Nowy Dwór Mazowiecki

Treść strony

Dni Dziedzictwa w Nowym Dworze Mazowieckim

„Tajemnice codzienności”

We wrześniu 2012 mija 73 lata od barbarzyńskiego najazdu Niemiec hitlerowskich na Polskę – początku II-giej wojny światowej.
Z tej okazji 8 września do Modlina zjechali się marynarze, miłośnicy Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, mieszkańcy, młodzież oraz synowie i córki żołnierzy obrońców Modlina. Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą I Portu Marynarki Wojennej, skąd uczestnicy przeszli pod pomnik Obrońców Modlina.
Tak to już upłynęło 73 lata, a wspomnienia z tych dni wciąż żywe. Przed pomnikiem z udziałem pocztów sztandarowych i kompanii honorowej odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy biorących udział w walkach we wrześniu 1939 roku. Celebrował ją  m.in. ks. Proboszcz Cezary Siemiński. Po mszy kompania honorowa oddała salwę honorową, delegacje złożyły wieńce i kwiaty, po czym udali się do Muzeum. Tu w niezwykle patriotycznym uniesieniu wręczono dyplomy honorowe członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin, szczególnie zasłużonym dla popularyzacji tradycji bojowych 13 pp 80 p. walczącego w obronie Nowego Dworu Mazowieckiego i Kazunia w 1939 roku.
Tytuł honorowych członków nadano dla ppłk rez. Kazimierza Karpińskiego i Pana Edwarda Malinowskiego. Dyplomy wręczył Prezes Stowarzyszenia płk rez. w st. spocz. Władysław Wyruch.
To symboliczne wyróżnienie miało przypomnieć, że pamięć tragicznych dni września jest ciągle żywa. Po raz pierwszy z obrońców Modlina, w 73 rocznicę  nierównej lecz bohaterskiej walki, nikt nie przybył. Żywa historia odchodzi, ale pamięć po Nich pozostanie na zawsze w polskich sercach.
Finałowym momentem obchodów było spotkanie autorskie z panem Alfredem Januszem Paruszewskim oraz panią Marzeną Bracką-Kondracką, reprezentującą redakcję wydawnictwa „Uran”. Są to wspomnienia z pracy przymusowej na Zalewie Wiślanym (Tolkmicka, Elbląga, Pilawy Królewca) marzec 1943 – kwiecień 1945r.
Książka pt. „Niewolnik pod żaglami” wprowadziła w nastrój wyobrażeń sprzed 73 laty.
Jego ilustrowana zdjęciami książka pokazała autentyczne momenty ciężkiego, niewolniczego zajęcia, jakim chciał nas obdarzyć okupant.
Po spotkaniu zebrani przeszli do sal muzealnych, które jeszcze raz przypomniały o dniach, których z pamięci nie można wymazać.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły nowe nabytki muzealne – PKM-y przeciw lotnicze, które można nie tylko zobaczyć ale zrobić ładne zdjęcie.
Na zakończenie organizacja LOT-Trzech Rzek promowała produkt turystyczny  - „Baśka Murmańska” – wielka atrakcja dla młodzieży.

  • autor: Władysław Wyruch

Kontakt

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim

ul. Zakroczymska 30 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Tel. (22) 51-22-000, (22) 51-22-222
Fax (22) 51-22-101
sekretariat@nowydwormaz.pl

pracuje w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: od godz. 8.00 do 16.00.

Kancelaria Burmistrza oraz Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego pracują w czwartki w godz. 8.00-20.00.

Urząd Stanu Cywilnego w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godz. 8:00-15:00.

Wydział Spraw Obywatelskich w Nowym Dworze Mazowieckim przyjmuje interesantów:

  • poniedziałek: 8:00-16:00
  • wtorek: dzień wewnętrzny
  • środa: 8:00-16:00
  • czwartek: 8:00-20:00
  • piątek: 8:00-16:00

W poniedziałki, środy i piątki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 15:45.

W czwartki ostatni interesant przyjmowany jest o godzinie 19:45.

[obiekt mapy] Lokalizacja Nowego Dworu Mazowieckiego na mapie