizowanej przez Zarząd Miejskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Nowym Dworze Mazowieckim. W ramach wolontariatu opiekowali się dziećmi wychowawcy pracujący w „Ognisku”. Wychowankowie korzystali z zajęć w „Ognisku” i posiłków a także mogli uczestniczyć z zajęciach organizowanych w NOK-u, brali udział w zajęciach sportowych na hali NOSiR-u. Niezapomniany był wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Wszystko, co dobre szybko się kończy. Mimo wszystko powrót do szkoły był miłym zaskoczeniem. Podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otrzymali na początek roku szkolnego wyprawkę szkolną w formie zeszytów, i różnych przyborów szkolnych (długopisy, ołówki, kredki itp.). Sponsorami wyprawki, którym składamy najserdeczniejsze podziękowania byli Pan Karol Bielec i Roksana Aliw „Młodzi Demokraci”.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Nowym Dworze Mazowieckim bardzo gorąco i serdecznie dziękuje organizatorom akcji „Podaruj Zeszyt” Panu Karolowi Bielcowi i Oksanie Aliw – Młodym Demokratom PO, którzy zebrali i przekazali 1139 zeszytów i 414 sztuk różnych przyborów szkolnych tj. kredki, długopisy, bloki, piórniki, ołówki, gumki, komplety kreślarskie, notesy, pojemniki na kanapki, worki szkolne, okładki na zeszyty, temperówki, zeszyty wycinankowe, flamastry, kleje, krepinę, itp. Dzieki temu mogliśmy wspomóc 197 naszych wychowanków „Ognisk” TPD i przygotować dla nich niezbędną wyprawkę szkolną. Naszym ofiarodawcą dziękują: 35-ro dzieci z „Ogniska” TPD z Nowego Dworu Mazowieckiego z ul. Bohaterów Modlna 77A, 30-ro z ul. Szkolnej 3, 35 z „Ogniska” TPD Kosewo, 37 z „Ogniska” TPD ze Szczypiorna i 60 z „Ogniska” TPD w Zakroczymiu.
- autor: TPD
Znaleziono wózek inwalidzki
Wczoraj (9 września) na schodach prowadzących na wiadukt kolejowy od ul. Mieszka I Straż Miejska znalazła wózek inwalidzki. Właściciel proszony jest o kontakt ze Strażą Miejską: 22 51 22 112.
Misiowy Klubik Małego Czytelnika
Bezpłatna spirometria
W związku z obchodami III Światowych Dni Spirometrii w Nowym Dworze Mazowieckim w dniu 11.09.2014 r. w godzinach 9-16 odbędą się bezpłatne badania spirometryczne. Badania zostaną przeprowadzone w Parku Miejskim im. Józefa Wybickiego (w części obok amfiteatru).
Celem akcji jest edukacja społeczeństwa w zakresie chorób oskrzeli i płuc ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki i roli wczesnej diagnostyki.
Wśród partnerów akcji jest organizator ogólnopolskiego programu ukierunkowanego na diagnozę chorób płuc "Chwytaj każdy oddech."
W Modlinie pożegnaliśmy lato!
W ostatnią sobotę sierpnia mieszkańcy miasta pożegnali lato. Po raz kolejny impreza odbyła się na terenach szkoły w Modlinie Starym. Na uczestników czekała moc atrakcji.
Już od wczesnych godzin popołudniowych na szkolnym boisku czekały na najmłodszych dmuchańce-skakańce i trampolina. Chętni mogli pomalować sobie buźki. Dzieciaki zabawiali też bohaterowie bajek – Kubuś Puchatek i Tygrysek. Na wszystkich uczestników czekały zabawy i konkursy z nagrodami. Jak na piknik przystało, nie zabrakło stoisk gastronomicznych. Ciepłe kiełbaski z grilla serwował sam przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Bisialski.
Wieczorem rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpiły m.in. zespół RESPECT, i SOMEDAY. Rzesza fanów bawiła się w rytm przebojów popularnego ostatnio zespołu Power Play. Nowodworzanie tańczyli i śpiewali razem z artystami. Na szczęśliwców czekały płyty z autografami członków zespołu. Gwiazdą wieczoru był Roberto Zucaro, który wystąpił jako ostatni. Dzięki niemu wszyscy mogli przypomnieć sobie stare dobre włoskie przeboje takie jak: Felicita, Volare, Mammma Maria, Susanna. Tańce i śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych. Organizatorem imprezy było miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
- autor: Aneta Pielach – Pierscieniak; foto: Jacek Kosiorek
Kolejne medale nowodworskich kajakarzy
W dniach 23-24.08.2014 r. na Bydgoskim torze kajakowym rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodzików w kajakarstwie. Mistrzostwa Polski to najważniejsza impreza w kalendarzu imprez sportowych w całym sezonie. To bardzo trudne zawody dla młodych kajakarzy, ponieważ ścigają się na 2000 m. W tej głównej imprezie bardzo udanie wystąpili zawodnicy sekcji kajakowej NOSiR zdobywając srebrne medale.
Pierwszy srebrny medal zdobyła nasza młoda zawodniczka Klaudia Szulecka w C-1 2000 m. Klaudia świetnie wytrzymała cały dystans i pewnie dopłynęła do mety na drugiej pozycji. Bardzo cieszy tak dobra postawa tej młodej zawodniczki tym bardziej że Klaudia ma bardzo duży potencjał sportowy i na pewno zdobędzie jeszcze wiele medali.
Kolejne srebrne medale zdobyła nasza młoda osada K-2 Dominik Sobótka i Jakub Retkiewicz, którzy również ścigali się na dystansie 2000 m. W wyścigu K-2 młodzików wystartowały 24 osady z całej Polski i wszyscy walczyli do upadłego, by zdobyć medalowe miejsca. Nasi zawodnicy od startu płynęli w czołówce a od połowy dystansu wyraźnie przyspieszyli i razem z osadą z klubu Olimpijczyk oderwali się od reszty stawki i świetnie finiszowali dopływając na 2 pozycji i zdobywając srebrny medal.
Na zawody wyjechała trójka zawodników i wszyscy wrócili ze srebrnymi medalami, co jest dla nas ukoronowaniem ciężkich przygotowań całorocznych i dobrym dopingiem do dalszej pracy. Przed nami jeszcze Mistrzostwa Polski w Maratonie, które odbywają się w Opolu i wystartuje w nich już grupa juniorów z naszą złotą medalistką Mistrzostw Polski Juniorów Dorotą Borowską na czele i grupą młodzików. Liczymy również na medale.
- autor: Mariusz Szałkowski, Trener sekcji kajakowej NOSiR
V edycja turnieju piłkarskiego o puchar Premiera Donalda Tuska rozpoczęta w Twierdzy!!!
4 września na boisku Orlika przy Zespole Szkół w Modlinie Twierdzy odbyło się wielkie sportowe święto. To tutaj właśnie uroczyście rozpoczęto V edycję piłkarskiego turnieju o puchar Premiera Donalda Tuska. Jak wielkie święto to i znamienici goście. Na uroczystość przybyli: minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, burmistrz miasta Jacek Kowalski, przewodniczący rady miasta Krzysztof Bisialski , prezes SZS Wojciech Ziemniak, reprezentanci ogólnopolskich mediów i świata kultury – Marcin Mroczek, Rafał Brzozowski, Dariusz Tuzimek, Roman Jankowski, Tomasz Zubelewicz, oraz ambasadorzy sportu – Ewa Pajor i Michał Kucharczyk. Nad wszystkim czuwał i obejmował gospodarskim okiem dyrektor Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy Zdzisław Szmytkowski. Część oficjalną poprowadził znany nam dziennikarz sportowy Rafał Patyra. Po części oficjalnej pierwszym punktem zawodów był mecz drużyny Gości i drużyny Orlika a był to zespół UKS „ Reduta”. Skład drużyny Gości: minister sportu i turystyki Andrzej Biernat , burmistrz miasta Jacek Kowalski, Tomasz Zubelewicz, Marcin Mroczek , Rafał Brzozowski, Dariusz Tuzimek , Roman Jankowski. Mimo wielkiego zaangażowania i ogromnej determinacji drużyny Gości wynik brzmiał 5:1 dla UKS „ Reduta”. A następnie do rywalizacji przystąpili młodzi futboliści. We wszystkich spotkaniach nie brakowało walki i poświęcenia. Wystarczy powiedzieć , że zwycięzca turnieju został wyłoniony dopiero w ostatnim meczu. / Zespół Szkół Nr.1 – Zespól Szkół Modlin Twierdza : 3:2 /. Królem strzelców zawodów został Mateusz Rydz z drużyny Zespołu Szkół Modlin Twierdza , zdobywca 10 bramek. Bardzo dobrze wykonał swoją pracę , jak zwykle, sędzia zawodów Michał Szymański. Wyniki turnieju:
I miejsce – Zespół Szkół Nr 1 - 9 pkt.
II miejsce – Zespół Szkół Modlin Twierdza - 6 pkt.
III miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 5 - 3 pkt.
IV miejsce – Szkoła Podstawowa Zakroczym - 0 pkt.
Na zakończenie zmagań nagrody ufundowane przez UKS ”Reduta” wręczył dyrektor Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy Zdzisław Szmytkowski który pogratulował wszystkim sukcesów i co najważniejsze wspaniałej , sportowej zabawy w Twierdzy.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Miejsca martyrologii będą upamiętnione!
Do końca roku powinny zostać ustawione w mieście tablice upamiętniające miejsca martyrologii Polaków. Taką deklarację złożył podczas konferencji prasowej 4 września burmistrz Jacek Kowalski. O ich ustawienie wnioskował Nowodworski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
W spotkaniu oprócz burmistrza wziął udział Przewodniczący Komitetu Tadeusz Sosiński. Zwołano je w celu wyjaśnienia wątpliwości i w związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w prasie i na formach internetowych w sprawie tablic.
Jak zapewniał Jacek Kowalski, procedura zmierzająca do ustawienia miejskich tablic jest już na ukończeniu. Teksty mające znaleźć się na tablicach przesłano do akceptacji do Krajowej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (zgodnie z art. 4 ustawy o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa obowiązek konsultacji tekstów dotyczy wszystkich organów wydających zezwolenia na wykonanie trwałych znaków i obiektów upamiętniających walki i męczeństwo red.) Został wybrany też wykonawca tablic. Będzie to ta sama firma, która wygrała postępowanie przetargowe na tablice informacyjne, które mają stanąć w Twierdzy Modlin przy zabytkach. „Chcieliśmy ujednolicić w ten sposób system informacji w mieście i uniknąć sytuacji, że w Twierdzy stałyby inne tablice a w mieście inne” wyjaśnił burmistrz.
Przedstawiony został także projekt tablic jak również teksty jakie się na nich znajdą. Ich autorem jest Maria Możdzyńska.
Tablice staną w pięciu miejscach w mieście: na terenie cmentarza parafii św Michała Archanioła, na terenie tzw. ogrodów parafialnych, przy ul. Słowackiego (w przypadku zgody wspólnoty na budynku nr 4 lub w pasie drogowym), na ul. Legionów przy budynku Urzędu Skarbowego oraz przy ul. Nowołęcznej gdzie mieściła się Fabryka Produktów Kartoflanych.
Tadeusz Sosiński odniósł się też do zarzutów pod adresem Komitetu. Jak powiedział, posiedzenia tego organu są jawne. Każdy może przyjść, porozmawiać i zgłosić wniosek. „Do tej pory ze strony oskarżających nas o nic nierobienie nie było żadnych wniosków” zaznaczył. „Praca w Komitecie to praca o bardzo kruchej materii. Musimy opierać się na dokumentach i relacjach autentycznych świadków. Dwóch członków komitetu pamięta czasy wojny i okupacji. Musimy się poruszać w świetle prawa, a to niestety trwa” wyjaśniał Tadeusz Sosiński.
Odstraszanie dzików
W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami od mieszkańców Osiedla Młodych, Dębowego Parku i Nowodworzanki o wizytach dzików, często z młodymi, na tych terenach w przyszłym tygodniu Straż Miejska rozpocznie ich odstraszanie.
Użyte będą płynne chemiczne odstraszacze, dlatego też uprzejmie prosimy o nie usuwanie ich. Będą to specjalnie nasączone kijki o wysokości ok. 60 cm dodatkowo oznakowane taśmą czarno-żółtą z napisem STRAŻ MIEJSKA. Prosimy ich też nie dotykać, ten specyficzny zapach jest bardzo trudny do zmycia.
Ponadto w szczególnych przypadkach, strażnicy będą używać petard błyskowo-hukowych w celu przepędzenia dzików w stronę lasu.
- autor: Straż Miejska
Bezpłatne badania postawy
Burmistrz Miasta
Nowy Dwór Mazowiecki
zaprasza uczniów na:
bezpłatne badania postawy
realizowane w ramach Programu Profilaktyki Wad Postawy,
pod patronatem
Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki,
we współpracy z Gabinetem Rehabilitacji DANMED.
- Program skierowany jest do uczniów klas 1-6 nowodworskich szkół podstawowych.
- Akcja odbędzie się w dniach od 15.09.2014 do 15.12.2014 roku.
- Specjalistycznej ocenie podlegają m.in.: stopy, kolana, miednica, klatka piersiowa i kręgosłup.
- Konsultacje odbędą się od poniedziałku do soboty w gabinecie rehabilitacji DANMED ul. Sportowa 66 (hala sportowa).
Datę wizyty należy ustalić indywidualnie
pod numerem telefonu 508-428-850.
4 września nie będzie prądu na Nowodworzance
Spontan, czyli triki na parkingu
W związku z przypadającym 15 sierpnia Świętem, a co za tym idzie, wprowadzonym zakazem handlu, nowodworskim skaterom trafiła się rzadka możliwość pojeżdżenia w miejscach na codzień ruchliwych.
Po raz kolejny w miejscu, które dotychczas tętniło życiem, a mowa tu o parkingu centrum handlowego Kaufland, zebrała się spora grupa miłośników jazdy na deskorolkach.
Jak mówią „postanowiliśmy wykorzystać tą szansę i zorganizowaliśmy mały event, w którym udział wzięli skaterzy z Nowego Dworu Maz., Legionowa, Warszawy oraz Pułtuska”. Reprezentanci Pułtuska przywieźli ze sobą własnoręcznie robioną przeszkodę, która tylko dodała więcej frajdy tego dnia. Posypało się dużo dobrych trików i odkryto nowe możliwości do jazdy jakie daje to miejsce w takie dni. Był to wspaniały przykład czym jest deskorolka i na czym m.in. ona polega. Event wspierali Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, SystemSklep, Locals Skateboards oraz Power Of Photo Damian Ochtabiński.
Jak się okazało się, przestrzeń parkingu została wykorzystana także przez rowerzystów, rolkarzy, i drifterów.
- autor: Operacja Skatepakt
Poległym za Ojczyznę
1 września w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele Władz Miasta złożyli kwiaty pod, usytuowanym w centrum Nowego Dworu Maz., obeliskiem upamiętniającym Poległych za Ojczyznę. W asyście Straży Miejskiej oraz nowodworskich harcerzy hołd tym, którzy zginęli podczas wojny złożyli: Burmistrz - Jacek Kowalski, Radne - Krystyna Kocan i Grażyna Nadrzycka oraz przedstawiciele 2. Mazowieckiego Pułku Saperów. Symboliczna uroczystość co roku odbywa się w tym miejscu. Centralne nowodworskie obchody na pamiątkę tego znamiennego wydarzenia w dziejach kraju odbędą się 21 września w Twierdzy Modlin.
Twierdza Modlin za półdarmo już we wrześniu
Zniżki w hotelach, restauracjach i obiektach zabytkowych, darmowe zwiedzanie z przewodnikiem, kino plenerowe, bieg uliczny i wielka rekonstrukcja obrony Twierdzy Modlin. To wszystko w największej fortecy w Polsce już 20 i 21 września.
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek i partnerzy już po raz drugi zapraszają do wzięcia udziału w akcji „Twierdza Modlin za półdarmo”. Tym razem świętować będziemy aż dwa dni. Kulminacyjnym punktem programu będzie długo oczekiwana rekonstrukcja obrony Twierdzy Modlin z września 1939 r., która odbędzie się w niedzielę, 21 września o godz. 15.00 przy Bramie Północy – jednym z najstarszych zabytków w Twierdzy Modlin.
Dzień wcześniej będzie okazja, aby dogłębnie poznać fortecę z przewodnikiem wybranym przez siebie szlakiem: francuskim, rosyjskim, filmowym lub dla dzieci. Po zwiedzaniu na ekranie zobaczymy, jak magia kina zmienia rzeczywistość. Planowana jest darmowa projekcja „CK Dezerterów” – kultowej komedii, która (jako jedna z wielu produkcji) powstawała w Twierdzy Modlin. Seans odbędzie się przy Bramie Poniatowskiego, która wielokrotnie występuje w filmie. Znana jest także z „Bitwy Warszawskiej” Hoffmana.
Dodatkowo uczestnicy akcji przez cały weekend mogą liczyć na zniżki w hotelach, restauracjach i obiektach zabytkowych. Szczegóły na www.nowydwormaz.pl/zapoldarmo i www.facebook.com/zapoldarmo.
Lista partnerów akcji Twierdza Modlin za półdarmo:
Bar Austeria
BEST WESTERN Airport Modlin
Fundacja Park Militarny Twierdzy Modlin
Hotel Sokołowska
Hotel Royal
Kawiarnia Szarow
Modlin History City
Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin
Piano Restaurant
Restauracja Borodino
Versal Restaurant
Villa Modlin Airport
Szczegóły:
http://www.nowydwormaz.pl/redir,index?wiecej=6132&wiecej_news=1
Konferencja na zakończenie projektu „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”
30 sierpnia 2014 odbyła się konferencja kończąca realizację projektu „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”. Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Szkolnej 3 w Nowym Dworze Mazowieckim.
Wszystkich uczestników konferencji przywitał Burmistrza Miasta Jacek Kowalski, który podziękował za udział w projekcie i poinformował zebranych, że wkrótce będą kolejne działania które pomogą nam zmienić nasze Miasto w bardziej ekologiczne.
Na początku spotkania zaprezentowano krótki spot filmowy o kończącym się właśnie projekcie, który będzie emitowany w Telewizji Regionalnej TVP Warszawa przez dwa najbliższe tygodnie. Spot, będący częścią promocji projektu, podsumowuje zrealizowane zadanie, przedstawia osiągnięte rezultaty i promuje odnawialne źródła energii.
Następnie krótką prezentację z realizacji projektu przedstawiła Hanna Owocka Naczelnik Wydziału Projektów Infrastrukturalnych i Michał Sobola pracownik Wydziału Projektów Infrastrukturalnych odpowiedzialny za kontakt z beneficjentami projektu „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”. Wspólnie przedstawili zakres rzeczowy oraz finansowy projektu, zrealizowany efekt ekologiczny oraz osiągnięte rezultaty, a także informacje techniczne o zamontowanych kolektorach i krótką statystykę z zrealizowanego przedsięwzięcia.
Podczas konferencji chętne osoby, którym nie udało się lub wcześniej nie byli zainteresowani udziałem w takim przedsięwzięciu, mogli zapisać się na listę rezerwową, która - przy najbliższej możliwości uzyskania dofinansowania na montaż kolektorów słonecznych, będzie źródłem nowych beneficjentów do projektu.
Na zakończenie konferencji obecnych gości zaproszono na poczęstunek, i aby umilić im czas przedstawiono film wyemitowany przez TVN Meteo, zrealizowany w ramach programu prowadzonego przez Tomasza Zubilewicza „Dobre klimaty”, który na przykładzie Nowego Dworu Mazowieckiego przedstawił zrealizowane działania tworzące „dobre klimaty” na terenie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, w tym kolektory słoneczne dla mieszkańców.
O projekcie i wydarzeniu napisała również Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych na swojej stronie internetowej:
http://mazowia.eu/media-wydarzenia/sloneczniej-w-nowym-dworze-mazowieckim-czas-na-efekt-koncowy.html
5. Turniej Orlika o Puchar Premiera wystartuje w Nowym Dworze!
4 września na Orliku przy Zespole Szkół w Modlinie Twierdzy odbędzie się oficjalne otwarcie 5. edycji ogólnopolskiego Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.
Do rywalizacji na szczeblu lokalnym zgłosiło się 18 612 drużyn z całej Polski i ponad 177 tysięcy najmłodszych adeptów futbolu. Turniej jest organizowany oddzielnie dla drużyn dziewcząt i chłopców, w dwóch kategoriach wiekowych: 10-11 lat (roczniki 2003-2004) i 12-13 lat (roczniki 2001-2002).
Ambasadorami 5. Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska są czołowi polscy piłkarze: Artur Boruc, Jakub Rzeźniczak oraz dwie wielkie nadzieje naszego futbolu - Karol Linetty i Dawid Kownacki. Do grona ambasadorów dołączyła również mistrzyni Europy U-17, najlepsza piłkarka w Europie do lat 17 w 2013 roku i czołowa strzelczyni prestiżowych rozgrywek Champions League 2014/2015 – Ewa Pajor.
Więcej o turnieju: www.turniejorlika.pl
- TERMIN: 04.09.2014 R. (czwartek); g. 10.00-15.00
- MIEJSCE: Orlik przy Zespole Szkół w Nowym Dworze Maz. – Modlinie Twierdzy przy ul. Gen. J. Bema 312;
- AKCJA: Turniej eliminacyjny dla 4 drużyn – kat. Wiekowa 12-13 lat /łącznie 40 dzieci/ organizatorem turnieju jest animator Orlika;
- PPROWADZĄCY: Rafał Patyra lub Tomasz Zimoch
- RAMOWY PROGRAM: 10.00 przyjazd i powitanie drużyn/ 11.00 brefing z udziałem Ministra Sportu i Turystyki oraz zaproszonych gości/ 11.30 uroczyste otwarcie turnieju i mecz: drużyna Orlika-Goście/ 12.00-15.00 mecze turniejowe
60. wspólnych lat!
60-lecie pożycia małżeńskiego obchodzili państwo Jadwiga i Tadeusz Gryszpanowiczowie. Z tej okazji, do domu dostojnych Jubilatów przybyli burmistrz Jacek Kowalski oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Bożena Kardasz.
Odwiedziny miały miejsce 28 sierpnia. Pani Jadwiga i pan Tadeusz nie kryli wzruszenia. Burmistrz złożył im serdeczne życzenia, pogratulował tak wspaniałego jubileuszu i wręczył pamiątkowy dyplom oraz upominki. Po części oficjalnej państwo Gryszpanowicz zaprosili gości na herbatę i ciastko. Kilkudziesięciominutowa rozmowa okraszona była humoreskami ze wspólnego życia, historiami z życia miasta oraz opiniami nt. aktualnych wydarzeń.
Jubilaci podkreślali też wspaniałe kontakty z sąsiadami, którzy byli inicjatorami uroczystości, jak również opiekuńczość rodziny. Burmistrz spytał o receptę na tak długie, zgodne pożycie. „Wszystko robimy razem, zawsze” – odpowiedzieli zgodnie Państwo Gryszpanowicz.
Życzymy Państwu Jadwidze i Tadeuszowi Gryszpanowicz dalszych wspólnie przeżytych w szczęściu i zdrowiu lat!
- autor: Aneta Pielach - Pierścieniak
Ice Buckhet Challenge dotarł do Nowego Dworu!
Ice Bucket Challenge jest już popularne na całym świecie. A o co chodzi w akcji? Jak pisze internautka ‘nishka’ „to internetowy viral, łańcuszek, w ramach którego osoby nominowane, czyli wskazywane przez innych internautów wylewają sobie na głowę wodę, a film z tego wydarzenia udostępniają w sieci.” Ten kto nie przyjmie wyzwania musi zapłacić min. 100 dolarów na Stowarzyszenia Dignitas Dolentium. Ale wielokrotnie dzieje się tak, że ci którzy się oblewają też płacą.
Dotychczas zimną wodą oblało się wiele znanych osób: celebrtytów, polityków, muzyków, sportowców etc.
Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na chorobę stwardnienia zanikowego bocznego.
IBC dotarła już do Nowego Dworu Mazowieckiego. W środę, burmistrza Nowego Dworu nominował Tomasz Reginis, piłkarz i trener. Jacek Kowalski podjął wyzwanie, i w czwartek wieczorem został oblany. Burmistrz zadeklarował jednocześnie wpłatę 100 zł. na konto organizacji wspierającej walkę ze stwardnieniem zanikowym bocznym - Stowarzyszenia Dignitas Dolentium. Mianował też kolejne osoby – Annę Daniszewską – Redaktor Naczelną Gazety Nowodworskiej, Krzysztofa Bisialskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej i Starostę Nowodworskiego – Krzysztofa Kapustę.
- autor: Aneta Pielach – Pierścieniak; foto: Urząd Miejski
Biesiada Rozśpiewanych Narodów
Kto przestraszył się deszczu i nie przyszedł 12.07.2014r. do amfiteatru w Nowym Dworze Mazowieckim na Biesiadę Rozśpiewanych Narodów, niech żałuje. Tego wieczora zobaczyliśmy bardzo ciekawy i różnorodny repertuar muzyczny łączący w sobie tradycyjne ludowe rytmy z nowoczesnym duchem muzyki eksperymentalnej. Na początek w folkowo rockowym stylu przywitał i rozgrzał publiczność zespół „Horpyna”. „Horpyna” to czołowy przedstawiciel ukraińskiej sceny muzycznej w Polsce. Panowie poderwali nas do tańca czarując temperamentem muzycznym, osobowością, profesjonalizmem i świetnym kontaktem z publicznością. Śpiewali po ukraińsku i po łemkowsku. Grali na takich instrumentach jak akordeon i harmonijka ustna (Włodek Kupera), puzon (Bohdan Artymowicz), gitara basowa (Piotr Kulawczuk) i perkusja (Oleksander Pestovski). „Horpyna” tak długo nie schodził ze sceny - na bisach, dopóki nie wbiegli na nią ukraińscy tancerze ze Lwowa. Zespół „Junist” zaprezentował dla nas niezwykłe widowisko taneczne. Zobaczyliśmy tańce ludowe z Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Bułgarii i Rumunii. Publiczność zachwyciły kolorowe stroje, kaskaderskie popisy solistów, zaangażowanie i świetna współpraca na scenie młodych tancerzy. Było to rzeczywiście niezwykłe widowisko, porażające dynamiką, wykonawczą perfekcją i dbałością o szczegóły, porównywalne do tych jakie daje w Polsce zespół Mazowsze. Zebrana publiczność żywo reagowała na sceniczne popisy klaszcząc, podskakując i kręcąc parasolami w rytm muzyki. Rozśpiewani i rozruszani zakończyliśmy Biesiadę w klimacie elektro folk razem z zespołem „Gooral”. Gooral to nie tylko nazwa zespołu, ale również lider grupy. Pochodzi z gór i jest prekursorem łączenia electro-house, dubstep i dnb z góralszczyzną. Nigdy nie występuje sam i zaprasza do współpracy doświadczonych muzyków. Tego wieczoru poza hipnotyzującą energią i rozbuchaną didżejską wyobraźnią Goorala, absolutnie zachwycające były wokalne popisy Jana Mędrali, operującego pięknym falsetem i bardzo szeroką skalą głosu. Impreza toczyła się do późnych godzin nocnych. Dziękujemy zebranej publiczności za przybycie, wytrwałość i dobrą zabawę. Podziękowania kierujemy również do nowodworskiej cukierni „Duet” za pyszne słodkości.
- autor: Straż Miejska; foto: Sebastian Nowakowski, NOK
Pożegnanie Lata w Okuninie
Władze Samorządowe Miasta
oraz
Zarząd Osiedla nr 8 (Okunin)
zapraszają
29 sierpnia 2014r. o godz. 17:00
na
SPOTKANIE INTEGRACYJNE - POŻEGNANIE LATA
(plac zabaw na Osiedlu Okunin)
W programie: wspólne gry, zabawy, symboliczny poczęstunek.
- autor: Tadeusz Sosiński
KAWKA - wstępna ankieta sondażowa
Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki
zaprasza wszystkich zainteresowanych chcących ograniczyć emisję zanieczyszczeń, do wypełnienia
WSTĘPNEJ ANKIETY SONDAŻOWEJ
Ankieta stanowi wstępną deklarację chęci przystąpienia do programu KAWKA, realizowanego przez Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego Miasto może pozyskać środki na likwidację lokalnych źródeł ciepła.
Program polega na dotowaniu wymiany źródeł ciepła w budynkach indywidualnych i obejmuje: modernizację systemów ogrzewania czyli np. wymianę źródeł ciepła opalanych paliwem stałym , na źródła o wyższej sprawności wytwarzania ciepła. W ramach programu możliwe jest także: montaż kolektorów celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła, budowa węzła cieplnego i przyłączanie do miejskiej sieci cieplnej w przypadku likwidacji źródeł ciepła opalanych paliwem stałym.
Programem również zostaną objęte przedsięwzięcia termomodernizacji budynków, wyłącznie jako element towarzyszący przebudowie lub likwidacji lokalnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym.
Wysokość dofinansowania na ww. zadania może wynieść maksymalnie do 55 % kosztów kwalifikowanych.
Ankieta przeznaczona jest dla osób, które planują w latach 2015 – 2018 zmianę systemu ogrzewania i dzięki temu przyczynią się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do wszystkich właścicieli i administratorów budynków jedno i wielorodzinnych (spółdzielni, wspólnot) o wypełnienie ankiety i złożenie we wskazany poniżej sposób, w celu wstępnej weryfikacji zapotrzebowania uruchomienia takiego programu na terenie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Ankieta dostępna jest w siedzibie Urzędu Miejskiego oraz na bip.nowydwormaz.pl.
Uwaga:
Złożenie ankiety ma jedynie charakter informacyjny i nie przesądza
o otrzymaniu dofinansowania.
Ankietę można złożyć osobiście w siedzibie Urzędu Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki ul. Zakroczymska 30, pokój nr 101
lub przesłać mailem: marzena.klosiewicz@nowydwormaz.pl
oraz listownie na adres Urzędu Miejskiego.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu (22) 512-22-35
Termin złożenia ankiety do 30.09.2014 r.
Spot reklamowy promujący projekt „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”
Zapraszamy do obejrzenia spotu reklamowego promującego projekt „Ekologiczny Nowy Dwór Mazowiecki – kolektory słoneczne dla mieszkańców”, w ramach którego 146 gospodarstwom domowym miasto zamontowało kolektory słoneczne.
Spot w najbliższym czasie ukaże się w telewizji regionalnej, tym samym zrealizujemy jeden z ostatnich wymaganych etapów projektu (obok Konferencji podsumowującej projekt, o której więcej tutaj), tj. promocję zrealizowanych działań oraz Programu Regionalnego, w ramach którego otrzymaliśmy unijne wsparcie.
Piknik Rodzinny - 70 lat 2MPS / 95 lat ZHP w NDM
70. rocznica powstania 2. Mazowieckiego Pułku Saperów
Święto Wojska Polskiego!
Z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej „Trzech Rzek”, Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, Mazowieckiego Koła Historyczno-Krajoznawczego oraz I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w dniu 15 sierpnia w Modlinie Twierdzy na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego.
Licznie przybyli mieszkańcy mieli okazję do wzięcia udziału we wspaniale zorganizowanej uroczystości patriotycznej.
Referat okolicznościowy wygłosił radny Włodzimierz Oleksiak, rys historyczny przedstawił przedstawiciel I Oddziału Polskich Spadochroniarzy - pan Włodzimierz Parfeniuk, natomiast nową ekspozycję zbiorów muzealnych zaprezentował Prezes Muzeum Kampanii Wrzesniowej i Twierdzy Modlin – pan Piotr Biłda.
Po zwiedzeniu muzeum uczestnicy uroczystości złożyli okolicznościowe wieńce przy pomniku Obrońców Modlina. W imieniu władz samorządowych miasta Nowego Dworu Mazowieckiego wieniec złożył Burmistrz Miasta – p. Jacek Kowalski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej - p. Krzysztofa Bisialskiego i Komendanta Straży Miejskiej – p. Piotra Rogińskiego.
Od radych Rady Miejskiej wiązankę złożyli Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – p. Bogdan Jeziorski i radny Włodzimierz Oleksiak.
Po ceremonii składania wieńców odbyło się zwiedzanie zabytkowych obiektów historycznej Twierdzy Modlin.
Z wielkim zainteresowaniem przybyli goście pod przewodnictwem p. Włodzimierza Parfeniuka, zwiedzali koszary obronne, podziwiali wspaniałe widoki z wieży „Czerwonej” mieli okazję zapoznać się z wyglądem aresztu wojskowego oraz rejonem CWBPanc.
Na zakończenie uroczystości, zebrani przegrupowali się do garnizonu Wojska Polskiego „Nowowilejka” gdzie komendant garnizonu rotmistrz Maciej Kostrzewski przygotował piknik militarny.
Wspaniała atmosfera tego dnia na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania.
- autor: Włodzimierz Oleksiak
Kurs zdrowego odżywiania
Pożegnanie Lata 2014
Kolejny niedźwiedź polarny w Twierdzy Modlin
W ramach realizacji projektu "Twierdza Modlin - ponadregionalny produkt turystyki weekendowej" przy Centrum Informacji Turystycznej (ul. Baśki Murmańskiej 164, Nowy Dwór Mazowiecki-Modlin Twierdza) stanęła makieta związana z Baśką Murmańską. Składa się na nią figura niedźwiedzia polarnego oraz monidło (ścianka). Projekt makiety został przygotowany w oparciu o archiwalne zdjęcie z Tygodnika Ilustrowanego z 1920 r. przedstawiające murmańczyków z Baśką w Twierdzy Modlin. W tle narysowana jest Wieża Czerwona. Makieta to element uzupełniający szlak Baśki Murmańskiej i ma służyć do robienia pamiątkowych zdjęć. Makieta i jej lokalizacja zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków. Do końca roku teren przy makiecie zostanie zagospodarowany na wzór stanowisk na sprzęt militarny przy Muzeum (za ogrodzeniem przy CIT). Wykonawcą makiety jest firma PHU MALPOL Zdzisław Malczuk z Nowej Soli wybrana w drodze zapytania ofertowego. Projekt i makieta dofinansowane są ze środków UE. Mamy nadzieję, że makieta spotka się z uznaniem turystów, którzy licznie odwiedzają CIT. Zachęcamy do odwiedzania szlaku Baśki Murmańskiej i wykonywania pamiątkowych zdjęć!
Więcej o Baśce na www.baskamurmanska.pl.
Wyprawka szkolna 2014 r.
W ramach projektu rządowego programu „Wyprawka szkolna” uczniowie klas: drugiej, trzeciej i szóstej klasy szkoły podstawowej, trzeciej klasy technikum, liceum ogólnokształcącego, trzeciej klasy zasadniczej szkoły zawodowej oraz uczniowie słabo widzący, niesłyszący, upośledzeni w stopniu lekkim, upośledzeni w stopniu umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją, z autyzmem w tym z zespołem Aspergera oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71 b ust 3 ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty realizującym w roku szkolnym 2014/15 obowiązek szkolny lub obowiązek nauki w szkołach dla dzieci i młodzieży, mogą skorzystać z możliwości dofinansowania zakupu podręczników.
Warunkiem otrzymania pomocy jest osiąganie dochodu nieprzekraczającego 539 zł netto na osobę przez rodziców uczniów. W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego w niektórych przypadkach (np. w przypadku ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej choroby, przemocy w rodzinie, wielodzietności, alkoholizmu, narkomanii, zdarzenia losowego, sytuacji kryzysowej), bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych i niepełnych) na podstawie art. 7 ustawy o pomocy społecznej również dla 5 % ogólnej liczby uczniów może być udzielona pomoc w formie zakupu podręczników. Decyzję o udzieleniu pomocy w takich przypadkach podejmuje dyrektor szkoły.
Dofinansowanie zakupu podręczników, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełno sprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym także zakupu materiałów edukacyjnych, będzie wynosić:
- uczniowie klas pierwszych z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie korzystający z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra do spraw oświaty i wychowania mogą otrzymać dofinansowanie do wysokości 175 zł,
- uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej, uczniowie klas IV-VI lub gimnazjum z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność umysłowa w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym szkół ponadgimnazjalnych mogą otrzymać dofinansowanie do kwoty 225 zł,
- uczniowie niepełnosprawni (z wyjątkiem uczniów słabo widzących, słabo słyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem z zespołem Aspergera): klas II lub III szkoły podstawowej lub klasy II lub III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym klas IV-VI szkoły podstawowej lub gimnazjum korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, w przypadku korzystania z części podręczników do kształcenia ogólnego (niebędących podręcznikami do kształcenia specjalnego) dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania lub materiałów edukacyjnych, koszt podręczników do kształcenia ogólnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania nie może być niższy niż 25 % kwoty 770 zł;
- uczniowie klas VI szkoły podstawowej oraz uczniowie klas IV-VI niepełnosprawni z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawności sprzężonych, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, niekorzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania – 325 zł,
- dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów słabowidzących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku , gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność umysłowa umysłowa w stopniu umiarkowanym lub znacznym), klas IV-VI szkoły podstawowej , klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia lub klas I-III ogólnokształcącej szkoły baletowej , korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania; w przypadku korzystania z części podręczników do kształcenia ogólnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania nie może być wyższy niż 40% kwoty 770 zł;
- dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym): gimnazjum, klas I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub klas IV-VI szkoły baletowej niekorzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania - 350 zł,
uczniowie niepełnosprawni (z wyjątkiem uczniów słabowidzących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, autyzmem w tym z Zespołem Aspergera) oraz uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełno sprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym)gimnazjum, klas I-III klasy szkoły muzycznej II stopnia, klas I-III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej, korzystających z podręczników do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, koszt podręczników do kształcenia ogólnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania nie może być wyższy niż 50 % kwoty 607 zł;.
- uczniowie klasy III zasadniczej szkoły zawodowej, dla uczniów niepełnosprawnych zasadniczej szkoły zawodowej ( z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie w stopniu umiarkowanym lub znacznym) – 390 zł.
- uczniowie klasy III szkoły ponadgimnazjalnej: liceum ogólnokształcącego i technikum, dla uczniów klasy szóstej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasy V-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasy III liceum plastycznego oraz klasy IX ogólnokształcącej szkoły baletowej dla uczniów niepełnosprawnych (z wyjątkiem uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym) liceum ogólnokształcącego klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznego, klas VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub technikum – 445 zł.
Uzyskanie pomocy jest możliwe po złożeniu wniosku wraz z zaświadczeniem o dochodach w sekretariacie szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/15 do 10 września 2014 r. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat i szkoły specjalnej składają wnioski w szkołach. Warunkiem wypłaty wyprawki jest przedłożenie faktury VAT wystawionej imiennie na ucznia lub rodzica, rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników.
Rodzice znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą otrzymać również pomoc z Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Partyzantów 7. Ponadto od 1 września do 15 września 2014 r. można składać wnioski o stypendia socjalne na rok szkolny 2014/2015 w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych.
Spontan Spot
Nowodworska Róża Wiatrów
Tradycyjnie w drugiej połowie sierpnia zapraszamy wszystkich na Nowodworska Różę Wiatrów! Oprócz strefy koncertowej przygotowaliśmy wiele atrakcji dla najmłodszych!
W tym roku odwiedzą nas BABECZKI:)
Babeczki to profesjonalne animatorki które swoimi niesztampowym programem zainteresują każdego Malucha i nie tylko.
Autorskie zabawy w wyjątkowej oprawie. W programie m.in.
-warsztaty tworzenia - masek z kolorowej gąbki
-atelier fotograficzne (zdjęcia w gigantycznej kanapce i innych zabawnych kostiumach)
-zabawy kulinarne
-warsztaty sitodruku ( drukowanie kolorowych wzorów kulinarnych, moja pierwsza książka kucharska)
-kulinarny plac zabaw (zabawy zręcznościowe dla młodszych i starszych)
Będzie również okazja do odwiedzenia stanowiska Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego, która jak zwykle zapewni wiele atrakcji nie tylko dla najmłodszych!
Program:
15:00 - 19:00 Animacje
18:00 - 22:00 Koncerty:
oJ taM
https://www.youtube.com/watch?v=XUO7kD8gCoY
Molly Mallone's
https://www.youtube.com/watch?v=WmJowrNQIN4
Orkiestra Samanta
https://www.youtube.com/watch?v=R3M2AmrZ4b4
Wstęp Wolny!
ZAPRASZAMY!!!
Turniej piłkarski na święto wojska
Podobnie jak w roku ubiegłym tak i w tym Uczniowski Klub Sportowy „ Reduta” działający przy Zespole Szkół w Modlinie Twierdzy, zorganizował piłkarski turniej amatorów z okazji święta Wojska Polskiego. Okazja była przednia gdyż , jak wielu pamięta „Twierdza wojskiem stała”. Pogoda dopisała , uczestnicy też i byliśmy świadkami dwudniowego, amatorskiego , dobrego futbolu. Walka na boisku była zacięta ale fair bez niepotrzebnych złośliwości. A nad wszystkim czuwał sędzia Michał Szymański który swoją robotę wykonał , jak zawsze, doskonale. A teraz wyniki poszczególnych meczów turnieju:
Legia Janówek – MPK Pomiechówek 2:2
THC – Cid-Lines 4:2
Twierdza – Bezlitośni 1:1
Legia Janówek – Cid-Lines 3:1
Bezlitośni – MPK Pomiechówek 2:0
THC – Twierdza 1:4
Legia Janówek – Bezlitośni 1:0
Cid-Lines – Twierdza 0:3
THC – MPK Pomiechówek 3:2
Legia Janówek – Twierdza 2:1
THC – Bezlitośni 4:0
Cid-Lines – MPK Pomiechówek 3:1
Legia Janówek – THC 0:3
Twierdza – MPK Pomiechówek 5:4
Bezlitośni – Cid-Lines 2:3
Klasyfikacja końcowa
I miejsce – THC – 12 pkt.
II miejsce – Twierdza – 10 pkt.
III miejsce – Legia Janówek – 10 pkt.
IV miejsce – Cid-Lines – 6 pkt.
V miejsce – Bezlitośni – 4 pkt.
VI miejsce – MPK Pomiechówek – 1 pkt.
Królem strzelców turnieju został Rafał Kiliś z drużyny MPK Pomiechówek, który zdobył 6 bramek.
Zwycięska drużyna THC wystąpiła w składzie: Szczepkowski Karol, Brzyski Adam, Pruchniewicz Marcin, Kube Dominik, Puchacz Paweł, Trojak Adam, Ćwikliński Łukasz, Słodkowski Piotr, Zalewski Mateusz, Borecki Jarosław, Dąbski Michał, Zalewski Łukasz.
Na zakończenie zawodów przybył przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Bisialski który wręczył zwycięzcom nagrody ufundowane przez UKS” Reduta” a wszystkim uczestnikom turnieju pogratulował doskonałej rywalizacji a przede wszystkim wspaniałej zabawy.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Święto Wojska Polskiego
Lokalna Organizacja Turystyczna „Trzech Rzek”
Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin
Mazowieckie Koło Historyczno-Krajoznawcze
I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy
zapraszają
15 sierpnia 2014 r. o godz. 11.00
na spotkanie z okazji
ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO
obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku,
stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej
- autor: wowaparfi
Uczciliśmy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 2014 roku przypadała 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to historyczne wydarzenie postanowili uczcić wolontariusze z grupy Wolontariat NDM oraz harcerze z Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim.
Przez blisko trzy tygodnie młodzież przygotowywała program nowodworskich obchodów. Wolontariusze i harcerze sami opracowali harmonogram wydarzenia, materiały promocyjne i historyczne, scenariusz spektaklu i wiele innych.
1 sierpnia o godz. 17.00 na pamiątkę Godziny „W” w mieście zawyły syreny. Mieszkańcy zebrani w Parku Miejskim im. Józefa Wybickiego, w postawie stojącej i milczeniu uczcili pamięć poległych Powstańców. Kibice odpalili czerwone race i wykrzyczeli wymowne hasło „Cześć i chwała Bohaterom!”.
Następnie harcerze i wolontariusze ruszyli na ulice miasta. Napotkanych przechodniów obdarowywali biało-czerownym znaczkiem z symbolem Polski Walczącej oraz ulotką na której były zawarte informacje o programie obchodów, a także krótka biografia Wojciecha Bolesława Omyły ps. „Wojtek” – modlińskiego harcerza i Powstańca.
Od 18.00 staraniem wolontariuszy i nowodworskich harcerzy w parku powstało miasteczko powstańcze. Dorośli mogli zapoznać się z imionami i nazwiskami Powstańców pochodzących z Nowego Dworu Mazowieckiego i opisem kolejnych dni Powstania, a na dzieci czekały tematyczne gry, takie jak: budowa barykady, przekazywanie meldunku, mały sabotaż i rzut granatem. Po wykonaniu każdego z zadań dzieci otrzymywały 1 element obrazka, który po złożeniu był podobizną pomnika Małego Powstańca. Karty potwierdzające zaliczenie wszystkich zadań były wrzucane do specjalnej skrzynki, z której później wylosowano 4 szczęśliwców. Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Pan Jacek Kowalski wręczył im gry planszowe pt. „Mali Powstańcy”.
Następnie na przygotowanej scenie pojawili się młodzi aktorzy, którzy przygotowali spektakl opowiadający o tragicznych losach Powstańców. Zgromadzona publiczność występ aktorów amatorów nagrodziła gromkimi brawami.
Po spektaklu wszyscy za sprawą zespołu Someday, mogli się włączyć w śpiew powstańczych pieśni i piosenek harcerskich. Na tę okazję przygotowano 100 śpiewników.
Obchody w Parku zakończyły się ustawieniem z biało-czerownych świec symbolu Polski Walczącej i zawiązaniem kręgu przyjaźni. Chętni przeszli na cmentarz przy ul. Słowackiego, gdzie udało się odnaleźć dwa groby Powstańców, na ich mogiłach złożono kwiaty.
Za zaangażowanie w uroczystość serdecznie dziękujemy wolontariuszom z Wolontariat NDM oraz harcerzom z Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim.
Podziękowania składamy również Pani Marii Możdżyńskiej, Panu Sylwestrowi Noceniowi i Panu Dariuszowi Kłosowskiemu za ogrom bezinteresownej pracy i wszelką okazaną pomoc.
Dzięki uprzejmości Damiana Ochtabińskiego możemy podziwiać film i zdjęcia z przedsięwzięcia.
Podaruj zeszyt
Zielona Szkoła uczniów ZS z Modlina Twierdzy
Grupa 51 osób z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlinie Twierdzy wraz z opiekunami: Panią kierownik wyjazdu – Marzeną Gereluk oraz wychowawcami Elżbietą Kutrą, Małgorzatą Lech, Barbarą Siwek i Kamilą Czekajło uczestniczyła w czterodniowej (3-6.06.2014r.) czerwcowej Zielonej Szkole. Trasa wyjazdu przebiegała przez południowo-zachodnie krańce naszego kraju, tj. Ziemię Kłodzką, a dokładniej Wrocław, Duszniki Zdrój, Złoty Stok, gdzie wokół rozpościerał się górski krajobraz Gór Stołowych oraz poza granicami kraju po części czeskiej, gdzie podziwialiśmy malowniczą Pragę i Skalne Miasto.
Wszystkie miejsca zwiedzane pod okiem przewodników odkrywały przed nami niesamowite historie, legendy, ciekawostki poszerzając naszą czujność ekologiczną, wiedzę przyrodniczą, historyczną, geograficzną, a przemierzone kilometry ćwiczyły naszą tężyznę fizyczną.
Wiele z tych miejsc, które znamy z obrazków zrobiło na nas ogromne wrażenie w rzeczywistości. Piękna Praga, gdzie przechadzając się miejskimi uliczkami widzieliśmy Pałac Schwarzenbergów, Loreto, Zamek Praski na Hradczanach, gdzie byliśmy świadkami uroczystej odprawy warty, Katedrę Św. Wita, Pałac Królewski, Most Karola, Rynek Staromiejski, które zapewne zachowają się w naszej pamięci na długo. Czechy poznaliśmy nie tylko od strony miejskiej, ale także od przyrodniczej, wędrując ścieżkami Ogrodu Botanicznego i Rezerwatu Przyrody Skalne Miasto w Adrspachu. Naturalnie, wyrzeźbione skały piaskowców budziły różne skojarzenia, zaś przejażdżka łódkami napędzanymi przez flisaków urozmaiciła tematykę wyprawy.
Zachwycaliśmy się czeskimi krajobrazami i atrakcjami, ale także skorzystaliśmy z rodzimych dobrodziejstw. Będąc w Dusznikach Zdrój korzystaliśmy ze zdrowotnych walorów klimatycznych miejscowości oraz smakowaliśmy zdrowotnej wody w parku zdrojowym. Widzieliśmy Dworek Chopina, kolorową fontannę.
Spacerowaliśmy także po Wrocławiu, Pasażem Pod Złotym Słońcem, zwiedzaliśmy Archikatedrę Św. Jana Chrzciciela zlokalizowaną na wrocławskim Ostrowie Tumskim. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku, jechaliśmy kolejką, oglądaliśmy wystawę minerałów, skarbiec, w którym zgromadzone były kosztowności i sztabki złota oraz podziemny wodospad.
Czas spędzony na Zielonej Szkole umilał nam pobyt w pensjonacie Zacisze w Kłodzku, gdzie wesoło spędzaliśmy czas, spożywając pyszne posiłki.
Za dofinansowanie naszego wyjazdu serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu i Władzom Miasta.
- autor: B. Siwek
Dzień odkrywania talentów „Pokaż co potrafisz”
Wszyscy wiedzą, że szkoła podstawowa w Modlinie Twierdzy, to zagłębie niezwykle utalentowanych uczniów. Swoje zdolności mieli okazję pokazać 2.06.2014r. na pierwszym przeglądzie talentów „Pokaż co potrafisz”, przygotowanym pod kierunkiem pani B. Grabowskiej i pana D. Kłosowskiego. Po eliminacjach do konkursu przystąpiło 14 osób. Wystąpili w kilku kategoriach: śpiew, taniec, gra na instrumencie oraz praca plastyczna. Pokazy oceniało jury, któremu przewodniczyła pani wicedyrektor Marzena Gereluk. Członkami były: pani A. Dąbrowiecka oraz przedstawiciel SU N. Grędziszewka. Wszystkie występy uczestników były na bardzo wysokim poziomie.
Pierwszą nagrodę w kategorii śpiew otrzymała Gabriela Paszkiewicz z klasy 6b za wykonanie utworu „Człowieka syn” z filmu „Tarzan”. Najpiękniej zatańczyła Amelia Borkowska z klasy 4a prezentując nowoczesny styl tańca. Natomiast grą na instrumencie klawiszowym zachwyciła najmłodsza artystka konkursu – Zofia Napiórkowska z klasy 1a. Na zakończenie mogliśmy podziwiać pracę plastyczną wykonaną przez Agatę Dąbrowiecką, która zwyciężyła w swojej kategorii. Jury wszystkim artystom wręczyło nagrody ufundowane przez pana dyrektora Zdzisława Szmytkowskiego, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Mamy nadzieję, że Dzień Odkrywania Talentów - „Pokaż, co potrafisz” stanie się w naszej szkole tradycją i za rok znów będziemy mogli podziwiać najlepszych.
- autor: Barbara Grabowska
Kino z Biedronką w NDM
Jeszcze do 12 sierpnia wakacyjne Kino z Biedronką odwiedzi ponad 30 miast w całym kraju. Projekt rozpoczął się w drugiej połowie czerwca i do tej pory zawitał m.in. do Władysławowa, Giżycka, Hajnówki, Mikołajek, Krosna, Chmielnika, Bartoszyc, Ornety i Jastarni.
Podczas tegorocznych wakacji w bezpośrednim sąsiedztwie wybranych sklepów Biedronka można obejrzeć filmowe przeboje. W programie znalazł się m.in.: „Avatar”, „Niesamowity Spider-Man”, „Bękarty wojny”, kolejne części „Sagi: Zmierzch” oraz szereg klasycznych filmów o agencie 007. W dalszej części projektu widzów czekają spotkania z „Obcym: 8. pasażerem Nostromo”, „Terminatorem” i pluszowym rozrabiaką „Tedem”. Nie zabraknie także kina polskiego, zaprezentowane zostaną m.in.: „Jesteś Bogiem”, „Kołysanka” czy „Sęp”. W repertuarze znajdą się również propozycje dla najmłodszych: „Minionki rozrabiają” i „E.T.”.
- Dla naszych klientów przygotowaliśmy sto plenerowych projekcji, które odbywają się w miejscowościach wypoczynkowych i mniejszych miastach, w których nie ma kin. Prawie 10 000 osób obejrzało ulubione filmy podczas 60 seansów, które odbyły się do tej pory - mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, Kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR Jeronimo Martins Polska S.A.
Na widzów, którzy mają możliwość obejrzenia najpopularniejszych filmów z ostatnich lat, czekają specjalnie przygotowane strefy wypoczynkowe. Dzięki monidłu rozstawianemu codziennie w Kinie z Biedronką każdy może także stać się na chwilę gwiazdą światowego kina i uwiecznić swój wizerunek na pamiątkowej fotografii.
- Super pomysł, jesteśmy pełni entuzjazmu, z niecierpliwością czekaliśmy na Kino z Biedronką (…) i polecamy je wszystkim wczasowiczom tutaj i w innych miejscowościach, żeby z tego skorzystali – mówi uczestnik jednego z seansów w Jastarni.
Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Projekcje rozpoczynają się po zmroku. Lista sklepów biorących udział w projekcie, daty oraz godziny pokazów filmowych, a także galeria ze zdjęciami z pokazów dostępne są na stronie: www.kinozbiedronka.pl
- autor: Adrian Jagieliński
Do 11 sierpnia zgłoś się do akcji
Po sukcesie Dnia Dziecka z Baśką Murmańską w Twierdzy Modlin za półdarmo Miasto Nowy Dwór Mazowiecki poszukuje partnerów zaangażowanych w obsługę ruchu turystycznego chętnych do udziału we wrześniowej akcji "Twierdza Modlin za półdarmo". Akcja ma potrwać w dniach 20-21.09.2014, przy czym na 21.09.2014 zaplanowano Bieg Czterech Generałów oraz rekonstrukcję historyczną. Akcja promowana będzie w największych ośrodkach miejskich kraju. Zgłoszenia do 11 sierpnia. Szczegółowy regulamin akcji TU.
Kino pod gwiazdami
Wycieczka do stadniny koni
Kiedy już przedszkolaki z PP3 zdążyły odetchnąć po atrakcjach przedszkolnych zorganizowanych z okazji Dnia Dziecka mogły spokojnie 6 czerwca wyruszyć na wycieczkę do Stadniny Koni w Skierdach.
Był to kolejny prezent od rodziców i pracowników PP3 dla dzieci z okazji ich święta.
W stadninie czekało na dzieci moc atrakcji, przede wszystkim konie różnej maści. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy pielęgnować te zwierzęta, co im dawać do jedzenia oraz jak należy o nie dbać by były w dobrej kondycji i zdrowiu. Po krótkiej pogawędce dzieci w grupach projektowały i ozdabiały "własne" konie. Następnie udały się do stajni, gdzie mogły poznać imiona wszystkich koni, pogłaskać je i nakarmić marchewką. Pani Kasia zapoznała dzieci z urządzeniami i przyborami wykorzystywanymi przez dżokeja i opiekunów koni tj. bacik, siodło, kantar, wędzidło z lejcami.
Ogromną atrakcją i przyjemnością dla naszych dzieci była przejażdżka na koniu. Ileż było przy tym radości i strachu:).
Podsumowaniem klimatu tego otoczenia było ognisko i pieczenie kiełbasek. Na zakończenie dzieci pobawiły się na placu zabaw, pełne uśmiechu i wrażeń wróciły do przedszkola.
- autor: Małgorzata Zawadzka
III edycja konkursu na esej o tolernacji i dialogu 2014
Celem Konkursu jest kształtowanie idei tolerancji wśród młodego pokolenia nowodworzan; uświadamianie roli postawy tolerancji i otwartości na odmienność i różnorodność kulturową w kształtowaniu osobowości. Konkurs ma też na celu rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów oraz wzbogacanie form współpracy z uczniem zdolnym. Patronat honorowy nad Konkursem sprawują: Nowy Dwór Mazowiecki Jewish Memorial Foundation – fundator nagród oraz Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
W tym roku uczniowie szkół nowodworskich; gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pisali pracę na temat: "Nasz mały i kruchy świat – chrońmy go, działając jako wspólna rodzina ludzi i narodów". Esej mógł nawiązywać do kilku zagadnień podanych w regulaminie Konkursu. W naszej szkole do I etapu III edycji przystąpiło sześcioro uczniów z gimnazjum i liceum, do II etapu zakwalifikowało się pięcioro uczniów Zespołu. Opiekunami merytorycznymi byli nauczyciele języka polskiego i wiedzy o kulturze, p. Krystyna Węcławiak i p. Magdalena Łuszczyńska. Główną nagrodę otrzymał uczeń kl. II c PG - Hubert Ptak, natomiast I nagrodę w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyła Kinga Szmytkowska kl. IIc.
Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, p. Jacek Kowalski zaprosił zdobywców nagród, ich Rodziców, Dyrektora Zespołu, Nauczycieli prowadzących oraz Członków Komisji na uroczystości, upamiętniające nowodworską społeczność żydowską, które odbyły się 18 czerwca 2014 roku. W tym dniu, po ceremonii na cmentarzu żydowskim w Nowym Dworze Mazowieckim z udziałem Rabina Polski – Michaela Schudricha, nastąpiło w Nowodworskim 0środku Kultury oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu na esej o tolerancji i dialogu oraz wręczenie nagród rzeczowych laureatom. Nagrodzeni uczniowie odczytali swoje prace w języku angielskim i polskim. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Uroczystość uświetnił występ zespołu Klezmer Trio, a spotkanie zakończyło się w Hotelu Best Western Airport Modlin.
- autor: Koło Dziennikarskie
Chrzest morski
W dniach 15-25.07.2014r. UKS LIDER Zakroczym zorganizował kolonię letnią w Jastrzębiej Górze. Udział w niej wzięły dzieci z Nowego Dworu Mazowieckiego, Zakroczymia i Pomiechówka. Program zakładał przede wszystkim aktywny wypoczynek nad polskim morzem. Dzieci miały możliwość relaksu od obowiązków szkolnych, poznania nowych osób z innych gmin i zintegrowania się z nimi. Przez cały czas trwania kolonii mieliśmy wymarzoną pogodę. Codziennie plażowaliśmy i kąpaliśmy się w morzu. Odbył się przepiękny chrzest morski, który osobiście uważam za najfajniejszy punkt programu. Podczas trwania kolonii odbyły się wycieczki do Trójmiasta (Stare Miasto), do Sopotu (Molo), do Malborka, gdzie zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki, a także do Łeby (Ruchome Wydmy). Warto wspomnieć, że byliśmy w Aquaparku w Sopocie, a także w Rozewiu, gdzie chętni weszli na latarnię morską. Wolny czas wypełniały gry i zabawy na świeżym powietrzu, spacery do miasta, a także spacery po plaży. Kolonia letnia zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, na którym dokonano podsumowania realizacji programu kolonii i wręczono pamiątkowe kubki ze zdjęciem na tle morza każdego uczestnika kolonii letniej. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie uznali, że dzięki świetnemu programowi, wspaniałej pogodzie, a także kreatywnej kadrze pedagogicznej, wrócili z kolonii radośni i wypoczęci.
- autor: Artur Ciecierski
Turniej piłkarski playarena w Twierdzy
Playarena.pl to darmowe rozgrywki piłkarskie. Odpowiedzieliśmy na ten apel również w Nowym Dworze Mazowieckim. Rozgrywki toczyły się bardzo sprawnie, a 11 i 12 lipca UKS „Reduta” wspólnie z ambasadorem zawodów Adrianem Nosko, na Orliku w Twierdzy zorganizował letni puchar ligi playarena. W rozgrywkach wystartowało dziewięć drużyn, które podzielone zostały na dwie grupy. Po rozgrywkach grupowych odbyły się półfinały, a one wyłoniły drużyny, które walczyły o I, II, III i IV miejsce w turnieju. Mecze toczyły się w bardzo sportowej atmosferze, unikano złośliwych fauli, na boisku panowało fair play. Mimo różnych umiejętności poszczególnych zawodników, do końca walczono o uzyskanie jak najlepszego wyniku. Poniżej przedstawiamy końcowe rezultaty zmagań.
PÓŁFINAŁY
JOGA BONITO – IWEX 1:1 k. 4:3
Bramki zdobyli:
dla drużyny Joga Bonito: Bocheński P. -1;
dla drużyny Iwet: Ćwikliński - 1.
HERKULES – THC 0:0 k. 3:4
Mecz o III miejsce
IWEX – HERKULES 5:1
Bramki zdobyli:
dla drużyny Iwet: Barciński - 1, Dyzio - 1, Ćwikliński - 1, Budek - 1, samob. -1;
dla drużyny Herkules: Drzazgowski - 1.
FINAŁ
JOGA BONITO – THC 0:5
Bramki zdobyli:
dla drużyny THC: Wierzbicki - 3, Romanowski - 2.
Drużyna THC wystąpiła w składzie: Adam Trojak, Mateusz Zalewski, Adam Brzyski, Mateusz Piotrowski, Michał Dąbski, Bartek Romanowski, Paweł Puchacz, Piotr Słodkowski, Łukasz Zalewski, Daniel Wierzbicki, Jakub Wiśniewski.
Najlepszym bramkarzem turnieju został Jakub Wiśniewski z zespołu THC, a królem strzelców Daniel Wierzbicki zdobywca 10 bramek również z zespołu THC.
Na zakończenie zawodów nagrody ufundowane przez UKS "Reduta" oraz ambasadora rozgrywek wręczył prezes UKS Sławomir Krzeczkowski.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Dzień Dziecka z uśmiechem i radością
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Przedszkole nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim zamieniło się w krainę pełną zabaw. Tego dnia przedszkolaki mogły zobaczyć swoje panie nauczycielki w roli aktorów. Otóż wychowawczynie wszystkich grup przedstawiły dzieciom teatrzyk pt. "Rzepka". Dzieci nie mogły nadziwić się, że tak silne i krzepkie Panie :-), nie potrafią wyrwać rzepki. Bezcenne miny dzieci przekazywały wszystko.
Jednak to nie koniec atrakcji. Tego dnia aktywni byli także rodzice. Przebrani za Kaczuszkę, Królika i Klauna zawitali do przedszkola i organizowali dzieciom atrakcje ruchowe. Pomagali dzieciom pokonywać przeszkody w czasie zawodów, uczyli kroków tańca do piosenki "Gangnam Style" oraz pokazywali jak być silnym i wysportowanym.
Dzieciaki z wielkim zapałem, spieszyły się do udziału w różnych konkursach. Zabawy budziły wielkie emocje, a przedszkole było pełne śmiechu oraz dziecięcego krzyku i radości. Wszystkim atrakcjom towarzyszył szczery dziecięcy uśmiech, ale czyż nie o to w tym wszystkim chodzi?
Do domu przedszkolaki zabrały słodycze oraz pełne uśmiechów wrażenia. Tego dnia obserwując radosne twarze swoich wychowanków oraz ciesząc się z nimi każdą chwilą, Nauczycielki miały możliwość wspomnieniami wrócić do krainy marzeń jaką jest dzieciństwo.
Czas tak szybko upływa, jak potok płynie w dal.
Cieszymy się każdą chwilą, żeby nie było nam żal.
Choć życie szybko przemija, odciska na duszy ślad.
A My wciąż tacy sami, tylko przybywa nam lat.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Zdrowy sukces
I miejsce w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu na etapie powiatowym zdobyła reprezentacja Publicznego Gimnazjum nr 4 z Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy.
Gratulujemy!
Zespół z naszego gimnazjum zajął I miejsce w etapie powiatowym IX-ego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, wygrywając tym samym bilet na wojewódzki etap konkursu, który odbędzie się w Siedlcach.
Reprezentacja naszej szkoły to:
wokal - Martyna Kaźmierska,
taniec - Anna Dreszler, Anna Pudło i Klaudia Żurek,
na gitarze akompaniował - Wiktor Porzycki.
Tekst prezentowanej piosenki promującej zdrowy tryb życia przygotował pan Dariusz Kłosowski.
Organizatorem festiwalu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Dworze Mazowieckim wspierana przez Nowodworski Ośrodek Kultury, pod patronatem Starosty Nowodworskiego Krzysztofa Kapusty.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
- autor: Anna Dąbrowiecka
Nowodworska kajakarka Mistrzynią Polski
W dniach 25-27.07.2014 r. na Bydgoskim torze rozgrywane były Mistrzostwa Polski Juniorów i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kajakarstwie. W zawodach udział wzięło trzech zawodników sekcji kajakowej NOSiR - Dorota Borowska, Justyna Boniecka i Adrian Sobótka.
Złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski Juniorów na sprinterskim dystansie 200 m w C-1 zdobyła Dorota Borowska, która tydzień wcześniej reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów w Węgierskim Szeged. To kolejny sukces tej utalentowanej kajakarki w tym sezonie, Dorota już na początku sezonu zdobyła złoty medal w Mistrzostwach Polski w Długim Dystansie w Lubniewicach i brązowy medal w Mistrzostwach Polski Seniorów, gdzie ścigała się ze starszymi koleżankami.
W zawodach wystąpili również juniorzy młodsi, Justyna Boniecka i Adrian Sobótka, którzy wystąpili w finałach B zdobywając punkty dla klubu. To jeszcze młodzi zawodnicy i na zdobywanie medali przyjdzie dla nich czas.
Koniec lipca to chwila wytchnienia dla naszych juniorów, Mistrzostwa Polski kończą letni cykl startów. Przed nami jeszcze Mistrzostwa Polski Młodzików, które odbędą się pod koniec sierpnia i nasi młodsi zawodnicy wystąpią na tej imprezie, do której trwają intensywne przygotowania.
Trener sekcji kajakowej
Mariusz Szałkowski
Jarmark Średniowieczny
9 i 10 sierpnia Anno Domini 2014 zgodnie z prawami nadanymi przez Książąt Mazowieckich odbędzie się Jarmark.
Kupców bez liku przybędzie by dobra swe oferować mieszkańcom Nowego Dworu Mazowieckiego.
Rzemieślnicy najznakomitsi z całego Księstwa Mazowieckiego i Królestwa Polskiego dotrze by umiejętnościami swoimi się podzielić.
Walki wojów i pojedynków rycerskich też dla uciechy gawiedzi nie zabraknie, a czynnie do zabaw plebejskich dzieci z rodzicami zapraszać będziemy.
Wielce zatem zapraszamy mieszkańców i przyjezdnych do odwiedzin Nowodworskiego Ośrodka Kultury, na którego terenie odbędzie się Pierwszy Nowodworski Jarmark Średniowieczny.
- autor: Agnieszka Klimowicz
Zielona Szkoła Szlakiem Piastowskim
O! Już 10 czerwca. Hurra! Walizy spakowane, dobre humory w pogotowiu. Tylko jeszcze kanapeczki i w drogę. Maskotka ta ulubiona siedzi obok. Będzie pomocnikiem w trudnych chwilach bez mamusi i tatusia. Ale może się wcale nie przyda? Jadą z nami panie: Małgosia, Ela, Beatka i Ania. Wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym przystankiem był Płock. Bazylika Katedralna, Wzgórze Tumskie na stromym i wysokim Wzgórzu Tumskim – to tam znajdują się najważniejsze historyczne budowle tysiącletniego miasta. Następnym punktem wycieczki Piastowskim Szlakiem było miasto Kruszwica. Tam zwiedziliśmy Mysią Wieżę, a z jej szczytu podziwialiśmy przepiękną panoramę Jeziora Gopło, Kruszwicy i okolicy. Niezapomniana chwila to rejs statkiem po legendarnym Jeziorze Gopło. Przed nami Gniezno - pierwsza stolica Polski. Tam udaliśmy się do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie zwiedzając ją mogliśmy zobaczyć m.in. sarkofag św. Wojciecha, drzwi gnieźnieńskie z ilustracjami jego życia i męczeńskiej śmierci. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści przewodnika. Była to dla nas niezapomniana lekcja historii. Po obejrzeniu i zwiedzeniu Katedry zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski. Z Gniezna pełni wrażeń pojechaliśmy do Biskupina. Wraz z opiekunami wyruszyliśmy do Rezerwatu Archeologicznego i zobaczyliśmy rekonstrukcję grodu biskupińskiego. Potem doświadczyliśmy niezwykłej przyjemności podróżowania kolejką wąskotorową na trasie Biskupin-Wenecja –Żnin. Wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę do przeszłości - udaliśmy się na wyspę Ostrów Lednicki położonej na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowane są ruiny siedziby księcia Mieszka I, Świątyni Chrztu Polskiego oraz czterech innych grodów średniowiecznych, liczne zabytki drewniane i murowane. Na wyspę dopłynęliśmy promem z tzw. Małego Skansenu.
Ale na nas czekało jeszcze wiele ciekawych atrakcji. Park linowy! To dopiero wyzwanie. Może nie wspinać się? Trochę strasznie. Zaczepy wyglądają na solidne. Udało się. Pokonaliśmy własny strach!
Nareszcie nadszedł upragniony dzień - basen. Oczywiście w wodzie było super. Zjeżdżaliśmy do wody z wielkim pluskiem. Panie się o nas strasznie bały. Niepotrzebnie.
Czas spędzony na Zielonej Szkole umilał nam pobyt w hotelu w Ślesinie, gdzie wesoło spędzaliśmy czas, spożywając pyszne posiłki.
Za dofinansowanie naszego wyjazdu serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu i Radzie Miejskiej.
- autor: M.Kołacz
Najpiękniejsze miejsca w naszym mieście
„Najpiękniejsze miejsca w naszym mieście” – międzyprzedszkolny konkurs plastyczny organizowany przez PP3 pod patronatem Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego Jacka Kowalskiego.
W zawiązku z realizacją w Publicznym Przedszkolu nr 3 bloku tematycznego „Nowy Dwór Mazowiecki - moja mała ojczyzna – kształtowanie u dzieci aktywnej postawy wobec najbliższego środowiska społecznego i przyrodniczego poprzez zaznajamianie z kulturą naszego regionu, florą i fauną oraz uczestnictwo w różnorodnych działaniach na rzecz miasta”, dyrektor i nauczycielki postanowiły „zarazić” tematem wychowanków pozostałych przedszkoli z najbliższej okolicy. W tym celu zorganizowano międzyprzedszkolny konkurs plastyczny: „Nowy Dwór Mazowiecki - moja mała ojczyzna”. Głównym celem konkursu było kształtowanie u dzieci aktywnej postawy wobec najbliższego środowiska społecznego i przyrodniczego poprzez zaznajamianie z kulturą naszego regionu.
Napłynęło 20 prac konkursowych z czterech przedszkoli. 22 maja odbyło się posiedzenie jury konkursowego w składzie: Pani Alina Ochtyra – Inspektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Pani Elżbieta Kołodziejska – dyrektor PP3, Pani Justyna Lewandowska – wicedyrektor PP3 oraz Beata Bieżońska – nauczycielka PP3. Jury kierowało się przede wszystkim samodzielnością wykonania prac przez przedszkolaki oraz zgodnością z tematem. Nagrodzono troje dzieci z każdej kategorii wiekowej i tak: w kategorii 3-4 latków I miejsce zajęła Lena Żukowska z PP4, II miejsce - Grzegorz Iwanicki z PP3 oraz III miejsce - Marta Ręklewska z PP4. W kategorii wiekowej 5-6 latków: I miejsce zajęła Adrianna Żmijewska z PP1, II miejsce - Bartek Jędrzejewski z PP3 i III miejsce – Natasza Ciuchta z PP2. Jury postanowiło również wyróżnić pracę Kornelii Dąbrowskiej z PP3 za pracę „Budka z lodami” (za indywidualne ujęcie tematu – też nie wiem jak to ująć ;). Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 1 czerwca o godz. 17.00 na imprezie zorganizowanej przez NOK w Parku Miejskim. Wystawa wszystkich konkursowych prac odbyła się w czerwcu w Urzędzie Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim.
- autor: Agnieszka Marszałek
Turniej piłkarski w Twierdzy
Z okazji święta Wojska Polskiego, Uczniowski Klub Sportowy „Reduta”, podobnie jak w roku ubiegłym, organizuje 8 i 9 sierpnia turniej piłkarski amatorów o puchar prezesa UKS. Liczba drużyn ograniczona. Informacje – 501 277 383.
- autor: Sławomir Krzeczkowski
Moda na Food Trucki dotarła na Lotnisko w Modlinie
Rozwija się oferta gastronomiczna dla pasażerów korzystających z Lotniska Warszawa/Modlin. Przed terminalem uruchomiono Food Truck – Corner Dog, serwujący dania z grilla, hamburgery oraz hot dogi.
„Jest to prawdopodobnie pierwszy przypadek w Polsce i myślę, że jeden z nielicznych w Europie, gdzie pasażerowie mogą korzystać z ładnej pogody i oczekiwać na samolot na świeżym powietrzu w specjalnie przygotowanym kawiarnianym ogródku. Chcemy, aby nasze lotnisko było postrzegane jako przyjazne dla podróżujących. Staramy się, by podróż samolotem była przyjemnym doświadczeniem, stąd wdrażamy w życie takie pomysły jak chociażby barek na wolnym powietrzu, w otoczeniu zieleni, tuż koło wejścia do terminala” – podkreśla Piotr Lenarczyk, z Biura Handlowo-Marketingowego Lotniska Warszawa/Modlin.
W ofercie Corner Dog znajduje się kilka rodzajów popularnych hamburgerów, hot dogi, dania z grilla, m. in. kiełbasa, kaszanka i karkówka, a nawet swojski chleb ze smalcem.
Food Truck wraz z ogródkiem letnim przed terminalem będzie stał przynajmniej do jesieni. „Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli na działanie ogródka jak najdłużej. Obsługujemy od dawna również inne punkty gastronomiczne na lotnisku w Modlinie, dlatego jesteśmy przekonani, że także Corner Dog będzie cieszył się dużym powodzeniem wśród licznych pasażerów lotniska” – podkreśla Michał Wrzesiński z grupy Baltona, operatora ogródka.
Port Lotniczy Warszawa/Modlin, uruchomiony w lipcu 2012 r., jest przeznaczony do obsługi wszystkich rodzajów przewoźników. Od początku działalności z lotniska skorzystało ponad 2 miliony pasażerów.
Lotnisko zlokalizowane jest 39 km od centrum Warszawy, co oznacza, że jest jednym z trzech najbliżej położonych lotnisk w Europie uzupełniających ofertę podstawowego portu w aglomeracji.
Obecnie współpracuje z linią Ryanair, największym niskokosztowym przewoźnikiem w Europie, który oferuje z Lotniska 26 połączeń międzynarodowych i 2 krajowe. Średnio miesięcznie z Portu korzysta ok. 150 tys. pasażerów.
Od maja 2014 r., Lotnisko Warszawa/Modlin jest drugim portem w kraju, wyposażonym w nawigacyjny system wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności - ILS kat. II.
- autor: Magdalena Bojarska
Roztańczeni na dziedzińcu
Po raz drugi na dziedzińcu Nowodworskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert zaprzyjaźnionych grup tanecznych pn. "Roztańczeni".
O godzinie 19:30 rozpoczęła się impreza taneczna, podczas której mogliśmy podziwiać oprócz nowodworskich tancerzy, Zespół Tańca Ludowego Warszawa z Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Zespół Tańca Polskiego z Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. Podczas półtoragodzinnego koncertu mogliśmy podziwiać różne techniki taneczne. Na estradzie zaprezentowały się dzieci, młodzież i dorośli tancerze. W wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Warszawa, obejrzeliśmy bardzo żywiołowe: kujawiak z oberkiem, oraz suitę tańców górali żywieckich. Zespół Tańca Ludowego z Józefowa zaprezentował m.in. inscenizację taneczną pt. "Zabawy i Tańce Górali Śląskich", który poza tradycyjnymi tańcami góralskimi w bardzo widowiskowy sposób przedstawił tradycyjne zabawy górali. Nowodworska Grupa Taneczna Nokaut zaprezentowała m.in. fragment układu w stylu modern jazz, under grand pn. "Człowiek – czas przestrzeń", który jesienią tego roku będziemy mogli zobaczyć w całości.
Barwne stroje tancerzy (m.in. łowickie, krakowskie) pięknie prezentowały się na scenie, a skoczne popisy taneczne grup ludowych zachwyciły publiczność.
Dziękujemy zespołom tanecznym i instruktorom: Małgorzacie Włoczkowskiej z ZTL Warszawa, Łukaszowi Neter z ZTL w Józefowie oraz Annie Paś i Rafałowi Sawko intrukktorom Nowodworskiego Ośrodka Kultury za przygotowanie grup tanecznych i stworzenia niezwykle różnorodnego, barwnego, żywiołowego i pełnego emocji widowiska.
- autor: NOK
Dzień Rodziny w Modlinie Twierdzy
Jak co roku w klasach 1-3 SP Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy zorganizowaliśmy Dzień Rodziny. Zazwyczaj przygotowywaliśmy koncert, przedstawienie teatralne, wędrowaliśmy poprzez kontynenty. Ale nie tym razem. 24.06.2014r. było bardzo pouczająco. Uroczystość poświęciliśmy prawom dziecka.
Bo mamy swoje prawa, jako dzieci. Panie zapoznały nas z nimi podczas zajęć.
Na uroczystość oprócz rodziców zaprosiliśmy znamienitych gości: Rzecznika Praw Dziecka, przedstawicieli urzędu gminy, instytucji oświatowych, Komendanta OSP w Modlinie Twierdzy, Proboszcza Parafii, Przewodniczącego Rady Rodziców, Dyrekcję Szkoły.
Podczas uroczystości, tym którzy dbają o przestrzeganie naszych praw, przyznaliśmy gwiazdy „Szeryfa Praw Dziecka” Unicefu, są to:
p. Zbigniew Włodkowski - Poseł Rzeczpospolitej Polskiej,
p. Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka
p. dr. Czesława Kunkiewicz-Waligóra – Radca Ministra Edukacji Narodowej,
p. Karol Semik – Mazowiecki Kurator Oświaty,
p. Krzysztof Bisialski - Przewodniczący Rady Miejskiej,
p. Jacek Kowalski – Burmistrz Miasta,
p. Jacek Gereluk – sekretarz Miasta,
p. Jerzy Plackowski – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej,
p. Zdzisław Szmytkowski – Dyrektor Zespołu Szkół w Modlinie Twierdzy.
Wszyscy zapewniali nas, że pokazaliśmy się z jak najlepszej strony. Znamy swoje prawa, ale pamiętamy też o obowiązkach. Wyuczyliśmy się swoich ról na medal. Zaprezentowaliśmy śpiew, taniec. Udzieliliśmy pierwszej pomocy jako członkowie Klubu Małego Strażaka.
Po części oficjalnej konsumowaliśmy pyszności na pikniku w małej szkole. Nasi rodzice, tak jak my, bardzo się napracowali. Gwoździem programu była wata cukrowa. Mogliśmy jeść do woli, bo wcześniej spalaliśmy kalorie tańcząc Zumbę, którą prowadziła pani Małgosia Stecka. To był dłuuugi, bardzo udany dzień.
- autor: BK
Plastusie w Bardoniówce
17 czerwca 2014 r. dzieci z grupy "Plastusie" z Publicznego Przedszkola Nr 3 wraz z rodzicami i nauczycielkami, udały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Bardoniówka” w Rostkach, gm. Nowe Miasto. Była to pożegnalna wycieczka przed odejściem dzieci do szkoły.
W słoneczny wtorek, tuż po zjedzonym śniadaniu dzieci z PP3 i ich rodzice wyruszyły na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Bardoniówka". Kiedy dotarliśmy na miejsce, wśród łanów zbóż, znajdowało się piękne gospodarstwo. Gospodarz przywitał Nas serdecznie i od razu zaprosił na przejażdżkę wozem drabiniastym z sianem, w celu zwiedzenia okolicy. Dzieci wsłuchiwały się w szum drzew i śpiew ptaków, korzystając z uroków wiejskiego krajobrazu. Po powrocie, przedszkolaki miały okazję pobawić się na placu zabaw częściowo skonstruowanym przez gospodarza. Była to wspaniała zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla nauczycielek i rodziców. Dzieci grały także w piłkę nożną, skakały na trampolinie, robiły gigantyczne bańki mydlane, grały w pin-ponga oraz badmingtona. Po chwilach pełnych wrażeń, udaliśmy się do zwiedzenia Mini Zoo, w którym znajdowały się zwierzęta takie jak: emu afrykańskie, kucyki, lamy, króliczki, dziki, owce, kozy, świnki wietnamskie oraz ptactwo egzotyczne. Po zwiedzaniu zoo dzieci miały okazję piec kiełbaski nad ogniskiem. Bardzo sprawnie im to szło, jedzenie także:). Kolejnym atrakcyjnym punktem naszego spotkania był "cukierkowy piknik". Dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci miały możliwość skosztowania różnego rodzaju słodyczy. Ileż było przy tym radości, wkońcu dzieciaki mogły zajadać słodkości bez ograniczeń i tłumaczeń rodziców.
Ok. godz. 15 dzieciaki i ich pełne brzuchy pożegnały się z urokliwym miejscem Ziemi Płońskiej i wraz z rodzicami wyruszyły w drogę powrotną do swojej Małej Ojczyzny jaką jest Nowy Dwór Mazowiecki.
- autor: Małgorzata Zawadzka
Planujesz wymianę ogrzewania? Wypełnij ankietę!
Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki
zaprasza wszystkich zainteresowanych chcących ograniczyć emisję zanieczyszczeń, do wypełnienia
WSTĘPNEJ ANKIETY SONDAŻOWEJ
Ankieta stanowi wstępną deklarację chęci przystąpienia do programu KAWKA, realizowanego przez Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej, z którego Miasto może pozyskać środki na likwidację lokalnych źródeł ciepła.
Program polega na dotowaniu wymiany źródeł ciepła w budynkach indywidualnych
i obejmuje: modernizację systemów ogrzewania czyli np. wymianę źródeł ciepła opalanych paliwem stałym na źródła o wyższej sprawności wytwarzania ciepła. W ramach programu możliwe jest także: montaż kolektorów celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła, budowa węzła cieplnego i przyłączanie do miejskiej sieci cieplnej w przypadku likwidacji źródeł ciepła opalanych paliwem stałym.
Programem również zostaną objęte przedsięwzięcia termomodernizacji budynków, wyłącznie jako element towarzyszący przebudowie lub likwidacji lokalnego źródła ciepła opalanego paliwem stałym.
Wysokość dofinansowania na ww. zadania może wynieść maksymalnie do 55 % kosztów kwalifikowanych.
Ankieta przeznaczona jest dla osób, które planują w latach 2015 – 2018 zmianę systemu ogrzewania i dzięki temu przyczynią się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń
i poprawy jakości powietrza.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą do wszystkich właścicieli
i administratorów budynków jedno i wielorodzinnych (spółdzielni, wspólnot)
o wypełnienie ankiety i złożenie we wskazany poniżej sposób,
w celu wstępnej weryfikacji zapotrzebowania uruchomienia takiego programu na terenie Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Uwaga:
Złożenie ankiety ma jedynie charakter informacyjny i nie przesądza
o otrzymaniu dofinansowania.
Ankietę można złożyć osobiście w siedzibie Urzędu Miejskim w Nowym Dworze Mazowieckim 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki ul. Zakroczymska 30, pokój nr 101.
lub przesłać mailem: marzena.klosiewicz@nowydwormaz.pl
oraz listownie na adres Urzędu Miejskiego.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu (22) 512-22-35
Nieprzekraczalny termin złożenia ankiety upływa 06.08.2014 r.
Nowodworska kajakarka na Mistrzostwach Świata
Dorota Borowska zawodniczka sekcji kajakowej NOSiR reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata w Kajakarstwie, które odbyły się w dniach 17-20 VII 2014 w Węgierskim Szeged. Nasza zawodniczka startowała w C-1 200 m i po ciężkiej walce w przedbiegu awansowała do półfinału. Aby awansować do głównego finału A w półfinale trzeba było przypłynąć na pozycji od 1 do 3 a w każdym półfinale płynęło 9 zawodniczek. Dorota walczyła w półfinale do samego końca i do awansu do finału A medalowego zabrakło 300 setnych sekundy to mały włos. Przed naszą zawodniczką finiszowała reprezentantka Niemiec, Hiszpanii i Uzbekistanu, Dorota przypłynęła na 4miejscu i tym samym awansowała do finału B, co i tak dla młodej i debiutującej w tak dużej prestiżowej imprezie jak Mistrzostwa Świata jest bardzo dobrym wynikiem. Wyścig był tak wyrównany, że wszystkie trzy zawodniczki oprócz pierwszej miały taki sam czas sekundowy, decydowały setne sekundy. Wyścig C-1 200 m to dystans sprinterski i zawodniczki pokonują ten dystans w ok 50 sekund. Start odbywa się ze specjalnych maszyn startowych a cały wyścig odbywa się w torach, aż do mety gdzie często o pozycji decyduje fotokomórka. Ostatni dzień zawodów to dla naszej zawodniczki występ w finale B i ten wyścig okazał się również bardzo zacięty i dziewczyny walczyły do końca. Dorota przekroczyła metę na 3 miejscu przegrywając tylko z Węgierką i Amerykanką i w tym biegu decydowały też setne sekundy między Dorotą a Węgierką.
Zawodniczka sekcji kajakowej NOSiR Dorota Borowska w ogólnej klasyfikacji jest 12 zawodniczką Świata w C-1 200 m i jest to dobry początek kariery tej młodej sportsmenki, która tak wiele osiągnęła po zaledwie roku ciężkich treningów. Rywalizacja z najlepszymi zawodniczkami z całego Świata dała nam możliwość sprawdzenia, gdzie jesteśmy i ile pracy musimy wykonać by zdobywać medale w najważniejszych światowych imprezach.
Trener sekcji kajakowej NOSiR
Mariusz Szałkowski
Horny Trees w NOK-u
Paweł Szamburski (klarnet), Maciej Trifonidis Bielawski (gitara), Hubert Zemler (perkusja) wystąpili 4 czerwca 2014r. w Nowodworskim Ośrodku Kultury i zabrali publiczność w podróż po bezkresach wyobraźni i możliwościach improwizacji z materią dźwięków.
Zespół „Horny Trees” to wynik współpracy trzech muzyków eksperymentujących brzmieniem, kompozycją i słowem. Komentarze stanowią tu integralną część utworu muzycznego, chociaż już na samej płycie ich nie słychać. Tego wieczoru zabawa słowem na scenie zaangażowała publiczność i poszerzyła twórcze horyzonty myślowe. Muzycy też żywo reagowali na reakcje z sali. Nawiązał się swoisty dialog, któremu w tle towarzyszyła muzyka.
Na początek przy akompaniamencie Zemlera i Trifonidisa pod przewodnictwem Szamburskiego odlecieliśmy F16 razem z Barackiem Obamą do lasu poobserwować faunę i florę. Po trzech kawałkach wznieśliśmy się nad warszawskim Ursynowem i gdzieś między blokami wylądowaliśmy na Kopie Cwila. Jakkolwiek dziwnie to nie brzmi to publiczność wyszła zachwycona co nas cieszy bo był to nietypowy jazz dla wysublimowanego odbiorcy. W tej spontanicznej i intuitywnej improwizacji zabrakło mi jednak kilku "odjechanych" solówek instrumentalnych, żeby uwieńczyć bogactwo prezentowanych form i aranżacji.
- autor: NOK
Adoptuj psa
Zbliża się godzina W
1 sierpnia 2014 roku przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, z tej okazji Władze Samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, społeczność Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz nowodworscy wolontariusze zapraszają do Parku Miejskiego im. Józefa Wybickiego. Harcerze i wolontariusze przygotują dla dzieci miasteczko powstańcze, w którym znajdą się tematyczne gry i zabawy, każdy chętny będzie mógł włączyć się w śpiew powstańczych pieśni i uczcić pamięć poległych w obronie Stolicy.
Zapraszamy!
Szczegóły na plakacie.
Zachęcamy do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych.
Słowa pieśni na www.nowydwormaz.pl/spiewnik44.
Wraca plaża przy targowisku
Miejsce wykorzystywane do kąpieli usytuowane na wysokości Targowiska Miejskiego jest ponownie otwarte. Zapraszamy.
Plaża Open w TVP Sport
Zapraszamy serdecznie miłośników siatkówki do TVP Sport na relację z meczów finałowych Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej - PLAŻA OPEN 2014, które odbyły się dziś w naszym mieście.
godz. 20:55 mecz finałowy kobiet
godz. 21:55 mecz finałowy mężczyzn
DOOKOŁA MAZOWSZA – utrudnienia w ruchu!
Po raz kolejny do Nowego Dworu Mazowieckiego zawita Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza. W związku z tym 29 lipca i 2 sierpnia na ulicach Nowego Dworu Mazowieckiego nastąpią utrudnienia w ruchu.
Trasa przejazdu po raz pierwszy będzie wiodła ulicami Nowego Dworu Mazowieckiego.
Poniżej szczegóły:
29 lipca w godzinach 9:00 – 12:00 wyłączone z ruchu będą ulice Sportowa, Nowołęczna i ul. Okunin do wyjazdu z miasta w stronę Wieliszewa.
29 lipca o godz. 15:30 w Parku im. Wybickiego odbędzie się dekoracja zwycięzców I etapu i prezentacja ekip.
O godz. 16:00 nastąpi start honorowy do II etapu z ul. Sukiennej (okolice amfiteatru). Po przejechaniu 120 km kolarze wrócą z powrotem do miasta i ok. godz. 18:00 przejadą 3 okrążenia. Pętle zostały wyznaczone ulicami:
Spacerową, Sukienną, Targową, Zakroczymską, Daszyńskiego, Lotników, Wybickiego, Zdobywców Kosmosu, Bohaterów Modlina.
2 sierpnia (sobota) ok. godz. 16:00 kolarze także 3 okrążenia przejadą ulicami miasta trasą wskazaną powyżej.
W związku z powyższym organizatorzy zwracają się z gorącą prośbą do mieszkańców miasta o przeparkowanie na kilka godzin swoich aut w miejsca nieobjęte trasą.
W imieniu organizatorów serdecznie przepraszamy za powstałe utrudnienia.
Zapraszamy do wspólnego kibicowania!
Coraz mniej azbestu w NDM
Farma Iluzji
Farma Iluzji to park edukacji i rozrywki położony w Trojanowie, na pograniczu województwa mazowieckiego i lubelskiego. Umożliwia odwiedzającym wkroczyć w ciekawy świat na pograniczu rzeczywistości i magii. To miejsce, w którym nic nie jest takie jakie się z pozoru wydaje…
18 czerwca 2014 r. uczniowie klas Ia i Ie Siódemki z Osiedla Młodych mieli okazję ciekawie spędzić czas, bawić się i doświadczać, odwiedzić miejsce, które zadziwia, inspiruje, śmieszy, gdzie niemożliwe staje się możliwe.
Dzieci pokonywały Wiklinowy Labirynt. Należało go przejść, ale także odgadnąć wskazówki, które prowadziły do odgadnięcia zagadki. Poczuły się jak mały krasnoludki spoglądając na Gigantyczne Krzesło Olbrzyma w skali 4:1 oraz grając w Giga Szachy i Chińczyka. Zaskakującym okazał się Tunel Zapomnienia, Ścieżka Złudzeń, na której ustawiono szereg tablic z reprodukcjami znanych i mniej znanych iluzji wraz z objaśnieniami oraz Magiczny Trójkąt i Ścieżka Zdrowia z Mini Tyrolką. Chętnie odwiedziliśmy zwierzaki: puchate króliczki, żarłoczne kózki i osiołka. Jedną z największych atrakcji była Latająca Chata Tajemnic. Można w niej spróbować pograć w bilard na nierównym stole, na którym bile same znajdują drogę do łuz, zobaczyć jak ludzie obok nas chodzą niby normalnie, a jednak są dziwnie pochyleni oraz być świadkiem tego, jak woda pokonuje siłę grawitacji i płynie do góry. Przez dłuższą chwilę brykaliśmy na Polu Dmuchawców. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również inne atrakcje: głowa na talerzu, rzut oka do studni nieskończoności, lewitujący kran.
Odwiedziliśmy również Szkołę Magii i Czarodziejstwa „Dwór Jabłonowiec” umożliwiającą wkroczenie do świata znanego z legend, opowieści i bajek o małych adeptach magii, świata czarodziejów, wróżek i magicznych stworzeń. Na dzieci czekały atrakcje:
- przebranie na czas odwiedzin w stroje czarodziejek i czarodziejów (kapelusz),
- wizyta w Komnacie Magicznych Postaci i Stworzeń oraz opowieści o nich,
- zabawa w Komnacie Aktywności Magicznych (w tym lot na miotle i odbijanie własnego cienia na ścianie) oraz poznanie swojej przyszłości w Komnacie Wróżbiarstwa,
- udział w magicznej lekcji w Komnacie Alchemii (w ramach zajęć proste, zaskakujące wizualnie doświadczenia chemiczne).
Wyprawa przyniosła wiele pozytywnych wrażeń. Uznajemy ją za udaną, pomimo, że była związana z długą podróżą.
- autor: Małgorzata Kulesza
Duże dzieci – małym dzieciom
Dzięki uprzejmości Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 2 i Publicznego Przedszkola Nr 3, wsparciu nauczycielek oddziału „Biedronki”, a przede wszystkim ogromnemu zaangażowaniu uczniów „z Dwójki” dzieci z grupy trzeciej uczestniczyły w trzech spotkaniach z poezją Juliana Tuwima dla dzieci. Pierwsze spotkanie zatytułowane „Mowa ptaków” wprowadziło przedszkolaki z świat niezwykle melodyjnej twórczości poety. Rozwiązując zagadkę dzieci szybko zorientowały się, że prezentowane podczas spotkania wiersze dotyczyć będą ptaków. „Ptasie radio”, „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik” to tylko niektóre z przedstawionych wierszy poety.
Drugie spotkanie poświęcone było prezentacji najpopularniejszych wierszy dla dzieci z wykorzystaniem form teatralnych. Wykonanie „Lokomotywy”, „Rzepki” spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Wśród zaprezentowanych utworów nie mogło zabraknąć „Słonia Trąbalskiego”, „Bambo”, „Abecadła” czy wiersza pt. „Pstryk”.
Biedronki okazały bardzo uważnymi słuchaczami, gdyż z łatwością poradziły sobie z przygotowanym dla nich zadaniem. Szybko umieściły we właściwych wagonach lokomotywy ilustracje zwierząt, ludzi i przedmiotów.
Bohaterami trzeciego spotkania były postacie wykreowane przez Juliana Tuwima. Oczywiście nie mogło zabraknąć pana Hilarego, p. Tralalińskiego, p. Maluśkiewicza, Grzesia Kłamczuszka i jego cioci oraz Dyzia Marzyciela. Największym zainteresowaniem ciszył się jednak Rycerz Krzykawski, który swoim strojem oraz sposobem mówienia przyciągnął uwagę przedszkolaków. Ponadto dzieci uczestniczyły w zabawie przygotowanej w odniesieniu do utworu „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Spotkanie zakończyło się wspólnymi podziękowaniami i zabawą taneczną z Rycerzem Krzykawskim, księżniczkami i rycerzami w roli głównej.
Wszystkie spotkania były nie tylko doskonałą okazją do posłuchania wierszy Tuwima, ale również do wspólnej zabawy z mnóstwem niespodzianek.
Zamknięcie obchodów roku Juliana Tuwima nastąpiło 21 stycznia 2014 roku. Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 wystawili bajkę „O rybaku i rybce” (bajka A. Puszkina w tłumaczeniu Juliana Tuwima) dla przedszkolaków z wszystkich oddziałów.
- autor: Violetta Rydel, Aneta Nowacka
Twierdza Modlin za półdarmo - szukamy partnerów
Po sukcesie Dnia Dziecka z Baśką Murmańską w Twierdzy Modlin za półdarmo Miasto Nowy Dwór Mazowiecki poszukuje partnerów zaangażowanych w obsługę ruchu turystycznego chętnych do udziału we wrześniowej akcji "Twierdza Modlin za półdarmo". Akcja ma potrwać w dniach 20-21.09.2014, przy czym na 21.09.2014 zaplanowano Bieg Czterech Generałów oraz rekonstrukcję histroyczną. Akcja promowana będzie w największych ośrodkach miejskich kraju. Zgłoszenia do 11 sierpnia. Szczegółowy regulamin akcji TU oraz na www.nowydwormaz.pl/zapoldarmo. Dodatkowych informacji udziala Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej (22 51 22 204).
Więcej niż kino z Rafałem Królikowskim
Gościem programu "Więcej niż kino" w dniu 30 maja br. otwierającego cykl imprez kulturalnych XV Dni Nowego Dworu Mazowieckiego był znakomity aktor Rafał Królikowski. Aktor znany z wielu ról filmowych i teatralnych przez blisko półtorej godziny, niezwykle zajmująco opowiadał o swojej młodości, pierwszych próbach scenicznych w szkole średniej, marzeniach o wyrwaniu się w wielki świat i wcale nie usłanej różami, drodze do zawodu aktora, a także o blaskach i cieniach tego zawodu. Jak z zadowoleniem stwierdził, prowadzący spotkanie red. Stanisław Zawiśliński "...wieczór z Rafałęm Królikowskim należał do jednych z najprzyjemniejszych, gdyż tak naprawdę, była to "niekończąca się opowieść" naszego gościa i prowadzący niewiele miał do roboty...". I tak było w istocie. Pan Rafał opowiadał bardzo interesująco i barwnie. Okazał się przy tym bardzo sympatycznym i bezpośrednim człowiekiem, czym zjednał sobie bardzo szybko nowodworską publiczność.
Po spotkaniu z aktorem odbyła się projekcja komedii z udziałem Rafała Królikowskiego "Podejrzani zakochani".
- autor: NOK
70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 2014 roku przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, z tej okazji Władze Samorządowe Nowego Dworu Mazowieckiego, społeczność Hufca ZHP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz nowodworscy wolontariusze zapraszają do Parku Miejskiego im. Józefa Wybickiego. Harcerze i wolontariusze przygotują dla dzieci miasteczko powstańcze, w którym znajdą się tematyczne gry i zabawy, każdy chętny będzie mógł włączyć się w śpiew powstańczych pieśni i uczcić pamięć poległych w obronie Stolicy.
Zapraszamy!
Szczegóły na plakacie.
Wyścig Dookoła Mazowsza
Parking przy Starostwie czasowo niedostępny
Trzecia w Polsce
W ubiegły weekend 5-7.07.2014 r. na kortach MKT Łódź odbył się Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny Skrzatów. Nie zabrakło tam naszej reprezentantki – Sary Elkosh reprezentującej miejscowy NOSiR, podopiecznej trenera Artura Żuka. Na starcie stanęła prawie cała polska czołówka 12-letnich zawodniczek. Na ich tle Sara zaprezentowała się znakomicie, po ciężkich bojach docierając aż do półfinału, gdzie musiała uznać wyższość turniejowej jedynki – Uli Nebelskiej z Łodzi. Naszej zawodniczce gratulujemy sukcesu i wytrwałości w dalszych treningach. Wakacje dla Sary zapowiadają się pracowicie. Pierwsza połowa lipca upływa Jej na pracy w klubie macierzystym, później 2 tygodnie wolnego i wyjazd z trenerem na specjalistyczny obóz przygotowawczy przed drugą połową sezonu letniego.
Wyniki Sary na OTK w Łodzi:
I runda – bye
II runda – Sara Elkosh – Olga Grabowska [MKT Szamotuły] – 6/3, 4/6, 10/7
Ćwierćfinał – Sara Elkosh – Wiktoria Konieczna [NST Wielkopolskie] – 6/0, 4/6, 10/6
Półfinał – Sara Elkosh – Urszula Nebelska [MKT Łódź] – 1/6, 3/6
- autor: Artur Żuk
Plaża Open
Komunikat w sprawie plaży przy targowisku
Korzystanie z miejsca wykorzystywanego do kąpieli usytuowanego na wysokości Targowiska Miejskiego jest zawieszone ze względu na wysoki stan rzeki Narew. Plaża przy WOPR bez zmian.
Bieg Czterech Generałów
21 września w wyjątkowej Twierdzy Modlin odbędzie się Bieg Czterech Generałów na dystansie 10 km. Zapisy już trwają!
Największa, najlepiej zachowana i najpiękniejsza Twierdza Modlin stanie się areną zmagań biegaczy, którzy spróbują swoich sił na dystansie 10 km. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem: Biegnij i zwiedzaj! Organizatorem biegu jest Event Serwis. Wspiera go Miasto Nowy Dwór Mazowiecki.
Zapisy na bieg rozpoczynają się 17 lipca. Udział można zgłosić na stronie biegczterechgeneralow.pl. Więcej informacji także na www.facebook.com/biegczterechgeneralow.
Po biegu odbędzie się wielka rekonstrukcja historyczna!
Nieprzekonanych zapraszamy do zapoznania się z informatorem turystycznym dotyczącym Twierdzy Modlin: http://www.nowydwormaz.pl/plik,277,informator-turystyczny-pl-22-8mb.pdf
Tego wydarzenia nie można przegapić!
Popłynęli wzdłuż murów Twierdzy Modlin
W niedzielę (13.07.) pięciu zwycięzców konkursu zorganizowanego przez nowodworskie WOPR i LOT Trzech Rzek wraz z osobami towarzyszącymi popłynęło w niezapomniany rejs katamaranem po rzece Narew. Na pokładzie towarzyszył im przewodnik, Maciej Kostrzewski, który zdradził zebranym sekrety Twierdzy Modlin.
Aby wygrać rejs, należało szybko i bezbłędnie odpowiedzieć na przynajmniej kilka z pięciu pytań publikowanych na www.woprndm.pl. Udało się to: Dominice Juryckiej, Piotrowi Kucharczykowi, Marcinowi Januszowi, Beacie Białoruckiej i Joannie Kalińskiej. Bój był zacięty, bo zainteresowanie konkursem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nic dziwnego, bo do tej pory mało kto, miał możliwość zwiedzać Twierdzę Modlin w ten niezwykły sposób.
Lukę zapełniło nowodworskie WOPR. Wymieniło dawne gondole na wygodny katamaran. Aby go wynająć należy zadzwonić pod numer: (22) 775 22 49. Dochód z rejsów przeznaczany jest na cele statutowe WOPR.
Film z rejsu można obejrzeć tu: http://www.youtube.com/watch?v=sN_YtwDhluI&feature=youtu.be
Płonące Laski
5 lipca 2014 r., w upalny dzień lata, na dobre rozpoczęcie wakacji, w amfiteatrze miejskim wystąpił Teatr Akt ze spektaklem ”Płonące Laski 4”. Tomasz Dusiewicz, Marek Kowalski, Agnieszka Musiałowicz, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński i Marta Suzin przygotowali atrakcje dla wszystkich mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego. Przedstawienie dla dorosłych poprzedziły animacje dla najmłodszych, podczas których, można było pochodzić na szczudłach, pograć we frisbee, pożonglować, podskoczyć na wyrzutni i spróbować wielu innych zabaw wprowadzających zebranych w tajniki sztuki cyrkowej. Bez wątpienia program, który zaprezentowali , można nazwać teatralno cyrkowym co potwierdziło również samo przedstawienie. W widowiskowej opowieści teatralnej o czterech starszych panach, aktorzy wykorzystali tak różne środki wyrazu jak: pantomima, taniec, chodzenie na szczudłach, zabawy z ogniem, wszystko to mieszczące się w konwencji spektakli cyrkowych i ulicznych happeningów teatralnych. Trudno zatem jednoznacznie zakwalifikować to co zobaczyliśmy w sobotni wieczór jako typową sztukę teatralną, ponieważ doświadczyliśmy dużo więcej. Reakcja widowni świadczyła o tym, że spektakl bardzo podobał się publiczności i wszyscy świetnie się bawili. Jak tu źle się bawić przy tylu humorystycznych scenkach, efektownych popisach, wartkiej akcji, świetnie dobranej muzyce i tylu animacjach z ogniem. Można śmiało powiedzieć, że jedyne co tak naprawdę przeszkadzało zebranym gościom w spędzeniu wyjątkowo udanego wieczoru pod gwiazdami były komary, ale i one nie były w stanie popsuć dobrych wrażeń z imprezy.
- autor: NOK
Obejrzyj film z Powitania Lata
Zapraszamy do obejrzenia relacji z Powitania Lata w Parku Miejskim im. Józefa Wybickiego, które odbyło się 28 czerwca 2014 r.
Boski konkurs literacki
22 czerwca 2014 r podczas Mszy świętej dziecięcej w parafii Świętej Barbary w Modlinie Twierdzy dobyło się rozstrzygnięcie konkursu literackiego na najpiękniejszy wiersz o Matce Bożej, którego organizatorem była parafialna gazetka dla dzieci: „W Nazarecie”.
Laureatem konkursu został Janek Choroś ze SP nr 7 w Nowym Dworze Maz, II miejsce zajęła Ala Malinowska.
Siostra Ewa Grzegorczyn - misjonarka klaretynka pracująca w parafii Św. Barbary odczytała wiersz Janka, za który młody poeta otrzymał gromkie brawa, a następnie wręczyła obu laureatom dyplomy oraz nagrody.
Gratuluję serdecznie naszym wychowankom, dziękuję bardzo Ks. Kanonikowi dr Cezaremu Siemińskiemu za patronat nad konkursem oraz Siostrze Ewie.
- autor: Katarzyna Dobruk
Lotnisko Warszawa/Modlin ma już 2 lata!
Dokładnie 15 lipca 2012 roku na drodze startowej Portu Lotniczego Warszawa/Modlin wylądował pierwszy pasażerski samolot. Był to Boeing 737-800 linii lotniczych Ryanair. Pierwsze komercyjne lądowanie z pasażerami wykonała tego samego dnia maszyna linii lotniczych Wizzair. Od uruchomienia portu mijają równo dwa lata. W tym czasie na lotnisku zaszło wiele zmian. Wszystkie dokonane zostały z myślą o komforcie pasażerów.
„Przez te 2 lata lotnisko udowodniło, że jest potrzebne Warszawie i Mazowszu. Możemy już śmiało twierdzić, że decyzja o stworzeniu portu cywilnego na miejscu dawnego lotniska wojskowego była słuszna” - podsumował Piotr Okienczyc, prezes Spółki zarządzającej lotniskiem.
„Każdy pasażer i każdy samolot obsłużony w naszym porcie, to dla nas powód do dumy. Wzrastające z miesiąca na miesiąc statystyki bardzo nas cieszą, ale wiemy, że przed nami jeszcze wiele wyzwań. Jesteśmy jednak przekonani, że poradzimy sobie z nimi bez problemów” – dodaje Marcin Danił, Wiceprezes Spółki.
Do tej pory z usług lotniska skorzystało ponad 2 miliony pasażerów. Samoloty wykonały ponad 14 tysięcy startów i lądowań. Ruch w porcie stale wzrasta. Rozszerza się siatka połączeń. W bieżącym sezonie z Lotniska Warszawa/Modlin można dolecieć do 26 europejskich miast. Lotnisko Warszawa/Modlin jako drugie w kraju (po Lotnisku Chopina w Warszawie) dysponuje II kategorią ILS, dzięki czemu operacje lotnicze mogą być wykonywane przy ograniczonej widzialności.
„Kiedy kilka lat temu rozpoczynaliśmy pierwsze rozmowy na temat budowy lotniska w Modlinie, miałem pewność, że ta inwestycja jest województwu potrzebna. Potwierdziły to analizy. Udało nam się do tego pomysłu przekonać także Unię Europejską, która dofinansowała budowę portu. Po dwóch latach od otwarcia widać wyraźnie, że była to trafiona inwestycja, czego nie można powiedzieć o wszystkich lotniskach regionalnych w kraju. Modlin to jeden z najszybciej rozwijających się portów w Polsce. Korzystają już z niego pasażerowie nie tylko z Mazowsza, ale i innych województw. Jednocześnie dla naszego regionu to nie tylko kwestia transportu. To również impuls rozwojowy dla północnego Mazowsza, a w połączeniu z inwestycjami w drogi i kolej – wzmocnienie dostępności i konkurencyjności całego regionu” – powiedział marszałek Adam Struzik.
- autor: Magdalena Bojarska
Być jak Zawisza Czarny
Jak stać się rycerzem? Co kryje się pod hasłem „kodeks rycerski”? Ile ważyła zbroja? Odpowiedzi na te pytania udzieli Adam Gozdalik z grupy rekonstrukcji historycznej Ultima Ratio Regnum podczas GAWĘDY O POLSKICH RYCERZACH. Dodatkową atrakcją będzie pokaz białej broni i średniowiecznych strojów oraz inne ciekawostki. Zapraszamy dzieci i młodzież do Nowodworskiego Ośrodka Kultury w środę 16.07.2014 o godzinie 11.00. Wstęp wolny.
Uwaga na nocne wystrzały nad Narwią!
Akson Studio i Kierownictwo Produkcji Serialu pt. „CZAS HONORU - POWSTANIE” w reżyserii Jana Hryniaka są w trakcie realizacji zdjęć do kolejnej edycji Serialu, który będzie emitowany w Programie 2 TVP S.A.
Jedna z kluczowych scen będzie realizowana nad Narwią po stronie jednostki saperów w nocy 17/18.07.2014 r.
Będą to trudne sceny batalistyczne realizowane nad brzegiem Narwi, w których słyszalne będą wystrzały.
Prosimy o zachowanie spokoju oraz nieutrudnianie ekipie filmowej pracy.
Rusza druga plaża w Nowym Dworze!
Od jutra (12.07) rusza drugie miejsce wyznaczone do kąpieli w Nowym Dworze Mazowieckim. Plaża zlokalizowana jest na wysokości targowiska miejskiego.
Plaża przy targowisku miejskim to drugie w Nowym Dworze Mazowieckim miejsce wyznaczone do kąpieli. Pierwsze zlokalizowane jest przy Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, na wysokości ul. Sukiennej. Plaża przy WOPRze działa od ubiegłego weekendu. Dziś, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał komunikat o dopuszczeniu do kąpieli także terenu przy targowisku.
To miejsce zostało wcześniej przygotowane dla plażowiczów. Został tam m.in. wysypany świeży piasek, wykopany kanał dla łódek i kajaków. Staną też kosze na śmieci i sanitariaty.
Dla zmotoryzowanych nie będzie problemu z zaparkowaniem auta. Ogólnodostępny parking mieści się przy targowisku. Na targowisku będzie też można skorzystać z toalet.
Od jutra, w godz. 10:00 – 18:00 zażywających kąpieli będą strzegli ratownicy WOPR. Będzie tam także działała mała gastronomia.
Serdecznie zapraszamy i życzymy miłego odpoczynku.
2 miliony w Modlinie!
Dzisiaj o godz. 9:20 lotem Ryanaira numer FR 4929 z Marsylii, przyleciał dwumilionowy pasażer Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Pan Maciej Kułakowski, podróżujący z żoną i dzieckiem, otrzymali vouchery na darmowy lot Ryanairem oraz torbę z firmowymi upominkami. Partnerzy lotniska (Coffee Express, Coca Cola, Euro Shop firmy Inflight Service, Modlin Bus, Sawa Taxi i Taxi Modlin), również przygotowali miłe upominki.
„Każdy pasażer jest dla nas bardzo ważny. Przekroczenie tak dużej liczby obsłużonych podróżnych w tak krótkim czasie potwierdza trafność inwestycji i nasze dobre przygotowanie do obsługi zarówno przewoźników jak i pasażerów. Cały czas staramy się podnosić poziom jakości obsługi, aby wszyscy czuli się na naszym lotnisku jak najbardziej komfortowo” – komentuje dzisiejsze wydarzenie prezes Spółki, Piotr Okienczyc.
„To wydarzenie cieszy nas nie tylko ze względu na dużą liczbę obsłużonych pasażerów, ale również ze względu na wynikające z tego faktu korzyści dla lotniska i całego regionu. Pamiętajmy że każdy obsłużony milion pasażerów rocznie, oznacza co najmniej tysiąc miejsc pracy. Już w tej chwili wszystkich pracujących na lotnisku jest ok. 1 200 osób, a w Nowym Dworze Mazowieckim i okolicach powstało kilkaset nowych miejsc pracy: w turystyce, gastronomii, hotelarstwie, handlu i usługach” – podsumowuje wiceprezes Spółki, Marcin Danił.
2 miliony pasażerów to wynik osiągnięty w ciągu niecałych 15 miesięcy działania lotniska. Oznacza to średnią miesięczną ponad 133 tys. i średnią dzienną 4,5 tys. pax. W tym roku przewidujemy obsłużyć przynajmniej 1,6 miliona pasażerów.
Lotnisko we współpracy z Ryanairem dba o rozwój siatki połączeń z naszego lotniska. Ostatnio przewoźnik ogłosił uruchomienie od sezonu zima 2014 r. 4 nowych kierunków: Gran Canaria, Fuerteventura, Teneryfa i Madryt.
„Będąc największą linią lotniczą operującą na Lotnisku Warszawa/Modlin, Ryanair zamierza kontynuować ścisłą współpracę z Zarządem lotniska w celu rozwoju ruchu pasażerskiego, siatki połączeń oraz miejsc pracy. Niewielka odległość lotniska od centrum Warszawy (tylko 35 kilometrów!) sprawia, że jest to idealny port zarówno dla turystów jak i dla mieszkańców Warszawy i okolic.
Cieszymy się, że już tej zimy uruchomimy na Lotnisku Warszawa/Modlin naszą bazę operacyjną, a także 7 nowych zimowych kierunków (w sumie 23) co zaowocuje ruchem pasażerskim na poziomie 2 milionów pasażerów rocznie i pozwoli na utrzymanie ponad 2000 miejsc pracy nie tylko na samym lotnisku, ale przede wszystkim w jego otoczeniu” – komentuje Kenny Jacobs, Dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Ryanair.
Statystyki
2012 r.
Od początku działania (15.07.2012) do 22.12.2012, czyli do momentu zamknięcia części drogi startowej, port obsłużył łącznie 857 478 pasażerów i 6 380 operacji lotniczych.
2013 r.
Przez cały rok 2013, który dla lotniska rozpoczął się formalnie 2 lipca, a ruch regularny powrócił 30 września, obsłużyliśmy 344,5 tys. pasażerów i 2,4 tys. operacji lotniczych:
Lipiec 911 pax, 6 operacji lotniczych
Wrzesień (30.09) 4 768 pax, 36 operacji lotniczych
Październik 130 853 pax, 920 operacji lotniczych
Listopad 107 543 pax, 754 operacje lotnicze
Grudzień 100 401 pax, 708 operacji lotniczych
2014 r.
Styczeń 101 110 pax i 768 operacji lotniczych,
Luty 99 909 pax i 686 operacji lotniczych,
Marzec 108 190 pax i 761 operacji lotniczych,
Kwiecień 143 tys. pax i 952 operacje lotnicze,
Maj 153 255 pax i 970 operacji lotniczych.
Czerwiec 148 596 pax i 934 operacje lotnicze.
Siatka połączeń lato 2014 r.
W sezonie letnim z Lotniska Warszawa/Modlin można polecieć do 26 miast europejskich:
Glasgow Prestwick, Bruksela-Charleroi, Paryż-Beauvais, Eindhoven, Mediolan Bergamo, Liverpool, Sztokholm Skavsta, Oslo Rygge, Londyn Stansted, Rzym Ciampino, Bolonia, Bristol, Manchester, East Midlands, Dublin, Barcelona, Chania, Trapani, Piza, Palma, Shannon, Alicante, Saloniki, Marsylia, Wrocław, Gdańsk.
Nowe połączenia od sezonu Zima 2014/15 r.:
- Gdańsk – 2 loty dziennie,
- Wrocław – 2 loty dziennie,
- Shannon – 2 loty tygodniowo,
- Madryt – 4 loty tygodniowo,
- Wzrost lotów z 174 do 265 tygodniowo,
- Ponad 1,9 mln pasażerów rocznie.
Więcej informacji udziela:
Magdalena Bojarska
Rzecznik Prasowy
tel.: +48 22 346 40 21
fax: +48 22 346 40 05
kom: +48 606 513 542
Urząd przyjazny mediom i społeczeństwu
Kolejne wyróżnienia dla Burmistrza i Urzędu.
Znamy już 50 zwycięzców II Edycji Plebiscytu „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu”. Plebiscyt miał charakter ogólnopolski a uprawnionych do startu było ponad 15 000 instytucji publicznych z 2479 gmin. W pierwszym etapie urzędy otrzymywały nominację. Mogli jej udzielić dziennikarze lokalni oraz mieszkańcy. W drugim etapie odbywało się glosowanie. Wygrały te urzędy, które otrzymały najwięcej głosów.
Trwająca od 5 marca rywalizacja samorządów zakończyła się sukcesem 50 instytucji. II Edycja plebiscytu objęła zasięgiem niemal wszystkie instytucje samorządowe w Polsce. Warszawska Grupa Doradców Public Relations – organizator wydarzenia – wykluczyła z udziału tylko urzędy w 16 miastach wojewódzkich. Ponad połowa z nich to urzędy miast. Wśród laureatów znalazło się 9 miast rządzonych przez prezydentów m.in. Kołobrzeg, Wejherowo i Stalowa Wola i Chełm. Szesnastką urzędów kierują burmistrzowie np. Chorzele, Krosno Odrzańskie, czy Olecko. Drugą pod względem wielkości grupę zwycięzców są starostowie. Mogliby założyć pełną drużynę piłkarską z 1 rezerwowym graczem, ponieważ jest ich 12. Najwięcej głosów otrzymał powiat otwocki, który zachęcał mieszkańców do głosowania m.in. na Facebook. Nie dziwi więc, że kierująca tym urzędem Pani Bogumiła Więckowska znalazła się w czołówce polskich samorządowców. W poprzedniej edycji – realizowanej pilotażowo na Mazowszu, zdobyła tytuł „Starosty Roku 2012” (na zdjęciu).
W przeciwieństwie do innych, tego typu wydarzeń samorządowych, szansę na wygraną w Plebiscycie „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu” miały również niewielkie urzędy gmin. Plebiscyt Warszawskiej Grupy Doradców PR miał bowiem 3 podstawowe cele: nagrodzenie najlepszych samorządów, podkreślenie znaczenia mediów lokalnych i regionalnych w kreowaniu wizerunku miejsca oraz udowodnienie, że nawet niewielkie gminy mogą prowadzić skuteczną komunikację społeczną. Dlatego laury uzyskały m.in. Urząd Gminy Mielno z województwa zachodniopomorskiego i UG Przytyk z Mazowsza. W sumie nagrodzonych zostało sześcioro wójtów.
Mieszkańcy i dziennikarze lokalni docenili również pracę tzw. jednostek organizacyjnych samorządom. Nagrodzono bowiem również powiatowe centra pomocy rodzinie w Koszalinie i Busku Zdroju, MOPR w Sopocie i w Tarnobrzegu. Głosowanie trwało przez cały czerwiec. W tym czasie na Dom Pomocy Społecznej w Gryficach oddano ponad 241 głosów.
O polskim samorządzie mówi się, że jest zdominowany przez mężczyzn. Jednak wśród nagrodzonych jest 13 kobiet m.in. Pani – Grażyna Dziedzic - Prezydent Rudy Śląskiej i Dorota Gromowska – Starosta Tucholski.
Zwycięzcy otrzymają indywidualizowaną, szklaną statuetkę o wadze ponad 1 kilograma i prestiżowy certyfikat „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu”. Wręczenie tak cennych nagród jest możliwe dzięki największej w Europie firmie, która produkuje trofea okolicznościowe i sportowe – Tryumf ze Stalowej Woli. Patronem medialnym był Regioportal.pl.
Pełna lista zwycięzców znajduje się na www.wgd-pr.pl
Katamaranem wzdłuż murów Twierdzy Modlin
Już dziś startuje konkurs, w którym można wygrać niezapomniany rejs widokowy wzdłuż murów Twierdzy Modlin katamaranem należącym do floty nowodworskiego WOPR.
Od poniedziałku do piątku ok. 18.00 na stronie internetowej WOPR pojawi się pięć pytań konkursowych dotyczących działalności WOPR oraz walorów turystycznych obszaru działania LOT Trzech Rzek. Najszybsi autorzy prawidłowych odpowiedzi już w niedzielę o 11.00 popłyną komfortowym katamaranem na godzinny rejs po Narwi, podczas którego będą mogli zwiedzić w ten nietypowy sposób wyjątkową Twierdzę Modlin. Do wzięcia jest pięć podwójnych zaproszeń! Na pokładzie będzie przewodnik.
Dorota Borowska powołana na Mistrzostwa Świata!
Zawodniczka NOSiR Dorota Borowska została powołana do kadry na Mistrzostwa Świata Juniorów w kajakarstwie. Oficjalne potwierdzenie tej informacji nadeszło dziś (04.07) z Polskiego Związku Kajakowego.
Dorota Borowska będzie reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbędą się w dniach 17-20 lipca w Szeged na Węgrzech.
To wielki sukces zarówno samej zawodniczki jak i jej trenera, Mariusza Szałkowskiego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na Węgrzech!
Nowodworscy kajakarze z kolejnymi sukcesami
W dniach 21.06 - 22.06.2014 r. zawodnicy sekcji kajakowej NOSiR uczestniczyli w międzynarodowych zawodach o Puchar Lubelskiego Koziołka. Zawody rozgrywane były na Zalewie Zemborzyckim, uczestniczyło w nich dziewięć klubów.
W rywalizacji klubowej zdobyliśmy Puchar za drugie miejsce, choć do pierwszego zabrakło tylko pięć punktów, za rok postaramy się o wygraną.
W rywalizacji indywidualnej na dystansach 200 m sprint, 1000 m i 2000 m zajęliśmy następujące miejsca:
I miejsce i złoty medal C-1 200 m Dorota Borowska w kat. juniorka
I miejsce i złoty medal k-1 200 m Justyna Boniecka w kat. juniorka młodsza
I miejsce i złoty medal k-1 200 m Maksymilian Kadłubowski w kat. dzieci
I miejsce i zloty medal k-1 200 m Zuzanna Sztuka w kat. dzieci
II miejsce i srebrny medal k-1 200 m Dorota Borowska w kat. juniorka
II miejsce i srebrny medal k-1 200 m Elwira Wojcieszek w kat. dzieci
II miejsce i srebrny medal k-1 1000 m Dorota Borowska w kat. juniorka
III miejsce i brązowy medal k-1 2000 m Klaudia Szulecka w kat. młodzik
III miejsce i brązowy medal k-1 200 m Maksymilian Kadłubowski w kat. Młodzik (start w kat. wyższej)
III miejsce i brązowy medal k-1 2000 m Dominik Sobótka w kat. młodzik
III miejsce i brązowy medal k-2 2000 m Klaudia Szulecka i Magdalena Filip.
V miejsce k-1 200 m Kuba Retkiewicz
W wyścigach k-2 na 2000 m uczestniczyli również nasi najmłodsi zawodnicy Daniel Krok i Mateusz Gałysa, którzy niestety zaliczyli wywrotkę przez nagłe załamanie pogody. Do wywrotki chłopcy dzielnie walczyli i następnym razem na pewno pokażą, na co ich stać. W wyścigu "smyk" wystąpił najmłodszy zawodnik Sebastian Piórko, który dopiero zaczyna swą przygodę ze sportem, dzielnie i ambitnie walczył do końca.
W Sobotni wieczór wybraliśmy się na zwiedzanie pięknej Lubelskiej starówki, gdzie podziwiliśmy urokliwe zabytkowe kamienice - była to chwila relaksu po pierwszym dniu zawodów i dobra integracja zawodników.
Zawody w Lublinie to bardzo dobrze zorganizowana impreza sportowa, organizatorzy zadbali o wszystko, co było nam potrzebne i na pewno za rok wystartujemy w Lublinie ponownie.
- autor: NOSiR
Drugie miejsce Nowego Dworu wśród najzamożniejszych samorządów!
Drugie miejsce pod względem zamożności wśród miast powiatowych zajął Nowy Dwór Mazowiecki. Ranking opublikowany został 28 czerwca w dwutygodniku WSPÓLNOTA.
Zestawienie opracowane zostało przez Pawła Swianiewicza, profesora nauk ekonomicznych UW. Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno z najstabilniejszych zestawień przygotowanych przeze mnie do WSPÓLNOTY – mówi autor klasyfikacji. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w ubiegłym roku. Nie były brane pod uwagę wpływy z dotacji celowych, które zdaniem autora w okresie tak intensywnego korzystania przez samorządy z funduszy zewnętrznych, mają charakter chwilowy. W rankingu uwzględniane zatem były tylko dochody własne i otrzymywane subwencje. Skorygowano je o udzielane ulgi i zwolnienia w podatkach lokalnych i podzielono przez liczbę mieszkańców.
Nowy Dwór Mazowiecki od kilku lat utrzymuje się w czołówce tego rankingu, po raz pierwszy jednak zajął miejsce „na podium”. Zgodnie z zestawieniem, w 2013 roku poziom zamożności na jednego nowodworzanina wyniósł 3658,50.
Za Nowym Dworem uplasowały się takie mazowieckie miasta jak Kozienice (3), Piaseczno (4), Grodzisk Mazowiecki (10), Legionowo (24), Garwolin (25), Sokólów Podlaski (29) i Węgrów (32).
To potwierdzenie słuszności obranej kilka lat temu strategii miasta w zakresie polityki podatkowej, ulg dla przedsiębiorców, współpracy z nimi. To także potwierdzenie dla zasadności realizowanych w ostatnich latach inwestycji, zarówno tych infrastrukturalnych jak i nakładów na edukację, wspieranie sportu, ciągłego poszerzania oferty kulturalnej i rekreacyjnej miasta – komentuje wysokie miejsce Nowego Dworu Mazowieckiego burmistrz Jacek Kowalski. Na każdym kroku widać, jak Nowy Dwór się rozwija. Szczególnie intensywnie w sektorze usług okołoturystycznych – powstają nowe hotele, restauracje, bary, sklepy, oraz usługi transportowe. Niemały w tym udział miało otwarcie znajdującego się w granicach miasta portu lotniczego Warszawa-Modlin. Wiele osób tam znalazło zatrudnienie, zobaczyło nowe możliwości. Uruchomienie lotniska było impulsem dla lokalnej społeczności do działania i zakładania firm. Pozytywnie należy także ocenić jedną z najbardziej wyczekiwanych transakcji biznesowych ostatnich lat – kupienie przez firmę prywatną cytadeli w Twierdzy Modlin – najdłuższego budynku w Europie. Do tej pory praktycznie zamknięty dla zwiedzających, dziś mimo prowadzonych na szeroką skalę prac renowacyjnych jest otwarty dla turystów. To także wprost przekłada się na ruch turystyczny w mieście i zwiększenie dochodów lokalnych przedsiębiorców – wylicza burmistrz.
Włącz się w prace nad strategią ZIT
W ramach działań na rzecz zintegrowanego rozwoju metropolii warszawskiej oraz wspólnego pozyskania funduszy europejskich w zakresie instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych opracowano projekt Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+.
Zachęcamy do włączenia się w tworzenie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+ za pośrednictwem formularza dostępnego na www.omw.um.warszawa.pl oraz podczas spotkań w gminach.
Terminy spotkań:
07.07.2014 r. – Warszawa, Stadion Narodowy, Al. Ks. J. Poniatowskiego 1, godz. 10.00 – 14.00
15.07.2014 r. – Legionowo, Dom Konferencyjny, ul. Jana Pawła I nr 16, godz. 15.00-18.00
16.07.2014 r. – Marki, Park na Wojskiego, ul. Wojskiego 4, godz. 15.00-18.00
17.07.2014 r. – Otwock, Soplicówka, ul. Narutowicza 47, godz. 15.00-18.00
21.07.2014 r. – Łomianki, aula ICDS, ul. Staszica 2, godz. 15.00-18.00
23.07.2014 r. – Konstancin-Jeziorna, Centrum Konferencyjno-Hotelowe Alicja, ul. Pocztowa 15, godz. 15.00-18.00
24.07.2014 r. – Podkowa Leśna, Pałacyk Kasyno, ul. Lilpopa 18, godz. 15.00-18.00
06.08.2014 r. – Warszawa, hotel Mercure, ul. Złota 48/54, godz. 15.00-18.00
Kino pod gwiazdami
P R O G R A M
cyklu projekcji plenerowych
"KINO pod GWIAZDAMI 2014"
19.VII NDM godz.21:30
"Ida"
gatunek: dramat
produkcja: Dania, Polska
reżyseria: Paweł Pawlikowski
scenariusz: Paweł Pawlikowski
Bohaterką jest Anna, sierota od dawna wychowywana w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest Żydówką. Obie kobiety rozpoczynają podróż nie tylko by odkryć tragiczną historię rodziny...
26.VII NDM godz.21:30
"Kapitan Phillips"
gatunek: biograficzny, dramat
produkcja: USA, czas 134 min
reżyseria: Paul Greengrass
scenariusz: Billy Ray
Kapitan Richard Phillips dowodził MV Maersk Alabama, porwanym w kwietniu 2009 przez somalijskich piratów. Zaoferował siebie jako zakładnika by ochronić załogę i przez trzy dni był jeńcem.
02.VIII NDM godz.21:00
"Wkręceni"
gatunek: komedia
produkcja: Polska, czas 90 min
reżyseria: Piotr Wereśniak
scenariusz: Piotr Wereśniak
Franczesko, Fikoł i Szyja znają się od lat, razem pracują i razem spędzają wolny czas. Kiedy tracą pracę w lokalnej fabryce, postanawiają spędzić szalony weekend w stolicy. Jednak prawdziwa przygoda ma się dopiero zacząć, gdy - podczas przymusowego postoju w urokliwych okolicach Zarzecza - trójka kumpli zostaje omyłkowo wzięta za niemieckch inwestorów…
30.VIII NDM godz.21:00
"Wspaniała"
gatunek: komedia
produkcja: Francja
reżyseria: Régis Roinsard
scenariusz: Régis Roinsard, Daniel Presley, Romain Compingt
Akcja rozgrywa się w latach 50. i koncentruje na 21-letniej kobiecie z małego miasteczka, której przeznaczeniem wydaje się życie gospodyni domowej. Ale nie tego pragnie Rose Pamphyle.
Uroczyste rozdanie Zdzisławów
Niecodzienne widowisko, zaprezentowane z rozmachem i klasą, przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem nauczycieli, p. Renaty Sawickiej – Turek, p. Magdaleny Łuszczyńskiej, p. Anny Kamińskiej oraz p. Anny Dąbrowieckiej. Do udziału w Zdzisławach zaproszeni zostali uczniowie Zespołu, wyróżniający się zdolnościami i umiejętnościami scenicznymi, sportowymi, muzycznymi, tanecznymi, aktorskimi... Na program składały się występy taneczne, kabarety, śpiewy i wiele innych atrakcji. Wręczone zostały nagrody w przeróżnych kategoriach. Była to impreza otwarta dla uczniów, rodziców, pracowników szkoły oraz społeczności lokalnej, promująca w środowisku działania szkoły i innych instytucji kształtujących współczesnego młodego człowieka, otwartego zarówno na kulturę wysoką, jak i na popkulturę. Imprezę uświetniła obecność Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, p. Jacka Kowalskiego, przewodniczącego Rady Rodziców, p. Roberta Szymańskiego.
12. 06. 2014 roku w godzinach wieczornych na hali sportowej w Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlin Twierdza odbyła się gala wręczenia nagród, Zdzisławów. Prowadzili ją: Kinga Szmytkowska i Marcin Skorupski. Po obejrzeniu krótkiego filmu wprowadzającego świetny nastrój, miało miejsce powitanie, w kilku językach, zaproszonych gości, uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły oraz licznie przybyłych mieszkańców. Najlepsi od lat szkolni tancerze, Ania i Radek, dali popis tańca latino. Wszystkim nagrodzonym zadedykowany był pokaz bokserów oraz występ sportowców: Melona, Kalei i Lizuta. Natomiast kabaret zaprezentował nastrój jednego dnia wyrwanego z tygodniowego planu zajęć ucznia. Martyna i Ania wystąpiły w tańcu improwizowanym. Marcin zaśpiewał bardzo długą piosenkę. Pierwszą nagrodę dla najlepszego sportowca wśród uczniów wręczył p. Jacek Kowalski, sportowcem tym okazał się Kamil Kaleja, a najlepszą sportsmenką Karolina Mroczkowska. Każdorazowe ogłoszenie zwycięzcy w danej kategorii poprzedzały krótkie prezentacje sylwetek nominowanych. W kategorii: najzabawniejszy nauczyciel zwyciężył p. Artur Kielar. Zdzisława w kategorii miss szkoły otrzymała Klaudia Żurek. Złotym wykładowcą został p. Dariusz Swatek. Marcin Bocheński zdobył tytuł: bożyszcze wszystkich kobiet. Osobowością roku został Jacek Topczewski. Pani Helena Chmielewska otrzymała Zdzisława jako najmilszy pracownik niepedagogiczny. W kategorii: najlepszy tekst nauczyciela wygrała p. Krystyna Węcławiak. Najbardziej wymagającym nauczycielem okazała się p. Ewa Szmytkowska. Mateusz Świder otrzymał tytuł: nieoszlifowany talent. W ostatniej kategorii: super Zdzisław statuetkę zdobył p. Zdzisław Szmytkowski. Wielkie brawa dla nagrodzonych! Burmistrz miasta, p. Jacek Kowalski podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie wspaniałej imprezy, podkreślając jej walory i poziom. Na zakończenie Dyrektor Zespołu podziękował wszystkicm, którzy przyczynili się do organizacji Zdzisławów 2014, do uczniów, nauczycieli, rodziców i publiczności. Szczególne podziękowania skierował do Burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego za wieloletnią pomoc, dzięki której szkoła nasza ciągle się rozwija, uczniowie mają świetne warunki do nauki. Piękne, wieczorne widowisko zakończył występ Martyny i Bartka.
- autor: Koło Dziennikarskie
Tęcza w PP5 na Osiedlu Młodych
5.06.2014r dzieci z gr. V integracyjnej „TROPICIELE TĘCZY” z PP5 w Nowym Dworze Mazowieckim pożegnały rok przedszkolny zapraszając wszystkich swoich gości do zabawy w kolory. Przedszkolaki przebrane w stroje w kolorach tęczy zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Przypomniały dorosłej widowni, jak mieszając określone barwy podstawowe, uzyskać kolor pomarańczowy, zielony i fioletowy. Wszystkie dzieci, a tak naprawdę Tęczowe Duszki potrafiły wykorzystać delikatne bibułki, posłuchać pięknej muzyki Brahmsa i zatańczyć taniec węgierski tak, aby przypomnieć wszystkim, że cały świat jest kolorowy. Trzeba te kolory umieć zauważyć, wtedy wszystkim będzie weselej.
Duszki czerwone, niebieskie i fioletowe ukryte pod kolorowymi parasolami, przekonały publiczność, że deszcz też może być kolorowy, wystarczy wziąć do ręki kredki i wyczarować to, co się chce.
Granatowy Duszek, czyli Jasiek odkrył, że przecież w tych przeróżnych kolorach jest ukryta cała wielka tęcza. Można ją zauważyć, wystarczy tylko chcieć. Siedem duszków tęczy tańcząc i śpiewając narysowało dla nas siedmiobarwny łuk na niebie. Z kolorowych wstążek, które wirowały tak samo cudnie jak duszki powstała barwna tęcza. To właśnie ta czarodziejska wstążka sprawia, że świat ma KOLOROWY UŚMIECH!
Wyjątkową niespodzianką był występ czerwonego duszka, czyli Tosi, która zaprezentowała się jako pianistka i nagrodzona została gromkimi brawami. Publiczność została mile zaskoczona pokazem muzyczno-ruchowym z wykorzystaniem bum bum rurek oraz grą na tych raczej mało znanych u nas instrumentach.
Fantastyczna scenografia, czyli kolorowe motyle na tle błękitnego nieba i barwnej tęczy oraz zdjęcia małych aktorów wzmocniła nastrój uroczystości.
Najstarsze Tęczowe Duszki pożegnały przedszkole, gdyż od 1 września przekroczą już progi szkoły. Były dyplomy, nagrody, drobne upominki, no i oczywiście życzenia powodzenia w szkole. Pozostałe przedszkolaki po wakacjach spotkają się znowu pełni kolorowych, letnich wspomnień.
Tego samego dnia po południu dzieci wraz ze swoimi Rodzinami wyruszyły na wyprawę szlakiem Baśki Murmańskiej, zorganizowaną przez mamę Lenki. To fantastyczny spacer, pełen wrażeń. Trzeba było rozwiązać kilka zagadek, poszukać po drodze małej niedźwiedzicy i przede wszystkim mieć mnóstwo siły do wędrowania. A Tropiciele Tęczy spisali się na medal, bo wiedzą, co to zdrowe odżywianie. Spacer zakończył się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, które na łonie natury smakowały wyśmienicie.
Życzymy Wszystkim Dzieciom i Rodzicom kolorowych wrażeń i tęczowego uśmiechu od ucha do ucha!
Wychowawcy grupy:
Agnieszka Janicka, Jadwiga Kozłowska
Uczniowie SP3 na zielonej szkole
W czerwcu grupa 48 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 wraz z opiekunami: p. Elżbietą Szałkowską, p. Katarzyną Ludwikowską i p. Iwoną Krowicką przebywała na wycieczce szkolnej w Krakowie i okolicach.
Celem wycieczki, oprócz rekreacji, było poznanie Krakowa, Wieliczki i Tatr.
W czasie wyjazdu uczniowie pieszo wędrowali po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego - szlakiem Doliny Kościeliskiej.
Wędrówka przebiegała pod kierownictwem przewodnika tatrzańskiego, który jednocześnie jest ratownikiem TOPR. Pozwoliło to uczniom uzyskać wiele cennych informacji o tym, jak postępować, aby uniknąć niebezpieczeństwa w górach. Uczniowie uzyskali także rzetelną wiedzę o bieżących zjawiskach przyrodniczych jakie miały miejsce w Tatrach – zobaczyli skutki wywołane przez wiatr halny.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili również Jaskinię Mroźną.
Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "U Gąsienicy" w Murzasichlu, w czasie których zdobyli wiedzę o regionie, jego historii, języku, legendach. W czasie projekcji multimedialnej obejrzeli fotografie Tatr, ich mieszkańców na przestrzeni wieków. Poszerzyli swoją wiedzę o obrzędach ludowych, folklorze, muzyce regionu. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach wypiekania pizzy góralskiej. Każdy mógł sam przygotować własną pizzę wg oryginalnych tatrzańskich receptur.
Pobyt w Krakowie pozwolił uczniom na zdobycie i poszerzenie wiedzy z historii miasta, jego legend i znaczenia dla Polaków. Zwiedzając najpiękniejsze zabytki: Wawel, Katedrę Wawelską z grobowcami słynnych Polaków, Kościół Mariacki uczniowie poszerzyli swoje wiadomości.
Pobyt w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce pozwolił uczniom na zdobycie wiedzy dotyczącej procesów powstawania minerałów, sposobów ich pozyskiwania i wykorzystywania przez człowieka. Utrwalił również znajomość legend związanych z Wieliczką i Krakowem.
Kolejną lekcją był pobyt w Parku Miniatur w Inwałdzie. Uczniowie obejrzeli miniaturowe budowle ze świata, Europy i Polski. Podziwiali kunszt i dokładność ich wykonania i odwzorowania. W czasie pobytu nie zabrakło uczniom również czasu na zabawę.
Wycieczka miała ogromne walory edukacyjne i wychowawcze. Uczniowie wyrazili wiele pozytywnych opinii w trakcie i po wycieczce.
- autor: Katarzyna Ludwikowska;foto: Elżbieta Szałkowska
Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla dzieci z Twierdzy Modlin
Uczniowie z klas I-II SP z Zespołu Szkół w Twierdzy Modlin uczęszczający na zajęcia z reedukacji wzięli udział w konkursie „Ortograffiti w mojej szkole”, którego organizatorem był Operon.
Celem konkursu było wzmacnianie poczucia własnej wartości u uczniów z trudnościami w nauce czytania i pisania, integracja zespołu, a także popularyzacja metody Ortograffiti.
Uczniowie wspólnie z nauczycielem prowadzącym wykonali pracę plastyczną pt. „Ja i mój przyjaciel Bratek” ukazującą wartość przyjaźni.
Konkurs prowadzony był za pośrednictwem strony internetowej ortograffiti.pl.
Za przepiękny projekt przyznano uczniom z Twierdzy wyróżnienie w postaci nagrody w wysokości 300 zł.
Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi.
- autor: Anna Mizerska
Przedszkolaki z PP3 na Lotnisku Warszawa/Modlin
W czerwcu najstarsze przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim z gr. „Wróbelki” i „Plastusie” wybrały się na wycieczkę do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.
Aby wejść na teren lotniska dzieci musiały przejść odprawę i założyć odblaskowe żółte kamizelki.
Po terenie lotniska poruszały się autobusem lotniskowym, a przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyła im i opowiadała o pracy i funkcjonowaniu lotniska pani Edyta Mikołajczyk - rzecznik prasowy Lotniska Warszawa/Modlin.
Zwiedziły siedzibę Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej i oraz Hangar utrzymania lotniska. Duże wrażenie zrobiły na dzieciach świetnie wyposażone wozy strażackie oraz wielkie maszyny, które utrzymują płytę lotniska oraz przylegające do niej tereny zielone w znakomitej kondycji.
Odwiedziły również sokolarnię, gdzie pan sokolnik pokazał dzieciom swoich podopiecznych: sokoły, jastrzębie i sowę. Wyjaśnił dlaczego te ptaki są tak ważne dla pracy i funkcjonowania lotniska. Mogły pogłaskać sokoły oraz obserwować ich podczas lotu.
Dzieci miały okazję obserwować również starty i lądowania zarówno dużych pasażerskich samolotów jaki i małych prywatnych awionetek.
Na koniec zwiedziły halę przylotów, gdzie miały okazję zobaczyć w jaki sposób sprawdzane są bagaże pasażerów oraz Terminal Pasażerski.
Przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyła dzieciom piękna słoneczna pogoda oraz świetne humory. Dzieci do przedszkola wróciły szczęśliwe i pełne niezapomnianych wrażeń.
Serdecznie dziękujemy Pani Edycie Mikołajczyk i Pani Marioli Bojarskiej za wspaniałą wycieczkę.
- autor: Jolanta Kwiatkowska
Celebrity
Na nowodworskim rynku muzycznym ujawnił się kolejny zespół. 31 maja 2014 r. w sali Nowodworskiego Ośrodka Kultury wystąpił zespół CELEBRITY.
Zespół Celebrity powstał na początku 2013 roku w wyniku muzycznego eksperymentu. Tworzą go ludzie z wieloletnim doświadczeniem zarówno scenicznym jak i studyjnym, których połączyła pasja do muzyki. Zespół wykonuje znane przeboje muzyki pop/rock z lat 70-90 oraz współczesnej w aranżacjach oryginalnych oraz z domieszką własnych inspiracji.
Zespól tworzą: Janka Klimiuk - wokal, Tomasz Dudar - instrumenty klawiszowe, Paweł Rębecki - gitara basowa, Paweł Małecki - gitara, Piotr Nadolny - perkusja. Podczas koncertu w Nowodworskim Ośrodku Kultury gościnnie wystąpili także: Sławek Robakiewicz - wokal i Jerzy Młynarz - instrumenty perkusyjne. Osobom bliskim nowodworskiej kulturze nazwiska większości członków zespołu nie są jednak obce. Oto po kilkunastu latach milczenia (przynajmniej w Nowym Dworze) ujawnili się, w nowym zestawieniu, z nową propozycją repertuarową muzycy z zespołu DIZZY. Zaproponowany repertuar bardzo dobrze został przyjęty przez zebraną publiczność, za sprawą obecności na widowni kolejnego pokolenia muzyków i ich spontanicznych reakcji, atmosfera podczas koncertu była iście rodzinna.
Energia bijące ze sceny bardzo szybko udzieliła się publiczności. Ciekawe brzmienie, interesujące aranże i dobry poziom wykonawczy doceniony został przez widownię, która nagrodziła zespół gromkimi brawami i nie wypuściła muzyków ze sceny bez bisów.
Dobre muzyczne spotkanie zapewne jesienią powtórzymy.
- autor: NOK
Półtora miliona na ulice!
Ponad półtora miliona złotych będzie kosztowała przebudowa ulic w Modlinie Starym. Na remont Kolejowej, Konopnickiej, Żwirowej i Gen. Thommee wykonawcy mają czas do 19 września.
16 czerwca Miasto podpisało umowę z firmą „PARTNER” Spółka jawna na wykonanie przebudowy ulic w Modlinie Starym. Po nowych nawierzchniach będą jeździć mieszkańcy ulic Kolejowej, Konopnickiej, Żwirowej i Gen. Thommee.
Przebudowa drogi w ulicy Żwirowej odbedzie się na odcinku o długości 220 mb i szerokości 5.00 mb. Zostanie wykonana nawierzchnia z kostki betonowej oraz oświetlenie uliczne.
Kwota jaką miasto zapłaci za to zadanie to 280 212,45 zł.
Na odcinku 604m i szerokości zmiennej 5 i 3,5m przebudowana zostanie też ulica Marii Konopnickiej. Tu po jednej stronie jezdni wykonany będzie chodnik o szerokości 1,5m, wykonane też będzie oświetlenie uliczne. Wartość inwestycji oszacowana została na kwotę 452 697,20 zł.
Także 16 czerwca podpisana została umowa z firmą BRUK-BUD Piotr Skoczek na przebudowę ulicy Kolejowej na odcinku od ulicy Dworcowej do ronda w ul. Gen. Thommee. Prace będą prowadzone na odcinku o długości 460m. Wykonana zostanie jezdnia asfaltowa, z jednostronnym chodnikiem z kostki betonowej oraz oświetlenie uliczne. Wartość tego zadania to 833 688,80 zł.
Termin zakończenia wszystkich inwestycji został wyznaczony na 19 września 2014 roku. Zadania w całości są finansowane z budżetu miasta.
- autor: red.: foto: WPI
Pamięci tamtych dni „Tak powstała Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska"
W roku 1957, w 13. rocznicę Powstania Warszawskiego, odbyła się pierwsza uroczystość poświęcona przypomnieniu i utrwaleniu pamięci historii powstańczej „Grupy Kampinos” i Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej.
Od tego czasu, każdego roku, odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne przypominające tamte dzieje i oddawany jest Hołd bohaterom powstańczego zgrupowania „Grupy Kampinos”.
Tak było i w tym roku w Parafii Niepokalanego Serca NMP w Wierszach.
Tegoroczne uroczystości przebiegały pod hasłem „Tak powstała Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska”.
Mszę św.w intencji Ojczyzny do Niepokalanego Serca Maryi Opiekunki Niepodległości celebrował J. E. Ks. Kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski.
Po mszy odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic pamięci oraz wystawy „Tak powstała Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska”.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili:
- minister Maciej Jankowski - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Obrony Narodowej,
- minister Obrony Republiki Węgier,
- ambasador Republiki Węgier w Polsce,
- Pani Urszula Przymus – główna organizatorka tej uroczystości.
Na zaproszenie Wójtów Gmin Czosnów i Leszno, Rady Pamięci Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej, Proboszcza Parafii – kustosza obrazu Niepokalanego Serca Maryi Opiekunki Niepodległości w uroczystościach uczestniczyli samorządowcy z Nowego Dworu Mazowieckiego. Po apelu poległych wiązankę kwiatów przy pomniku Męczeństwa Narodu Polskiego w imieniu w władz samorządowych złożyli: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Jeziorski i Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Włodzimierz Oleksiak.
Po oficjalnych uroczystościach, zaproszeni goście mieli okazję do spotkania się z organizatorami uroczystości oraz żyjącymi bohaterami tamtych dni podczas Partyzanckiego Pikniku.
Dla wielu uczestników była to lekcja żywej historii, ogromne wzruszenie, które na długo pozostanie w pamięci.
- autor: Włodzimierz Oleksiak
Lato w mieście
Lato w mieście nie musi być nudne! Sprawdź, co będzie się działo. Ofertę przygotowali:
W weekendy warto zaglądać do Parku Miejskiego im. Józefa Wybickiego.
6.07.2014r. godz. 15:00-20:00
godz. 15:15 - Integracja (gry i zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych) - chusta klanzy, narty wieloosobowe.
godz. 16:00 - Pokaz ratownictwa medycznego (OSP-RW Modlin).
godz. 16:30 - Wyścigi w workach, konkurs piosenki przedszkolaka.
godz. 17:15 - Wystep Kabaretu EGA (przed występem ogłoszenie konkursu plastycznego - Moje wymarzone wakacje).
godz. 17:45 - Konkurs "KOŁO".
godz. 18:15 - Karaoke.
Plastusie w Krainie Muminków
29 maja, najstarsza grupa dzieci z Przedszkola Nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim - "Plastusie", wybrała się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej.
Pracująca tam, Pani Monika zabrała dzieci w świat fantazji i przygód Rodziny Muminków. Dzieci dowiedziały się, że autorka książek o Muminkach - Tove Jansson - gdyby żyła, to 9 sierpnia tego roku, obchodziłaby 100-ne urodziny. Niezwykłą postacią, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród dzieci - były pozbawione słuchu i węchu, ale intensywnie reagujące na bodźce elektryczne - Hatifnaty. Po powrocie z Krainy Muminków, dzieci kolorowały postać: Ryjka, Małej Mi, Włóczykija oraz Muminka.
Na zakończenie "Plastusie" miały okazję obejrzeć pokaźny księgozbiór, przeznaczony specjalnie dla nich, a także zostały zapoznane ze sposobem wypożyczania książek. Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Przedszkolaki obiecały, że wrócą tu z rodzicami :-)
- autor: J.Lewandowska
Grad nagród dla Grupy Teatralnej Hurragram
Miło nam poinformować, że na VI Mazowieckim Festiwalu Teatralnym im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim, w kategorii "teatrów dorosłych", działająca w naszym ośrodku, Grupa Teatralna HURRAGRAM, za spektakl "Rzecz ludzka" otrzymała najważniejszą nagrodę festiwalu ZŁOTĄ KURTYNĘ. Ale to nie koniec nagród albowiem jury w składzie: Barbara Katarzyna Radecka, Justyna Kulczycka, Wojciech Asiński i Henryk Talar nagrodzili Hurragram następującymi nagrodami:
- Zuzię Safaryn, Marzenę Wandachowicz, Natalię Traczyk, Katarzynę Rogulskiej, Angelikę Olszewską, Adę Kassjanowicz i Magdę Jabłońską za najlepszą rolę żeńską;
- Patryka Królikowskiego i Adama Balcerzaka za najlepszą rolę męską,
- nagrodą aktorską dla Agnieszki Magier za rolę Śmierci,
- nagrodą aktorską dla Adama Gozdalika za rolę Henryka,
- nagrodą za najlepszy scenariusz i najlepszą reżyserię dla Katarzyny Rospędowskiej.
Przypomnijmy - „Rzecz ludzka” to pierwszy spektakl autorski Grupy. Jego akcja toczy się w dość specyficznym, często nielubianym i wyszydzanym miejscu. Jest to słodko-gorzki obrazek, gdzie historie z życia wzięte przeplatają się z fantazjami i groteskowymi wariacjami. Jednym z głównych motywów jest trudny temat, czyli śmierć. Czy jednak Śmierć musi być Straszna? Czy nie może być Piękna? My z tym tematem staramy się zmierzyć w charakterystyczny dla nas sposób - poprzez ironię i śmiech.
Premiera spektaklu odbyła się w Nowodworskim Ośrodku Kultury 1 kwietnia 2014 r..
Przedstawienie wystawione zostało 3 czerwca 2014r. dla mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego w ramach XV Dni Nowego Dworu Mazowieckiego. Obejrzeli je także mieszkańcy Warszawy w Domu Kultury "Działdowska" w czerwcu br.
SERDECZNIE GRATULUJEMY CZŁONKOM ZESPOŁU
I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
- autor: NOK